Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Εργομετρικό και σύγχυση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Vouritos
Newbie Forum Runner

Cyprus
9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 26/01/2017 :  18:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα από το δρομικό κίνημα της Κύπρου

Είμαι σχετικά νέος δρομέας ( γύρω στους 14 μήνες με κάποια μικρά διαλλείματα)και στο παρόν στάδιο τρεχω 5 φορές την εβδομάδα με μέσο όρο τα 70 χλμ. Ήδη τους προηγούμενους 2.5-3 μήνες έχτισα μια καλή βάση με αρκετά αργά χιλιόμετρα (περίπου 50-55 την εβδομάδα). Στόχος μου τώρα τον Μάρτη είναι να τρέξω τον μαραθώνιο της Λεμεσού γύρω στις 3.30 ώρες αν και είναι ο πρώτος μου.Έχω ήδη ένα ημιμαραθώνιο από πέρσι (1.45) μετά από 5 μήνες προπόνηση, με αρκετά όμως λάθη (αφυδάτωση, τροφοδοσία) αλλά και ζέστη (26-28 βαθμοί) όπως επίσης και άλλους μικρότερους αγώνες.

Αποφάσισα λοιπόν να κάνω εργομετρικό έλεγχο-παρά το ότι ήδη βρίσκομαι στην 5η εβδομάδα προετοιμασίας- σε ένα αρκετά γνωστό εργαστήρι το οποίο επισκέπτονται αρκετοί τριαθλητές, μαραθωνοδρόμοι κλπ.

Εντούτοις, τα αποτελέσματα αλλά και ο ίδιος ο εργομέτρης μόνο σύγχυση μου προκάλεσαν. Αναλυτικά τα αποτελέσματα είναι:


VO2max: 58.6 ml/kg/min
Ταχύτητα στο Κατώφλι: 13.5 km/h
Παλμοί στο Κατώφλι: 170 bpm
Αντοχή στην δύναμη: 5 λεπτά μετά από το κατώφλι

Επίσης και ο ίδιος ο εργομέτρης, αφού του είχα πει τον στόχο μου για τις 3.30 ώρες, μόλις τελείωσε το τεστ μου ανέφερε επιγραμματικά ότι 'θέλεις ακόμη δουλεια για να φτάσεις εκεί', ενώ επέμενε ότι η τιμή της Vo2max μου 'δεν είναι κι άσχημη' καθώς πελάτες του έχουν 64 και 67!

Να προσθέσω ότι δεν κάνω σχεδόν ποτέ διαλλειματικές (προηγούμενη εβδομάδα τις ξεκίνησα όπως επίσης και τις ανηφόρες)παρά κάποια τέμπο σε δρόμους/παρκα με μικρές ανηφόρες και κατηφόρες γύρω στο 4.40 για 6-7 χλμ.

Θα περιμένω με ανυπομονησία τα φώτα σας γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί αφού βλέπω ότι με 58.6 VO2 max οι επιδόσεις μου θα έπρεπε να ήταν πολύ καλύτερες από τώρα. Σας ευχαριστώ.

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  08:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όντως είναι παράξενη η τιμή της VO2max που σου έβγαλε (πιθανό βέβαια να είναι λανθασμένη).
Έχεις ασχοληθεί με κάποιο άλλο άθλημα αντοχής που να δικαιολογεί αυξημένη VO2max; Επίσης, έχω διαβάσει ότι κάποιοι ελάχιστοι άνθρωποι (1/1000; περίπου) εμφανίζουν υψηλή VO2max χωρίς να είναι προπονημένοι. Ίσως να είσαι από τους τυχερούς.
Σε αυτή την περίπτωση, αν προπονηθείς, θα έχεις, φαντάζομαι, πολύ μεγάλα περιθώρια βελτίωσης στους χρόνους σου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  09:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πάλι πιστεύω πως αν μαζέψεις τα χιλιόμετρα στην προπόνηση, μια χαρά το έχεις το 3:30. Το σωστό βέβαια είναι, αφού πρόκειται για πρώτο μαραθώνιο να πας για κάτι κάπως λιγότερο, 3:45. Μη σε αποκαρδιώνει η διαφορά 15 λεπτών, γιατί ακόμα και αυτός ο χρόνος είναι σωστός άθλος. Πάντως αν την ημέρα του αγώνα έχει λιακάδα και ζέστη, ακόμα και οι 4 ώρες θα είναι επίτευγμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

175 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  10:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βάσει αριθμών, το 3:30 το κάνεις σχεδόν σβηστός, έχοντας βέβαια τον απαραίτητο προπονητικό όγκο.
Το πράγμα μπορεί να στραβώσει μόνο από κάποιο πολύ χοντρό λάθος ή απρόοπτο, λόγω απειρίας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  13:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχήν γιατί δεν τα συζητάς με τον εργομέτρη σου?
Καμιά φορά το ποιον ορισμό ας πούμε για το κατώφλι χρησιμοποιεί ο καθένας ίσως διαφέρει. Άλλος εννοεί το όριο αερόβιο-αναερόβιου, κάποιος άλλος το έχει καθιερώσει το ρυθμό μαραθωνίου.

Από εκεί και πέρα μικρή αξία έχει οτιδήποτε πω, καθαρά κουβέντα καφενείου (να με συμπαθάτε, το ίδιο ισχύει και με τους παραπάνω φίλους).
Το 58 κανονικά δείχνει άνετα ένα 3.30 μαραθώνιο.
Όμως έχω δει ανθρώπους με εκπληκτικά 10ριά, άντε και ημί, (τάξεως των 37 χαμηλό το 10άρι) που φτύνουν αίμα και το 3ώρο στον μαραθώνιο ΔΕΝ το έχουν σπάσει, μερικοί ούτε καν το έχουν πλησιάσει. Γιατί απλά (λέω εγώ μπακάλικα...) το σώμα τους δεν το σηκώνει να τρέχει πάνω από 2-2.5ώρες αγωνιστικά. Απλά δεν... ειδικά αν πάει και λίγο στραβά ο καιρός, βλέπεις ανθρώπους των 37λεπτών 10ρι, να κάνουν 3.30+
Μπορεί ο εργομέτρης σου να διαπίστωσε κάποια άλλη βασική αδυναμία, μπορεί το οτιδήποτε.

Τέλος το 58 μου φαίνεται και εμένα πολύ, αλλά όχι υπερβολικά πολύ για να πάει το μυαλό μου σε λάθος στην μέτρηση. Τρέχεις αρκετά, και αρκετά συστηματικά και με συνέπεια. Αν είσαι και λίγο ταλεντάκι κάπως βγαίνει. Δεν αποκλείεται.

Το βασικότερο για εμένα είναι να μας πεις πόσο έκανες τον ημιμαραθώνιο που είπες έχεις, και να μας πεις έναν πρόσφατο (έστω 10ρι) αγώνα που έκανες. Βγαίνουν τα καλύτερα συμπεράσματα έτσι.

Edited by - Deorum on 27/01/2017 13:30:26
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

175 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  14:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με 58 ΜΠΟ, κάνεις 3:30 για πλάκα. Μόνο τραυματισμός μπορεί να στο χαλάσει.
ΑΝ ισχύει το 58, το οποίο μου φαίνεται πολύ μεγάλο.
Δεν συνάδει και με την ταχύτητα στο κατώφλι (προφανώς ΜΡ, εννοεί ο εργομέτρης).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  17:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια να ρωτησω και εγω.Με 53,7 VO2MAX σε ταχυτητα 16.9 χλμ και 3 λεπτα παραμονη στη ταχυτητα αυτη που πιστευετε οτι μπορω να φτασω?3.33 φετος στον ΑΜΑ,περυσι 5 ωρες.Θα τρεχω 50 χλμ την εβδομαδα.

Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vouritos
Newbie Forum Runner

Cyprus
9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  18:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βλέπω ότι και σε σας προκάλεσαν μια απορία τα αποτελέσματα του εργομετρικού!

@gtsig: Αναγνωρίζω ότι είναι αρκετά ψηλή αλλά η περίπτωση 1/1000 άτομα αφορά τιμές πάνω από 61 και χωρίς προπόνηση. Δεν μπορώ να ξέρω αν είναι λάθος πάντως το κέντρο φαίνεται να είναι αρκετά αξιόπιστο αν κρίνω από το ότι ποδοδφαιρικές και καλαθοσφαιρικές ομάδες κάνουν εκεί τα εργομετρικά τους.Εχω ασχοληθεί από τα 14-18 με πυγμαχία σε αρκετά καλό επίπεδο. Μετά τα 20 γυμναζόμουν μόνο περιστασιακά και ελάχιστα αερόβια, πλην εξαιρέσων, ενώ όταν άρχισα να τρέχω πριν 14 μήνες, τον προηγούμενο 1.5 χρόνο τουλάχιστον δεν γυμναζόμουν καθόλου.

@Bloom: Βάση αριθμών, και θεωρητικά, και εγω αυτό καταλαβαίνω.

@Deorum: O λόγος που το γράφω εδώ είναι ότι ο εργομέτρης δεν έχει ιδέα, αφού μόλις τελείωσα το τεστ μου είπε ότι χρειάζεται κι αλλο για να φτάσω το 3.30, ενώ δεν μπορούσε να αντιληφθεί ότι με μια ταχύτητα 13.5/km μπορείς να φτάσεις κάτω από 3.10. Δηλαδή, δεν έχει καθόλου αθλητικές/προπονητικες γνώσεις παρά μόνο προσφέρει νούμερα εργομετρήσεων σε θεωρητικό επίπεδο. Το κατώφλι δεν είναι ο ρυθμός μαραθωνίου αλλά το όριο αερόβιου-αναερόβιου. Τώρα για τις αντοχές δεν ξέρω, αλλά στο πρωτο μου μεγάλο τρέξιμο (31χλμ) αυτό βγήκε με ρυθμό 5.35 σε μέρος με αρκετά ανήφορα, χωματόδρομο και με σακκίδιο στη πλάτη. Χρόνοι από τον περσινό ημιμαραθώνιο με μόλις 5 μήνες προπόνηση (οι 3 ήταν χάλια και στα κόκκινα συνεχώς) είναι 1.45 και από ένα 10αρι πριν 3.5 περίπου μήνες με λίγα χλμ στα ποδια, τα 46 λεπτά(πήγαινε και λίγο πιο κάτω καθώς με ενοχλούσε ο τένοντας).

@nrun: Για πλάκα είμαι σίγουρος ότι δεν το κάνω. Για αυτό θέλω να δώ πως γίνεται αφού η VO2 είναι τόσο ψηλή, εντούτοις οι επιδόσεις και οι προπονήσεις μου να έχουν χαμηλότερους ρυθμούς. Να εντοπίσω δηλαδή αν αυτό που μου λείπει και δημιουργεί τόσο μεγάλο κενό είναι η απουσία διαλλειματικών, προπόνησης με βάρη, ή και κάτι άλλο.


Edited by - Vouritos on 27/01/2017 18:35:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  18:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
με 46 λεπτά 10ρι, (και 45 ή 44 να έβγαινε) όντως δυσκολεύει το 3.30 μαραθώνιος. 46 λεπτά δεκάρι ΔΕΝ είναι vo2max 58 που δείχνει σχεδόν 38λεπτά. Και 46 με 38 είναι χαώδης διαφορά, υψωμένη στον κύβο.
Μήπως είσαι πολύ βαρύς/μυώδης? Τι βάρος/ύψος έχεις? Επίσης δεν μας είπες τι ηλικία έχεις τώρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vouritos
Newbie Forum Runner

Cyprus
9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  18:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Deorum: 33 χρονών, 1.76, 71 κιλά αρκετά λεπτός με λεπτό σκελετό. Πραγματικά δεν μπορώ να ερμηνεύσω και να συνδυάσω τα νούμερα του εργομετρικού με τις επιδόσεις μου.

Edited by - Vouritos on 27/01/2017 19:05:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  20:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ούτε και εγώ...
Βάλε έναν αγώνα στο πρόγραμμα στο επόμενο διάστημα, να τον πας όπως πρέπει να τον πας, νομίζω είναι πιο καλή λύση.
Έχεις καλές προδιαγραφές, ίσως δεν έχεις μάθει να πιέζεσαι? Παλμούς μετράς? Το 46 λεπτά δεκάρι με πόσους τους έβγαλες?
Το κατώφλι συμφωνεί με τις επιδόσεις σου, και το "θέλει δουλειά" το 3.30. Το 58vo2max δεν συμφωνεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vouritos
Newbie Forum Runner

Cyprus
9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2017 :  11:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα. Τα τέμπο μου (στο 4.40 περίπου) είναι στους 165-170 παλμούς, παρά το ότι το κατώφλι μου είναι στο 13.5/km, ενώ σε αγώνες έχω πάνω από 180 παλμούς. Ο κύριος όγκος των προπονήσων, περίπου το 90%, είναι γύρω στους 140-150 παλμούς. Οντως δεν την έχω την ταχύτητα και προπονητικά αλλά και πάλι τα αποτελέσματα του εργομετρικού είναι γρίφος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2017 :  13:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί λες "παρά το ότι το κατώφλι μου είναι 13.5..." ?
το 13.5χλμ/ώρα είναι περίπου ρυθμός 4'40"/χλμ.
(τα 12χλμ/ώρα = 5'00''/χλμ οπότε από εκει χοντρικά καταλαβαίνεις)
Και αν έχεις μάξιμουμ 185 παλμούς πχ, (εκτός αν εννοείς μ.ο. 180 παλμούς) είναι λογικό το 167-170 να είναι το κατώφλι σου.
Αυτά όλα ταιριάζουν.
Αυτό που δεν ταιριάζει, είναι ένα vo2max στον θεό.

Έγραψα πιο πριν, ότι ΔΕΝ αποκλείεται, αν κάποιος 1 χρόνο γυμνάζεται συστηματικά και είναι και λίγο ταλεντάκι, αλλά δεν ήξερα τα υπόλοιπα, τα οποία είναι πιο ρεαλιστικά και είναι πολλά για να τα αγνοήσεις.
Αλλά τώρα και εγώ πιστεύω πως κάτι πήγε λάθος.

Σκέψου γνωστός μου σχετικά νεαρός, που κάνει και πρωταθλητισμό (1500ρι-5000χ) με ~15'40'' 5άρι, έχει vo2max 63-64. Για να έχεις μια εικόνα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2017 :  13:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikkapen

Παιδια να ρωτησω και εγω.Με 53,7 VO2MAX σε ταχυτητα 16.9 χλμ και 3 λεπτα παραμονη στη ταχυτητα αυτη που πιστευετε οτι μπορω να φτασω?3.33 φετος στον ΑΜΑ,περυσι 5 ωρες.Θα τρεχω 50 χλμ την εβδομαδα.

Τρεχω αρα υπαρχω.



Φυσικά δεν είναι απλή η ερώτηση.
Ειδικά σε μεγάλες αποστάσεις, οτιδήποτε ξεπερνάει τις 2 ώρες, γιατί εκεί αρχίζει και παίζει ρόλο αν θα αντέξει το σώμα, οι τένοντες, τα πόδια κτλ, όχι τα πνευμόνια και η καρδιά.
Ισχύει το χιλιοειπωμένο, μπορεί μέχρι το 35 να πηγαίνεις τραίνο και να νομίζεις ότι κάνεις τον καλύτερο αγώνα της ζωής σου, και μετά να πέσει ο γενικός, ή να μην αντέξει κάποιο άλλο υποσύστημα (πόδια, γαμπες, κράμπες, ισχύο κτλ...).

Από εκεί και πέρα, αφού είπαμε το disclaimer, βάσει διαφόρων υπολογιστών μπορείς να πάρεις μια ιδέα.
http://www.runningforfitness.org/calc/racepaces/equiv?VO2=53&age=30&gender=M&Submit=Calculate
πχ εδώ

Σε αυτό θα πήγαινα σε πιο συντηρητικό σενάριο από ότι γράφει, αφενός λόγω ΑΜΑ (+3-4λεπτά... λόγω δυσκολίας, ίσως λίγο παραπάνω αν ο καιρός αποφασίσει να σας δυσκολέψει και άλλο). Και αφετέρου, τα 50χλμ μου φαίνονται λίγο για προπόνηση μαραθωνίου, τουλάχιστον για 1-2 μήνες που πρέπει λίγο να φορτώσεις... γιατί όπως είπα το πιο βασικό είναι να αντέξουν τα πόδια σου.
Δλδ αν κάνεις ένα 20-22ρι (δεν λέω καν για 30ριά) μετά τι κάνεις? 3 δεκάρια? Αν κάνεις ένα 30ρι?
Δεν μιλάω γενικά, για οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα ήταν οκ τα 50χλμ, αλλά για τους 1-2 κρίσιμους μήνες όπου η προετοιμασία μαραθωνίου φτάνει στην κορύφωση της, εκεί νομίζω χρειάζονται τουλάχιστον 60-65χλμ - και ίσως 1-2 βδομάδες να φτάσουν τα 75, όταν μπει και ένα 32άρι μέσα-, αν θες να κατέβεις με αξιώσεις. Γιατί το 3:15' για το οποίο μιλάμε, είναι μια πολύ καλή επίδοση, και όχι ο μέσος όρος. Και δεν ξέρω πως θα καταφέρεις να κάνεις σε μια μέρα, σχεδόν όλα τα χιλιόμετρα που κάνεις σπαστά σε 1 εβδομάδα.
Για εμένα μια πολύ καλή ένδειξη είναι πάντα ένας κοντινός ημιμαραθώνιος.

Edited by - Deorum on 28/01/2017 13:24:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vouritos
Newbie Forum Runner

Cyprus
9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2017 :  13:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To 13.5/χλμ είναι 4.26. Δες εδώ http://runningtrainingplan.com/conversion_mphkph.php

Οντως το vo2max δεν ταιριάζει και δεν μπορώ να καταλάβω τι πήγε λάθος στην εργομέτρηση, ενώ και αίμα μου πήρε στη μέση του τεστ αλλά και η όλη διαδικασία με τη μάσκα δεν μου φάνηκε να παροσυιάζει κάποιο πρόβλημα περα από μια αρχική δυσφορία. Με αυτά τα δεδομένα και με την πιο πάνω προπόνηση που παρέθεσα, το 3.30 είναι ρεαλιστικός στόχος σε μια διαδρομή με 0 υψομετρικά (δίπλα από τη θάλασσα) και χωρίς ανηφόρες?

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2017 :  13:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι έχεις δίκιο για το 4'26'', καμιά φορά οι αναγωγές μπερδεύουν, λειτουργούν χωρίς δεκαδικό σύστημα. Έκανα λάθος.

Αλλά δεν αλλάζει η ουσία, εξάλλου αυτό που εσύ λες τέμπο, το λες βάσει αίσθησης, -έντονο, σβέλτο τρέξιμο, χωρίς να είσαι στα κόκκινα, μια γλυκιά ένταση- δεν είναι κάποιο ιδιαίτερα απόλυτα συνδεδεμένο με κάτι νούμερο.
Οπότε δεν αλλάζει ιδιαίτερα η ουσία, πως αυτό ταιριάζει με το κατώφλι σου.
Και να σου πω και κάτι, αν κάνεις 10ρι σε 46 λεπτά, τότε το 4'40'' (δλδ περίπου 46'/10χλμ) δεν μπορεί να είναι πραγματικό τέμπο, είναι αρκετά πιο γρήγορο από αυτό που θα έπρεπε να είναι το τέμπο. Είναι αγωνιστικός ρυθμός. Το τέμπο είναι γλυκιά ένταση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000