Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Ξέσπασμα Κούρου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 9

iara
Forum-Runner

67 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2018 :  14:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παντως παλιοτερα σε αγωνα στην τριπολη επαθα σοκ με τη συμπεριφορα του σε συναθλητες μας στο λεωφορειο που πηγαιναμε να τρεξουμε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2018 :  14:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα επιμείνω, πως αυτός που το έβγαλε περπατητό από το 30 ως το 42,2 εγκατέλειψε. Βέβαια, φταίνε οι διοργανωτές, που για να τσεπώσουν το 50άρικο της συμμετοχής, τον αφήνουν να τερματίσει και τον συγχαίρουν κιόλας. Όμως η πραγματικότητα δεν αλλάζει επειδή τη βαφτίζουμε αλλιώς: ο μαραθώνιος είναι αγώνας δρόμου, που σημαίνει πως όποιος σταματάει να τρέχει, ουσιαστικά δεν έχει καταφέρει να βγάλει την απόσταση.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2018 :  14:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έλεγα να κάνω μια βδομάδα αποχή από τα δρομικά μετά το Νυκτερινό για ξεκούραση του εγκεφάλου, αλλά θα κάνω μια μικρή παρασπονδία για να δώσω ένα hats off στον Bloom...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rocky
Senior Forum-Runner

Greece


546 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2018 :  14:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

Θα επιμείνω, πως αυτός που το έβγαλε περπατητό από το 30 ως το 42,2 εγκατέλειψε. Βέβαια, φταίνε οι διοργανωτές, που για να τσεπώσουν το 50άρικο της συμμετοχής, τον αφήνουν να τερματίσει και τον συγχαίρουν κιόλας. Όμως η πραγματικότητα δεν αλλάζει επειδή τη βαφτίζουμε αλλιώς: ο μαραθώνιος είναι αγώνας δρόμου, που σημαίνει πως όποιος σταματάει να τρέχει, ουσιαστικά δεν έχει καταφέρει να βγάλει την απόσταση.





+1000

___________________________
All i wanna do is GO the distance AGAIN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2018 :  15:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

Θα επιμείνω, πως αυτός που το έβγαλε περπατητό από το 30 ως το 42,2 εγκατέλειψε. Βέβαια, φταίνε οι διοργανωτές, που για να τσεπώσουν το 50άρικο της συμμετοχής, τον αφήνουν να τερματίσει και τον συγχαίρουν κιόλας. Όμως η πραγματικότητα δεν αλλάζει επειδή τη βαφτίζουμε αλλιώς: ο μαραθώνιος είναι αγώνας δρόμου, που σημαίνει πως όποιος σταματάει να τρέχει, ουσιαστικά δεν έχει καταφέρει να βγάλει την απόσταση.





Σε πολλά, τελικά, συμφωνώ με Bloom, αλλά εδώ θα διαφωνήσω απόλυτα και θεμελιωδώς: Σε έναν Μαραθώνιο, όποιος ξεκίνησε και τερμάτισε μέσα στο όριο και τηρώντας τους κανόνες του αγώνα, είναι Μαραθωνοδρόμος ανέξάρτητα από τον χρόνο που έκανε.

Hint: Μην μπερδεύετε τους αθλητές με τους αθλούμενους.

Επίσης:

“Run when you can, walk if you have to, crawl if you must; just never give up.”
― Dean Karnazes

Και

“If you can't fly then run, if you can't run then walk, if you can't walk then crawl, but whatever you do you have to keep moving forward.”
― Martin Luther King Jr.

Ο Κούρος, δυστυχώς, έχει δώσει πολύ άσχημα δείγματα συμπεριφοράς...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stavzzz
Advanced Forum-Runner

Greece
216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2018 :  15:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είναι μόνο ο Κούρος.
Η έπαρση δυστυχώς υπάρχει και σε μεγάλο ποσοστό στο άθλημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimirunner
Forum-Runner

72 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2018 :  17:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με Indiana13 στην απάντηση, well said! Υπάρχει ένα φάσμα όσον αφορά την ''αθλητικότητα'' του καθενός μας. Κάποιοι ανήκουμε καθαρά στους hobby-ίστες και μας αρκεί αυτό και κάποιοι άλλοι προσπαθούμε να ανέβουμε σιγά σιγά επίπεδο μετά κόπων, βασάνων και θυσιών. Ο οικογενειάρχης εργαζόμενος σε βάρδιες που τερματίζει το Σπάρταθλο σε 35 ώρες κερδίζει τον απεριόριστο σεβασμό μου, σε αντίθεση με τους''ελίτ'' αθληταράδες (εδώ σκεφτείτε όποιο όνομα θέλετε) που μπροστά στις κάμερες είναι κουλ και στην προσωπική τους ζωή μίζεροι και απρόσιτοι.
quote:
Originally posted by Indiana13

Bloom ρε φίλε τι μου γράφεις!!! Εγώ αναφέρομαι σε όλους τους θολοκουλτουριαρηδες σαν το Κουρο που απαξιώνουν την προσπάθεια κάποιων ατόμων να τελειώσουν ένα αγώνα απαιτήσεων,και γιατί να μην θαυμάζω περισσότερο αυτόν που δεν εγκατέλειψε στο 30 και μετά έκανε βάδην και να θαυμάζουμε κάποιον ελίτ που εγκαταλείπει στο 10 επειδή δεν του βγήκε το πέρασμα σε χρόνο!!!! Και φυσικά είναι θέμα χρόνου προπονήσεων και χρημάτων που μπορείς να διαθέσεις,το ίδιο είναι να τρέχεις με την διάθεση σου και το ίδιο είναι να έχεις τον Κασίμη από πάνω σου,και φυσικοθεραπευτή για αποκατάσταση!!!Που θέλω να καταλήξω στην Ελλάδα μας δεν πρέπει κάνεις να το παίζει ιστορία στο τρέξιμο σεβόμαστε όλους όσους φοράνε την φόρμα τους και προσπαθούν για το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορούν!!! Ο Κούρος μπορεί να εκφέρει γνώμη αλλά εγώ θα τον προτιμούσα από το να μιλάει να σταθεί στον τερματισμό ενός αγώνα υπεραποστάσεων και να βραβεύσει τον τελευταίο αθλητη,το όνομα Κιλλιαν τζουρνετ σου λέει τίποτα??? Έχει τερματίσει τους δυσκολότερους αγώνες βουνού του κόσμου και κάθεται και περιμένει και τον τελευταίο αθλητη ,γιατί ναι αθλητές είναι όσοι τερματίζουν έναν δύσκολο αγώνα,και τον βραβεύει!!! Δεν το έχω ακούσει να λέει εμείς τρέχουμε στο βουνό και οι τελευταίοι πεζοπορουν!!! Είπαμε στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ελίτ υπάρχουν κάποιοι κορυφαίοι αθλητές που οι δουλειά τους είναι να προπονούνται(για την άσφαλτο μιλάω γιατί στο βουνό ελίτ υπάρχει και είναι ο θεωδορακακος που διακρίνεται για το ήθος του)

"Στο 20ό μίλι, νόμιζα ότι είχα πεθάνει. Στο 22ο μίλι, ευχόμουν να είχα πεθάνει. Στο 24ο μίλι, ήξερα πως είχα πεθάνει. Στο 26ο μίλι, συνειδητοποίησα ότι ήμουν πολύ σκληρός για να πεθάνω".

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2018 :  18:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ διαφωνώ ότι αν περπατήσεις από το 30 ως το 42, εγκατέλειψες.
Τι να πούμε για αυτόν που σταμάτησε στο 30, δηλαδή; Ότι πέθανε;

Και αν περπατήσει 30-42 και κάνει 3:30, χρόνος που κάποιος προσπαθεί χρόνια να κάνει κάτω από 4 ώρες;

Πριν 3-4 χρόνια σε ένα μαραθώνιο, από το ζέσταμα είχα σφάχτη. Μου έχει συμβεί σε προπόνηση και έχω φύγει επί τόπου. Δεν μπορούσα να τρέξω καθόλου. Ξεκινάμε, τρέχω 500μ και αρχίζω το περπάτημα (μα ειλικρινά θα απορούσαν οι άλλοι που με έβλεπαν, τι στο καλό κάνω στον μαραθώνιο). Γυρίζω πίσω, βλέπω την αψίδα στα 500μ, κοιτάζω μπροστά και σκέφτομαι " δεν είναι δυνατόν να πάω έτσι-περπατώντας- στο καλλιμάρμαρο. Αρχίζω να κάνω ότι τρέχω. Πόνος! Περπάτημα και ελάχιστο τρέξιμο. Έφτασα έτσι μέχρι το 10. Στο 10 πήρα μπρος αλλά όχι full engines. Στο 32 που είναι κατηφόρα, δεν μπορούσα να το ευχαριστηθώ: η ταχύτητα πήγαινε μέχρι ένα σημείο. Με τα ενοχλούσε ο σφάχτης.Τερμάτισα σε 4:02. Αξιοπρεπέστατα για τα δικά μου δεδομένα.
Ε, είναι ένας μαραθώνιος που θα θυμάμαι για τη ψυχική "δύναμη" να μην εγκαταλείψω. Αυτό μου έδωσε χαρά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

wicket
Forum-Runner

62 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2018 :  22:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα αθλητικά σχολεία και στις ακαδημίες φυσικής αγωγής, ο Κουρος θα πρέπει να διδάσκετε σαν παράδειγμα αθλητή προς αποφυγή. Μιλάω για τον χαρακτήρα του. Ίσως ο χειρότερος χαρακτήρας από όλους τους Έλληνες αθλητές.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2018 :  23:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν την ολυμπιάδα στο Ρίο κάποιος αθλητής είχε στείλει επιστολή στον ΣΕΓΑΣ στην οποία έλεγε να μην έχουνε στην αποστολή τον Καλομοίρη για το αγώνισμα του μαραθωνίου παρά το ότι κέρδισε την συμμετοχή του βάσει των κανονισμών του....ΣΕΓΑΣ!!! Αυτοί είμαστε τελικά!!
Για τον συγκεκριμένο βέβαια δεν βλέπω κανένα "θέμα" με το ονομά του εδώ, τον Κούρο τον πάτε γ@......., βγήτε στο φατσοβιβλίο του και γράψτε τα, εδω ειναι κ λίγο (εως πολύ) κατινιά αφου δεν μπορεί να απαντήσει.....
Υ.Γ: ασε που "κρατιέμαι" για κάποιο όνομα εδώ ότι είναι μάλιστα κ παράδειγμα μίμησης axaxaxa (κακώς αυτό το σχολιάζω γιατί τώρα κάνω και εγώ αυτό που κατακρίνω)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2018 :  23:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τον Κούρο δεν τον έχω γνωρίσει για να έχω άποψη για το χαρακτήρα του.
Όσον αφορά τις απόψεις του για τους υπερ-μαραθωνοδρόμους ο καθένας το βλέπει από το σημείο που στέκεται οπότε δεν θα επεκταθώ άλλο.
Όσον αφορά τους δρομείς και τους 'περιπατητές' όμως θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Στο Σπάρταθλο έχει 45 σταθμούς που σταματας, τρως , κανεις μασαζ κλπ. Οι τερματίσαντες είναι δρομείς ή 'περιπατητές'? Εγω τους θεωρώ δρομείς όπως και οποιονδήποτε στέκεται στην αφετηρία ενός αγώνα έχοντας κάνει μια προετοιμασία στα μέτρα του δυνατού για αυτόν ώστε να τερματίσει τρέχοντας. Τώρα αν ένας αγώνας δεν μας βγει και ξέρουμε όλοι πόσο εύκολα στραβώνει ένας μαραθώνιος δεν νομίζω ότι υπάρχει διαχωρισμός εκεί για δρομείς και 'περιπατητές'. Υπάρχουν οι πρωταθλητές και οι ερασιτέχνες αθλούμενοι. Οι δεύτεροι έχουν πολύ περισσότερα εμπόδια να αντιμετωπίσουν ακόμα και για να τερματίσουν πόσω μάλλον για να κάνουν και καλή επίδοση.
Το Σπάρταθλο μπορεί να πει κάποιος ότι ειναι πολύ μεγάλη απόσταση αλλά και σε αγώνες 60 ή 70 ή 100 χλμ μπορείς να σταματήσεις να φας , να περπατήσεις κ.λ.π. χωρίς να αντιμετωπιστείς σαν περιπατητής.
Τέλος όμως να διευκρινίσω ότι το πρόβλημα του αν θα πας τον αγώνα δρομικά η περιπατητικά σαν ερασιτέχνης αθλητής έγκειται κυρίως στο πόσο γνωρίζεις τις δυνάμεις σου και τι αποστάσεις μπορείς να κάνεις βάσει της προπόνησης σου. Κοινώς αθλητική παιδεία.
Καλό βράδυ σε όλους.

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2018 :  21:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν συνηθίζω να....ρωτώ άλλους το τι θα γράψω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2018 :  08:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

τοχω ξαναγραψει ισως...ο κουρος ειναι ο μοτσαρτ των υπεραποστασεων...σεβομαι τα ρεκορ του, του αναγνωριζω τη μεγαλοφυια που ισως να τον κανει να συμπεριφερεται ετσι αλλα μεχρι εκει..προτιμω τον ιβαν κουντιν (3 φορες νικητης κι αυτος του Σπαρταθλον) για παρεα και τον εκτιμω ολοπλευρα καθως προχτες στο καστορι μετα τον τερματισμο του με βοηθουσε σκυμμενος να βγαλω τα τσιπακια απο τους συναθλητες του...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...


το ειχα γραψει κοντα 2 χρονια πριν...κ συνεχιζω να το πιστευω...μενουμε μονο στο κομματι των ρεκορ ή κοιταμε και το χαρακτηρα; ψηφιζω το δευτερο. απο κει και περα ο καθενας στο μετρο των δυνατοτητων του κανει την υπερβαση του κι ως εκει...ουτε μεγαλοστομιες ουτε υφος 100 καρδιναλιων...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2018 :  09:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

quote:
Originally posted by dpkouk

τοχω ξαναγραψει ισως...ο κουρος ειναι ο μοτσαρτ των υπεραποστασεων...σεβομαι τα ρεκορ του, του αναγνωριζω τη μεγαλοφυια που ισως να τον κανει να συμπεριφερεται ετσι αλλα μεχρι εκει..προτιμω τον ιβαν κουντιν (3 φορες νικητης κι αυτος του Σπαρταθλον) για παρεα και τον εκτιμω ολοπλευρα καθως προχτες στο καστορι μετα τον τερματισμο του με βοηθουσε σκυμμενος να βγαλω τα τσιπακια απο τους συναθλητες του...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...


το ειχα γραψει κοντα 2 χρονια πριν...κ συνεχιζω να το πιστευω...μενουμε μονο στο κομματι των ρεκορ ή κοιταμε και το χαρακτηρα; ψηφιζω το δευτερο. απο κει και περα ο καθενας στο μετρο των δυνατοτητων του κανει την υπερβαση του κι ως εκει...ουτε μεγαλοστομιες ουτε υφος 100 καρδιναλιων...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Συμφωνώ απόλυτα με τον Συντρέχτη!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2018 :  09:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

Δεν συνηθίζω να....ρωτώ άλλους το τι θα γράψω




Κακώς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000