Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Ξέσπασμα Κούρου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 9

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2016 :  18:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

[quote]Originally posted by ANGEL1

Τώρα, δεν ξέρω και για τους τρεις, αλλά όσο να' ναι η ιστορία του ενός πως ξεκίνησε το τρέξιμο ένα βράδυ που' βρεχε, που' βρεχε μονότονα, με τη ζωή του σε αδιέξοδο και αφού ήπιε το καταπέτασμα, για να ξεμεθύσει ξεκίνησε να τρέχει και όταν σταμάτησε ανακάλυψε πως μόλις είχε κάνει 30 χιλιόμετρα, εμένα για μυθοπλασία μου ακούγεται.



Εντάξει μωρέ, αυτό είναι τερτίπι του marketing. Μην κολλάμε εκεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2016 :  20:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANGEL1

Αν είχα βάλει το κύριος σε " " θα μπορούσες να μου καταλογίσεις ειρωνία, απ' τη στιγμή που δεν με ξέρεις προσωπικά.
Επιμένω βέβαια ότι τα επιτεύγματα του είναι αναγνωρίσιμα και απολύτως σεβαστά. Σταματάω να τον αποκαλώ κύριο μιας και παρεξηγείται.
Όσο αφορά τα υπόλοιπα ο καθένας έχει την ιστορία του. Αν είναι μυθοπλασία δεν έχω πρόβλημα εάν περνάει "καλά"...



Εγώ έκανα ένα σχόλιο για το πώς έγραψες κάτι και φάνηκε να εννοείς κάτι άλλο. Το διαβάζει κανείς και καταλαβαίνει ότι συνειδητά μιλάς προσβλητικά για τον Κούρο. Αφού θίχτηκες όμως, φαίνεται πως πράγματι εννοούσες αυτό το κάτι άλλο και χωρίς τα εισαγωγικά.

Προτού μιλήσεις έτσι, όφειλες να σκεφτείς: ποιος είσαι εσύ και ποιος είναι ο Κούρος. Έχει ΕΚΑΤΟΝ ΕΞΗΝΤΑ παγκόσμια ρεκόρ. Έχει δεκάδες χρυσά μετάλλια. Έχει σηκώσει στις πλάτες του την ελληνική σημαία όλες αυτές τις φορές. Είναι αθλητής παγκοσμίου κλάσης, είναι ο καλύτερος υπερμαραθωνοδρόμος όλων των εποχών και με διαφορά. Εσύ τι έχεις πετύχει;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2016 :  22:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

quote:
Originally posted by ANGEL1

Αν είχα βάλει το κύριος σε " " θα μπορούσες να μου καταλογίσεις ειρωνία, απ' τη στιγμή που δεν με ξέρεις προσωπικά.
Επιμένω βέβαια ότι τα επιτεύγματα του είναι αναγνωρίσιμα και απολύτως σεβαστά. Σταματάω να τον αποκαλώ κύριο μιας και παρεξηγείται.
Όσο αφορά τα υπόλοιπα ο καθένας έχει την ιστορία του. Αν είναι μυθοπλασία δεν έχω πρόβλημα εάν περνάει "καλά"...



Εγώ έκανα ένα σχόλιο για το πώς έγραψες κάτι και φάνηκε να εννοείς κάτι άλλο. Το διαβάζει κανείς και καταλαβαίνει ότι συνειδητά μιλάς προσβλητικά για τον Κούρο. Αφού θίχτηκες όμως, φαίνεται πως πράγματι εννοούσες αυτό το κάτι άλλο και χωρίς τα εισαγωγικά.

Προτού μιλήσεις έτσι, όφειλες να σκεφτείς: ποιος είσαι εσύ και ποιος είναι ο Κούρος. Έχει ΕΚΑΤΟΝ ΕΞΗΝΤΑ παγκόσμια ρεκόρ. Έχει δεκάδες χρυσά μετάλλια. Έχει σηκώσει στις πλάτες του την ελληνική σημαία όλες αυτές τις φορές. Είναι αθλητής παγκοσμίου κλάσης, είναι ο καλύτερος υπερμαραθωνοδρόμος όλων των εποχών και με διαφορά. Εσύ τι έχεις πετύχει;



Απ' όσα έγραψα κατάλαβες ότι αμφισβητώ αυτά που έχει κάνει ο Κούρος; Ή καταλάβες ότι συγκρίνω τον εαυτό μου με τον Κούρο. Αν είναι δυνατόν.
Ξαναγράφω λοιπόν, τα επιτεύγματα του Κούρου είναι απολύτως σεβαστά, αναγνωρίσιμα και μη αμφησβητίσιμα. Πιστεύω δε πως δύσκολα θα βρεθεί κάποιος να τα ξεπεράσει. Αυτό που κατέκρινα στον Κούρο είναι ότι βγάζει μια "μιζέρια".
Ελπίζω αυτή τη φορά να γίνομαι αντιληπτός και κατανοητός.

"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

new runner
Advanced Forum-Runner



232 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2016 :  23:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

quote:
Originally posted by ANGEL1

Αν είχα βάλει το κύριος σε " " θα μπορούσες να μου καταλογίσεις ειρωνία, απ' τη στιγμή που δεν με ξέρεις προσωπικά.
Επιμένω βέβαια ότι τα επιτεύγματα του είναι αναγνωρίσιμα και απολύτως σεβαστά. Σταματάω να τον αποκαλώ κύριο μιας και παρεξηγείται.
Όσο αφορά τα υπόλοιπα ο καθένας έχει την ιστορία του. Αν είναι μυθοπλασία δεν έχω πρόβλημα εάν περνάει "καλά"...



Προτού μιλήσεις έτσι, όφειλες να σκεφτείς: ποιος είσαι εσύ και ποιος είναι ο Κούρος. Έχει ΕΚΑΤΟΝ ΕΞΗΝΤΑ παγκόσμια ρεκόρ. Έχει δεκάδες χρυσά μετάλλια. Έχει σηκώσει στις πλάτες του την ελληνική σημαία όλες αυτές τις φορές. Είναι αθλητής παγκοσμίου κλάσης, είναι ο καλύτερος υπερμαραθωνοδρόμος όλων των εποχών και με διαφορά. Εσύ τι έχεις πετύχει;




Η αξία ενός μεγάλου αθλητή πέρα από τις επιδόσεις κρίνεται και στη σεμνότητα (πχ ιακωβάκης περικλής) στο ήθος και στο τρόπο που μιλάει για συναθλητές - συναθρώπους.

"Run Forest Run"!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2016 :  09:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ τον πάω, τον Κούρο.
Το πάω ΚΑΙ τον Καρνέζη.
Πάω και αρκετούς άλλους Έλληνες και μη, που θεωρώ ότι πετυχαίνουν το κάτι παραπάνω.
Από ένα σημείο και κάτω δεν τους πάω, θεωρώ πως τσάμπα καίει η λάμπα. και ειδικά κάποιοι που αυτοπροβάλονται ιδιαίτερα είναι πρακτικά δρομικοί απατεώνες. (δεν νομίζω ότι αυτοπροβάλεται ο Κούρος ούτε για φωτογραφίες δεν κάθεται)
Αφού είναι τι να κάνουμε, γιατί είναι περίεργο να το λέμε?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KONES
Newbie Forum Runner

Greece


37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2016 :  14:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by new runner

quote:
Originally posted by Bloom

[quote]Originally posted by ANGEL1

Αν είχα βάλει το κύριος σε " " θα μπορούσες να μου καταλογίσεις ειρωνία, απ' τη στιγμή που δεν με ξέρεις προσωπικά.
Επιμένω βέβαια ότι τα επιτεύγματα του είναι αναγνωρίσιμα και απολύτως σεβαστά. Σταματάω να τον αποκαλώ κύριο μιας και παρεξηγείται.
Όσο αφορά τα υπόλοιπα ο καθένας έχει την ιστορία του. Αν είναι μυθοπλασία δεν έχω πρόβλημα εάν περνάει "καλά"...



Προτού μιλήσεις έτσι, όφειλες να σκεφτείς: ποιος είσαι εσύ και ποιος είναι ο Κούρος. Έχει ΕΚΑΤΟΝ ΕΞΗΝΤΑ παγκόσμια ρεκόρ. Έχει δεκάδες χρυσά μετάλλια. Έχει σηκώσει στις πλάτες του την ελληνική σημαία όλες αυτές τις φορές. Είναι αθλητής παγκοσμίου κλάσης, είναι ο καλύτερος υπερμαραθωνοδρόμος όλων των εποχών και με διαφορά. Εσύ τι έχεις πετύχει;




Η αξία ενός μεγάλου αθλητή πέρα από τις επιδόσεις κρίνεται και στη σεμνότητα (πχ ιακωβάκης περικλής) στο ήθος και στο τρόπο που μιλάει για συναθλητές - συναθρώπους.

"Run Forest Run"!!!

Προσωπική άποψη η αξία ένος αθλητή την κρίνω μόνο απο τις επιδόσεις...το αν ο χαρακτήρας του είναι''προβληματίκος''στα δικά μου μάτια δεν με αποσχολεί καθόλου.Υπαρχουν αθλητές που έχουν αφήσει ιστορία με πολυ πιο ''προβληματικό''χαρακτήρα...Θαυμαζω και διασκεδάζω σε αυτό που βγάζουν στον αγώνα και δεν με απασχολει τιποτα περισσότερο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2016 :  18:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν κάποιος θεωρεί συγκρίσιμο τον Ιακωβάκη με τον Κούρο απλά δείχνει πόσα λίγα ξέρει για τον δεύτερο. Είναι σα να κρίνουμε το Μαραντόνα με τα μέτρα του Γιώργου Καραγκούνη, το Μάικλ Τζόρνταν με εκείνα του Γιώργου Σιγάλα, το Λώρενς Ολίβιε με του Στάθη Ψάλτη, γενικά του καλύτερου όλων των εποχών με τα μέτρα εκείνου που δεν ήταν παρά ο πρώτος του χωριού του. Περισσότερο αποκαλύπτει άγνοια παρά αποτελεί πραγματική σύγκριση.

Έχουν γραφτεί ολόκληρα φιλοσοφικά δοκίμια για αυτό το θέμα (αν λόγου χάρη είναι σωστό ο Γκάρι Κασπάροφ να είναι μετριόφρων - που δεν ήταν - ή είναι υποκρισία, εφόσον η αλήθεια είναι πως ήταν ο καλύτερος όλων τω εποχών) και μπορούμε να συζητάμε για ώρες. Θα πω μόνο πως η ταπεινοφροσύνη ενός Ιακωβάκη δεν είναι τόσο αξιοζήλευτη, γιατί δεν ξέρουμε πώς θα φερόταν αν είχε τέσσερα παγκόσμια ρεκόρ και δύο ολυμπιακά χρυσά. Τώρα, λογικό είναι να είναι ταπεινόφρων.

Τέλος πάντων, ξεφύγαμε από το θέμα. Κάποιος είπε πως ο Κούρος "βγάζει μιζέρια". Βγάζει μιζέρια επειδή είπε με άμεσο τρόπο πως τελευταία πολύς κόσμος στις υπεραποστάσεις κλέβουν ποικιλοτρόπως; ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΖΕΡΙΑ. Τι έπρεπε να κάνει; Να σιωπήσει γι να μη φανεί στους μέτριους κακός;

Edited by - Bloom on 21/12/2016 18:17:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2016 :  19:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με Bloom. Οταν ξέρεις τι εχεις πετύχει και με τι μόχθο και σου τη βγαίνουν απο δεξιά κάποιοι που δεν αξίζουν διοτι κοροϊδεύουν, ανθρώπινο ειναι να σου τη σπάει. Δηλαδή τι; Δεν ειναι politically correct να "παραπονεθείς"; Μα ετσι παίρνουν αέρα και τα κάνουν αυτά και άλλοι και άλλοι και δεν τελειώνει ποτέ αυτό.

Το βλέπουμε σε όλα τα επαγγέλματα: "καθηγητής ιατρικής στο τάδε πανεπιστήμιο του εξωτερικού", γραφει στην ιστσελιδα του. Και ειναι ψέμα!
"Δικηγορος Νέας Υόρκης", είδα χθες να γραφει μια. Μπαίνω να δω και διαβάζω: νομική στο πανεπιστήμιο Αθηνών. Μεταπτυχιακό στο πανεπιστήμιο της NY. Και θεώρησε οτι ειναι ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΝΥ;;;;;;;

Αλλα οταν βγαίνεις και γκρινιάζεις γίνεσαι γραφικός.
Γέμισε η Ελλαδα με εξειδικευμένους γιατρός και δικηγόρους που δεν έχουν καμια εξειδίκευση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2016 :  20:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γνώρισα προσωπικά τον συγκεκριμένο αθλητή, δρομέα, υπερμαραθωνιοδρόμο, πρωταθλητή, για τον οποίο γίνεται η παραπάνω συζήτηση και έχω να πω ότι για τα τόσα παγκόσμια του ρεκόρ, τα τόσα χιλιόμετρά του, τις τόσες ώρες του στους δρόμους ναι οφείλουμε να του βγάλουμε το καπέλο και να κάτσουμε προσοχή μπροστά του......μέχρι εκεί όμως γιατί από εκεί και πέρα και όσο αφορά την συμπεριφορά του δεν είναι ο κατάλληλος χώρος εδώ για να πω κάτι περισσότερο παρα μόνο ότι νάναι καλά ο άνθρωπος αλλά δεν θά'θελα να ξαναβρεθώ μαζί του ούτε για καφέ....

Edited by - vasilis dr on 21/12/2016 20:40:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georun
Forum-Runner

Greece


198 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2016 :  09:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν τον εχω γνωρισει τον ανθρωπο,αλλα ειναι μυθος.ενας υπερανθρωπος!!οπως ειπαν και καποιοι συντρεχτες μεχρι εκει.ο μεσι ειναι φαινομενο οκ.ειναι καλος ανθρωπος?δεν ξερω!ο ροναλντο το ιδιο!.θελω να πω δεν παει να πει οτι ειναι αριστοι σε κατι που κανουν θα ειναι κ σε ολα αριστοι!!
βεβαια αυτο που δεν μου αρεσει ειναι να βγαινουν και να μου λενε οτι δεν εχω λογω υπαρξης σαν δρομεας σαν ποδοσφαιριστης κλπ.οπα ρε μεγαλε ,θα σε βαλω ρωτημα για το αν θα εχω σαν χομπι μου το αθλημα που διαπρεπεις?αυτο αν το κανουν(λεω αν..) συγνωμη δειχνει μικρο ανθρωπο.
εδω βεβαια θα μου πεις υπαρχει <<τουπε>> απο ποιο γρηγορους συναθλητες .επιδοση κατα κατι λεπτα καλυτερη κλπ.σε αυτους δεν θα υπαρχει?
τελος παντων ,αγαπη μερες που ειναι....
καλες γιορτες!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

irasot
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2016 :  10:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχω καμιά σχέση με τις υπεραποστάσεις, έχω όμως σχέση με τους ανθρώπους και τους χαρακτήρες τους. Συνάντησα τον Κούρο πρώτη φορά πριν λίγες μέρες στα Καλάβρυτα στον αγώνα θυσίας. Εκεί λοιπόν στη πλατεία τον είδα να απωθεί ηλικιωμένους δρομείς που πήγαν δίπλα του για να βγάλουν μαζί του μία φωτογραφία, και η συμπεριφορά του, δεν ήταν ανάλογη των ρεκόρ του. Αυτόματα μου ήρθε στο μυαλό η εικόνα του Χαιλέ Γκεμπρεσαλασιέ να φωτογραφίζεται με χαμόγελο με όποιον τον πλησίαζε, νέο, γέρο, παιδί, στην έκθεση του Μαραθώνιου. Συμπτωματικά, τρώγοντας στην ίδια ταβέρνα, είδα τη παρέα με την οποία ήταν ο Κούρος εκεί, όλοι γνωστοί πρωταθλητές, που είχαν έρθει στα Καλάβρυτα, μάλλον κατόπιν διαταγής, αφού η διοργάνωση ήταν του ΑΣΑΕΔ, και οι οποίοι, μαζί και ο κύριος Κούρος αποχώρησαν, γιατί ο ιδιοκτήτης δεν τους σερβίριζε αμέσως, την ώρα που στο κατάστημα είχε μπει το ΣΔΟΕ. Στη συνέχεια επειδή μου έκανε κάκιστη εντύπωση η συμπεριφορά του απέναντι σε ερασιτέχνες δρομείς, άκουσα ολόκληρη μία συνέντευξη που έχει δώσει. Εκεί διαπίστωσα ότι μάλλον δεν τα λέει καλά ο κύριος Κούρος. Μέχρι το 1990 που συμμετείχε στο Σπάρταθλο, το Σπάρταθλο ήταν καλό, ύστερα ανακάλυψε ότι δεν είναι γνήσιο, και γενικά, εκτός από τα δικά του πραγματικά υπεράνθρωπα κατορθώματα, ότι άλλο γίνεται είναι γελοίο, ανιστόρητο, και καταδικαστέο κατά τον κύριο Κούρο. Ο οποίος φυσικά, ενώ φαίνεται ως τιμητής του γνήσιου αθλητικού ιδεώδους, εξαντλεί, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, την αυστηρότητα του, στους ερασιτέχνες δρομείς υπεραποστάσεων, και δεν λέει κουβέντα για τους επαγγελματίες αθλητές, πρωταθλητές κλπ. που κατά καιρούς τιμωρούνται από τη διεθνή ομοσπονδία για παραβάσεις του νόμου περί ντόπινγκ.Προφανώς, για να μπορεί να τρέχει 6 μέρες συνέχεια, ο κύριος Κούρος είναι ειδικός άνθρωπος και λογικά θα είναι και ειδικός χαρακτήρας.Μόνο που στην αρχαία ιστορία που του αρέσει να διαβάζει ας πάει και στα κεφάλαια που μιλάνε για την αρμονία, γιατί δυστυχώς, από τη μικρή εμπειρία που έχω για το πρόσωπο του, υπάρχει ελάχιστη τέτοια μεταξύ των επιτευγμάτων του και της προσωπικότητας του.
Προσκυνώ τον αθλητή, αλλά τον ανθρωπο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rocky
Senior Forum-Runner

Greece


546 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2016 :  10:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα χρονια που παρακολουθω τον ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΛΛΗΝΑ ΑΘΛΗΤΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ ΓΙΑΝΝΗ ΚΟΥΡΟ - και 1ο αθλητη υπεραποστασεων του 20ου αιωνα ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ...... ειναι διαχυτη η αισθηση ενος παραπονου μιας αδικιας απο την χωρα του, τους θεσμους..... Υπεραθλητης ΚΑΙ ο Καρναζης με μοναδικα επιτευματα (ειτε ξεκινησε "ενα βραδυ που βρεχε"... ειτε οχι) ομως δικαιως ο Κουρος αισθανεται την αδικια οταν βλεπει την αναγνωριση που εχεις ο Dean (και τα παρελκομενα οφελη...) σε σχεση με εκεινον.... Και σα να μην φτανει αυτο... παρακολουθει τα τελευταια χρονια καποιους(ες) να .... προσπαθουν να κερδισουν αναγνωριση (και τα παρελκομενα οφελη) μεσα απο δηθεν επιτευματα... ε λογικο ειναι να οργιζεται....

Απο εκει και περα ομως σεμνα και ταπεινα και με απολυτο σεβασμο προς το ατομο του αισθανομαι οτι και ο ιδιος ο Κουρος εχει σε ενα βαθμο ευθυνη... ο χαρακτηρας του τα βιωματα του επαιξαν αρνητικο ρολο στην μετεπειτα (μετα το τελος της αθλητικης του καριερας) μη-αναγνωρισης...

Για μενα επρεπε η πολιτεια να χει παρει απο το χερι τον Κουρο και με ενα τιμ γυρω του να γυριζει ολα τα σχολεια της χωρας με στοχο να μεταλαμπαδευσει σε μικρα παιδια ολα αυτα τα στοιχεια που τον βοηθησαν να καταφερει οσα εκανε... γιατι περα απο ταλεντο και προπονηση θελει να εχεις πολλα ακομα.... και εκεινος τα ειχε ΟΛΑ !

Δυστυχως για τον Κουρο δεν γεννηθηκε στο Λος Αντζελες....



___________________________
All i wanna do is GO the distance AGAIN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2016 :  11:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένα πράγμα έχω μάθει: Πριν κατηγορήσω τους γύρω μου, τη χώρα μου, τα άστρα, τον Θεό, την τύχη μου, πρέπει πρώτα να δω τι έχω κάνει εγώ ο ίδιος λάθος ή/και πού υστερώ.
Ναι, ο Κούρος μπορεί να είναι τεράστιος αθλητής. Και ο Καρνάζης πιο κάτω.ΑΛΛΑ το προϊόν "Καρνάζης" είναι πολύ καλύτερο από του Κούρου. ΑΠ' ό,τι μου έχουν πει άτομα που τον γνωρίζουν καλά, είναι προσήνης, ευχάριστος, ευγενικός, χαμογελαστός. Βάλτε δίπλα και τον Κούρο να σπρώχνει και αν δυσανασχετεί και πείτε μου τι θα πουλούσατε στον κόσμο. Αν θα προτιμούσατε να φέρετε τον Καρνάζη από τις ΗΠΑ ή τον Κούρο από την Αθήνα, κινδυνεύοντας να τα τινάξει όλα στον αέρα.

Προσέξτε, δεν μιλάω για την αθλητική αξία, αλλά για τη μαρκετίστικη που γι αυτή μάλλον βγάζει πίκρα ο συμπατριώτης μας. Το ίδιο μάρκετινγκ θα προωθούσε την Κουρνίκοβα, και όχι τη Ναβρατίλοβα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2016 :  12:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by irasot

Δεν έχω καμιά σχέση με τις υπεραποστάσεις, έχω όμως σχέση με τους ανθρώπους και τους χαρακτήρες τους. Συνάντησα τον Κούρο πρώτη φορά πριν λίγες μέρες στα Καλάβρυτα στον αγώνα θυσίας. Εκεί λοιπόν στη πλατεία τον είδα να απωθεί ηλικιωμένους δρομείς που πήγαν δίπλα του για να βγάλουν μαζί του μία φωτογραφία, και η συμπεριφορά του, δεν ήταν ανάλογη των ρεκόρ του. Αυτόματα μου ήρθε στο μυαλό η εικόνα του Χαιλέ Γκεμπρεσαλασιέ να φωτογραφίζεται με χαμόγελο με όποιον τον πλησίαζε, νέο, γέρο, παιδί, στην έκθεση του Μαραθώνιου. Συμπτωματικά, τρώγοντας στην ίδια ταβέρνα, είδα τη παρέα με την οποία ήταν ο Κούρος εκεί, όλοι γνωστοί πρωταθλητές, που είχαν έρθει στα Καλάβρυτα, μάλλον κατόπιν διαταγής, αφού η διοργάνωση ήταν του ΑΣΑΕΔ, και οι οποίοι, μαζί και ο κύριος Κούρος αποχώρησαν, γιατί ο ιδιοκτήτης δεν τους σερβίριζε αμέσως, την ώρα που στο κατάστημα είχε μπει το ΣΔΟΕ. Στη συνέχεια επειδή μου έκανε κάκιστη εντύπωση η συμπεριφορά του απέναντι σε ερασιτέχνες δρομείς, άκουσα ολόκληρη μία συνέντευξη που έχει δώσει. Εκεί διαπίστωσα ότι μάλλον δεν τα λέει καλά ο κύριος Κούρος. Μέχρι το 1990 που συμμετείχε στο Σπάρταθλο, το Σπάρταθλο ήταν καλό, ύστερα ανακάλυψε ότι δεν είναι γνήσιο, και γενικά, εκτός από τα δικά του πραγματικά υπεράνθρωπα κατορθώματα, ότι άλλο γίνεται είναι γελοίο, ανιστόρητο, και καταδικαστέο κατά τον κύριο Κούρο. Ο οποίος φυσικά, ενώ φαίνεται ως τιμητής του γνήσιου αθλητικού ιδεώδους, εξαντλεί, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, την αυστηρότητα του, στους ερασιτέχνες δρομείς υπεραποστάσεων, και δεν λέει κουβέντα για τους επαγγελματίες αθλητές, πρωταθλητές κλπ. που κατά καιρούς τιμωρούνται από τη διεθνή ομοσπονδία για παραβάσεις του νόμου περί ντόπινγκ.Προφανώς, για να μπορεί να τρέχει 6 μέρες συνέχεια, ο κύριος Κούρος είναι ειδικός άνθρωπος και λογικά θα είναι και ειδικός χαρακτήρας.Μόνο που στην αρχαία ιστορία που του αρέσει να διαβάζει ας πάει και στα κεφάλαια που μιλάνε για την αρμονία, γιατί δυστυχώς, από τη μικρή εμπειρία που έχω για το πρόσωπο του, υπάρχει ελάχιστη τέτοια μεταξύ των επιτευγμάτων του και της προσωπικότητας του.
Προσκυνώ τον αθλητή, αλλά τον ανθρωπο...



Νομίζω παλληκάρι μου, ότι έκανες το πιο πλήρες post που αφορά τον ΓΙΑΝΝΗ ΚΟΥΡΟ, όλα τα άλλα περισσεύουν!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2016 :  12:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι ακριβώς δήλωσε ο Κούρος;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000