Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Γνώμες για παπούτσι (hoka-adidas)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

petaloudas
Forum-Runner

108 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2017 :  15:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
προβλημα το εμπροσθιο μερος στα clifton 3, μου καταχτυπησε τα δαχτυλα ,σε μενα δεν ταιριαξαν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2017 :  22:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εκπληκτικό παπούτσι το Clifton 3. Έτρεξα μαραθώνιο Βαρκελώνη κι ήταν σαν να ειχα πάει βόλτα σε πάρκο.

" Άδακρυς Μάχη "
1ος χρόνος της 103ης Ολυμπιάδας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Maiden
Forum-Runner

Greece
96 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2017 :  03:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φανταστικο παπουτσι το clifton 3 και το πηρα στο νουμερο που φοραω κανονικα χωρις να εχω θεμα ουτε στενο ουτε μικρο .ελαφρυ και πολυ αποροφυτικο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2017 :  12:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αρχές Δεκέμβρη έπαθα περιοστίτιδα κνήμης. Έριξα τα χιλιόμετρα και φάνηκε να υποχωρεί. Μιας και έψαχνα τότε για παπούτσια, προτίμησα μέσα Ιανουαρίου να αγοράσω τα Clifton 3, κυρίως λόγω της απορροφητικότητάς τους. Παράλληλα επέστρεψε η περιοστίτιδα. Άρχισα και φυσιοθεραπείες, παράλληλα με πολύ αργό και προσεκτικό τρέξιμο.
Η περιοστίτιδα υποχωρούσε, αλλά οι γάμπες μου πιανόντουσαν, πέτρωναν και από το 3χμ και μετά μπορούσαν να τρέχω μόνο πάρα πολύ αργά.
Στην αρχή υπέθεσα πως ήταν λόγω του ότι αύξανα σιγά σιγά τον όγκο. Όσο πήγαινε χειροτέρευε.
Μέχρι που τις προάλλες μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά και έψαξα στο internet για προβήματα που δημιουργούν στις γάμπες και... voila! Πολλοί παραπονιόντουσαν για ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Και επέστρεψα μια φορά για δοκιμή στα Nimbus 18 που είχα.
Και εκεί που μετά το 3χμ αναγκαζόμουν, σχεδόν, να περπατάω μέχρι που τα παρατούσα, έβγαλα 7χμ χωρίς καμία ενόχληση απολύτως.
Οπότε αν παρατηρείτε προβλήματα στις γάμπες και έχετε Hoka, κάντε αμέσως μια δοκιμή με άλλο παπούτσι.
Να σημειώσω πως είμαι βαρύς (90 κιλά) και πίστευα πως τα πολύ απορροφητικά παπούτσια είναι ιδανικά για εμένα. Σύμφωνα με έναν οδηγό του Solereview.com, για την περίπτωσή μου, και όχι μόνο, είναι ό,τι χειρότερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

176 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2017 :  12:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πιθανότερο είναι οι γάμπες σου να έσφιγγαν λόγω του χαμηλού drop, αν δεν είσαι συνηθισμένος σε τέτοιο.
Άλλωστε και το nimbus πολύ μαλακό είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2017 :  19:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nrun

Το πιθανότερο είναι οι γάμπες σου να έσφιγγαν λόγω του χαμηλού drop, αν δεν είσαι συνηθισμένος σε τέτοιο.
Άλλωστε και το nimbus πολύ μαλακό είναι.


Πιθανόν και αυτο. Το άρθρο στο οποίο αναφέρθηκα πιο πάνω, μιλάει για στατικό και δυναμικό drop. Το δυναμικό είναι αυτό που πραγματικά υπάρχει όταν τρέχουμε. Λόγω μεγαλύτερης δύναμης κρούσης, το drop μειώνεται ακόμα περισσότερο στους βαρείς δρομείς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

176 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2017 :  20:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προφανώς... Τα 5 χιλιοστά του clifton γίνονται 4 ή και 3.5
Στο Nimbus όμως που αντίστοιχα τα 10 γίνονται 9 ή 8, δεν είχες θέμα.
Άρα, το drop σου χρεώνει τις γάμπες, όχι η μαλακή σόλα. Ιδίως αν πατάς πολύ με την φτέρνα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jimbrav
Newbie Forum Runner

Greece
21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2017 :  12:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά τα clifton 3 μου πήρε χρόνο να τα συνηθίσω αλλά τώρα μου αρέσουν πάρα πολύ !!!Θέλει προσαρμογή ειδικά σε γάμπες και αχίλλειο τένοντα .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Maiden
Forum-Runner

Greece
96 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2017 :  14:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ έχω να πω τα καλύτερα για το παπούτσι θέλει απλά λίγο χρόνο να το συνηθίσεις. Τρέχεις και δεν καταλαβαίνεις τίποτα ελαφρύ και σούπερ απορροφητικό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

iguana
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2017 :  13:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω και εγώ τα clifton 2 και στην συνέχεια πήρα και τα tracer. Τα clifton 2 μου εβγαλαν και εμενα θέματα στα δάκτυλα - νύχια και επίσης η σκληρή γλώσσα μου έβγαλε και ερεθισμό στο σημείο που τρίβεται με το πόδι. Τα νύχια σώθηκαν με κάλτσες injinji για τα long run ενώ το θέμα με την γλώσα το έλυσα με διαφορετικό δέσιμο. Δεν ήθελα να τα αφήσω το παπούτσι γιατί ημουν πολύ ευχαριστημενος , έχουν πολύ ξεκούραστο πάτημα σαν να πατας σε στρωμα ενα πράγμα. Για τα 3 έχω ήδη ακούσει τα καλύτερα οπότε φαντάζομαι ότι τα περισσότερα προβλήματα λύθηκαν. Το παπούτσι πάντως δεν θα το συνιστούσα για "γρήγορους" δρομείς ή για "γρήγορες" προπονήσεις γιατί θεωρώ ότι χάνει αρκετά σε response (γαυτο πήρα και τα tracer) είναι πάντως εξαιρετικό για μια προετοιμασία μαραθώνιου πχ (έχω ήδη βγάλει 2 με το ίδιο)

Για το θέμα με τις γάμπες είναι καθαρά θέμα drop. Το χαμηλό drop όπως και το πάτημα με το μπροστά μέρος αποφορτίζει μεν τα γόνατα αλλά μεταφέρει το φορτίο στα κάτω άκρα , γάμπες - αστράγαλους κτλ ) επομένως αν δεν είναι μαθημένο το πόδι θα δυσκολευτεί στην αρχή.

Edited by - iguana on 19/04/2017 13:43:46
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000