Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Άρχισα ηλεκτρονικό τσιγάρο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

skrivi
Advanced Forum-Runner

222 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 27/01/2017 :  17:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια χαρά σε όλους. Είμαι 45 χρονών. Καπνίζω τώρα 30 χρόνια δυο πακέτα την ημέρα. Παρ'όλα αυτά τρέχω συστηματικά τα τελευταία 20 χρόνια. Είπα ότι δεν πάει άλλο, ότι ήρθε η ώρα να κάνω κάτι και πλέον έκλεισα 24 ώρες χωρίς κανονικό τσιγάρο, καθώς από χθες άρχισα το ηλεκτρονικό. Λένε πως είναι μικρότερο κακό σε σχέση με το κανονικό. Σίγουρα θα είναι καλύτερο στα λεφτά και στο ότι δεν θα μυρίζω εγώ και το σπίτι μου τσιγαρίλα. Στόχος, βέβαια, είναι σε μερικούς μήνες να το πετάξω. Ατμίζει κανείς να μας πει τις εμπειρίες του;

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  20:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν θα το πετάξεις γιατί ο σκοπός του δεν είναι να "καπνίζει" κάποιος ανώδυνα αλλά να παραμείνει σε αυτή την μαμημένη συνήθεια με άλλο προϊόν, δίνοντάς σου μια ψευδή ελευθερία.
Επίσης πως είναι σίγουροι οι χρήστες ότι σε 10-20 χρόνια δεν τους πούνε ότι αυτά που βάζανε μέσα τους ήταν 50 φορές πιο βλαβερά;
Ακόμα χειρότερα όταν η φορολογία θα αυξάνετε και τα υγρά θα βρίσκονται από "αμφίβολες" αγορές.
Κάπνιζα 15 χρόνια 2 πακέτα την ημέρα και το έκοψα το 2000 με βελονισμό γιατί μόνος μου δεν μπορούσα. Όμως το έκοψα τελικά με 3 επισκέψεις.
Όχι να μην κάνεις απαραίτητα βελονισμό αλλά να βρείς ένα τρόπο που σου ταιριάζει για να το κόψεις ΜΑΧΑΙΡΙ.
Όλα τα υπόλοιπα είναι μπουρμπούτσαλα.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skrivi
Advanced Forum-Runner

222 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2017 :  20:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με καταρράκωσες.. χαχαχα.. Ναι, δίκιο έχεις ότι οριστική λύση είναι το μαχαίρι..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikos forlan
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2017 :  11:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαριτολογώντας στους φίλους μου λεω, πως καπνίζουν τον υπολογιστή τους. Κάπως έτσι είναι το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Συν οτι είναι ημίμετρο.
Ένα χρόνο που το έκοψα μαχαίρι, και ούτε που σκέφτηκα το ηλεκτρονικό, γιατί είναι άλλου είδους εθισμός.
Καλή τύχη. Δεν είναι και το πιο εύκολο, αλλά δεν είναι και το πιο δύσκολο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

HAGI
Forum-Runner

Greece
204 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2017 :  12:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τις τελευταίες μέρες ξενυχτάω στο πλευρό του πατέρα μου στο νοσοκομείο. Έχει καρκίνο στους πνεύμονες και έχει κάνει μετάσταση σε όλα τα όργανα του. Είναι μόλις 59. Το προσδόκιμο ζωής του είναι λίγες μέρες....

Καπνίζει 2 πακέτα την ημέρα για πάνω από 40 χρόνια. Ξέρεις τι εύχεται τώρα? Να μην το είχε βάλει ποτέ στο στόμα του.

Δεν αξίζει. Μόνο αρνητικά έχει το κάπνισμα. Πάρε την σωστή επιλογή όσο είναι νωρίς και είμαι σίγουρος πως μέσα σου ξέρεις πολύ καλά ποια είναι αυτή. Καλή τύχη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skrivi
Advanced Forum-Runner

222 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2017 :  22:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ παιδιά και για τις συμβουλές και για τις ευχές σας. Να διευκρινίσω ότι δεν αναζητώ μια άλλη εξάρτηση από το τσιγάρο, αλλά μια γέφυρα για να απεμπλακώ σταδιακά, καθώς δε νομίζω ότι μπορώ να το κόψω μαχαίρι το άτιμο..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2017 :  13:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχουν γεφυράκια υπάρχει και η γέφυρα στο Ρίο.
Ποτέ δεν ξέρεις που βρίσκεσαι. Άτιμο πράγμα το τσιγάρο.
Αν ψαχτείς λιγάκι υπάρχουν τρόποι.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runadrak
Forum-Runner



92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2017 :  20:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φιλε skrivi,
μπορεις να χρησιμοποιησεις το ηλεκτρονικο τσιγγαρο ως εξης:
θα το εχεις σαν την τελευταια ενναλακτικη λυση, μολις τα στεριτικα συμπτωματα γινονται ανυποφορα!
Καταρχας δεν θα το καπνιζεις επι τουτου. Θα περιμενεις να αρχισουν να εκδηλωνονται τα στεριτικα που για τον καθενα ειναι διαφορετικα: πρεπει να μην καπνιζεις τιποτα για τουλαχιστον 2 με 3 ωρες για να ξεκινησει το μαρτυριο..( το οποιο θα ειναι να θες μονο και σαν τρελος να καπνισεις) Αλλα θα πρεπει να πιεζεις λιγο τον εαυτο σου μεχρι να το παρεις..
Και σιγα σιγα θα το ξεχασεις και το ενα και το αλλο..
Μην το χρησιμοποιησεις ομως αντι του κανονικου...δεν εχει και μεγαλες διαφορες!!


__________________________
Μπαμπα....μην τρεχεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2017 :  00:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το καλοκαίρι βρέθηκα στην Αγγλία για μερικές εβδομάδες και μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι απαγορευόταν το ηλεκτρονικό τσιγάρο όπου απαγορευόταν και το "κλασικό" τσιγάρο. Στην Ελλάδα δεν ξέρω τι ίσχυε μέχρι πριν από 6 μήνες, αλλά από το Σεπτέμβριο του 2016 ο αντικαπνιστικός νόμος συμπεριλαμβάνει και το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Υποθέτω λοιπόν πως η χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου, δεν είναι και τόσο "αθώα".

https://www.e-nomothesia.gr/kat-epikheireseis/kapnos-kapnisma/nomos-4419-2016.html
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2017 :  08:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά κάπνιζα πολύ από τα 17 μου μέχρι σχεδόν τα 30 μου. Στις 8/10/2004 απλά το έκοψα. Απλά, τέλος, μαχαίρι ούτε τζούρα από τότε. Και αφού το έκανα εγώ το μπορεί και ο καθένας.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2017 :  09:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα ,

εχω κοψει το τσιγαρο απο τις 09/09/2009 , εκτος απο τη θεληση με βοηθησε επισης και η συμμετοχη σ'ενα σεμιναριο της εταιρειας που το site ειναι http://www.allencarr.gr/.
Εκτος απο τα σεμιναρια υπαρχει και σε βιβλιο και υπαρχουν φιλοι που το εκοψαν διαβαζοντας το βιβλιο .
Το σημαντικοτερο ειναι η θεληση .
Εννοειται οτι δεν το κανω για διαφήμιση

AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2017 :  15:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάπνιζα για 20 χρόνια. Το 2007 κρύωσα άσχημα από ψαροντούφεκο Γενάρη μήνα. Για 3 μέρες στο σπίτι δε μπορούσα να φάω, να μιλάω να καταπίνω και προφανώς να καπνίζω. Σε αυτές τις 3 ημέρες έγινε το 90% τις δουλειάς. Γύρισα στην εργασία μου, δεν είπα τίποτα σε κανένα και έκτοτε δεν το ξαναέβαλα στο στόμα μου.
Παράλληλα άρχισα τσίχλες, κομπολόι κλπ. Βάρος πάντως δεν πήρα. Βέβαια και μετά ήθελε γερό αγώνα για να κρατηθώ καθώς μέχρι και στον ύπνο μου το έβλεπα για κάμποσο καιρό.

Αλλά εμείς οι δρομείς (τότε δεν έτρεχα), οι μαραθωνοδρόμοι και γενικότερα οι αποστασάκηδες και πειθαρχημένοι είμαστε κι από στόχους ξέρουμε και γενικότερα δε μασάμε!!

Πάψε λοιπόν να είσαι σκλάβος του!

ΥΓ @HAGI καλή δύναμη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hyperdad
Forum-Runner

Greece


110 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2017 :  21:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο μόνο ακίνδυνο δεν είναι. Όχι μόνο δεν σε απαλλάσσει, αλλά αντίθετα συντηρεί και επαυξάνει το βασικό στοιχείο του καπνίσματος που είναι η εξάρτηση από την νικοτίνη.
Επίσης στο εξωτερικό καλά κάνουν και το απαγορεύουν στους δημόσιους χώρους - όπως στην Ελλάδα ένα πράγμα ε; - αφού ο υποτιθέμενος καθαρός και αθώος ατμός, εκτός των άλλων το σίγουρο είναι ότι έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε νικοτίνη. Άρα πόσο αβλαβής μπορεί να είναι;

Φίλε μου αν θέλεις πραγματικά να το κόψεις και δεν ψάχνεις ημίμετρα και υποκατάστατα, δοκίμασε πιο δραστικές λύσεις.
Εγώ για παράδειγμα, προσέφυγα σε ιατρική βοήθεια, έκανα τη θεραπεία με χάπια απεξάρτησης (δεν θυμάμαι πως τα λέγανε) για δύο βδομάδες περίπου και το έκοψα με ομαλό τρόπο χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και εδω και 4 χρόνια δεν έχω ξανακαπνίσει.

Αυτά από έναν πρώην καπνιστή που επί 29 συναπτά έτη κάπνιζε μανιωδώς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

daxon1
Forum-Runner

Greece


82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2017 :  20:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μια βολτα στο νοσοκομειο σωτηρια να πας, θα δεις....ειχα την εμπειρια να επισκεφθω το νοσοκομειο γιατι εχανα εναν θειο μου
απο το καπνισμα,καπινιζα 20 χρονια και το πεταξα απο το παραθυρο οταν ακουσα για τον θειο μου,δυστηχως εαν δεν ταρακουνηθεις
με καποιο χαμο κοντινου σου ανθρωπου το βλεπουμε σφαιρικα το θεμα.εγω την "ακουσα"οταν επαθα και ακροαστικα και πειρα σβαρνα
πνευνομολογους καρδιολογους κλπ νομιζοντας οτι εχω την κολο αρρωστια. ΜΑΧΑΙΡΙ! ΜΑΧΑΙΡΙ!δεν μου ελειψε καθολου ειναι ολα θεμα μυαλου!


Ι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petaloudas
Forum-Runner

108 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/02/2017 :  18:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κοφτο μαχαιρι ,στο μυαλο ειναι νομιζω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Astral
Newbie Forum Runner

Greece


31 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2018 :  22:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Astral Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ αυστηρές κριτικές και παπαγαλίσιμες γνώσεις από τα μμε που λασπολογούν κατά του ηλεκτρονικού εδώ και χρόνια. Κι ο πόλεμος είναι γνωστό γιατί γίνεται...

Κάπνιζα κατά μέσο όρο 2 πακέτα για 22 χρόνια! πριν 6 χρόνια σταμάτησα το κάπνισμα κι άρχισα το άτμισμα. Μόνο θετικά είδα. Έφυγε τελείως το λαχάνιασμα, ο βήχας, τα φλέματα, μέχρι και το ροχαλητό! Νιώθω τα πνευμόνια μου καθαρά (είχαν φτάσει στο σημείο να πονάνε το πρωί που ξυπνούσα και δυσκολευόμουν να αναπνεύσω) και τρέχω ανενόχλητα σαν να μη καπνίζω. Και όλους όσους ξέρω, ανάλογες περιπτώσεις με μένα, λένε ακριβώς το ίδιο! Ρωτήστε δρομείς που κάνουν ηλεκτρονικό να δείτε τι θα σας πουν για το πόση μεγάλη διαφορά και τι βελτίωση είδαν. Ναι, η νικοτίνη υπάρχει ακόμα στον οργανισμό μου, αλλά απέφυγα όλα τα καρκινογόνα στοιχεία της πίσσας, της καύσης, της κόλλας και του χαρτιού. Αν για κάποιους είναι λίγο αυτό...τί να πω;

Όσοι πήραμε αυτή την απόφαση, δεν το κάναμε κουτουρού. Εννοείται πως το ψάξαμε και το παρακολουθούμε. Όπως επίσης εννοείται πως στο μέλλον μπορεί να αποδειχτεί ότι και αυτό βλάπτει την υγεία. Πάντως για την ώρα ΔΕΝ υπάρχει αξιόπιστη επιστημονική μελέτη που να το αποδεικνύει, ούτε ακούσαμε ακόμη κανέναν να πέθανε από ηλ.τσιγάρο. Αντιθέτως, από καπνικό πεθαίνουν χιλιάδες κάθε μέρα στον πλανήτη και αποδεδειγμένα σκοτώνει. Ναι, είμαι φανατικός υπέρμαχος του ηλεκτρονικού γιατί βλέπω πόσο βελτιώθηκα. Γιατί είναι ένας τρόπος απαλλαγής από το κανονικό τσιγάρο και σίγουρα λιγότερο βλαβερός. Να πω κι άλλα;

Ζω πλέον σε ένα καθαρό περιβάλλον, σε αντίθεση με τότε που κάπνιζα και βρωμούσαν τσιγαρίλα τα ρούχα μου και όλος ο χώρος της δουλειάς μου. Δεν βλάπτω τους άλλους με το παθητικό κάπνισμα του καπνού του τσιγάρου, γιατί ο ατμός εξατμίζεται αμέσως και μόνο ευχάριστη αίσθηση αφήνει.

Εν κατακλείδι, το καλύτερο είναι να το κόψει κανείς μαχαίρι, όπως ειπώθηκε ήδη και ξέρουμε όλοι. Μπράβο στον φίλο που το έκοψε μαχαίρι από μόνος του και στον άλλον με τον βελλονισμό. Όποιος όμως είναι αδύναμος και δεν μπορεί (όπως εγώ) τότε από το να συνεχίσει να κάνει κάτι που αποδεδειγμένα θα σε σκοτώσει, καλύτερα να βρει έναν εναλλακτικό τρόπο που το μέλλον θα δείξει αν και κατά πόσο είναι βλαβερό. Προσωπικά αποδέχομαι το ρίσκο και φαντάζομαι και όλοι οι ανά τον κόσμο ατμιστές

run Astral run

Edited by - Astral on 14/01/2018 22:57:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000