Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο11.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/12/2017 :  14:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes

καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά!!!! Να περάσετε όλοι πολύ όμορφα!
Είχα πάει Πάτρα Σ/Κ, όπου 8χλμ στο διάδρομο την Κυριακή πρωϊ.
Σήμερα έκανα 7 φορές την ευθεία της Αττικής οδού στα όρια Βριλησσίων / Χαλανδρίου. 10χλμ σύνολο.
Τώρα είμαι στο πατρικό όπου περιμένω να αρχίσουν τα σχετικά turkey (and turkey stuffing) savouring festivities :D :D :D



Χρονια πολλά Πάνο και καλά φαγοπότια! :Ρ

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/12/2017 :  21:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα κι από εμένα!

@Ritraff: Λευτέρη όντας κάπως εμμονικός σε κάποια θέματα, έκατσα και διάβασα όλο το σχετικό νήμα (μόνο αυτό χαχα!) των 98 σελίδων πριν γράψω και απ΄ότι κατάλαβα έκανες έναν αρκετά καλό χρόνο στην Αθήνα, εξού και τα συγχαρητήριά μου!

στα δικά μου τώρα..

μετά από ένα ρεπό την Παρασκευή (δεν πρόλαβα να βγω αλλιώς..), τρώω συνεχόμενο ξύλο με αυτἀ που κάνω! πάμε λοιπόν:

Σάββατο πρωί είχα διαιτησία σε παιδικό (είμαι διαιτητής στο ποδόσφαιρο) όπου έτρεχαν αρκετά τα σκασμένα και έτσι δεν καθόμουν σ ένα σημείο. το μεσημέρι ήμουν βοηθός (διαιτητή ντε!) σε αντρικό και βαρούσα σπριντάκια για να τους πιάσω! μετά κι από αυτό ένιωθα μια σχετική κούραση αλλά έπρεπε να βγει το πρόγραμμα της εβδομάδας.. στο καπάκι λοιπόν 2χλμ ζέσταμα, 5Κ δυνατό τέμπο (για τα δεδομένα του προγράμματος) σε 23:36 (αντί 23:55 προβλεπόμενο) και 2χλμ αποθεραπεία. συνολικά 9χλμ σε 46:11. το πρόγραμμα έλεγε 10ρι με ένα παραπανίσιο χιλιόμετρο ζέσταμα αλλά το έκαψα.

Κυριακή μεσημέρι πλακώνομαι στο φαγητό, όμως ἐχοντας υπόψη πως έχω να βγάλω και ένα LR, προσπαθώ να όσο γίνεται να συγκρατηθώ. και 2 μόνο ποτήρια ρετσίνα ενώ τέτοια μέρα πέρυσι δεν θυμόμουν πως με λένε! τελικά επιστρέφω σπίτι 6και, δεν προλαβαίνω να κοιμηθώ και μετά από καμιά ώρα με συσσωρευμένη κούραση βαράω και το 13ρι LR σε 1:08:13 (ρυθμός 5:15 με προβλεπόμενο 5:19). ένας θεός ξέρει πως βγήκε κι αυτό, από τη μέση και μετά το μεσημεριανό αρνί κυριάρχησε πάνω μου!

βγήκε παρόλα αυτά το εβδομαδιαίο πρόγραμμα με 41,5 χλμ συνολικά!

αύριο πρωί φεύγω για 2 βράδια στο Μπάνσκο κι έτσι σκεφτόμουν αν είμαι καλά να βγω για ένα ελεύθερο, αλλιώς να την κάψω τελείως την προπόνηση. τελικά παραδόξως ένιωθα καλά και βγήκα για 8ρι, το οποίο πήγα όσο πιο αργά γινόταν για να μη σκάσω και με μαζεύουν. τελικά 8χλμ σε 43:50 (ρυθμός 5:28) και τα πόδια απλά δεν ήθελαν παραπάνω. αδιάφορο όμως, αυτό που ήθελα βγήκε! τώρα δύο μέρες πλήρης ξεκούραση και από Πέμπτη ξανά...στο ρίνγκ!

καλές γιορτές και καλά Χριστούγεννα σε όλους! με υγεία πάνω απ όλα! φύγαμε για Μπάνσκο!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/12/2017 :  08:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@tzatzikis: Χρόνια πολλά, φίλε μου! Χαχα, σε καταλαβαίνω, γιατί και εγώ εμμονικός είμαι, σε κάποιες φάσεις στα όρια του βλαμμένου!
Απλά όταν έγραψα το σχόλιο περισσότερο είχε να κάνει με το αν με μπέρδεψες με κάποιον άλλο, γιατί όταν ο ένας τρέχει το Σπάρταθλο και ο άλλος κάνει sub3 την κλασική, κάπου μου φαίνεται υπερβολικό να μπαίνω στην ίδια πρόταση με αυτούς τους απίθανους με το 3:36.
Κατά τα άλλα, να (σου) πω πως χαιρομαι πολύ που βλέπω κάποια παλαιότερα μέλη να επιστρέφουν, γιατί ενώ όσο το διάβαζα ως απλός αναγνώστης είχε πολύ χαζι, όταν τελικά αποφάσισα να γίνω μέλος κάπου αρχές Σεπτέμβρη γραφαμε τακτικά μόνο εγώ με τον Πάνο και σα να έχασε για λίγο αυτό το παρείστικο/καφενειακό κλίμα που είχε πριν.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/12/2017 :  15:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και πάλι από μένα!

16,65 km σήμερα σε 83 λεπτά. Ο ρυθμός δεν είχε ιδιαίτερες μεταβολές σήμερα, αφού τα περισσότερα χιλιόμετρα βγήκαν στη ζώνη του 12 km/h (12-13) ή πέριξ αυτής (11,5-11,9), αφού μετά την τρίωρη πρωινή βόλτα σε 3 πάρκα με τους κανίβαλους που καταχρηστικα ονομαζω "παιδιά" οι μπαταρίες μου είχαν ένδειξη κάτω από τη μέση και τα λίγα κασιους πριν την προπόνησης αποτέλεσαν παρηγορια στον άρρωστο. Συν ότι βαλε/βγάλε το μικρό στις κούνιες, επανήλθε και η ενόχληση στο δεξί κωλομέρι.

Τέλος πάντων, η ουσία είναι ότι την πρώτη πιατέλα μελομακαρονα την καψαμε, τώρα μένει η δεύτερη...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/12/2017 :  19:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μπράβο RiffRaff και tzatzikis!!! :) χαιρομαι να σας διαβάζω!
(ο trexantiris είναι magic, δεν το συζητάμε!)

θα τα κάψουμε, και τα γαλιά και τα αρνιά και τα μελομακάρονα!
προσωπικά, χθες απόγευμα πήγα να κάνω "τάου"... περπάτησα λίγο και κάπως κίνησε το γαστρικό να δουλεύει!

σήμερα είχε το πρόγραμμα 6χλμ στο διάδρομο του Planet Ν.Ερυθραίας κ μετά ασκήσεις!

Χρόνια πολλά σε όλους και πάλι!

ΥΓ. RiffRaff ως προς το sub3 μαραθώνιο, και στα δικά σου!! ;)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/12/2017 :  08:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρα σε όλους!
σήμερα πρωΐ 11 χλμ με 3 χιλιάρια, το τελευταίο μεγάλη ένταση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2017 :  16:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ
20΄ζέσταμα
40΄δύναμη
30΄στο 6.06
Ξεκίνημα επίσημα για τον μεγάλο στοχο του Μαιου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2017 :  16:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes

μπράβο RiffRaff και tzatzikis!!! :) χαιρομαι να σας διαβάζω!
(ο trexantiris είναι magic, δεν το συζητάμε!)

θα τα κάψουμε, και τα γαλιά και τα αρνιά και τα μελομακάρονα!
προσωπικά, χθες απόγευμα πήγα να κάνω "τάου"... περπάτησα λίγο και κάπως κίνησε το γαστρικό να δουλεύει!

σήμερα είχε το πρόγραμμα 6χλμ στο διάδρομο του Planet Ν.Ερυθραίας κ μετά ασκήσεις!

Χρόνια πολλά σε όλους και πάλι!

ΥΓ. RiffRaff ως προς το sub3 μαραθώνιο, και στα δικά σου!! ;)



...μέχρι το καλοκαίρι που θα βγάλουμε ξανά τα κορμιά μας στις παραλίες, έχουμε χρόνο για αυτό! :Ρ :Ρ :Ρ

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2017 :  16:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ
20΄ζέσταμα
40΄δύναμη
30΄στο 6.06
Ξεκίνημα επίσημα για τον μεγάλο στοχο του Μαιου



...έχω την απορία του τί μαγειρεύεις! ;-)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2017 :  16:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@tzatzikis: Τάσο λάστιχο έχεις γίνει (και τα προλαβαίνεις όλα όμως! :Ρ)

Στα δικά μου τώρα:
Τρίτη: ένα cruise interval με 8Χ1000άρια στο 3'48'' και 53" διάλειμμα. Αρκετά χιλιόμετρα συνολικά (20Κ) με πολύ καλή αίσθηση.
https://connect.garmin.com/modern/activity/2397389357

Τετάρτη: ένα ρικαβεράτο 13Κ στο 5'24"

Σήμερα ένα ελεύθερο 19Κ με κάποια ξεσπάσματα ρυθμού για να ξυπνήσουν λίγο τα πόδια...
https://connect.garmin.com/modern/activity/2400396393


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2017 :  21:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Peter L

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ
20΄ζέσταμα
40΄δύναμη
30΄στο 6.06
Ξεκίνημα επίσημα για τον μεγάλο στοχο του Μαιου



...έχω την απορία του τί μαγειρεύεις! ;-)

Free your feet...free your senses!


Καλησπέρα Μανώλη και χρόνια πολλά για τις ημέρες και την γιορτή σου.
Στόχος είναι ο Ευχίδας,θέλω να κάνω την υπέρβαση γιατί ο μαραθώνιος πλέον δεν με γεμίζει.
Τα εμπόδια πολλά ,επαγγελματικά , μειωμένος χρόνος συν οι αντιρρήσεις απο το οικογενειακό περιβάλλον.
Η προσπάθεια θα γίνει και κάπου τον Μάρτιο θα βγει η τελική απόφαση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2017 :  16:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Peter L

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ
20΄ζέσταμα
40΄δύναμη
30΄στο 6.06
Ξεκίνημα επίσημα για τον μεγάλο στοχο του Μαιου



...έχω την απορία του τί μαγειρεύεις! ;-)

Free your feet...free your senses!


Καλησπέρα Μανώλη και χρόνια πολλά για τις ημέρες και την γιορτή σου.
Στόχος είναι ο Ευχίδας,θέλω να κάνω την υπέρβαση γιατί ο μαραθώνιος πλέον δεν με γεμίζει.
Τα εμπόδια πολλά ,επαγγελματικά , μειωμένος χρόνος συν οι αντιρρήσεις απο το οικογενειακό περιβάλλον.
Η προσπάθεια θα γίνει και κάπου τον Μάρτιο θα βγει η τελική απόφαση.



#1 Δυνατός αγώνας, δυνατή εμπειρία και σίγουρα μια υπέρβαση. Εύχομαι όλα να κυλήσουν ομαλά και η προετοιμασία σου να σε φέρει δυνατό στην αφετηρία! Τέτοιοι αγώνες ταξιδεύουν όχι μόνο το σώμα αλλά πάνω από όλα το νου.

#2 Όσο για το δεύτερο σημείο που τονίζω, θα μεταφέρω μόνο αυτό που είχα γράψει μετά την εμπειρία μου στο ROUT του 2016:

"Μην αφήνεις άλλους να φτιάχνουν τα δικά σου όρια. Εσύ θα τα ανακαλύψεις και αυτά που θα βρεις αποτελούν την επόμενή σου πρόκληση"

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2017 :  17:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλές καλησπέρες!

Έπειτα από δυο μέρες καθισιού και κραιπάλης (όλα χρειάζονται), επιστροφή σήμερα με 13,5 km σε 68 λεπτά σε επαρχιακό δρόμο του νομού Λαρίσης (χωριό της μάνας μου), σε μια διαδρομή στον κάμπο που - αν και δεν της φαίνεται αρχικά - έχει αρκετές εναλλαγές στις κλίσεις και τερματισμός στο τέλος κάνοντας δυο φορές ένα έντονα ανηφορικό τμήμα περίπου 250-300 μέτρων.

Στο δεύτερο μισό της διαδρομής υπήρξε άνοιγμα του ρυθμού, μιας και στην αρχή αντιμετώπισα έντονο κάψιμο στα καλάμια εξαιτίας των καινούργιων υποδημάτων που χρειάζονται το σχετικό στρώσιμο σε συνδυασμό με το ψιλοαπαράδεκτο οδόστρωμα.

Επίσης, από το 5ο ως το 12ο χιλιόμετρο είχα δύο πέτρες σε κάθε χέρι, περίπου ένα κιλό έκαστη, για τυχόν αντιμετώπιση των αρκετών σκυλιών που υπάρχουν στη διαδρομή, κάτι που δε με άφησε σε καμία φάση να κατέβω το 4:35, αλλά απτην άλλη, οδήγησε σε πολύ καλή άσκηση κορμού.

Καλή επάνοδο και καλές προπονήσεις σε όλους, λοιπόν!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2017 :  18:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Πολλές καλησπέρες!

Έπειτα από δυο μέρες καθισιού και κραιπάλης (όλα χρειάζονται), επιστροφή σήμερα με 13,5 km σε 68 λεπτά σε επαρχιακό δρόμο του νομού Λαρίσης (χωριό της μάνας μου), σε μια διαδρομή στον κάμπο που - αν και δεν της φαίνεται αρχικά - έχει αρκετές εναλλαγές στις κλίσεις και τερματισμός στο τέλος κάνοντας δυο φορές ένα έντονα ανηφορικό τμήμα περίπου 250-300 μέτρων.

Στο δεύτερο μισό της διαδρομής υπήρξε άνοιγμα του ρυθμού, μιας και στην αρχή αντιμετώπισα έντονο κάψιμο στα καλάμια εξαιτίας των καινούργιων υποδημάτων που χρειάζονται το σχετικό στρώσιμο σε συνδυασμό με το ψιλοαπαράδεκτο οδόστρωμα.

Επίσης, από το 5ο ως το 12ο χιλιόμετρο είχα δύο πέτρες σε κάθε χέρι, περίπου ένα κιλό έκαστη, για τυχόν αντιμετώπιση των αρκετών σκυλιών που υπάρχουν στη διαδρομή, κάτι που δε με άφησε σε καμία φάση να κατέβω το 4:35, αλλά απτην άλλη, οδήγησε σε πολύ καλή άσκηση κορμού.

Καλή επάνοδο και καλές προπονήσεις σε όλους, λοιπόν!

--------------------------
Run-time Error



* riffraff θηρίο είσαι!!!

πολύ καλό concept προπόνησης.... για μια στις τόσες, όχι συνέχεια - αντιπαρέρχομαι ως προς την πρακτικότητα εν προκειμένω... σκυλιά να λείπουν!!!!

στα δικά μου, χθες το πρωϊ 4 αργά χλμ στο διάδρομο και μετά ασκήσεις
σήμερα απόγευμα 5χλμ τεμπάκι, 10 με ζεστάματα, ανοίγματα, κρυώματα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/12/2017 :  00:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γεια σας και πάλι φίλοι μου!

επέστρεψα χτες από το Μπάνσκο όπου δύο μέρες πραγματικά έλιωσα σε χαμάμ, σάουνες, τζακούζια και ιαματικά λουτρά! πέρασα υπέροχα, γέμισα μπαταρίες και μακάρι να καθόμουν λίγο παραπάνω!

γύρισα όμως και πρέπει να βγουν τρεις ποιοτικές προπονήσεις μέχρι την Κυριακή.. η πρώτη έφυγε σχετικά εύκολα σήμερα με 15Κ LR σε 1:19:03 (ρυθμός 5:16) όπου όντας ξεκούραστος και προσπαθώντας να κρατηθώ φρέσκος για τα επόμενα, δεν πίεσα σε κανένα σημείο της διαδρομής.

το θέμα ήταν πως σχεδίαζα να βγω το πρωί αλλά βαριόμουν απίστευτα και τώρα ελπίζω η (ψιλοβατή θαρρώ) πρωινή διαλειμματική αύριο να βγει χωρίς απρόοπτα. και μένει κι ένα 8ρι τέμπο αύριο απόγευμα ή Κυριακή πρωί! ουφ κουράστηκα, πάω να φάω!

καληνύχτα σας!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000