Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 προπόνηση με βάρη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

todor
Newbie Forum Runner

Greece


33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 15/12/2016 :  21:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το λοιπόν... κάθε Παρασκευή πλεον θα έχω ένα 2ωρο δικό μου, αφού θα περιμένω τον μικρό να τελειώσει από εξωσχολική δραστηριότητα. Δίπλα ακριβώς έχει χώρο με σχεδόν όλα τα όργανα γυμναστικής με βάρη (παλιά μεν, αλλά τα έχει) Σκεφτόμουν μήπως το καθιερώσω, κάθε Παρασκευή, 2 ώρες, να κάνω ενδυνάμωση με βάρη!! Το "κακό" είναι ότι ο χώρος δεν "περιέχει" γνώστη/γυμναστή για να μου υποδείξει τα όργανα που πρέπει να χρησιμοποιήσω, οπότε και απευθύνομαι σε εσάς ;)

ο σκοπός μου δεν είναι να τουμπανιάσω, αλλά να γυμνάσω κορμό και πόδια και να χάσω και κανένα κιλό (+20 από το κανονικό μου-1,80/100 κιλά)

ευχαριστώ για τις προτάσεις σας :)

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2016 :  13:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με μια προπόνηση μόνο την εβδομάδα δεν έχεις πολλές επιλογές...

Το ιδανικότερο, νομίζω, είναι να γυμνάσεις όλο το σώμα επιλέγοντας κάποιες βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις.

Καθίσματα, πιέσεις πάγκου, στρατιωτικές πιέσεις, άρσεις θανάτου κλπ

Είναι απαραίτητο όμως να σου δείξει κάποιος τη σωστή εκτέλεση προς αποφυγή τραυματισμού.

__________________________
Think faster than you ride
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skrivi
Advanced Forum-Runner

222 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2016 :  14:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά τα λέει ο φίλος που σου απάντησε, αλλά άμα δεν έχεις ξανακάνει, ρώτα κάποιον να σου δείξει, όχι όμως αυτές τις ασκήσεις. Πριν απ' όλα θα πρέπει να περάσεις ένα δίμηνο προσαρμογής με απλές ασκήσεις και μόνο με την μπάρα σε πολλές από αυτές. Βάλε στο youtube πιέσεις σε πάγκο και πιέσεις ώμων με αλτήρες καθιστός. Την πρώτη βδομάδα μόνο με την μπάρα και με τους πιο ελαφρείς αλτήρες. Βάλε ημικαθίσματα με το βάρος του σώματος και κάνε πολύ προσεκτικά χωρίς κιλά για ένα μήνα. Αν έχει την τροχαλία για την πλάτη, κάνε επίσης με πολύ λίγα κιλά αλλά να φέρνεις τη μπάρα μόνο μπροστά από το κεφάλι σου. Κάνε κοιλιακούς και ραχιαίους. Δύο ώρες που λες είναι πολλές, τη μία να πίνεις καφέ και την άλλη με ελάχιστα κιλά και ανέβασμα σταδιακά στις επαναλήψεις για κάνα δίμηνο όπως είπαμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skrivi
Advanced Forum-Runner

222 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2016 :  14:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει κι ένα φόρουμ αντίστοιχο με το δικό μας αλλά αφορά στα βάρη. Βάλτο στο google ελληνικό φόρουμ bodybuilding. Εκεί θα βρεις πολλά βίντεο, φωτό και συμβουλέςγια όποιο επίπεδο κι αν είσαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2016 :  14:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ θα έλεγα πως δεδομένης της παχυσαρκίας, αυτές οι δύο ώρες θα αξιοποιηθούν πολύ καλύτερα με γρήγορο περπάτημα (ζωηρό τουλάχιστον, δηλαδή όχι απλά περίπατο χαζεύοντας γύρω γύρω). Τα βάρη θα προσφέρουν ελάχιστα και ίσως μάλιστα ανοίξουν την όρεξη.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

todor
Newbie Forum Runner

Greece


33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2016 :  17:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

Μέσα στη βδομάδα ήδη έχω 2 μέρες για τρέξιμο (έχω βγάλει πρόγραμμα από το myasics για προετοιμασία για τον ημιμαραθώνιο της Αθήνας το 2017), γι'αυτο λέω για συμπληρωματικά 3η μέρα με βάρη. Παλιότερα είχα κάνει κάποια προγράμματα με γυμναστή, που μου έμεινε (τουλάχιστον) η σωστή στάση και εκτέλεση των ασκήσεων.
Αυτό με το bodybuilding φόρουμ δε το είχα σκεφτεί!!! θα το ψάξω

για την ώρα, σχετικά με το τρέξιμο (είπαμε, είμαι ντιπ αρχάριος) είμαι σε ρυθμό >7 λεπτών /χιλιόμετρο με 7 χλμ τη φορά, δλδ στο 50' περίπου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000