Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Προπόνηση / Συμβουλές
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Γεράσιμος
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/01/2017 :  09:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και Καλη Χρονια! Με υγεία...

Ξεκινησα τη γυμναστικη επειτα απο αρκετα χρονια αποχης (ουτε απλο περπατημα) με σκοπο την απωλεια βαρους.
Παραλληλα με διατροφη εχασα πανω απο 25 κιλα και τωρα προσπαθω για τα υπολοιπα. Να σημειωσω πως εκανα ολες τις απαραιτητες εξετασεις κλπ.

Πριν 7 μηνες ξεκινησα σταδιακα απο 30' περπατημα την ημερα το οποιο σταδιακα αυξησα σε 1 ωρα την ημερα (5-6 χλμ περιπου).

Πριν 2 μηνες ξεκινησα και τρεξιμο (και εδω ειναι που χρειαζομαι τις συμβουλες σας): δεν γνωριζα τιποτα σχετικα με τον πρηνισμο (δεν με ενημερωσε και κανενας πωλητης), αλλα ευτυχως αγορασα ουδετερα παπουτσια (τα wave ultima 8) και καποια ρουχα ειδικα (καλτσες για τρεξιμο, σορτς και φλις φουτερ).
Εφτιαξα ενα προγραμμα συμφωνα με την αντοχη μου:
3 φορες την εβδομαδα (τις υπολοιπες περπατω για 60')
Μισο γυρο τρεξιμο - Μισο γυρο περπατημα Χ 5 τον πρωτο μηνα
Ενα γυρο τρεξιμο - Ενα γυρο περπατημα Χ 5 μεχρι σημερα

Προθερμανση 3-4 γυρους
Αποθεραπεια 2-3 γυρους
Διατασεις στο τελος
Το τρεξιμο μου ειναι αργο και προσπαθω να ειναι σταθερο (τρεχω κυριως σε χωμα)

Δεν εχω πονους στα γονατα η στους μυες πανω αποτο γονατο (ποτε).

Τα ερωτηματα μου:
1. Ενω καποιες μερες αντεχω και ολα πανε καλα και χωρις κουραση, καποιες αλλες δεν μπορω να τρεξω ουτε τον ενα γυρο...
2. Σε καθε τρεξιμο νιωθω μια ενοχληση, σαν καψιμο, στο σημειο που ειναι η γλωσσα του παπουτσιου (περναει αμεσως μολις σταματησω το τρεξιμο)...
3. Μηπως αυτο που θεωρω εγω μεταβατικο και ηπιο ειναι, για την κατασταση μου, "επιθετικο";
4. Που θα μπορουσα να βρω ενα καλο προπονητη να μου δειξει καποια πραγματα και να μου φτιαξει ενα προγραμμα;

Σας ευχαριστω για την υπομονη σας
Γ.





Edited by - Γεράσιμος on 02/01/2017 14:29:12

Delazaren
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2017 :  10:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Delazaren Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, δεν ξέρω σε τί φάση είσαι τώρα. Η προπόνηση που κάνεις είναι αρκετά ήπια (δεν είναι κακό αυτό). Θα σου πρότεινα να μη τρέχεις πάντα με σταθερό ρυθμό. Το σώμα συνηθίζει σε αυτό και δεν βελτιώνεται. Θα ήταν καλύτερα να κάνεις μερικές φορές μεγαλύτερη απόσταση πιο αργά και μερικές φορές μικρότερη και πιο γρήγορα. Επίσης θα μπορούσες να ξεκινήσεις (ίσως ήδη να το έχεις κάνει) να τρέχεις συνεχόμενα χωρίς να περπατάς. Το τρέξιμο όσο αργό και αν είναι πάντα καίει περισσότερες θερμίδες από το περπάτημα. Σχετικά με αυτό δεν έχει σημασία πόσο γρήγορα τρέχεις. Οι θερμίδες που καταναλώνεις ανά χιλιόμετρο είναι περίπου οι ίδιες.

Υπάρχουν προγράμματα στο ιντερνετ που μπορείς να ακολουθήσεις. Για προπονητή δε μπορώ να βοηθήσω, σε ποια περιοχή μένεις; Αν εχει κάποιο στίβο εκεί κοντά ρώτα αυτούς που τρέχουν εκεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000