Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Αρχάριος στο τρέξιμο - τι συμβουλές μου δίνετε;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

MariosX
Newbie Forum Runner



2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/01/2017 :  10:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σας
Είμαι νέος εδώ πέρα και νέος και στο τρέξιμο μιας και δεν το είχα ερευνήσει ποτέ μου.

Είμαι 29 χρονών, 89 κιλά, 174cm ύψος κάνω full καθιστική ζωή και μένω Αιγάλεω-Αθήνα
Οι λόγοι που ξανά αποφάσισα να ξανά ξεκινήσω το τρέξιμο είναι επειδή μου είναι απαραίτητο στην καθημερινότητα μου για την σωματική και ψυχολογική υγεία μου μιας και μου βρήκανε λιπώδη όγκο στο στομάχι που άμα δεν το κάψω, μπορεί να χρειαστεί να κάνω επέμβαση και προτιμώ να το αποφύγω.

Όποτε πήγαινα για τρέξιμο σε καθημερινή συχνότητα είχα πάντα τα εξής προβλήματα:
1) Πάντα το χειμώνα, ήμουν πιο ευπαθής σε κρυολογήματα, με το που ξύπναγα ένοιωθα πονοκεφάλους και κρυάδες αυτό συμβαίνει γιατί δεν έτρεχα ποτέ με σωστό εξοπλισμό, πήγαινα με μία απλή φόρμα, κοντομάνικο μπλουζάκι και ένα φούτερ, βαμβακερά όλα
Για αρχή σκέφτομαι να αγοράσω αυτά:
http://gr.sportsdirect.com/karrimor-run-tights-mens-454136?colcode=45413689
http://gr.sportsdirect.com/karrimor-xlite-long-sleeve-running-top-mens-453911?colcode=45391118
http://gr.sportsdirect.com/karrimor-xlite-running-shorts-mens-453878?colcode=45387818
http://gr.sportsdirect.com/hind-running-supportive-cushioning-socks-2-pack-415260?colcode=41526038
http://gr.sportsdirect.com/karrimor-short-sleeve-run-t-shirt-mens-451975?colcode=45197596

και όποτε μου ρθει να πάω για τρέξιμο στην βροχή
να έχω αυτό:
http://gr.sportsdirect.com/karrimor-xlite-lightweight-running-jacket-mens-457916?colcode=45791618

Αξίζουν το κόπο για τον καιρό της Αθήνας ή θα κρυώσω πάλι;
Επίσης γάντια, σκούφο είναι απαραίτητα;

2) Επειδή πάντα, όποτε ξεκίναγα τρέξιμο έπεφτα με τα μούτρα και έκανα παραπάνω πέρα από τις αντοχές μου έφτανα στο σημείο ψυχολογικής εξάντλησης και τα παράταγα, παραδείγματος χάρη: χθες που ξανά πήγα για τρέξιμο μετά από χρόνια πήγα και έκανα 10 γύρους στο ΕΑΚ, ελαφρύ joking χωρίς κανένα διάλειμμα στο ενδιάμεσο (1 γύρος = 400 μέτρα), τα πνευμόνια μου εξαντλήθηκαν, ένιωσα έντονους πόνους στους άνω κοιλιακούς (και γι αυτό σταμάτησα) τα πόδια μου είναι πιασμένα σήμερα, ο ύπνος δεν ήταν επαρκής για να νοιώθω ξεκούραστος. Γνωρίζω πως στην γυμναστική κάθε αρχή και δύσκολη, ξέρω πως όλα τα προηγούμενα συμπτώματα, σταματάνε, αυξάνετε η αντοχή, οι κοιλιακοί γυμναζόντε κτλ. και είχα φτάσει στο σημείο κάποτε να κάνω 25 γύρους (10 χλμ) μετά από πολύ μικρό σύντομο διάστημα.
Οπότε τι πρέπει να κάνω;
Μπορώ να ακολουθήσω κάποιο πρόγραμμα ώστε να μην το παρακάνω;
Να γραφτώ σε κάποιο στίβο καλύτερα;

3) Θεωρώ το ώμο τρέξιμο μονότονο και βαρετό κάποιες φορές, για παρέα τι κάνετε; Εγώ έχω παρατηρήσει πως ο 1 ένας στους 10 φίλους μου μπορεί να ψήνετε για τρέξιμο και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην μπορεί την ώρα που θα μπορώ.
Φαντάζομαι ακουστικά στα αυτιά και τίποτα άλλο;

4) Υπάρχει τρόπος να κάνεις το τρέξιμο διασκεδαστικό;

5) Το Tabata Running αξίζει ή είναι διαφημίσεις;

6) Tips για πρωινό τρέξιμο; Αμέσως μετά το ξύπνημα

7) Περί διατροφής:
Δεν θέλω να κάτσω να ασχοληθώ με λαμβανόμενες θερμίδες καύσεις γιατί το θεωρώ κουραστικό να ψάχνω το κάθε τι κτλ
Μια καθημερινή δίαιτα που αποτελείτε από:
Πρωινό: Ένα ποτήρι 300ml φυσικού χυμού πορτοκαλιού και έναν καφέ σκέτο (συνήθως cappucino ή freddo espresso ή φίλτρου). Κάποιες φορές και τα δύο, κάποιες φορές 1 από τα 2 και κάποιες κανένα από τα δύο
Μεσημεριανό: οτιδήποτε σε normal ποσότητα (1 πιάτο) από ζυμαρίκα ή όσπρια ή λαδερά με μία φέτα ψωμί, 1 φέτα τυρί (φέτα)
Βραδινό: Μία ελαφριά σαλάτα (1 ντομάτα κανονικού μεγέθους, 1 κρεμμύδι) ή μαρουλόσαλάτα με 2 βραστά αυγά (ασπράδι και κρόκο)
Είναι επαρκή ή να προσθέσω κι αλλά;

Σκοπός μου είναι να πηγαίνω τουλάχιστον 4 φορές την εβδομάδα και τουλάχιστον μισή ώρα άσκησης κάθε φορά
Αυτά προς το παρών
Σας ευχαριστώ

OdiOdiOdi
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2017 :  11:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κάποιες συμβουλές από προσωπική εμπειρία μιας και εγώ σηκώθηκα από τον καναπέ στα 37 μου και ξεκίνησα σιγά σιγά το τρέξιμο.

-για την σωματική υγεία υπάρχουν και άλλες λιγότερο απαιτητικές ασκήσεις, όπως το στατικό ποδήλατο ή κάποιο πρόγραμμα αερόβιας σε κάποιο γυμναστήριο. Αλλά από την στιγμή που επιλέγεις το τρέξιμο σημαίνει ότι σου αρέσει παρά τις δυσκολίες και απαιτήσεις που έχει

-βασικά το σημαντικότερο απ'ολα σε σχέση με τον εξοπλισμό είναι τα παπούτσια. Έχεις κατάλληλα παπούτσια; Όσο αφορά τα ρούχα πήγαινε σε ένα στοκατζίδικο (τύπου factory outlet) και θα βρείς ότι χρειάζεσαι. Άσε το τρέξιμο στην βροχή για την ώρα! στο κάτω κάτω στην Αθήνα δεν βρέχει και κάθε μέρα

-Ξεκίνα με 3 χιλιόμετρα χαλαρά 2-3 φορες την βδομάδα για 1 μήνα και μετά σιγά σιγά ανεβάζεις αν θέλεις σταδιακά. 4 φόρες την βδομάδα ίσως είναι πολύ για αρχάριο.

ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ: Ασκήσεις ενδυνάμωσης 2 φόρες την βδομάδα! Ειδικά για πόδια αλλά και για κορμό. 20-30 λεπτα ειναι αρκετά και μπορείς να βρεις διάφορα προγράμματα στο Ιντερνετ, ασκήσεις με το σωματικό σου βάρος και ίσως κανένα λάστιχο η μπάλα πιλάτες! Τις ασκήσεις αυτές μπορείς να τις κάνεις είτε μετά το τρέξιμο είτε τις υπόλοιπες μέρες! Μετά τις ασκήσεις κάποιες διατάσεις είναι επίσης απαραίτητες

-Προσοχή στους τραυματισμούς! Δεν χρειάζεται υπερβολή και πολλές φορές τον τραυματισμό δεν τον αντιλαμβάνεσαι την ώρα που τρέχεις για να σταματήσεις αμέσως, αλλά μετά! Οπότε ακόμη και αν στην αρχή νιώθεις μια χαρά για να τρεξεις ας πούμε 10χλμ συνεχόμενα μην το κανεις!!

-Διατροφή: πρωινό χυμος με καφε θα τινάξεις το στομάχι σου στον αέρα! Καλύτερα φάε κάτι στέρεο, ένα τόστ ή φρυγανια/ψωμί με βούτηρο και μέλι η μαρμελάδα ή ένα μπολ δημητριακά με γάλα. Επίσης τα ενδιάμεσα γεύματα, είναι πολύ σημαντικά! Ένα φρούτο, μια χούφτα ξηρούς καρπούς, 1-2 κριτσίνια με ένα τυράκι, ένα γιαο΄θρτι με μέλι και αποξηραμένα φρόυτα, ιδανικά κάτι που συνδυάζει και υδατάνθρακες και πρωτείνη

αυτά τα λίγα από μένα. Εύχομαι να σου απαντησουν και άλλα μέλη του forum με καλύτερες γνώσεις και εμπειρία σε σχέση με μένα

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2017 :  12:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Που να πρωτοξεκινήσει κανείς.

Δεν κρυώνεις αρχικά γιατί έτρεξες στο κρύο 20-30-40 λεπτά (παραπάνω αφού είσαι αρχάριος φαντάζομαι δεν θα τρέχεις). Και ειδικά να κρυώνεις έτσι συστηματικά όπως λες και συνεχώς. Κάτι άλλο ίσως φταίει.
Αυτό φυσικά δεν αναιρεί την ανάγκη να ντύνεσαι σωστά ανάλογα με τις συνθήκες.

Το ζητούμενο είναι να επιστρέψεις σύντομα σε ζεστό μέρος και να αλλάξεις ρούχα. Από εκεί και πέρα, δεν έχεις ΚΑΜΙΑ ανάγκη όσο τρέχεις.
Το πρωινό τρέξιμο καλό είναι να γίνει αμέσως αφού ξυπνήσεις, ούτε φαγητό ούτε τίποτα. Για 30 λεπτά δεν τίθεται θέμα ότι θα μείνεις από ενέργεια.
Μετά έρχεσαι και τρως το πρωινό σου.
edit. ΟΚ εξαιρείται η τουαλέτα!

Γενικά ο χυμός πορτοκάλι είναι κάπως όξινος για το στομάχι, πιστεύω ότι καλό θα ήταν να τον χτυπάς κάποια άλλη στιγμή της μέρας, και όχι το πρωί μαζί με τον καφέ.

Πάρτο χαλαρά. ΧΑΛΑΡΑ.
στόχος για τον πρώτο μήνα, θα έιναι απλά να βγαίνεις από την πόρτα σου.
Αλλιώς ίσως πελαγώσεις και σου φαίνεται βουνό.
Θα λες, αρκεί να βγω. Και 10-15λεπτά καλά είναι. για το πρώτο 10ήμερο.
Ότι έχτιζες 10 χρόνια (με την κακή έννοια έχτιζες...) δεν θα ξεχτιστεί σε 10 μέρες.
Τον δεύτερο μήνα, το συζητάμε.

Edited by - Deorum on 18/01/2017 12:40:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2017 :  13:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν θέλεις να παραμείνεις στον αθλητισμό σταμάτα τις υπερβολές. Δεν τρέχουμε για να πεθάνουμε αλλά για να μπορούμε να το ξαναεπαναλάβουμε.
Τα 3 γεύματα μάλλον είναι λίγα. Φρουτάκια δεν τρώς; που είναι; Νερό; Για πρωινό χυμό και καφέ; Πλάκα κάνεις;
Εσύ απ΄ότι καταλαβαίνω υποβάλλεις τον εαυτό σου σε δίαιτα χωρίς αποτέλεσμα.
Καλά θα ήταν όμως να συμβουλευτείς διατροφολόγο(όχι διαιτολόγο) να σε στρώσει για μερικές βδομάδες για να καταλάβεις και τα διατροφικά σου λάθη.
Αν και ο καθένας έχει την δικιά του προπονητική λογική εγώ θα συνιστούσα το παρακάτω:
Αρχίνα πχ με 12 χλμ/εβδομάδα, τις επόμενες 2 εβδομάδες αύξησε κατά 10% δηλαδή 13,5 και 15 χλμ αντίστοιχα. Μετά μείωσε 10% δηλαδή 13,5 χλμ. Αυξάνεις για 2 εβδομάδες συνεχόμενα και μειώνεις την επόμενη.
Τρέχα τόσο ώστε να κάνεις κέφι και όχι να βαριανασαίνεις στο τέλος σαν ετοιμοθάνατος.
Από ρούχα όπως και με τα παπούτσια θα πειραματιστείς μόνος μέχρι να βρεις αυτό που σου ταιριάζει.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2017 :  14:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρειάζονται ολόκληρα κατεβατά για να απαντήσει και να αναλύσει κανείς όλα αυτά που ερωτάς. Να ξέρεις όμως πως εντός ολίγου διαστήματος, θα είσαι σε θέση να απαντήσεις εσύ ο ίδιος μέσα από την εμπειρία που θα αποκτάς.

Ο βασικός κανόνας είναι ΟΧΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ σε ένταση και διάρκεια προπονήσεων.Όλα με μέτρο και ΣΤΑΔΙΑΚΑ!!

Το θέμα δεν είναι να γυρνάς πτώμα και ερείπιο στο σπίτι, αλλά να γυρνάς ευχαριστημένος και με καλή διάθεση.

Όσο αναφορά τον εξοπλισμό, στην ουσία θες ένα ζευγάρι παπούτσια που να σου κάθονται στο πόδι καλά και άνετα, 1-2 μπλούζες τεχνικές που να μην κρατούν τον ιδρώτα όπως τα βαμβακερά ρούχα, και έφυγες για τρέξιμο. Απο κει και πέρα να δεις ότι κρυώνεις πολλές φορές στο κεφάλι, ή στα χέρια πάρε ένα ζευγάρι γάντια ή σκούφο. Αντί για αδιάβροχο jacket , θα σου πρότεινα ένα ελαφρύ αντιαναεμικό που και τον κρύο αέρα κόβει και μια ελαφρά προστασία από φιλόβροχο σου δίνει.

Σημαντικό είναι να μην φοράς πολλά ρούχα για να μένεις ζεστός γιατί ο μεγάλος κίνδυνος ΔΕΝ προέρχεται από το κρύο, αλλά από τον ιδρώτα που παράγεται και εγκλωβίζεται λόγω των ακατάλληλων ρούχων.

Στην πορεία βλέπεις αν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Όσο αναφορά την διατροφή, και εδώ τα πράγματα θέλουν ισορροπία. Πέρα των κλασσικών τροφών, έχε στο νου τις μπανάνες, δημητριακά, γιαούρτι, αμύγδαλα , μέλι. Βοηθούν σε ενέργεια, ανοικοδόμηση μυών, τόνωση ανοσοποιητικού κ.α

Είναι τεράστιο το θέμα που ανοίγεις και θα δεις ότι μόνος σου θα απαντήσεις σε πολλά από αυτά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hlias_3
Forum-Runner

Greece


117 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2017 :  14:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δε θα σου δώσω τόσο εξειδικευμένες απαντήσεις όπως οι φίλοι παραπάνω για το τρέξιμο-διατροφή. Μια χαρά στα είπαν.
Αυτό που θα σου προτείνω είναι να βρεις τρόπους-κίνητρο να μην τα παρατήσεις, αλλά να κάνεις το τρέξιμο καθημερινότητά σου. Τρεις φορές τη βδομάδα τουλάχιστον. Αυτό για μένα είναι το πιο σημαντικό. Αλλά από δω και πέρα να πηγαίνεις. Άμα δε σου αρέσει το τρέξιμο και δε σε ευχαριστεί, μάλλον δύσκολα δε θα ξανά σταματήσεις. Το θέμα υγείας είναι μάλλον αυτό που θα σε αναγκάσει. Τέλος πάντων.
Πάρε ακουστικά και άκου ράδιο, μουσική κλπ. Βρες κάποιον/α εκεί που πηγαίνεις και πιάσε κουβέντα.
Γνώρισε κόσμο, ή βρες κάποιον φίλο σου. Κανόνισε να πηγαίνετε μαζί, υπάρχει πολύς κόσμος που τρέχει μόνος του και θα ήθελε να τρέχει με παρέα. Βάλε καθημερινά υπενθύμιση στο κινητό, στο ψυγείο, σε μια ατζέντα παντού. Μην το γελάς !
Σου το λέει κάποιος που έκανε προετοιμασία 3 μήνες, έτρεχε μαραθώνιο και μετά 9 μήνες καθότανε. Μετά 3 μήνες τρέξιμο, μαραθώνιο, 9 μήνες καθισιό !
Εύχομαι αυτή τη φορά να μη σταματήσεις και να κολλήσεις το μικρόβιο !



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MariosX
Newbie Forum Runner



2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2017 :  15:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όλα μου τα ρούχα είναι βαμβακερά.
Γι αυτό λέω να αγοράσω αυτά που δείχνω απο Sportdirect απλά δεν έχω ιδέα αν είναι καλά για τρέξιμο και είναι αρκετά οικονομικά

Μάλλον το λάθος μου θα ήταν που γύρναγα σπίτι περπατώντας και ήμουν μούσκεμα στον ιδρώτα.

Από παπούτσια έχω αυτά


Πιστεύω είναι ΟΚ για αρχή

Από πρόγραμμα διατροφής θα κάνω το εξής τότε:
Πρωινό:
1 μπολ με All-bran-sticks ή βρώμη ή νιφάδες δημητριακών
ή
1 ποτήρι γάλα με μια φέτα ψωμί τοστ με μία κουταλιά μέλι
ή
Δύο Αυγά βραστά

Δεκατιανό:
φρούτο (μπανάνα, μήλο, πορτοκάλι)

Μεσημεριανό
οτιδήποτε σε normal ποσότητα (1 πιάτο) από ζυμαρίκα ή όσπρια ή λαδερά με μία φέτα ψωμί, 1 φέτα τυρί (φέτα) ή κρέας (στήθος κοτόπουλο ή μοσχάρι)

Απογευματινό:
Χυμό πορτοκάλι ή Καφέ ή 2 αυγά

Βραδινό:
Μία ελαφριά σαλάτα (1 ντομάτα κανονικού μεγέθους, 1 κρεμμύδι) ή μαρουλόσαλάτα με 2 βραστά αυγά (ασπράδι και κρόκο)

Συνολικά 5 γεύματα.

Απλά γνωρίζω πως:
Από κρέας να τρώω στήθος κοτόπουλο, μοσχάρι και όχι χοιρινό και όχι μπούτια/πέτσες κοτόπουλου
Όχι τιγανιτά, οχι πιτσες, οχι σουβλακια, οχι αναψυκτικα

Αυτά, απλά δημιουργώ ένα προγραμματισμένο πλάνο, να ξέρω ότι θα κάνω αυτό, αυτό κι αυτό.
Γιατί αμα το κανω οπως τα χα κανει... θα εξαντληθω ξανα και θα φυγώ..


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

OdiOdiOdi
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2017 :  16:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρόσεξε με την διατροφή μην πιεστείς πολύ γιατί αυτό θα σε ωθήσει να τα παρατήσεις. Αυτο στο λεει ενας ανθρωπος που έχασε 32 κιλά πριν 5 χρόνια σε περίοδο 18 μηνών και απο δεν έχω ξαναπάρει ούτε ένα.

Και τα σουβλάκια μπορείς να τρως και τα τηγανιτά και τα αναψυκτικά με μέτρο (ειδικά αυτά χωρίς ζάχαρη)! Δεν χρειάζεται να κάνεις υπερβολές! Παράδειγμα 2 καλαμάκια με μια πίτα αλάδοτη και λίγη πράσινη σαλάτα με βαλσάμικο και λεμόνι είναι ιδανικό για βραδυνο

Τα σνάκ όπως τα φρούτα καλό ειναι να τα συνδυάζεις με πρωτείνη, βοηθάει να νιώθεις πιο χορτάτος. Αυτό μπορεί να είναι ενα γιαούρτι, λίγο τυρι cottage, 1 τυράκι λαβάς, μερικά αμύγδαλα κτλ.

Τα αυγά με μέτρο, επίσης καφέ πίνεις όποτε θέλεις (όχι μονο με το απογευματινό) με την προϋπόθεση ότι δεν βάζεις 5 κουταλιές ζάχαρη!

Την φέτα στο μεσημεριανό θα την αντικαθιστούσα με κάτι σε cottage ή κατίκι, αλλά αν σου αρέσει κράτα την!

Και όποτε τύχει να βρεθείς με παρέα έξω η σε κανένα τσιμπούσι φάε ελέυθερα απ'ολα (με κάποιο μέτρο φυσικα) μην πιεστείς! Δεν θα σε βοηθήσει!

Γενικά το θέμα της διατροφής φέρτο σε μια ισοροπία οπού δεν θα καταπιστείς, διαφορετικά πολύ εύκολα θα τα παρατήσεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2017 :  21:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωστή διατροφή δεν είναι ούτε τα σουβλάκια ούτε να κόψεις κάποιο είδος φαγητού. Και ψωμί θα φας και μακαρόνια και κεφτέδες αλλά σε μερίδες εστιατορίου που περνάει δύσκολες στιγμές. Όχι μερίδες μαμάς ή γιαγιάς. Και φυσικά και τα ποτάκια σου (ίσως μέχρι 4 /εβδομάδα).
Ο καφές ΔΕΝ αναπληρώνει την τροφή σε καμία περίπτωση. Πίνε νερό, αν δεν έπινες ακούγεται δύσκολο αλλά πρέπει να επιμείνεις. Όχι πριν το φαγητό. 2 ποτηράκια με το καλημέρα, άλλα 4-6 μέχρι τις 3. Άλλο τόσο μέχρι να κοιμηθείς.
Σαλάτα γιατί δεν τρως μεσημέρι;
Επισκέψου έναν διατροφολόγο έστω συμβουλευτικά, μην κάνεις του κεφαλιού σου, θα κουραστείς.
Αν δεν περάσει κάποιο διάστημα δρομικών προσαρμογών άκου μόνο το σώμα σου γιατί θα ακούς διάφορα κουλά για επιδόσεις και πιθανόν να παρασυρθείς και να τραυματιστείς.
Ρούχα μπορείς να πάρεις και από την Ελλάδα τώρα που έχει εκπτώσεις, δεν χρειάζεται να κάνεις τους ξένους μεσάζοντες πλούσιους.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2017 :  12:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ως καινούριος και παθών θα σε καλοσωρίσω στην παρέα.
4 χιλιόμετρα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για αρχή. Μην παρασύρρεσαι γιατί, όπως και εγώ, θα μάθεις καινούριους όρους όπως "πελματιαία απονευρωσίτιδα" και "περιοστίτιδα κνήμης". Και θα αναγκαστείς να σταματήσεις.
Πάρτο αργά.
Εγώ ξεκίνησα με ένα πρόγραμμα το C25K το οποίο καταφέρνει, πολύ ήπια, να σε βάλει στο τρέξιμο από το μηδέν, μέχρι να φτάσεις να τρέχεις συνεχόμενα μισή ώρα.
Πιστεύω πως μετά τις πρώτες μέρες στο άθλημα, θα πρέπει να νιώθεις όμορφα, όχι να πονάς σε 10 μέρη. Αυτό σημαίνει πως κάτι κάνεις εντελώς λάθος και θα το πληρώσεις, φοβάμαι, με κάποιον τραυματισμό ή θα βαρεθείς και θα τα παρατήσεις.
Αν έπρεπε να σου πω δύο πράγματα θα ήταν "σιγά-σιγά" και "υπομονή"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2017 :  14:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα ρούχα που αναφέρεις είναι μια χαρά.
Προσωπικά δεν θα έπαιρνα το αδιάβροχο γιατί μπορεί να γλίτωνες από βροχή αλλά πιθανό θα βρεχόσουν από τον ιδρώτα σου, μιας και τα αδιάβροχα γενικά δεν έχουν καλή διαπνοή.

Σε βροχή δεν υπάρχει λόγος να βγαίνεις για τρέξιμο.
Αν μιλάμε για ψιλόβροχο, προσωπικά θα προτιμούσα ένα αντιανεμικό. Το χρησιμοποιώ όπως είπα και σε άλλο post, και ενάντια στον αέρα, και για την υγρασία, και για ψιλή βροχή ή χιονάκι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Constantine S.
Newbie Forum Runner



39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2017 :  14:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Constantine S. Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυο συμβουλές που σχετίζονται με την ίδια πόλη αδερφέ...

1. H Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα!
2. Πολλοί δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη!

Καρτερία και μυαλό θέλει στην αρχή, ώστε να αγαπήσεις το τρέξιμο και να σε συντροφεύει μετά για μια ζωή...

https://mydistancelog.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

patrickdrd
Advanced Forum-Runner



234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2017 :  16:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by roberto4carlos
τα αδιάβροχα γενικά δεν έχουν καλή διαπνοή.


διαφωνω, δεν θελουμε να περναει ο αερας γιατι μ αυτο τον τροπο εξασφαλιζεις οτι θα παγωσει ο ιδρωτας του σωματος σου, που ειναι οτι χειροτερο

carpe runem
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


260 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2017 :  21:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και δυο λόγια από έναν σχετικά καινούργιο στο τρέξιμο και παππού στην ηλικία (48).
Στο κρύο φοράω πάνω ένα ισοθερμικό. Σκούφο εάν είναι <3 βαθμούς ή φυσάει και έχει βοριά. Κάτω απλή φόρμα (σαν κολάν).

Τρέξιμο στη θέση σου θα έκανα κανά 25-30λεπτο στην αρχή, χωρίς να με νοιάζει πόσα χλμ θα έκανα, αρκεί να ήταν ξεκούραστα. Αν ένοιωθα "πτώμα" θα περπάταγα γρήγορα.
Αυτό ισχύει και για τη συνέχεια, αυξάνεις χλμ ή ώρα, αλλά πάντα ξεκούραστα.

Για διατροφή, η εμπειρία μου λέει ότι εάν κάποιος κόψει τη ζάχαρη (άσπρη, μαύρη, ....), τα γλυκά και τα τηγανιτά (στο σπίτι) τότε τα κιλά φεύγουν αργά αλλά σταθερά (στις βόλτες/εξόδους βέβαια δεν βάζω περιορισμό στα τηγανιτά (χε,χε,..), αλλά πλέον δεν τα προτιμώ!).

keep it simple

Καλή συνέχεια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000