Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Δήλωση ομάδας - συλλόγου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 15/01/2017 :  15:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντα το είχα απορία αλλά ποτέ δεν ρώτησα έως τώρα: όλοι οι αγώνες, ορεινοί και ασφάλτινοι, έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό. μαζί με το όνομα και την ηλικία καλούμαστε να δηλώσουμε και την ομάδα - σύλλογό μας (προαιρετικά βέβαια). η πρώτη ερώτηση που έχω είναι: ΓΙΑΤΊ; που παίζει ρόλο, τι νοιάζει τον άλλον ή τον διοργανωτή, αφού οι αγώνες είναι ερασιτεχνικοί;
η δεύτερη ερώτηση που έχω: άντε καλά, να δηλώσουμε τον σύλλογό μας, αλλά έχω παρατηρήσει ότι σε πάαααρα πολλές περιπτώσεις, δεν πρόκειται για συλλόγους των οποίων τα ονόματα δηλώνονται, αλλά για χορηγούς με σκοπό την ανέξοδη προβολή τους.
δεν λέω ότι είναι μέγα σκάνδαλο, αλλά έναν προβληματισμό εξέφρασα.

thomas022
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2017 :  19:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η πρώτη απάντηση εύκολη. Σε όλους τους αγώνες βραβεύεται η ομάδα - σύλλογος με τις περισσότερες συμμετοχές. (πχ Στον νυχτερινό της Θεσ/νίκης το βραβείο το κέρδισε ο Σ.Μ.Ν. Λάρισας).
Η δεύτερη.... συνήθως είναι χορηγοί των αθλητών σε εξοπλισμό ή χορηγοί του αγώνα και συμμετέχεις δωρεάν. (πχ στο γύρο λίμνης Ιωαννίνων όπου μεγάλος χορηγός ήταν τα ΙΚΕΑ, η ΙΚΕΑ RUNNING ΤΕΑΜ είχε 300 συμμετοχές, όποιος γραφόταν με αυτούς έτρεχε δωρεάν οι υπόλοιποι 20 ευρώ. Ενας φίλος μου που εργάζεται σε εταιρία που εμπορεύεται ενεργειακά ποτά μου έδωσε 2 τεχνικά μπλουζάκια και ένα καπέλο με το λογότυπο να τα φοράω σε κανενα αγώνα ή προπόνηση και έγραψα το όνομα της εταιρίας, θα το είδαν στα αποτελέσμα οι 5 πρίν από εμένα και οι 5 μετά που πιθανόν δε θα εψαξαν καν να δούν τι είναι αυτό που έγραφε. το ίδιο κάνουν και συνοικιακά καταστήματα αθλητικών όπου κάνουν ομάδες των 5-10 ατόμων-φίλων). Βασικά πιό πολυ διαφημίζονται από τα ρούχα που φοριούνται στους αγώνες παρά από τα αποτελέσματα που βλέπουμε στο τέλος και δεν είναι και ακριβώς ανέξοδη προβολή και κατα τη γνώμη μου ούτε αθέμιτη.

Edited by - thomas022 on 15/01/2017 19:39:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2017 :  23:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν είναι καθόλου σκάνδαλο. είναι ένας θεμιτός τρόπος. Κατεβάζει μια "ομάδα" "εταιρία" ή χορηγός πχ, μαζικά 50 αθλητές. Τι ζητάει σαν αντάλλαγμα από τον διοργανωτή? Να φαίνεται η ομάδα της.
Δεν το ζητάει ευθέως σαν αντάλλαγμα κανένας, έτσι όμως έχει καθιερωθεί.
Αυτό βασικά για να είμαστε πιο ακριβείς, είναι από την λογική ότι οι αγώνες γίνονται "επίσημα" και κατεβαίνουν σωματεία με αθλητές.
Οπότε τότε ήταν και απαραίτητο.
Πλέον αυτό έχει εκπέσει, και ο κύριος λόγος είναι έτσι απλά. Κάποιος θέλει να γράφει το όνομα της παρέας του "εμείς γράφαμε Δρομείς Πεδίου Άρεως" άλλος την εταιρία που δουλεύει, άλλος τον χορηγό του που του χαρίζει πχ μερικά μπλουζάκια.
Δεν είναι πάντα ανέξοδη η προβολή. Κανείς δεν υπερασπίζεται μια εταιρία έτσι, χωρίς να έχει "εισπράξει" κάτι από αυτή (με οποιονδήποτε τρόπο, όχι χρήμα ή προϊόν απαραίτητα). Εγώ ας πούμε από που και ως που να τρέχω και να γράφω στην ομάδα μου ASICS? (λέμε τώρα). Μου έδωσε κάτι, με βοήθησε κάπου? Αν φτάσω σε αυτό το σημείο, κάτι θα σημαίνει, οπότε δεν είναι ποτέ ανέξοδο.

Anyway δεν βλέπω τίποτα κακό. Όχι "μεγα" σκανδαλο, αλλά ούτε καν σκάνδαλο. Ο καθένας γράφει ότι θέλει. Adidas? Δρομείς Πάρκου Τρίτση? Δρομείς από Τζουμέρκα? Περήφανοι Καβαλιώτες? Σαλιγκάρια? όπως την βρίσκει ο καθένας. Όπως και πχ στον Μαραθώνιο, ο καθένας στην μπλούζα του περνάει ότι μήνυμα θέλει.

Πριν 2 χρόνια, γινόταν χαμός στους τερματίσμους με "ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΡΥΞΗ ΧΡΥΣΟΥ"
τώρα με τον Σύριζα σταματήσαν.
αχαχαχαχαχαχα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2017 :  22:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν ανάρτησα το θέμα για να αναδείξω κάποιο "σκάνδαλο", αλλά μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι σε ερασιτεχνικούς αγώνες, υπάρχει πρόβλεψη από τους διοργανωτές, στην ιστοσελίδα τους και συγκεκριμένα στους πίνακες συμμετοχής, να υπάρχει πεδίο, στήλη δηλαδή, όπου να μπορείς να γράφεις όνομα χορηγού. αν ήμουν εγώ διοργανωτής, δεν θα σκεφτόμουν να παραγγείλω από τον τύπο που θα μου κατασκεύαζε την ιστοσελίδα μου και αντίστοιχο πεδίο. δεν αποτελεί πληροφοριακό στοιχείο για κανέναν.
και όταν μιλάμε για ερασιτεχνικούς αγώνες, θεωρώ ότι με υποτιμά η έκφραση "ο σύλλογος τάδε κατεβάζει χ αθλητές". δηλαδή οι αθλητές είναι πρόβατα και ακολουθούν τον ποιμένα τους?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2017 :  22:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δέν θέλεις να δηλώσεις σύλλογο,απλά δέν δηλώνεις.Δηλώνεις ανεξάρτητος.Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα?????????

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2017 :  23:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by skull

δεν ανάρτησα το θέμα για να αναδείξω κάποιο "σκάνδαλο", αλλά μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι σε ερασιτεχνικούς αγώνες, υπάρχει πρόβλεψη από τους διοργανωτές, στην ιστοσελίδα τους και συγκεκριμένα στους πίνακες συμμετοχής, να υπάρχει πεδίο, στήλη δηλαδή, όπου να μπορείς να γράφεις όνομα χορηγού. αν ήμουν εγώ διοργανωτής, δεν θα σκεφτόμουν να παραγγείλω από τον τύπο που θα μου κατασκεύαζε την ιστοσελίδα μου και αντίστοιχο πεδίο. δεν αποτελεί πληροφοριακό στοιχείο για κανέναν.
και όταν μιλάμε για ερασιτεχνικούς αγώνες, θεωρώ ότι με υποτιμά η έκφραση "ο σύλλογος τάδε κατεβάζει χ αθλητές". δηλαδή οι αθλητές είναι πρόβατα και ακολουθούν τον ποιμένα τους?




Αν ήσουν διοργανωτής, θα το έβαζες και εσύ.
Γιατί?
Γιατί θα ήσουν (λογικά) χρόνια στον χώρο, και θα το είχες εμπεδώσει. Και να μην καταλάβαινες γιατί το έκαναν οι άλλοι, θα έλεγες αφού το κάνουν όλοι, θα το κάνω και εγώ κάποιος λόγος θα υπάρχει.
Άσε που θα άρχιζαν τα μηνύματα από δρομείς που θα σου έλεγαν, την ομάδα μας που την γράφουμε (μερικοί πραγματικά το έχουν καημό... δεν κάνω πλάκα) και θα το έβαζες εκ των υστέρων.

:)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2017 :  23:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

Αν δέν θέλεις να δηλώσεις σύλλογο,απλά δέν δηλώνεις.Δηλώνεις ανεξάρτητος.Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα?????????

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.



γιατί δεν διαβάζεις τα προηγούμενα post? ποιος μίλησε για πρόβλημα. δεν μίλησε κανείς για αυτούς που δηλώνουν τον σύλλογό τους ή οτιδήποτε άλλο, αλλά για την πρόβλεψη των διοργανωτών να έχουν πεδίο για την δήλωση συλλόγου. το να θέλεις να δηλώνουν οι συμμετάσχοντες τον σύλλογό τους έχει τόσο ενδιαφέρον, όσο και το να δηλώσουν το χρώμα μαλλιών τους ή το ύψος τους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thomas022
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2017 :  23:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[/quote] SKULL """"""και όταν μιλάμε για ερασιτεχνικούς αγώνες, θεωρώ ότι με υποτιμά η έκφραση "ο σύλλογος τάδε κατεβάζει χ αθλητές". δηλαδή οι αθλητές είναι πρόβατα και ακολουθούν τον ποιμένα τους?"""""


Πιθανόν δεν υπήρξες ποτέ μέλος συλλόγου (πολιτιστικού, χορευτικού, αθλητικού) ώστε να γνωρίσεις άτομα που αφιερώνουν τον χρόνο τους για αυτό που αγαπάνε και για να διοργανώσουν άψογα και πολλές φορές δωρεά, να φροντίσουν για τα μέτρα ασφαλείας στους αγώνες που πας και τρέχεις. Να δείς απο κοντά τι σημαίνει ΑΝΙΔΙΟΤΈΛΕΙΑ. Να αγωνίζεσαι για έναν κοινό σκοπό. Από επιλογή γράφεσαι σε σύλλογο, γνωρίζεις άτομα που αγαπάνε το ίδιο πράγμα, πάς μαζί τους τις εκδρομές στους αγώνες (φυσικά πιο οικονομικά) και αυτά που συζητάμε στο φόρουμ μπορείς να τα ρωτήσεις κατ ιδίαν σε έμπειρους δρομείς που αφού είναι σε σύλλογο είναι άνθρωποι επικοινωνιακοί και έχουν τη διάθεση να σου απαντήσουν σε όλα. Το βραβείο του πολυπληθέστερου συλλόγου δεν το καρπώνεται κανένας, είναι μια δικαίωση του αγώνα των ανθρώπων αυτών που τρέχουν τα θέματα του συλλόγου και οργανώνουν τα ταξίδια ότι τα καταφέρνουν σωστά και τα μέλη τους εμπιστεύονται και το ευχαριστιούνται να είναι ομάδα - σύλλογος.

Edited by - thomas022 on 17/01/2017 08:00:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2017 :  10:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by skull

quote:
Originally posted by ANASTASIOS

Αν δέν θέλεις να δηλώσεις σύλλογο,απλά δέν δηλώνεις.Δηλώνεις ανεξάρτητος.Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα?????????

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.



γιατί δεν διαβάζεις τα προηγούμενα post? ποιος μίλησε για πρόβλημα. δεν μίλησε κανείς για αυτούς που δηλώνουν τον σύλλογό τους ή οτιδήποτε άλλο, αλλά για την πρόβλεψη των διοργανωτών να έχουν πεδίο για την δήλωση συλλόγου. το να θέλεις να δηλώνουν οι συμμετάσχοντες τον σύλλογό τους έχει τόσο ενδιαφέρον, όσο και το να δηλώσουν το χρώμα μαλλιών τους ή το ύψος τους.




Ξεκινάς και μιλάς για σκάνδαλο(έστω και εάν λές πως "δέν είναι μέγα σκάνδαλο¨"και μας λές μετά πως δέν μίλησε κανείς για πρόβλημα???????????????
Και μάλλον εσύ πρέπει να διαβάσεις καλύτερα όλα τα post....

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2017 :  22:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thomas022


SKULL """"""και όταν μιλάμε για ερασιτεχνικούς αγώνες, θεωρώ ότι με υποτιμά η έκφραση "ο σύλλογος τάδε κατεβάζει χ αθλητές". δηλαδή οι αθλητές είναι πρόβατα και ακολουθούν τον ποιμένα τους?"""""


Πιθανόν δεν υπήρξες ποτέ μέλος συλλόγου (πολιτιστικού, χορευτικού, αθλητικού) ώστε να γνωρίσεις άτομα που αφιερώνουν τον χρόνο τους για αυτό που αγαπάνε και για να διοργανώσουν άψογα και πολλές φορές δωρεά, να φροντίσουν για τα μέτρα ασφαλείας στους αγώνες που πας και τρέχεις. Να δείς απο κοντά τι σημαίνει ΑΝΙΔΙΟΤΈΛΕΙΑ. Να αγωνίζεσαι για έναν κοινό σκοπό. Από επιλογή γράφεσαι σε σύλλογο, γνωρίζεις άτομα που αγαπάνε το ίδιο πράγμα, πάς μαζί τους τις εκδρομές στους αγώνες (φυσικά πιο οικονομικά) και αυτά που συζητάμε στο φόρουμ μπορείς να τα ρωτήσεις κατ ιδίαν σε έμπειρους δρομείς που αφού είναι σε σύλλογο είναι άνθρωποι επικοινωνιακοί και έχουν τη διάθεση να σου απαντήσουν σε όλα. Το βραβείο του πολυπληθέστερου συλλόγου δεν το καρπώνεται κανένας, είναι μια δικαίωση του αγώνα των ανθρώπων αυτών που τρέχουν τα θέματα του συλλόγου και οργανώνουν τα ταξίδια ότι τα καταφέρνουν σωστά και τα μέλη τους εμπιστεύονται και το ευχαριστιούνται να είναι ομάδα - σύλλογος.
[/quote]

έχεις δίκιο με αυτά που γράφεις, αλλά να μου επιτρέψεις μια ερώτηση. τί σχέση έχει αυτό που γράφεις με το αρχικό θέμα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2017 :  23:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by skull

[quote]Originally posted by ANASTASIOS

Αν δέν θέλεις να δηλώσεις σύλλογο,απλά δέν δηλώνεις.Δηλώνεις ανεξάρτητος.Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα?????????

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.



γιατί δεν διαβάζεις τα προηγούμενα post? ποιος μίλησε για πρόβλημα. δεν μίλησε κανείς για αυτούς που δηλώνουν τον σύλλογό τους ή οτιδήποτε άλλο, αλλά για την πρόβλεψη των διοργανωτών να έχουν πεδίο για την δήλωση συλλόγου. το να θέλεις να δηλώνουν οι συμμετάσχοντες τον σύλλογό τους έχει τόσο ενδιαφέρον, όσο και το να δηλώσουν το χρώμα μαλλιών τους ή το ύψος τους.




Ξεκινάς και μιλάς για σκάνδαλο(έστω και εάν λές πως "δέν είναι μέγα σκάνδαλο¨"και μας λές μετά πως δέν μίλησε κανείς για πρόβλημα???????????????
Και μάλλον εσύ πρέπει να διαβάσεις καλύτερα όλα τα post....

απλά ελληνικά δημοτικού:
δεν λέω ότι είναι μέγα σκάνδαλο, αλλά έναν προβληματισμό εξέφρασα.
αυτό έγραψα, όχι αυτό που λες εσύ.

Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα?????????
αυτό έγραψες εσύ, δηλαδή εσύ χρησιμοποίησες τη λέξη πρόβλημα. εγώ έγραψα: αλλά έναν προβληματισμό εξέφρασα

οπότε συμπέρασμα. ένα χαλαρό θέμα για να γίνεται κουβέντα, κατέληξε σε παρεξηγήσεις, όπως πάντα, γιατί δεν μας ενδιαφέρει η συζήτηση, αλλά η υπεροχή σε έναν διάλογο. να με συγχωρείτε για την προσπάθεια κουβέντας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2017 :  19:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε μου,δέν υπάρχει ΠΟΤΕ θέμα υπεροχής σε κάποια κουβέντα.Ο καθένας μας εκφράζει την άποψη του και τα πιστεύω του.Πρέπει να καταλάβεις όμως πως το θέμα το προσέγγισες σάν κάποιο πρόβλημα,σάν κάτι μεμπτό.Κανένα θέμα παρεξήγησης δεν υπάρχει.Είμαστε εδώ,μιά παρέα για να τα λέμε και να λύνουμε τις όποιες απορίες έχει και το όποιο θέμα έχει ο κάθε συνδρομέας και όχι για τσακωνόμαστε.Και πάνω απο όλα μας ενδιαφέρει η συζήτηση και η ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.

Edited by - ANASTASIOS on 18/01/2017 19:36:47
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2017 :  19:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ααα,ξέχασα να αναφέρω πως πολλοί σύλλογοι βραβεύουν κάποια μέλη τους για την συμμετοχή τους σε κάποιους αγώνες π,χ υπεραποστάσεων ή αγώνων βουνού ιδιαίτερης δυσκολίας.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000