Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 επιλογη παπουτσιου για υπερβαρο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

akissid
Newbie Forum Runner

Greece


6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 31/01/2017 :  00:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα
λοιπον το 8εμα μου στα γρηγορα θελω να αρχισω το τρεξιμο λιγο εντατικα για να χασω κιλα....
μετα απο ερασιτεχνικο ποδοσφαιρο και ρηξη χιαστων και ολικη αφαιρεση μυνησκου στο ενα γονατο και μετα απο κιλα
που πηρα πρεπει να αρχισω απο καπου...

αλλα οταν ξεκινησα το πηρα ζεστα αλλα μετα απο ενα μηνα....
επαθα πελματιαια απονευρωσιτιδα με κρατησε κανα 6μηνο με πονο και στο να μην κανω τιποτα
και μεχρι να το παρω παλι αποφαση....

πηρα ενα ζευγαρι asics contend 3 αλλα στο πρωτο χιλιομετρο σταματησα γιατι απο τον πονο και την αισ8ηση
που ειχα οταν επα8α την απονευρωσιτιδα με τα παπουτσια που τρεχω τα παλια μου ειμαι ενταξει προσ το παρον
τα saucony ta hyrricane 15 ειμαι καλα αλλα αρχιζουν να διαλυονται οποτε πρεπει να βρω καποιο αλλο παπουτσι ...
ειδα πολυ καλεσ κριτικεσ για τα new balance boracay v2... ξερει κανεισ αν ειναι στην ιδια κατηγορια με τα saucony που εχω?
και αν κανουν για υπερβαρο αν8ρωπο?? αν οχι αυτα εχει κανεισ να προτεινει καποια?

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2017 :  07:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα. Τα hurricane είναι υποστηρικτικά με στήριξη στην καμάρα για υπερπρηνισμό, τα boracay είναι τελείως ουδέτερα και με χαμηλότερο drop 4mm. Τα Hurricane έχουν 8mm. Συνεπώς είναι διαφορετικά παπούτσια. Σαν το Hurricane είναι τα Asics Kayano, Nike Zoom Odyssey και Structure, New Balance 1260 και 860, Brooks Adrenaline και πολλά άλλα.

Μη συνδέεις πολύ το βάρος σου με το παπούτσι. Σίγουρα ο υπέρβαρος έχει περισσότερο ανάγκη από προστασία, αλλά από εκεί και πέρα είναι θέμα προσαρμογών. Φυσικά με ένα λιτό παπούτσι ο υπέρβαρος θα χρειαστεί πιο γρήγορα καινούριο ζευγάρι αφού θα τα ταλαιπωρήσει το παπούτσι περισσότερο και θα χάσει ο αφρός του τη δυνατότητα απόσβεσης πιο νωρίς.

Εσύ βέβαια προέρχεσαι από τραυματισμό, τον οποίο εύχομαι να τον ξεπεράσεις πολύ γρήγορα για αυτό εφόσον με το υποστηρικτικό παπούτσι αισθάνεσαι ότι σε βοηθάει μείνε σε κάτι τέτοιο και πειραματίσου με άλλος είδος παπουτσιού αργότερα. Μπορείς να δοκιμάσεις και το καινούριο Hurricane.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akissid
Newbie Forum Runner

Greece


6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2017 :  08:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
απλα ελεγα επειδη θεωρητικα με το τεστ του αποτυπωματοσ του πελματοσ εχω κανονικο ποδι να παω σε ουρετερα παπουτσια γιατι καπου διαβασα και μπορω να πω οτι μου φιανεται και σχχετικα λογικο οτι αν χρεισιμοποιεισ συνεχεια support δεν γυμναζεται το πελμα και ειναι πιο επιρρεπεσ σε τραυματισμουσ... και δεν μου αρεσε κα8ολου η απονευρωσιτιδα.
τα κιλα τα συνδεσα κυριωσ για το γονατο για αυτο ελεγα για καποιο που εχει περισσοτερο υλικο για να αποσβενει λιγο και του κραδασμους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akissid
Newbie Forum Runner

Greece


6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2017 :  11:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πηγα και δοκιμασα τα new balance τα boracay2 δεν με βολεψαν αλλα δοκιμασα και τα 860 που μου αρεσαν αλλα τι ειναι το (2E WIDTH) - AW16

και τι το (D WIDTH) - SS16 ??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikegr
Forum-Runner

173 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2017 :  12:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by akissid

πηγα και δοκιμασα τα new balance τα boracay2 δεν με βολεψαν αλλα δοκιμασα και τα 860 που μου αρεσαν αλλα τι ειναι το (2E WIDTH) - AW16

και τι το (D WIDTH) - SS16 ??


To 2E WIDTH είναι η φαρδιά εκδοχή του παπουτσιού και το AW16 σημαίνει Autumn-Winter 16 (ΦΘνινώπορο Χειμώνας 16) δηλαδή η σαιζόν, το D WIDTH είναι το standard πλάτος (πιο στενό από το 2E WIDTH) και το SS16 Spring-Summer 16 επισημαίνει πάλι τη σαιζόν Άνοιξη Καλοκαίρι 16...

Edited by - Mikegr on 31/01/2017 12:12:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2017 :  13:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η πελματιαία προέρχεται από υπερπροπονήσεις και όχι από το παπούτσι.
Τράβα σε 1 μαγαζί, δοκίμασε παπούτσια και μόλις βρεις αυτό που δίνει άνεση σαν αίσθηση πάρτο.
Τα παπούτσια είναι σαν τις κολόνιες. Σε άλλον αρέσουν σε άλλον δεν αρέσουν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλά. Το πόδι σου έχει τον πρώτο λόγο όχι το διαδίκτυο.
Ακόμα και το ιδανικό παπούτσι να βρεις αν υπερπροπονείσαι θα σε βαρέσει η πελματιαία (ή και κάτι άλλο) με μαθηματική ακρίβεια.
Εστιάζεις λάθος.
Ένας παθών.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akissid
Newbie Forum Runner

Greece


6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2017 :  20:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασικα ειναι πολλα δεν ειναι μονο η πελματιαια ειναι το γονατο ειναι και τα κιλα μαζι οποτε... Το 860 παντως μ αρεσε τωρα θα δειξει

Παντως για να πω την αληθεια υπερπροπονηση επειδη ειμαι και λιγο του πολυ χαλαρου ρυθμου δεν εκανα... 😑

Μαλλον ηταν ο συνδιασμος γενικοτερα καθως και το οτι ετρεχα σε αντιπυρικο δρομακι σε αλσιλιο οταν επαθα την απονευρωσιτιδα

Παντβς το τρεξιμο με τα asics παροτι στο μαγαζι μου φαινοταν καλα ηταν βασανιστικο απο την αρχη για αυτο γυρισα στα παλια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000