Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο11.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2017 :  14:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
!!! Πάνο & Λευτέρη σε λίγο σας βλέπω να προσαρμόζετε ειδικές οθόνες στα κωπηλατικά του γυμναστηρίου που να προβάλουν λίμνες και…παπάκια, για να έχετε μια καλύτερη εξομοίωση της αθλητικής προσπάθειας! :Ρ :D

Free your feet...free your senses!
[/quote]

Μιας και έφτασε εδώ η κουβέντα, να γράψω και μια προσωπική ιστορία. Την περίοδο που είχα (ξε)σκίσει το κωπηλατικό στο σπίτι (2010-2012) έμενα στην Άνω Πόλη σε ένα σπίτι που έβλεπε (έως και τον) Όλυμπο. Τότε είχα μία κοπέλα η οποία ελαφρώς βαριόταν όταν ερχόταν στο σπίτι και εγώ έτρωγα 1-1,5 ώρα στο κωπηλατικό. Τότε επινόησα ένα παιχνίδι, τη ρωτούσα "πού θες να σε πάω, αγάπη μου, με το κωπηλατικό;" και αρχίζαμε και λέγαμε "καλαμαριά", "αρετσού", "Ν. επιβάτες", "κατερίνη", "λιτόχωρο" και πάει λέγοντας. Κάπως έτσι, με ρομάντζο, την έριξα. Μετά την παντρεύτηκα κιόλας...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2017 :  08:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρες! είδες Λευτέρη το κωπηλατικό, που "ταξιδεύει" τον κόσμο?!!!
όμορφη η ιστορία σου!! :)

στα δικά μου τώρα, και για να μη φωνάζει και ο Μανώλης ότι το έχουμε "γυρίσει" το φόρουμ :P
σήμερα πρωϊ στο γήπεδο Χαλανδριου, που ξανα-άνοιξε (ενδεχομένως μέχρι να ξανα-κλείσει), ελεύθερο 10χλμ με κάμποσα ανοίγματα που στο τέλος έγιναν σπριντς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2017 :  13:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes

καλημέρες! είδες Λευτέρη το κωπηλατικό, που "ταξιδεύει" τον κόσμο?!!!
όμορφη η ιστορία σου!! :)

στα δικά μου τώρα, και για να μη φωνάζει και ο Μανώλης ότι το έχουμε "γυρίσει" το φόρουμ :P
σήμερα πρωϊ στο γήπεδο Χαλανδριου, που ξανα-άνοιξε (ενδεχομένως μέχρι να ξανα-κλείσει), ελεύθερο 10χλμ με κάμποσα ανοίγματα που στο τέλος έγιναν σπριντς!



...μπααα...δεν είπα τίποτα! :Ρ

...και τώρα που (ξανα)πάτησα τα γυμνά μου ποδάρια στο ταρτάν/χορτάρι του γηπέδου...ελπίζω επίσης να ΜΗΝ ξανακλείσει!

Στα δικά μου: ρεπουδάκι σήμερα, δουλειές και...ανασύνταξη δυνάμεων για κάτι αυριανό. Μετά τις πλειομετρικές φορτίσεις της "μονοπατίσιας" κουτρουβάλας στον Υμηττό την Κυριακή...τα μπούτια είναι ακόμα αρκετά πιασμένα! Τις θέλω όμως αυτές τις προσαρμογές οπότε δε θα "εγκαταλείψω" τελείως τις ορεινές προπονήσεις στα πλαίσια της προετοιμασίας μου για το Μαραθώνιο Ναυπλίου...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2017 :  14:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα!
Σήμερα το πρωί 6 χιλιομετράκια δυναμικού βαδίσματος και το απόγευμα, αν δω ότι προλαβαίνω, ίσως επανέλθω στις ομαδικές προπονήσεις του ΣΔΥΘ στο Σέυχ Σου για να τσεκάρω το πόδι σε συνθήκες κεκλιμένου εδάφους. Αν δε μου βγει, κωπηλατικό και άγιος ο θεός!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/12/2017 :  11:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα!
Χθες, λοιπόν, πρόλαβα την ομαδική προπόνηση του ΣΔΥΘ στο Σέυχ Σου. Στην αρχή μπήκα αρκετά επιφυλακτικά γιατί αποτελούσε τεστ αυτή η προπόνηση, στη συνέχεια (μέχρι και το 6ο χιλιόμετρο) αναγκάστηκα να υποστώ αυτό το πράγμα που λέγεται μονοπάτια/"τεχνικό κομμάτι" και αφού πέρασα αλώβητος από τη ναυτία που μου προκαλούν οι συγκεκριμένες ασκήσεις ισορροπίας (γιατί τρέξιμο δεν είναι), το δεύτερο μισό της προπόνησης - αφού επιτέλους επιστρέψαμε στον χωματόδρομο - είχε ενδιαφέρουσες ταχύτητες δεδομένων των κλίσεων. Τελικός απολογισμός, 13.16 km σε 79'. Κωλομέρι πλέον απλά το νοιώθω, αλλά δεν ενοχλεί ιδιαίτερα. Πράγμα που σημαίνει ότι σιγά σιγά μπορούμε να επιστρέψουμε back in (trail) track...
Σήμερα πρωί, δύο 4άρια στο κωπηλατικό, το πρώτο σε ρυθμό 2:29/500 m και το δεύτερο σε ρυθμό 2:22/500 m. Ήξερα ότι είχα οριακά 40' στο gym, οπότε έπαιξα σε ένταση. Ακολούθως, 5 χιλιόμετρα γοργού βαδίσματος ως τη δουλειά και ναμαι τώρα στο διάλλειμα να ενημερώνω το "ημερολόγιο" τρώγοντας ότι δεν είναι καρφιτσωμένο στο πάτωμα.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2017 :  10:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λευτέρη χαίρομαι που ακούω ότι βαίνεις καλύτερα! Άντε και στις δυναμικές δρομικές σιγά-σιγά!!
Στα δικά μου τώρα, χθες απόγευμα 3500μέτρα στη γαλέρα (να τα ακούει ο Μανώλης :P ) και σήμερα πρωϊ 10χλμ στο Χαλανδρίου με 3 εντάσεις 1 χλμ στο 3΄30/χλμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2017 :  11:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γλυκές καλημέρες σε όλους! (γλίτσας alert )
Χθες απόγευμα 6 km γοργό βάδισμα back home σε διαδρομή με αρκετές κλίσεις, σήμερα πρωί 8 km στο κωπηλατικό σε 40' (δυστυχώς κάποιοι κάλοι στα χέρια δε με άφησαν να το πάω στο 2:26 που επιθυμούσα) και άλλα 6 km γρήγορης πεζοπορίας για δουλειά. Απόγευμα θα επιστρέψω είτε με (πολύ) χαλαρό τρέξιμο είτε (κλασικά) με γρήγορο βάδην, αύριο ρεπό και την Κυριακή, μιας και φαίνεται πως δε μου βγαίνει να κατέβω Βεργίνα στον αγώνα, προγραμματίζω ένα δεκάρι στο 4:30, το οποίο στο σύνολο του θα είναι γύρω στα 15 με τα γύρω γύρω.
@Hermes: Πάνο, ξέρεις τι έχει βοηθήσει πολύ το τελευταίο διάστημα; Αυτή η αλοιφή της χάνζαπλαστ που μας δώσανε στον ΑΜΑ. Βάζω μετά από κάθε προπόνηση και είναι καλύτερο και από πάγο!


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2017 :  13:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχθές Πέμπτη ένα 12άρι που είχε μέσα και ένα Cruise Interval με 6 Χ 1000άρια για να αρχίσει να ξυπνάει το σώμα. Τα 1000άρια λοιπόν στο 3’50’’ με διάλειμμα 1’09’’ και έλεγχο περασμάτων ανά 100 μέτρα. Με τη δροσιά που είχε τέτοιες προπονήσεις βγαίνουν ακόμα πιο άνετα και διασκεδαστικά!
https://connect.garmin.com/modern/activity/2369111481

Σήμερα ένας ιζάκος με 13.7Κ που είχε μέσα και ένα 10άρι σταθερά στο 4’40’’ χαλαρό αερόβιο.
https://connect.garmin.com/modern/activity/2370433177


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2017 :  14:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes

Λευτέρη χαίρομαι που ακούω ότι βαίνεις καλύτερα! Άντε και στις δυναμικές δρομικές σιγά-σιγά!!
Στα δικά μου τώρα, χθες απόγευμα 3500μέτρα στη γαλέρα (να τα ακούει ο Μανώλης :P ) και σήμερα πρωϊ 10χλμ στο Χαλανδρίου με 3 εντάσεις 1 χλμ στο 3΄30/χλμ



!!!...αν ποτέ φτάσω σε αυτό το επίπεδο, θα σε χρειαστώ για να με λαγουδέψεις!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2017 :  14:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@trexantiris: Ομολογώ πως δεν ξέρω τι θεωρείται υψηλό/ικανοποιητικό επίπεδο, εγώ πάντως τα 6 χιλιάρια στο 3:50 τα κατάφερα μόνο στο peak της προετοιμασίας, τη βδομάδα του ημί της Θεσσαλονίκης. Και με 4' διάλειμμα ανάμεσα στα σετ! Και έρχεσαι εσύ, τώρα, και μας λες πως έκανες αυτό με δύο προπονήσεις και δε σου φτάνει κιόλας! Νομίζω πως ήρθε η ώρα να το γυρίσω εξ ολοκλήρου στη γαλέρα ή θα επιστρέψω στο κολύμπι... (κλαψ, λυγμ)
Για να περάσουμε και στα σοβαρά πέραν της πλάκας, νομίζω πως αν ο διάδρομος έχει ένα και μοναδικό προτέρημα έναντι του κανονικού τρεξίματος είναι ότι μπορεί να σε λαγουδέψει.

@Hermes: Πάνο, αυτές οι ταχύτητες προκύπτουν επειδή τελικά προκρίνεις τη συμμετοχή αποκλειστικά σε 10άρια;

@Hermes&trexantiris: Πιθανόν αυτό το thread να μην είναι το πιο κατάληλλο για αυτήν την ερώτηση, αλλά έχω μία απορία. Τι είναι πιο σημαντικό για τη βελτίωση της ταχύτητας, η σχέση ύψους-βάρους ή το ποσοστό σωματικού λίπους;


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2017 :  19:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

@trexantiris: Ομολογώ πως δεν ξέρω τι θεωρείται υψηλό/ικανοποιητικό επίπεδο, εγώ πάντως τα 6 χιλιάρια στο 3:50 τα κατάφερα μόνο στο peak της προετοιμασίας, τη βδομάδα του ημί της Θεσσαλονίκης. Και με 4' διάλειμμα ανάμεσα στα σετ! Και έρχεσαι εσύ, τώρα, και μας λες πως έκανες αυτό με δύο προπονήσεις και δε σου φτάνει κιόλας! Νομίζω πως ήρθε η ώρα να το γυρίσω εξ ολοκλήρου στη γαλέρα ή θα επιστρέψω στο κολύμπι... (κλαψ, λυγμ)
Για να περάσουμε και στα σοβαρά πέραν της πλάκας, νομίζω πως αν ο διάδρομος έχει ένα και μοναδικό προτέρημα έναντι του κανονικού τρεξίματος είναι ότι μπορεί να σε λαγουδέψει.

@Hermes: Πάνο, αυτές οι ταχύτητες προκύπτουν επειδή τελικά προκρίνεις τη συμμετοχή αποκλειστικά σε 10άρια;

@Hermes&trexantiris: Πιθανόν αυτό το thread να μην είναι το πιο κατάληλλο για αυτήν την ερώτηση, αλλά έχω μία απορία. Τι είναι πιο σημαντικό για τη βελτίωση της ταχύτητας, η σχέση ύψους-βάρους ή το ποσοστό σωματικού λίπους;


--------------------------
Run-time Error



#1 Λευτέρη αυτά δεν ήταν ακριβώς τα κλασικά «1000άρια» που εννοούμε σε μια «σκληρή» διαλειμματική προπόνηση. Ήταν 1000άρια που έγιναν πάνω στο «Lactate Threshold» (LT) ή πάνω στο «Γαλακτικό Κατώφλι», όπως αυτό έχει – τυπικά βέβαια – προκύψει από την τελευταία εργομέτρησή μου. Οπότε σαφώς πιο αργός ρυθμός αλλά με πολύ μικρό διάλειμμα ενδιάμεσα. Στα Cruise Intervals το διάλειμμα παίζει μεταξύ 30’’ – 60’’.

#2 Πιστεύω ότι για τη βελτίωση της ταχύτητας η σχέση ύψους-βάρους είναι σαφώς πιο σημαντική από το ποσοστό λίπους. Μικρότερο βάρος σημαίνει αυτόματα μικρότερη κατανάλωση ενέργειας (=θερμίδες) για την ίδια ταχύτητα, μικρότερη κατανάλωση πολύτιμων υδατανθράκων / λεπτό τρεξίματος, μικρότερες καταπονήσεις στα μυοσκελετικά και συνδεσμικά στοιχεία του σώματος και μικρότερη παραγωγή θερμικών φορτίων από τους εργαζόμενους μυς (που είναι πάρα πολλά) και άρα πιο εύκολη αποφόρτισή τους από το σώμα.
Βέβαια δε θέλεις το μυϊκό σύστημα που συνδράμει κατά κύριο λόγο στη δυναμική του τρεξίματος (δηλαδή γλουτιαίοι/πόδια) να είναι και αδύναμο, οπότε πέρα από το χαμηλό βάρος θέλεις και ένα μικρό ποσοστό λίπους έτσι ώστε η μείωση του βάρους να προκύπτει κατά κύριο λόγο από το λίγο λίπος και όχι από σημαντική απώλεια μυϊκής μάζας! Εξαίρεση αποτελεί η μυϊκή μάζα άνου κορμού/χεριών που λίγο συνδράμουν στην εμβιομηχανική του τρεξίματος, πάντα σε σχέση με τα πόδια, τους γλουτιαίους και κοιλιακούς/ραχιαίους.

Επίσης ένα μικρότερο ποσοστό λίπους σημαίνει αυτόματα και λιγότερο ενδομυϊκό και υποδόριο λίπος, το οποίο συνεπάγεται την αποτελεσματικότερη ψύξη του σώματος πάνω στη δρομική προσπάθεια! Το τελευταίο είναι ιδιαίτερα σημαντικό όταν το τρέξιμο γίνεται σε ζεστό περιβάλλον και ειδικά όταν η προσπάθεια κρατάει κάμποση ώρα.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2017 :  11:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρες!
σήμερα πρωΐ Λυκαβηττός! Τρέξιμο με ανηφορίτσες στα μονοπάτια και μετά οι σκαλες από Πλουτάρχου έως τελεφερικ και δύο φορές μέχρι την κορυφη!

Μανώλη, σε βρίσκω πολύ δυναμικό στο come back σου! είσαι ένας μαγικός δρομέας και είναι φορές που τα χάνω όταν βλέπω τι κάνεις!

Λευτέρη, ναι, θεωρώ ότι για προπόνηση 10χλμ θα πρέπει να επικεντρωθώ σε ταχύτητα, και μάλιστα μεγάλη ένταση μικρή απόσταση
Ως προς τη βελτίωση ταχύτητας, θα πρέπει να δουλέψεις VO2max. Ο Μανώλης στα λέει πολύ καλά!
Οπωσδήποτε ένα μυϊκό σύστημα μποντυμπιλντερά είναι πολύ σπάταλο, αφού απαιτεί τεραστια κατανάλωση οξυγόνου, οπότε είναι χρήσιμο στο τρέξιμο μόνο στα sprints αλλά το να έχει κανείς "τονισμένο" μυϊκό σύστημα δεν συνεπάγεται σώμα μποντυμπίλντερ!
Παράδοξως γαρ, θεωρώ ότι το περιττό λίπος επιβαρύνει λιγότερο την αντοχή από αντίστοιχο βάρος μυϊκής μάζας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2017 :  12:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
13 μεταμεσονύχτια χιλιόμετρα χθες βράδυ από Ριζούπολη Προς βεικου και την εξάρα της Φιλοθέης και επιστροφή.
Χωρίς ίχνος καπνας, βοήθησε ο νοτιάς και τα τζάκια ήταν σβηστα .
Κάτι με σπρώχνει την νύχτα, ένας ψυχίατρος θα μας σώσει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2017 :  14:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και καλή βδομάδα σε όλους!
Παρασκευή, λοιπόν, εξαιτίας του πολύ καλού καιρού και της καθαρής ατμόσφαιρας (από παραλία Θεσ έβλεπες μέχρι και Κίσσαβο!) έκαψα το χαλαρό τρεξιματάκια στη διαδρομή δουλειά-σπίτι και μιας και είχα χρόνο τελικά κατέληξα να περπατάω σχεδόν 2,5 ώρες στην παραλία, βγάζοντας μερικές φοβερές φωτογραφίες! Γύρω στα 15 χιλιόμετρα βγήκε η διαδρομή, τοα οποία αν προστεθούν στα 6 πρωινά + 8 στο κωπηλατικό έβγαλαν μια ιδιαίτερα κοπιαστική, αλλά όχι κουραστική μέρα!
Σάββατο ρεπό, όσο ρεπό μπορεί να θεωρηθεί μια 3ωρη βόλτα με τους μπόμπιρες περνώντας από τρία διαφορετικά πάρκα/παιδικές χαρές. Χθες, από την άλλη, είχε μια ενδιαφέρουσα δρομική εμπειρία στο διάδρομο, η οποία είχε συνολικό απολογισμό 15 km σε 73:27 και που δομήθηκε ως εξής:
- Ζέσταμα 20' (12' στο 10 km/h, 3' στο 10.5, 2' στο 11 και 3 στο 11.5): ~3,5 km
- 10 km σε 45', όχι σε τέμπο, αλλά σε πυραμίδα, με αρχική ταχύτητα τα 12 km/h και αύξηση 0,1 km/h ανά λεπτό. Ο "κόφτης" αυτή τη φορά μπήκε στα 14.7 όπου έμεινα για ένα δίλεπτο και στη συνέχεια άρχισα να κατεβάζω έως και το 12.6. Συνολικά, έμεινα για 12' στη ζώνη των 14 και 15' στη ζώνη του 13 και άλλα 23' στο διάστημα μεταξύ 12.5 και 13.
- 1,5 km αποθεραπεία.

Σήμερα πρωί 6 km περπάτημα και απόγευμα θα δοκιμάσω για ένα 12άρι στο κωπηλατικό.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2017 :  15:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να σημειώσω πως κάνοντας έναν απολογισμό της προηγούμενης εβδομάδας έβαλε 40 km τρέξιμο, 50 km περπάτημα και 28 km κωπηλατικό.

Επίσης, να ευχαριστήσω τον τρεχαντήρη (όπως και τον Πάνο που του ταχω πει και σε pm), για την άμεση και to the point απάντησή του. Δεν είναι κάτι προφανές. Εγώ αυτό που καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα είναι πως για σκαριά σαν το δικό μου (βαρύς σκελετός και ανοιχτός κορμός με μεγάλη μυϊκή μάζα - χωρίς όμως να το επιδιώκω), το άνω όριο της ταχύτητας είναι πεπερασμένο, μιας και άντε αν πέσω από το 15% ποσοστό σωματικού λίπους στο 10%, ας πούμε, στην καλύτερη τα 84 κιλά να γίνουν 80 (1,72 το ύψος).

Τώρα, για τη VO2max που λέει ο Πάνος, δεν ξέρω ακριβώς πώς μπορεί να βελτιωθεί, αλλά το Σεπτέμβριο που έκανα την εργοσπιρομέτρηση αυτός που με μέτρησε μου είπε ότι έβγαλα αρκετά υψηλή τιμή σε αυτό το μέγεθος, άρα δε νομίζω πως είναι εκεί το πρόβλημα. Τέσπα, ίσως πρέπει να συμβιβαστώ με την ιδέα ότι δύσκολα θα πιάσω κάτι σε 3:10 σε μαραθώνιο, οπότε να πάω στο τρίαθλο που μού ταιριάζει καλύτερα σε επίπεδο σωματοδομής. Απλά, επειδή τώρα είναι κούφια περίοδος, είπα να "ρίξω" ό,τι απορίες έχω τώρα, μπας και βγάλω καμιάν άκρη.

Τέλος, ας καταχραστώ για λίγο ακόμη το χώρο του συγκεκριμένου thread για να εκφράσω μία ακόμη απορία εκτός ύλης: το γρήγορο περπάτημα, όταν γίνεται σε μεγάλες ποσότητες (χρόνος/απόσταση) δίνει - έστω και σε μικρότερο βαθμό - δρομικές προσαρμογές;

Για την ιστορία, πάντως, τα αποτελέσματα της μέτρησης του Σεπτέμβρη ήταν τα ακόλουθα:

Τιμές στη VO2max
Μέγιστη πρόσληψη οξυγόνου (VO2max): 5484
VO2max σχετική τιμή (ml/min/kg): 66,72
Μέγιστη καρδιακή συχνότητα (HRmax)
(σφ./min): 181
Μέγιστος πνευμονικός αερισμός (VEmax) (l/min): 198,32
Αναπνευστικό πηλίκο (R): 0,92
Ταχύτητα στη μέγιστη πρόσληψη οξυγόνου
(vVO2max) (km/h): 18,5

Τιμές στo αναερόβιο κατώφλι
Πρόσληψη οξυγόνου (VO2) (ml/min): 4631,47
VO2 σχετική τιμή (ml/min/kg): 56,32
Καρδιακή συχνότητα (HR) (σφ./min): 165
Μέγιστος πνευμονικός αερισμός (VE) (l/min): 123,35
Ταχύτητα στο αναερόβιο κατώφλι (vLT) (km/h): 15
Αναπνευστικό κατώφλι (VT) (%): 84,45

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000