Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο11.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2017 :  13:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Πολλές καλημέρες σε όλη την παρέα!

Χθες απόγευμα 8,5 γρήγορα χιλιόμετρα περπάτημα, γιατί εκτός από την επιστροφή είχα και μια παράκαμψη για μια δουλειά.

Σήμερα το πρωί, πήρα τα παραπανίσια μου κιλά () και βγήκα για τρέξιμο έξω, μιας και ο καιρός είναι περίφημος! Ο απολογισμός ήταν ο εξής:

- 3 km ζέσταμα απτο σπίτι ως την παραλία
- Ένα τεμπάκι 8 km σε 36', με αλλαγή ρυθμού προς το γοργότερο στα τελευταία 3 km, το οποίο βλακωδώς ίσως δε συνέχισα μέχρι τα 45', αφού είχα πιάσει ρυθμό.
- 1,5 km κατά βάση ανηφορικό σε χαμηλότερο τέμπο.

Σύνολο 12,5 km σε 65'.

--------------------------
Run-time Error




...μαζί με δύο πιατέλες μελομακάρονα :Ρ :D

...δε χρειάζεται το τέμπο να το "πιέζεις" για πάνω από 30' (προσωπική άποψη πάντα), οπότε δε το θεωρώ βλακεία που δεν έκανες 45'. Μαζεύεις έντονη κούραση που θα σου "βγει" στις αμέσως επόμενες προπονήσεις...

Σήμερα ένας ιζάκος για μένα (18.8Κ) με πολύ μπλα-μπλα...
https://connect.garmin.com/modern/activity/2379337978


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2017 :  08:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρες! σήμερα πρωϊ progression στους διάδρομους του Axion fitness, τους πολύπαθους τους ηρωϊκούς, από 11 σε 18 χλμ/ώρα. 8χλμ σε 34'30.

@Riffraff: χθες είχε γαλέρα, κοντά μισή ώρα 5500 μέτρα. "Φτιάχνω" κίνηση σιγά-σιγά. Όμως πράγματι θα πρέπει να θέλει γάντια από κάποιο χρονικό διάστημα και μετα, ρόζους θα βγάλω...

@trexantiris: φοβερούς "ιζάκους" κάνεις!!!! Οδύσσειες ολόκληρες για άλλους!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2017 :  11:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα με φοβερό καιρό από τη Θεσσαλονίκη!

Χθες απόγευμα 7,5 km μέτριου προς γρήγορου περπατήματος, γιατί είχε τόσο όμορφο ηλιοβασίλεμα με τον Όλυμπο να "διαγράφει¨ στο βάθος που δεν έλεγε να μην το "ρουφήξεις¨ για να πας 5' γρηγορότερα σπίτι σου.

Σήμερα το πρωί, παρότι η μέρα σε καλεί να βγεις να τρέξεις, Ι managed to stick to the plan, οπότε ήρθα με γοργό βάδισμα 5,5 km στη δουλειά και το απόγευμα έχει ένα combo ποδήλατο-γαλέρας.

Αύριο ποου θα βρέχει με βάση την πρόβλεψη θα δοκιμάσω ένα πρώτο brick για να αρχίσει να προσαρμόζεται το σώμα στη μετάβαση από το ποδήλατο στο τρέξιμο και την Κυριακή, αν είναι καλός ο καιρός, εκδρομή για χειμερινό μπάνιο κάπου κοντά. Αλλιώς, ρεπό.

@Hermes: Είδες που σιγά σιγά το σώμα προσαρμόζεται; Και - επαναλαμβάνω - σκέψου να μπορούσες να μπεις και ζεστός. Απτην άλλη, τα γάντια είναι υπεραπαραίτητα, εγώ μετά (και) το 9άρι της Δευτέρας σήμερα είμαι ξανά σε θέση να παίξω μπάλα.

@Τρεχαντήρης: Βάζοντας στο εξέλ του Daniels τα σωματοδομικά χαρακτηριστικά μου μαζί με τη βέλτιση πρόσφατη επίδοση (1:31 στον ημί της Θεσ) μου έβγαλε πως το 4:30 στο οποίο πήγα κατά μέσο όρο στο τεμπάκι είναι για τα 10 km (60') και όχι για τα 8. Το μισάωρο μου το βγάζει στο 4:20 (7 km). Για αυτό και θεώρησα πως μπορούσα να το τραβήξω λίγο ακόμη στο ρυθμό που είχα πιάσει (κάπου στο 4:27). Σκέψου πως η αίσθησή μου εκείνη τη στιγμή είναι ότι μπορούσα άνετα να πάω έτσι άλλα 5 km. Τέσπα, στην παρούσα φάση που δεν είναι ούτε περίοδος αποκατάστασης (πλέον) ούτε περίοδος προετοιμασίας για κάτι, απλά ξεκαβλώνουμε, οπότε νομίζω πως παίρνει να κάνουμε και κάποια πράγματα out of the box.
ΥΓ. Σαν τα μελομακάρονα δεν έχει!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2017 :  13:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρες! σαν τους κουραμπιέδες δεν έχει, κατά το δικό μ γούστο!!!

σσήμερα πρωϊ 10χλμ χαλαρά στα χαμηλα του Υμηττού, στην περιοχή πάνω από Χολαργό & Παπάγου, στο μονοπάτι εφαπτομενικά της μάντρας του Δημόκριτου και προς Κορακοβούνι, εκκλησάκι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2017 :  09:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους! σήμερα πρωϊ 5 χλμ τεμπάκι στο Χαλανδρίου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2017 :  14:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους!

Παρασκευή, λοιπόν, είχε ένα combo ποδήλατο (20 km - 35:30 - 37.5 km/h μέση ταχύτητα) και κωπηλατικού (6 km - 30:24). Στην πραγματικότητα, προγραμμάτισα τον αντίπαλο για 9 km σε 44', αλλά αν και στο τρέξιμο δε μου έχει τύχει (ως τώρα) τοίχος, μου εμφανίστηκε στη γαλέρα και αναγκάστηκα να τα παρατήσω πρόωρα.

Σάββατο είχα προγραμματίσει ένα brick, δλδ combo ποδηλάτου και τρεξίματος. Ως προς το σκέλος, λοιπόν, πάλι βγήκαν 20 km (σε 34:30), αυξάνοντας σε κάποια φάση τη σκληρότητα λίγο πάνω από τη μέση. Στη συνέχεια, ανέβηκα στο διάδρομο με βλέψεις, αλλά τελικά, αν και στην αρχή σου δίνεται η δυνατότητα να μπεις σε μια πιο υψηλή ταχύτητα από αυτή που συνήθως ξεκινάς (είσαι ήδη ζεστός), θέλει πολύ καλή διαχείριση στην τροφοδοσία. Εγώ δεν το έπαιξα σωστά πηγαίνοντας γυμναστήριο μόνο με μισό λίτρο νερό με λίγους ηλεκτρολύτες μέσα, οπότε ο απολογισμός ήταν 6.5 km σε 31:20 αντί για τα 10 km που υπολόγιζα, ξεκινώντας από τα 11 km/h και σταδιακά φτάνοντας ως το 14 km/h. Την επόμενη φορά θα είμαι πιο προσεκτικός. Στο τέλος, ως κλασικός εμμονικός, έκανα και τα 3 km στο κωπηλατικό που είχαν μείνει από την Παρασκευή σε 14:50.

Κυριακή ρεπό και σήμερα το πρωί 5,5 χιλιόμετρα περπάτημα. Τελικός απολογισμός προηγούμενης βδομάδας ήταν:
- 40 km περπάτημα
- 37 km τρέξιμο
- 80 km ποδήλατο
- 18 km κωπηλατικό

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2017 :  16:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους!

Παρασκευή, λοιπόν, είχε ένα combo ποδήλατο (20 km - 35:30 - 37.5 km/h μέση ταχύτητα) και κωπηλατικού (6 km - 30:24). Στην πραγματικότητα, προγραμμάτισα τον αντίπαλο για 9 km σε 44', αλλά αν και στο τρέξιμο δε μου έχει τύχει (ως τώρα) τοίχος, μου εμφανίστηκε στη γαλέρα και αναγκάστηκα να τα παρατήσω πρόωρα.

Σάββατο είχα προγραμματίσει ένα brick, δλδ combo ποδηλάτου και τρεξίματος. Ως προς το σκέλος, λοιπόν, πάλι βγήκαν 20 km (σε 34:30), αυξάνοντας σε κάποια φάση τη σκληρότητα λίγο πάνω από τη μέση. Στη συνέχεια, ανέβηκα στο διάδρομο με βλέψεις, αλλά τελικά, αν και στην αρχή σου δίνεται η δυνατότητα να μπεις σε μια πιο υψηλή ταχύτητα από αυτή που συνήθως ξεκινάς (είσαι ήδη ζεστός), θέλει πολύ καλή διαχείριση στην τροφοδοσία. Εγώ δεν το έπαιξα σωστά πηγαίνοντας γυμναστήριο μόνο με μισό λίτρο νερό με λίγους ηλεκτρολύτες μέσα, οπότε ο απολογισμός ήταν 6.5 km σε 31:20 αντί για τα 10 km που υπολόγιζα, ξεκινώντας από τα 11 km/h και σταδιακά φτάνοντας ως το 14 km/h. Την επόμενη φορά θα είμαι πιο προσεκτικός. Στο τέλος, ως κλασικός εμμονικός, έκανα και τα 3 km στο κωπηλατικό που είχαν μείνει από την Παρασκευή σε 14:50.

Κυριακή ρεπό και σήμερα το πρωί 5,5 χιλιόμετρα περπάτημα. Τελικός απολογισμός προηγούμενης βδομάδας ήταν:
- 40 km περπάτημα
- 37 km τρέξιμο
- 80 km ποδήλατο
- 18 km κωπηλατικό

--------------------------
Run-time Error



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2017 :  18:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes

καλημέρες! σαν τους κουραμπιέδες δεν έχει, κατά το δικό μ γούστο!!!

σσήμερα πρωϊ 10χλμ χαλαρά στα χαμηλα του Υμηττού, στην περιοχή πάνω από Χολαργό & Παπάγου, στο μονοπάτι εφαπτομενικά της μάντρας του Δημόκριτου και προς Κορακοβούνι, εκκλησάκι!



...όταν το σωστό μίγμα από καλά βούτυρα τότε απλά δεν...παίζονται! ;-)
...πάντως είμαι τρελός θαυμαστής των μελομακάρονων...είναι πιο ζουμερά...πως να το κάνω βρε παιδί μου! :Ρ

Στην προπόνησή σου την όργωσες την περιοχή! Δεν είναι όμως "μια άλλη Αθήνα";

Για τα ίζυ που έλεγες: το βαθμό δυσκολίας τον πάω κυρίως με την ένταση της προπόνησης (σε συνδυασμό βέβαια και με τον όγκο αυτής της έντασης). Όταν όμως αναφέρομαι σε χαλαρούς ρυθμούς, τότε ο όγκος της προπόνησης δε με κουράζει βασικά καθόλου. Σκέψου ότι μετά το περυσινό ROUT αλλά και το φετεινό Σπάρταθλο, μόλις το σώμα ξεκουράστηκε ολοκληρωτικά (ε, χρειάστηκα κάτι μήνες για αυτό! :Ρ) το να κάνω ένα 20άρι σε άνετο ρυθμό δε μου λέει απολύτως τίποτα...είναι σαν να βγήκα για περπάτημα στο τετράγωνο! ;-)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2017 :  18:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@RiffRaff: κρος προπονήσεις και τα μυαλά στα κάγκελα!

Μετά από ένα γεμάτο ΣΚ με...ρεπό :Ρ ...σήμερα ένα 19+άρι που είχε και μέσα 10Κ σταθερού αερόβιου ρυθμού στο 4'10''. Δροσιά και...όλα καλά!

https://connect.garmin.com/modern/activity/2385241967

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2017 :  20:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Hermes

καλημέρες! σαν τους κουραμπιέδες δεν έχει, κατά το δικό μ γούστο!!!

σσήμερα πρωϊ 10χλμ χαλαρά στα χαμηλα του Υμηττού, στην περιοχή πάνω από Χολαργό & Παπάγου, στο μονοπάτι εφαπτομενικά της μάντρας του Δημόκριτου και προς Κορακοβούνι, εκκλησάκι!



...όταν το σωστό μίγμα από καλά βούτυρα τότε απλά δεν...παίζονται! ;-) αυτό το διάστημα θα ευχαριστηθώ κουραμπιεδένια πρωϊνά, έφτιαξε η μητέρα μου κ πήρα καμπόσους!!!
...πάντως είμαι τρελός θαυμαστής των μελομακάρονων...είναι πιο ζουμερά...πως να το κάνω βρε παιδί μου! :Ρ

Στην προπόνησή σου την όργωσες την περιοχή! Δεν είναι όμως "μια άλλη Αθήνα"; ναι, ισχύει, είναι λες και είσαι σε άλλο μέρος! και πόσο λίγοι τα γνωρίζουν!!! πάντως, είχε πολλά μονοπάτια με ίχνη από ρόδες κροσάδων (μάλλον ποδήλατα, όχι μηχανές) και παίρνεις κ μικρή έστω γεύση από δάσος!

Για τα ίζυ που έλεγες: το βαθμό δυσκολίας τον πάω κυρίως με την ένταση της προπόνησης (σε συνδυασμό βέβαια και με τον όγκο αυτής της έντασης). Όταν όμως αναφέρομαι σε χαλαρούς ρυθμούς, τότε ο όγκος της προπόνησης δε με κουράζει βασικά καθόλου. Σκέψου ότι μετά το περυσινό ROUT αλλά και το φετεινό Σπάρταθλο, μόλις το σώμα ξεκουράστηκε ολοκληρωτικά (ε, χρειάστηκα κάτι μήνες για αυτό! :Ρ) το να κάνω ένα 20άρι σε άνετο ρυθμό δε μου λέει απολύτως τίποτα...είναι σαν να βγήκα για περπάτημα στο τετράγωνο! ;-) γνωστό αυτό!!!

Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2017 :  12:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα!

Για να ξεκινήσουμε από τα σημαντικά, δεν υφίσταται σύγκριση μεταξύ κουραμπιέ και μελομακάρονου. Είναι σα να συγκρίνουμε Τσάμπιονς Λιγκ με Σούπερ Λιγκ. Υπάρχει χαώδης ποιοτική απόκλιση.

Στα της προπόνησης, τώρα. Χθες επιστροφή (ως συνήθως) με περπάτημα, έχοντας μάλιστα και ένα σάκο στην πλάτη. Μετά, 10 km στο κωπηλατικό σε οριακά κάτω από 50'. Νταξ, η ένδειξη στο καντράν στο τέλος ήταν ότι καταναλώθηκαν 1600 θερμίδες, πράγμα που δε μπορώ να πιστέψω για άσκηση 50 λεπτών, ακόμη και αν ήμουν σταθερά στα όρια και προς τα πάνω από τα 200 Watt. Χθες κατάλαβα ότι εκτός από γάντια (ή σφουγγάρια) για τα χέρια, χρειάζεται να πάω να πάρω και πιαστράκια για τα πόδια με "σκρατς", γιατί αυτά που έχει το συνοικιακό γυμναστήριο στο συγκεκριμένο όργανο (που μάλλον μόνο εγώ χρησιμοποιώ) είναι με λουράκια που λύνονται συνεχώς με κίνδυνο να διαλυθεί κανά γόνατο στο τέλος.

Σήμερα το πρωί, αν και όταν ξύπνησα είχα μια αίσθηση κούρασης από το χθεσινό κοπάνημα στη γαλέρα, ενώ και ο καιρός ήταν (και παραμένει) πολύ ψυχρός, αποφάσισα να βγω για το καθιερωμένο τρέξιμο της Τρίτης. Τελικός απολογισμός 15 km σε 75' με ελαφρύ μεν, σακίδιο δε στην πλάτη, τα οποία δομήθηκαν ως εξής:

- 3,5 km ζέσταμα + κάποια ανοίγματα.
- 10,3 km σε 46:30.*
- 1,2 km χαλαρό, αν και κατά βάση ανηφορικό.

Ο αστερίσκος πάει στο εξής. Λόγω του βαρδάρη σήμερα, το 55% της απόστασης του τέμπο έγινε ευνοϊκό άνεμο και το υπόλοιπο με κόντρα. Η κόντρα ήταν και πολύ καλή άσκηση δύναμης, μιλάμε σε έπαιρνε και σε σήκωνε, σα να ανέβαινες ανηφόρα με κλίση 10% ήταν. Απλά, για ακόμη μια φορά σε τέτοιες συνθήκες διέγνωσα το εξής. Να πηγαίνω πιο γρήγορα όταν τον έχω κόντρα, παρά όταν τον έχω μαζί. Συγκεκριμένα, πριν την πρώτη αλλαγή (είχα 4 αλλαγές φοράς συνολικά) πήγαινα με έναν ρυθμό 4:33-4:37 έχοντας "υπέρ¨ μου το βαρδάρη. Αντίθετα, μετά τη στροφή και για τα επόμενα 3 χιλιόμετρα ο ρυθμό έπεσε κάτω από το 4:30, παρότι είχα αυτό το έντονο κύμα αέρα κατά πάνω μου.

Προσπαθώντας να δώσω μια λογική εξήγηση σε αυτή τη συμπεριφορά, η οποία συμβαίνει σταθερά σε τέτοιες συνθήκες, μπορώ να σταθώ σε τρεις παράγοντες:

1. Προφανώς, το να τρέχεις με κόντρα είναι περισσότερο challenging. Σου δίνει μεγαλύτερο κίνητρο να τα δώσεις όλα σε σχέση με τη χαλαρότητα που επικρατεί όταν έχεις ευνοϊκό άνεμο. Όπως στη θάλασσα που όταν πας κόντρα στο κύμα πορώνεσαι παραπάνω. Εδώ, βέβαια, είναι απτις λίγες δρομικές περιπτώσεις που με βοηθάει η σωματοδομή, μιας και έχοντας αρκετή δύναμη στο σύνολο του κορμιού και όχι σε συγκεκριμένους μύες, μπορούν να ενεργοποιηθούν πολλές μυϊκές ομάδες ταυτόχρονα, ώστε να υπερνικηθεί η μεγάλη αντίσταση.

2. Λόγω της σχετικότητας της κίνησης, όταν τρέχεις με ευνοϊκό άνεμο
και ειδικά σε περιπτώσεις που η ταχύτητά σου σε σχέση με αυτή του ανέμου δεν έχουν μεγάλη απόκλιση, ουσιαστικά η βοήθεια που κερδίζεις δεν είναι και τόσο μεγάλη. Οπότε, αυτή η τεράστια απόκλιση στη δυσκολία που έχουμε στο μυαλό μας ανάλογα με τη φορά της κίνησης να μην είναι από φυσικής άποψης τόσο μεγάλη. Δηλαδή, δεν πας από το θετικό στο αρνητικό πρόσημο, αλλά από την ουδετερότητα στο αρνητικό πρόσημο. Βέβαια, και πάλι θα έπρεπε στην κόντρα να είσαι πιο αργός.

3. Όπως είχε παρατηρήσει εύστοχα ο Τρεχαντήρης, όσο περισσότερο βάρος έχει κανείς, τόσο μεγαλύτερα και τα θερμικά φορτίου που παράγει. Εγώ, καλώς ή κακώς, παράγω πολλά από δαύτα. Τρέχοντας, λοιπόν, στη φορά του ανέμου, πάλι εξαιτίας της σχετικής κίνησης, η ροή αέρα που έχεις γύρω από το σώμα σου είναι στην πραγματικότητα μικρή, κάτι που οδηγεί σε χαμηλή απαγωγή θερμότητας από το κορμί. Αυτός ήταν και ο λόγος που στα πρώτα 4,5 χιλιόμετρα, παρά τους 5 ολόκληρους βαθμούς Κελσίου, είχα ιδρώσει αρκετά.
Αντίθετα, στην έτερη περίπτωση, αυτήν κατά την οποία τρέχεις κόντρα στον άνεμο, η απαγωγή θερμότητας από το σώμα είναι τεράστια και έτσι διατηρείς μια αίσθηση άνεσης (όταν έχεις "ζεσταθεί" πριν, αλλιώς φλερτάρεις με τραυματισμό).

Εγώ αυτά τα τρία έχω να σημειώσω με βάση τη δικιά μου εμπειρία και αντίληψη. Θα είχε ενδιαφέρον αν αυτό (γρηγορότερα στην κόντρα) συμβαίνει και σε άλλους, καθώς και οι εξηγήσεις τους.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2017 :  11:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα!

Χθες απόγευμα, ~5,5 km χαλαρό τρέξιμο στο 6:20 γιατί με το κρύο που είχε το περπάτημα δεν παλευόταν.

Σήμερα πρωί, 25 km στο στατικό ποδήλατο σε 48:45, αυτή τη φορά με τη σκάλα εξαρχής στα 6/8. Στα καπάκια, έφαγα και δύο μελομακάρονα, ένα με πασπαλισμένη καρύδα και ένα με επίστρωση σοκολάτας. Και τώρα που το έγραψα, νομίζω θα πάω να φάω άλλα δύο!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2017 :  16:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
είσαι πολυεργαλείο!!!
ποδήλατα, κωπηλατικές, τρεξίματα, κολύμπια!!!1

keep it up!!!!


quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρα!

Χθες απόγευμα, ~5,5 km χαλαρό τρέξιμο στο 6:20 γιατί με το κρύο που είχε το περπάτημα δεν παλευόταν.

Σήμερα πρωί, 25 km στο στατικό ποδήλατο σε 48:45, αυτή τη φορά με τη σκάλα εξαρχής στα 6/8. Στα καπάκια, έφαγα και δύο μελομακάρονα, ένα με πασπαλισμένη καρύδα και ένα με επίστρωση σοκολάτας. Και τώρα που το έγραψα, νομίζω θα πάω να φάω άλλα δύο!

--------------------------
Run-time Error

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2017 :  18:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρα!

Για να ξεκινήσουμε από τα σημαντικά, δεν υφίσταται σύγκριση μεταξύ κουραμπιέ και μελομακάρονου. Είναι σα να συγκρίνουμε Τσάμπιονς Λιγκ με Σούπερ Λιγκ. Υπάρχει χαώδης ποιοτική απόκλιση.

Στα της προπόνησης, τώρα. Χθες επιστροφή (ως συνήθως) με περπάτημα, έχοντας μάλιστα και ένα σάκο στην πλάτη. Μετά, 10 km στο κωπηλατικό σε οριακά κάτω από 50'. Νταξ, η ένδειξη στο καντράν στο τέλος ήταν ότι καταναλώθηκαν 1600 θερμίδες, πράγμα που δε μπορώ να πιστέψω για άσκηση 50 λεπτών, ακόμη και αν ήμουν σταθερά στα όρια και προς τα πάνω από τα 200 Watt. Χθες κατάλαβα ότι εκτός από γάντια (ή σφουγγάρια) για τα χέρια, χρειάζεται να πάω να πάρω και πιαστράκια για τα πόδια με "σκρατς", γιατί αυτά που έχει το συνοικιακό γυμναστήριο στο συγκεκριμένο όργανο (που μάλλον μόνο εγώ χρησιμοποιώ) είναι με λουράκια που λύνονται συνεχώς με κίνδυνο να διαλυθεί κανά γόνατο στο τέλος.

Σήμερα το πρωί, αν και όταν ξύπνησα είχα μια αίσθηση κούρασης από το χθεσινό κοπάνημα στη γαλέρα, ενώ και ο καιρός ήταν (και παραμένει) πολύ ψυχρός, αποφάσισα να βγω για το καθιερωμένο τρέξιμο της Τρίτης. Τελικός απολογισμός 15 km σε 75' με ελαφρύ μεν, σακίδιο δε στην πλάτη, τα οποία δομήθηκαν ως εξής:

- 3,5 km ζέσταμα + κάποια ανοίγματα.
- 10,3 km σε 46:30.*
- 1,2 km χαλαρό, αν και κατά βάση ανηφορικό.

Ο αστερίσκος πάει στο εξής. Λόγω του βαρδάρη σήμερα, το 55% της απόστασης του τέμπο έγινε ευνοϊκό άνεμο και το υπόλοιπο με κόντρα. Η κόντρα ήταν και πολύ καλή άσκηση δύναμης, μιλάμε σε έπαιρνε και σε σήκωνε, σα να ανέβαινες ανηφόρα με κλίση 10% ήταν. Απλά, για ακόμη μια φορά σε τέτοιες συνθήκες διέγνωσα το εξής. Να πηγαίνω πιο γρήγορα όταν τον έχω κόντρα, παρά όταν τον έχω μαζί. Συγκεκριμένα, πριν την πρώτη αλλαγή (είχα 4 αλλαγές φοράς συνολικά) πήγαινα με έναν ρυθμό 4:33-4:37 έχοντας "υπέρ¨ μου το βαρδάρη. Αντίθετα, μετά τη στροφή και για τα επόμενα 3 χιλιόμετρα ο ρυθμό έπεσε κάτω από το 4:30, παρότι είχα αυτό το έντονο κύμα αέρα κατά πάνω μου.

Προσπαθώντας να δώσω μια λογική εξήγηση σε αυτή τη συμπεριφορά, η οποία συμβαίνει σταθερά σε τέτοιες συνθήκες, μπορώ να σταθώ σε τρεις παράγοντες:

1. Προφανώς, το να τρέχεις με κόντρα είναι περισσότερο challenging. Σου δίνει μεγαλύτερο κίνητρο να τα δώσεις όλα σε σχέση με τη χαλαρότητα που επικρατεί όταν έχεις ευνοϊκό άνεμο. Όπως στη θάλασσα που όταν πας κόντρα στο κύμα πορώνεσαι παραπάνω. Εδώ, βέβαια, είναι απτις λίγες δρομικές περιπτώσεις που με βοηθάει η σωματοδομή, μιας και έχοντας αρκετή δύναμη στο σύνολο του κορμιού και όχι σε συγκεκριμένους μύες, μπορούν να ενεργοποιηθούν πολλές μυϊκές ομάδες ταυτόχρονα, ώστε να υπερνικηθεί η μεγάλη αντίσταση.

2. Λόγω της σχετικότητας της κίνησης, όταν τρέχεις με ευνοϊκό άνεμο
και ειδικά σε περιπτώσεις που η ταχύτητά σου σε σχέση με αυτή του ανέμου δεν έχουν μεγάλη απόκλιση, ουσιαστικά η βοήθεια που κερδίζεις δεν είναι και τόσο μεγάλη. Οπότε, αυτή η τεράστια απόκλιση στη δυσκολία που έχουμε στο μυαλό μας ανάλογα με τη φορά της κίνησης να μην είναι από φυσικής άποψης τόσο μεγάλη. Δηλαδή, δεν πας από το θετικό στο αρνητικό πρόσημο, αλλά από την ουδετερότητα στο αρνητικό πρόσημο. Βέβαια, και πάλι θα έπρεπε στην κόντρα να είσαι πιο αργός.

3. Όπως είχε παρατηρήσει εύστοχα ο Τρεχαντήρης, όσο περισσότερο βάρος έχει κανείς, τόσο μεγαλύτερα και τα θερμικά φορτίου που παράγει. Εγώ, καλώς ή κακώς, παράγω πολλά από δαύτα. Τρέχοντας, λοιπόν, στη φορά του ανέμου, πάλι εξαιτίας της σχετικής κίνησης, η ροή αέρα που έχεις γύρω από το σώμα σου είναι στην πραγματικότητα μικρή, κάτι που οδηγεί σε χαμηλή απαγωγή θερμότητας από το κορμί. Αυτός ήταν και ο λόγος που στα πρώτα 4,5 χιλιόμετρα, παρά τους 5 ολόκληρους βαθμούς Κελσίου, είχα ιδρώσει αρκετά.
Αντίθετα, στην έτερη περίπτωση, αυτήν κατά την οποία τρέχεις κόντρα στον άνεμο, η απαγωγή θερμότητας από το σώμα είναι τεράστια και έτσι διατηρείς μια αίσθηση άνεσης (όταν έχεις "ζεσταθεί" πριν, αλλιώς φλερτάρεις με τραυματισμό).

Εγώ αυτά τα τρία έχω να σημειώσω με βάση τη δικιά μου εμπειρία και αντίληψη. Θα είχε ενδιαφέρον αν αυτό (γρηγορότερα στην κόντρα) συμβαίνει και σε άλλους, καθώς και οι εξηγήσεις τους.

--------------------------
Run-time Error



#1 Η δυναμη που έχεις στα χέρια/κορμό π.χ. δεν πιστεύω ότι βοηθάει σε αυτό που περιγράφεις! Επίσης το πόσο "κοντρα" προβάλει το σώμα σου απέναντι στο ρεύμα του αέρα εξαρτάται από την επιφάνειά του, οπότε αν είσαι ψηλός/"ογκώδης" είσαι σε μειονεκτική θέση σε σχέση με κάποιον μικρόσωμο. Αν φορούσες καρδιοσυχνόμετρο θα παρατηρούσες ότι σίγουρα θα είχες αυξημένους παλμούς στην "κόντρα" κίνηση όπου μάλιστα πήγαινες και πιο γρήγορα, για τον απλούστατο λόγο ότι καταβάλεις περισσότερη προσπάθεια και άρα σπαταλάς περισσότερη ενέργεια! Με άλλα λόγια δεν πήγαινες πιο γρήγορα χωρίς να υπάρχει κάποιον ενεργειακό αντίκρυσμα!

#2 Αν η ταχύτητα του αέρα δεν είναι τόσο μεγάλη, τότε το κέρδος/σπατάλη ενέργειας στην περίπτωση που πηγαίνεις "πρίμα/κόντρα", σε σχέση με την ενέργεια που θέλεις για να κινήσεις τρέχοντας το σώμα σου "εμπρός", είναι απλά πολύ μικρό. Οπότε και ο αέρας δε θα επηρεάσει και τόσο το τελικό αποτέλεσμα.

#3 Αν πηγαίνεις για παράδειγμα με ένα σβέλτο ρυθμό στο 4' (=15km/h) και ο αέρας προς την ίδια κατεύθυνση με σένα πνέει με επίσης 15km/h (μέτριας έντασης δηλαδή) τότε όντως είναι σαν να κινείσαι σε περιβάλλον "άπνοια"! Και αυτό θα ανεβάσει σημαντικά τη θερμοκρασία του σώματος σε σχέση με το να έτρεχες κόντρα στον αέρα όπου το ρεύμα αυτή τη φορά (15+15=30km/h) σε σχέση με το σώμα σου θα βοηθούσα πάρα πολύ στην παραγωγή της παραγώμενης θερμότητας!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2017 :  19:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρα!

Χθες απόγευμα, ~5,5 km χαλαρό τρέξιμο στο 6:20 γιατί με το κρύο που είχε το περπάτημα δεν παλευόταν.

Σήμερα πρωί, 25 km στο στατικό ποδήλατο σε 48:45, αυτή τη φορά με τη σκάλα εξαρχής στα 6/8. Στα καπάκια, έφαγα και δύο μελομακάρονα, ένα με πασπαλισμένη καρύδα και ένα με επίστρωση σοκολάτας. Και τώρα που το έγραψα, νομίζω θα πάω να φάω άλλα δύο!

--------------------------
Run-time Error



...για αυτό δεν πρόκειται να μπουν μελομακάρονα στο σπίτι μου! Απλούστατα δεν μπορώ να σταματήσω μόνο στο ένα (άντε και στα δύο)!

Σήμερα για μένα μια ακόμα ταχύτητα στο γήπεδο με 14+ σύνολο που περιλάμβαναν και 4 διχίλιαρα στο 3'45'' με 3'45'' διάλειμμα. Παγωνιά, αέρας και τα μυαλά στα κάγκελα!

https://connect.garmin.com/modern/activity/2388219265

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000