Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ημιμαραθώνιος Αθήνας 2017
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 26/01/2017 :  23:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα.

Κανένα tip για τον Ημι Αθήνας στις 19/03;
Το 15 κατέβηκα στον Ποσειδώνιο (ο πρώτος μου στο 02.25), το 16 στον Ψινάκη (2.06) και φέτος λέω να προσεγγίσω το 2ωρο με κρυφό στόχο το 1.56 (5.30m/km).

Η διαδρομή τι λέει;

Ευχαριστώ

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2017 :  23:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είσαι σχεδόν συνέχεια σε κατηφόρα η ανηφόρα....
Πρίν λιγο ειδα οτι για παραλαβή απο φέτος παμε Μαρούσι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  00:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
εφικτό ακούγεται, 1 χρόνο να έχεις κόψει περίπου 10λεπτά σε ημιμαραθώνιο.
Αν βέβαια κάνεις ανάλογη δουλειά στην προπόνηση.
Η διαδρομή ΔΕΝ είναι εύκολη, είναι πάνω της μέτριας δυσκολίας. θα το έλεγα 3/5 σε δυσκολία, κάτι τέτοιο. Βάλε 1.59 για αρχή στόχο... και αν έχεις δυνάμεις στα μισά ανοίγεις λίγο να το κάνεις 1.57-1.58. Μικρό το κακό. Κάλιο 5 και στο χέρι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  00:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τον έτρεξα το 2013 και το 2014 και δε τον ξανατρέχω γιατί δε με συγκινεί το να τρέχω αγώνα 2 στροφών. Διαδρομή πονηρή. Κράτα λίγες δυνάμεις για το τέλος στα Χαυτεία έχει την χειρότερη κλίση. Βασιλίσσης Σοφίας ανηφορίτσα, Αλεξάνδρας σε παίρνει ο κατήφορος.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  08:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimitrissss

Τον έτρεξα το 2013 και το 2014 και δε τον ξανατρέχω γιατί δε με συγκινεί το να τρέχω αγώνα 2 στροφών. Διαδρομή πονηρή. Κράτα λίγες δυνάμεις για το τέλος στα Χαυτεία έχει την χειρότερη κλίση. Βασιλίσσης Σοφίας ανηφορίτσα, Αλεξάνδρας σε παίρνει ο κατήφορος.

No pain, no gain!



Θα διαφωνήσω λίγο, μετά τον ΑΜΑ/ΚΜΑ είναι ο σημαντικότερος αγώνας εντός των ...τειχών. Αλλά οκ, περί ορέξεως... κολοκυθόπιτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  09:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by dimitrissss

Τον έτρεξα το 2013 και το 2014 και δε τον ξανατρέχω γιατί δε με συγκινεί το να τρέχω αγώνα 2 στροφών. Διαδρομή πονηρή. Κράτα λίγες δυνάμεις για το τέλος στα Χαυτεία έχει την χειρότερη κλίση. Βασιλίσσης Σοφίας ανηφορίτσα, Αλεξάνδρας σε παίρνει ο κατήφορος.

No pain, no gain!



Θα διαφωνήσω λίγο, μετά τον ΑΜΑ/ΚΜΑ είναι ο σημαντικότερος αγώνας εντός των ...τειχών. Αλλά οκ, περί ορέξεως... κολοκυθόπιτα.



Δε διαφωνώ ότι ο αγώνας που λαμβάνεται και ως πανελλήνιο πρωτάθλημα ημιμαραθωνίου είναι ο σημαντικότερος στην Ελλάδα, αλλά δε μου αρέσει να τρέχω κάθε χρόνο τον ίδιο αγώνα. Για τον ίδιο λόγο δε με βλέπω να ξανατρέχω ΚΜΑ στα επόμενα 2-3 χρόνια. Προτιμώ να δω και κάτι άλλο.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PANOS372
Advanced Forum-Runner

262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  10:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και γω πρωτα ο Θεος θα κατεβω 1η φορα στον ημι της Αθηνας και

τελευταια...

πιστευω ότι εχει ένα κυρος παραπανω αλλα και 2 στροφες την ιδια

διαδρομη παλι, δεν λεει...

"Never let the body tell the mind what to do. The body will always give
up...." George Patton
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  12:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα.

Ήταν να τρέξω και πέρισυ αλλά τραυματίστηκα (μετά την οδυνηρή εμπειρία του 12αριου της Πεντέλης) και το ανέβαλλα.
Και εγώ θεωρώ ότι θα είναι ωραίος αγώνας. Είναι ευκαιρία να δεις με άλλο μάτι τους δρόμους που περπάταγες μικρός...

Για το προσωπικό μου στόχο τώρα, κατέβασα μία ώρα τον ΑΜΑ το 2016 σε σχέση με το 2015 (από 5 1/2 σε 4 1/2 ώρες), δεν έχω σταματήσει να τρέχω τακτικά, ήδη κάνω προετοιμασία 9 εβδομάδων οπότε θεωρώ ότι τουλάχιστον το 2ωρο θα το πιάσουμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Italian
Forum-Runner

Greece
87 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  13:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω ότι τα είπε όλα ο Δημήτρης. Τον έτρεξα το 15' και το 16', θεωρώ πως είναι βαρετό να κάνεις δύο φορές την ίδια διαδρομή σε αγώνα μεγαλύτερο του δεκαριού, επίσης θέλει προσοχή στο ότι ο τερματισμός γίνεται στην άνοδο της Πανεπιστημίου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jupiter
Newbie Forum Runner

13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  14:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και επίσης ο συγκεκριμένος θα είναι ο πρώτος μου ημιμαραθώνιος.. Τρέχω περίπου ένα χρόνο, με καλύτερο χρόνο σε 10άρι τα 56:30 και σε 5άρι τα 26:10.. Η προπόνησή μου περιλαμβάνει περίπου 25-30 χιλιόμετρα τη βδομάδα.. Ποιος θεωρείτε ότι θα ήταν ένας εφικτός στόχος για χρόνο στον συγκεκριμένο αγώνα; Εννοείται ότι πρωταρχικός μου στόχος είναι ο υγειής τερματισμός αλλά αν μου βγεί θα ήθελα και κάτι παραπάνω! Υπολογίζω γύρω στο 2:05-2:10.. Ρωτώ, και τους πιο έμπειρους αθλούμενους κυρίως, λόγω της όποιας ιδιαιτερότητας μπορεί να έχει η διαδρομή αυτή..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  14:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Λογικό το 2.05 περίπου...
από εκεί και πέρα... θέλει δουλίτσα ως τότε, και να κάνεις τουλάχιστον ένα 15-16άρι την εβδομάδα + 1-2 πιο μικρές προπονήσεις (ας πούμε των 7χλμ), αφού κάνεις σχετικά λίγα χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  16:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως να πούμε και του στραβού το δίκιο δεν είναι ακριβώς 2 στροφές, αλλά ότι ειδικά στην δεύτερη γύρα στην Βασ. Σοφίας είναι κουραστικά και κάπως βαρετά είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jupiter
Newbie Forum Runner

13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  16:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Λογικό το 2.05 περίπου...
από εκεί και πέρα... θέλει δουλίτσα ως τότε, και να κάνεις τουλάχιστον ένα 15-16άρι την εβδομάδα + 1-2 πιο μικρές προπονήσεις (ας πούμε των 7χλμ), αφού κάνεις σχετικά λίγα χιλιόμετρα.



Ευχαριστώ για τη συμβουλή.. Κάπως έτσι το έχω σχεδιάσει, ίσως κάνω και 1-2 18άρια μέχρι 2 βδομάδες πρίν για να εξοικιωθώ με την απόσταση!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2017 :  14:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με την όποια μικρή πείρα έχω, προτιμώ εγώ και πολλοί άλλοι κέινες τις διαδρομές οι οποίες εχουν επαναλαμβανόμενα τμήματα (loop). Ο λόγος ειναι πως η καλύτερη ντόπα για εναν δρομέα ειναι το σπρώξιμο του κόσμου. Και ο κόσμος σε διαδρομες σαν αυτη της Αθήνας ή του Χαλανδρίου π.χ. δεν ξαπλωνεται και αραιώνει κατα μήκος αλλά συνωστίζεται γαι να δει καποιον γνωστό/φιλο/συγγενή δυό και τρείς φορες. Δεν φευγει μολις περασει ο "δικός του" αλλά παραμένει ζητωκραυγάζοντας ΚΑΙ τους άλλους δρομείς μέχρι να ξαναδεί τον δικό/ους του ανθρωπους. Συνεπως μια διαδρομή με επαναληψη σε γυρους ΕΧΕΙ ΚΟΣΜΟ. Επιπλέον μια διαδρομή με loop Ειναι εκεινη που φερενει καλους χρόνους. (βλέπε ΜΑραθωνιος Βερολίνου). Γιατι; Οταν στον πρωτο γύρο δεν πηρα σωστα τη στροφή ή δεν ειχα φόρα για τη ανηφορα που ακολουθουσε ειτε δεν πρόσεξα μια λακούβα κι αναγκαστηκα να λοξοδρομήσω..ειτε..ειτε..ειτε......στον δευτερο γύρο θα παω καλυτερα. "Διαβασμενος" και με αυτοπεποιθηση. ΝΑ παρακαλάτε να υπαρχουν τετοιοι αγώνες οι οποιοι να σημειωσω και κατι τελευταιο. Εχουν καλυτερη οργανωση και τροφοδοσία λόγω του περιορισμένου μήκους της. Το ίδιο καλύπτει ο ΣΕΓΑΣ 10Κ διαδρομης (21,1Κ /2) και το ίδιο ο Δήμος Τάδε;

N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Pads
Newbie Forum Runner

Greece


30 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2017 :  10:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνω με τα παραπάνω. Η συμμετοχη του κοσμου σε ολο το μηκος της διαδρομης βοηθαει πολύ. Μετα την περσινη μου εμπειρια θα ελεγα πως αν πχ θες να κανεις μεσο χρονο 5:30/χλμ τοτε προσπαθησε να μειωσεις τον ρυθμο στο 5:45 στην ανηφορα προς Αλεξανδρας και μετα να τον αυξησεις στο 5:15 μεχρι Πατησιων. Στα επιπεδα σημεια παραμενεις στο 5:30. Προσοχη στην κατηφορα της Αλεξανδρας. Ειναι ευκολο να παρασυρθεις και να καψεις τα ποδια.

Edited by - Pads on 02/02/2017 10:23:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2017 :  12:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
διαδρομή δύσκολη και ίσως και σε σημεία κάποιοι να την χαρακτήριζαν ως και άχαρη...
διοργανωτικά πάρα πολύ καλά και ο κόσμος σε κάθε σημείο σχεδόν το κάνει να μοιάζει με γιορτή

προσοχή σε κανένα μηχανάκι κομάντο που μπορεί να σπάσει τα μπλόκα των εθελοντών και της τροχαίας και να μουρντάρει μέσα για να περάσει (αυτό σε κάθε αγώνα θέλει προσοχή βέβαια, αλλά στο κέντρο της Αθήνας που είναι η πιο πυκνοκατοικημένη περιοχή της Ελλάδας μια παραπάνω)

για ρεκόρ δε νομίζω να πολυπροσφέρεται είναι όμως όμορφα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000