Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Τραυματισμος απο πεσιμο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Gloup81
Newbie Forum Runner

Greece


9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 24/12/2016 :  17:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα και χρονια σας πολλα! Ειναι το πρωτο ποστ που κανω εδω, και δυστηχως δεν ειναι για καλο.
Ειμαι νεος δρομεας (τρεχω απο τον Φεβρουαριο του 2016) και εχω ξεκινησει προετοιμασια για τον μαραθωνιο της Θεσσαλονικης τον Απριλιο. Εχω ηδη τρεξει διαφορες αποστασεις μεχρι και 21 χλμ. Κατα την διαρκεια των μηνων αυτων, εχω νιωσει διαφορες ενοχλησεις, με πιο προσφατη καποια τσιμπηματα στο καλαμι στις κατωφέρειες (λογικα ελαφρια περιοστιτιδα, οπου και εχω προσαρμωσει την ενταση ωστε να μην χειροτερευσει αν ειναι δυνατον.)
Εχθες λοιπον καθως εκανα την προπονηση μου 12 χλμ γυρω απο το αλσος της Ν. Φιλαδελφειας, παρακολουθοντας τα τσιμπηματα στο καλαμι και ρυθμιζοντας το πατημα μου ωστε να τα ελαχιστοποιω, στο 10ο χλμ στο σημειο που το πεζοδρομιο γινεται ορεινο μονοπατι (οσοι τρεχουν εκει, ξερουν την ιδιοφυη κατασκευη του δημου), το ποδι μου κολλησε σε μια πετρα και εφυγα μπροστα με τα μουτρα, στις αλλες πετρες. Αμεσως σηκωθηκα, ξεσκονιστηκα, τσεκαρα οτι δεν εσπασα τιποτα και συνεχισα. Πονος μηδεν, εκτος απο ενα τσουξιμο. Στην πορεια καταλαβα οτι αιμορραγουσα στο γονατο και στην παλαμη, απο διαφορα βαθεια κοψιματα, οποτε καταλαβα οτι θα επρεπε να τελειωσω νωριτερα και να παω γρηγορα σε καποιο φαρμακειο για να μην παθω καμια μολυνση. Ετσι, πατησα γκαζι και συνειδητοποιησα οτι πλεον δεν ποναει το καλαμι, δεν νιωθω καμια ενοχληση, δεν ειμαι κουρασμενος και παω πολυ πιο γρηγορα!
Αφου λοιπον ελαβα τις πρωτες βοηθειες με οξυζενε, μπενταντιν και γαζες γυρισα σπιτι και κοιμηθηκα.
Το πρωι, το γονατο ηταν αρκετα πρησμενο (οχι τουμπανο ομως) και εχω μια ενοχληση-πονακι κατα την κινηση
Ειναι αναμενομενο το πρηξιμο, η παιζει να εχει γινει καμια σοβαροτερη ζημια στην επιγονατιδα?
Αυριο (χριστουγεννιατικα) ειχα μια διαλειμματικη προπονηση, την οποια προφανως και θα χασω

Trying to become an ex-couch potato

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/01/2017 :  16:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Φαντάζομαι από τις 24/12/16 μέχρι σήμερα θα έχει βελτιωθεί η κατάσταση του γόνατός σου Gloup81. Γενικώς, μια πτώση μπορεί να προκαλέσει από απλές κακώσεις (μώλωπες, εκδορές κλπ) μέχρι και σοβαρότερες (πχ κάταγμα). Η αναμονή, η παρακολούθηση και η αξιολόγηση των συμπτωμάτων είναι ο καλύτεροι και οικονομικότεροι σύμβουλοι για σένα και το σύστημα υγείας. Αν τα συμπτώματα δεν υποχωρούν ή χειροτερεύουν με την πάροδο του χρόνου, είναι ένα καλό κριτήριο για την άμεση παραπομπή σε ειδικό επαγγελματία υγείας.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000