Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 διάστρεμα ποδιού
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

andrianak
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 12/12/2016 :  18:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
έπαθα διάστρεμμα στο πόδι μου πριν 2 μέρες μου το έδεσαν αφου μου έβαλαν ice gel και μου είπαν ακινητοποίηση και να το έχω ψηλά καθώς και να βάζω πάγο. Σήμερα είναι η τρίτη μέρα και συνεχίζω να πονάω και να μην μπορώ να το πατήσω βέβαια δεν πονάω όσο την πρώτη μέρα. Μήπως πρέπει να βγάλω τον επίδεσμο γιατί πιέζει πολύ ή είναι νωρίς ακόμα κι αν ξέρει κάποιος να μου πει πόσο καιρό θα μπορέσω να το πατήσω και να να μην πονάω. Ο γιατρός είπε ότι θα αρχίσει να γίνεται καλύτερα μετά το πρώτο 24ωρο...

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2016 :  10:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Oλα αυτα βεβαιως που σου καναν ειναι λαθος.Και ο παγος και η περιδεση και η αναροπη θεση και που δεν το πατας.Μονο μια περιδεση βοηθαει και δεν ειναι αυτη που σας κανουν.Ειναι αυτη του Mulligan.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrianak
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2016 :  14:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αφου γνωριζεις τι πρεπει να εκαναν σωστο μπορεις να μου εξηγησεις κι εμενα μηπως
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2016 :  15:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ειναι ευκολο γιατι εχει να κανει με το ειδος του διαστρεμματος.Υπαρχουν 4 βασικα ειδη καθως και συνδυασμοι αυτων.Η καταταξη εχει να κανει με τον τροπο του τραυματισμου και μετα υπαρχει η αναλογη θεραπεια.Οποτε καταλαβαινεις οτι δεν μπορω να σου δωσω ειδικες οδηγιες.
Γενικες ομως μπορω.

ΟΧΙ παγο γιατι καθυστερει την αποθεραπεια ,αν δεν τη σταματα στους περισσοτερους.

ΟΧΙ αντιφλεγμονωδη γιατι διακοπτουν τη φυσιολογικη θεραπεια μεσω της φλεγμονης που εχει ξεκινησει ο οργανισμος σου.

Η αναροπη θεση ειναι αδιαφορη.

ΠΑΤΗΣΕ ΤΟ εστω και με πονο και περπατα.Ειναι ομως πολυ πιο ευκολο μετα απο περιδεση Mulligan και φυσικα μετα απο σωστη θεραπεια.

ΟΧΙ στο κλασσικο δεσιμο που περιοριζει τη ραχιαια καμψη και καθυστερει την αποθεραπεια.Βεβαια αν δε βρεις να σου κανουν την περιδεση που εγραψα εστω και το κλασσικο δεσιμο θα σε βοηθησει να πατησεις λιγοτερο επωδυνα που ειναι και το πιο σημαντικο(το πατημα).
Φυσικα μακρια απο ναρθηκες και λοιπες αηδιες.

Εννοειτε οτι σε εχει δει γιατρος και δεν υπαρχει καποιο καταγμα.Σε ενα 2% υπαρχει ,γι αυτο προσοχη.Ειδικα αν υπαρχει πρηξιμο στη μεσα μερια.Οπωσδιποτε ακτινογραφια.

Ενα πολυ σημαντικο πραγμα που μπορεις να κανεις ειναι να δουλεψεις (χαλαρωση)τους μυς του ποδιου σου πανω απο το διαστρεμμα ,στη γραμμη που θα βρεις πιο επωδυνη,και οπωσδιποτε τους προσαγωγους.

ΟΧΙ ασκησεις ενδυναμωσης αν δεν εχει φυγει ο πονος.
ΟΧΙ διατασεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2016 :  15:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Spiros tsi
Μπορώ-να-εχω-ενα-μειλ-για-μια-ερωτηση?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2016 :  23:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ok

Edited by - spiros tsi on 16/12/2016 13:43:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrianak
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2016 :  15:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχαριστώ για τις σχετικές πληροφορίες, να αναφέρω ότι έχω κάνει ακτινογραφία και δεν έδειξε σπάσιμο... επειδή όμως έχει μαυρίσει αρκετά η περιοχή του τραυματισμού πήγα να το δει ορθοπεδικός. Ο ίδιος μου συνέστησε ακινησία του ποδιού και ότι θέλει 4 εβδομάδες τουλάχιστον για να επανέλθει το πόδι στην αρχική του μορφή. Μου εξήγησε ότι όταν δεν το έχω ψηλά τότε είναι φυσικό το μαύρισμα να μένει σε εκείνο το μέρος του τραυματισμού. Αναγκαστικά το πατώ από μόνη μου για τα αναγκαία πέρα δώθε στο σπίτι και μόνο με τη φτέρνα χωρίς να δώσω βάρος σε ολόκληρο το πόδι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2016 :  00:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακολουθεις λαθος δρομο.Οι γιατροι αυτα λενε.Το αιματωμα που εχεις θελει κινηση και κυκλοφορια του αιματος.Το διαστρεμμα σου σε συνδυασμο με τα αλλα προβληματα που εχεις πιο πανω δεν αντιμετωπιζονται ετσι.Το κακο ειναι οτι και να σου σταματησουν καποια στιγμη στο μελλον οι πονοι απο αυτα που περνας τωρα η μη θεραπεια που ακολουθεις θα σου βγαλει αλλα προβληματα.Δε μπορει σε ολοκληρη Κυπρο καποιος να σου δουλεψει τους μυς?

Edited by - spiros tsi on 21/12/2016 00:41:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrianak
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2016 :  18:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τώρα είναι σαν να μου λες ότι όλοι οι ορθοπεδικοί έχουνε μάθει με λανθασμένο τρόπο τη θεραπεία πχ για το διάστρεμμα. Και ρωτάω εγώ όταν σπάσει κάποιος το πόδι του πρέπει να πάει σε φυσιοθεραπευτή για να του χαλαρώσει γυμνάσει τους μυς․․․ φυσιοθεραπευτές υπάρχουνε πάρα πολλοί εδώ αλλά τους ακολουθείς σχεδόν πάντα με τις οδηγίες του γιατρού, αν ο γιατρός σου λέει κάποια πράγματα είτε λάθος είτε σωστά είναι πως θα το ξέρεις εσύ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2016 :  11:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΝΑΙ λαθος κανουνε.Για καταγματα βεβαιως δεν ισχυει αυτο και απορω γιατι γραφεις οτι ειπα για σπασιματα να πηγαινουν για μασαζ και οχι σε ορθοπεδικο.Ισα ισα που γραφω προσοχη και οτι πρεπει να αποκλειστει το ενδεχομενο αυτο με ακτινογραφια.Αν υπαρχει ξερουν οι γιατροι καλα τη δουλεια τους σε αυτον τον τομεα.
Στα θεματα των μαλακων μοριων δυστυχως (για τους ασθενεις)ειναι πισω.Εσυ αφου εισαι ευχαριστημενη απο τις διαγνωσεις και τις θεραπειες που σου κανουν γιατι ψαχνεις αλλες απαντησεις?Και κυριως γιατι αφου σου δινονται καποιες πιθανες απαντησεις τις απορριπτεις με ειρωνια?
Μη χαλαμε και εμεις το χρονο μας αν καποιοι σκεφτονται ετσι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2016 :  18:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητή andrianak,

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επισκεφθείς τον ειδικό επαγγελματία υγείας για να σου δώσει εξατομικευμένες συμβουλές. Χωρίς λήψη ιστορικού και κλινική αξιολόγηση, κανείς σοβαρός επαγγελματίας δεν μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα από το διαδίκτυο ή να σου πει πότε θα πατήσεις το πόδι σου, όπως ήταν το αρχικό σου ερώτημα. Γενικές συμβουλές που μπορούν να δοθούν είναι να διατηρήσεις την κινητικότητα και λειτουργικότητά σου στο μέγιστο βαθμό με την ελάχιστη ενόχληση, καθώς η διαδικασία της επούλωσης είναι σε εξέλιξη. Για ειδικές συμβουλές, απευθύνσου στον ειδικό (φυσικοθεραπευτή ή γιατρό). Αν ψάχνεις για φυσικοθεραπευτή, με μια γρήγορη αναζήτηση στο διαδίκτυο μπορείς να βρεις κάποιον στην περιοχή σου.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrianak
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2016 :  14:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο λόγος που ρωτάω είναι για σκοπούς ενημέρωσης και επειδή ανησυχώ. Ο πρώτος γιατρός που με είδε ήταν στις πρώτες βοήθειες και μου είπε ότι σε τρις μέρες θα αρχίσει να ξεφουσκώνει ενώ ο δεύτερος γιατρός ορθοπεδικός που με είδε μου είπε για πλήρη αποκατάσταση χρειάζεται 4 με 6 εβδομάδες. Για αυτό το λόγο και μόνο ρώτησα ... καμία ειρωνεία φίλε spiro ένα παράδειγμα ανάφερα σχετικά με σπάσιμο, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2016 :  17:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το παρακάτω είναι σωστό;

https://www.youtube.com/watch?v=ssKaJAtWPJE

same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2016 :  00:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι sakis ,απο τη δικη μου κλινικη εμπειρια,ειναι απο τα καλυτερα που μπορουμε να κανουμε σα φυσικοθεραπευτες για να μειωσουμε ραγδαια τον πονο και να μπορεσει να πατηθει το ποδι.Ισχυει στα περισσοτερα διαστρεμματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/12/2016 :  10:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spiros tsi

απο τη δικη μου κλινικη εμπειρια



Ποια κλινική εμπειρία και πράσινα άλογα; Αφού δεν είσαι γιατρός.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/12/2016 :  13:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ειμαι γιατρος, αλλα εχω πτυχιο απο τον πλανητη Αρη,και μετεκπαιδευθηκα απο τον Σαρουμαν.Ποσοι εχουν τετοιο βιογραφικο?Παρεπιπτοντως εχεις να μας συστησεις καμια ενεση για τα διαστρεμματα?Σιγουρα κατι θα εχεις υποψη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000