Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πονος στη καμαρα του ποδιου.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/02/2017 :  10:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα σε ολους τους φιλους.
Εδω και 7 μερες ξαφνικα μου αρχισε πονος στη καμαρα του ποδιου και συγκεκριμμενα ο πονος εντοπιζεται λιγο πιο κατω απο τη καμαρα του ποδιου,σε ενα σκληρο τοξο-τενοντα που το πιανεις με το χερι σου -δεν ξερω πως λεγεται.λιγες μερες μετα αρχιζει και στο αλλο ποδι ακριβως το ιδιο σημειο..να ανησυχησω λετε?να ενημερωσω οτι στις προπονησεις μου αλλαζω καθε φορα τα παπουτσια τα οποια ειναι ολα σαν καινουργια..
Απλα θυμαμαι αν δεν ειναι ασφαλως συμπτωση οτι στη δουλεια μου εκεινη τη μερα που αρχισε ο πονος φορουσα μποτακια ψηλα,και 9 ωρες ορθιος..
Ευχαριστω εκ των προτερων για ολες τις απαντησεις βοηθειες.

SATOYRIOS
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2017 :  20:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SATOYRIOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν είναι πελματιαία απονευρωσίτιδα, εγώ έκανα πελματογραφημα σε ορθοπεδικο και φοράω ακόμη και τώρα πελματα. Λειτούργησαν τέλεια τα πελματα. Έφυγε ο πόνος και δεν χρειάστηκε να σταματήσω τίποτα από προπονήσεις και τέτοια. Αφού τελειώσει ο χρόνος που θα τα φοράω θα ξέρω εάν η λύση είναι οριστική. Περαστικά σου αν και εύχομαι να μην είναι τίποτα κι να σου φύγει έτσι απλα

Μονο το τρεξιμο καποια στιγμη θα σε Σ Ω Σ Ε Ι ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2017 :  20:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.γιατρο και θα δείξει...Δέκτες και άλλες αποψεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2017 :  06:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κομμένες προπονήσεις και μασαζάκι με baby oil. Μπουκάλι ήμπαλάκι του τένις στο πάτωμα και με την καμάρα επάνω κινήσεις μπρος πίσω, πάγος ή ζεστό ανάλογα τι σε ανακουφίζει.
Φυσικά επίσκεψη στον γιατρό.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georun
Forum-Runner

Greece


198 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2017 :  08:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by SATOYRIOS

Αν είναι πελματιαία απονευρωσίτιδα, εγώ έκανα πελματογραφημα σε ορθοπεδικο και φοράω ακόμη και τώρα πελματα. Λειτούργησαν τέλεια τα πελματα. Έφυγε ο πόνος και δεν χρειάστηκε να σταματήσω τίποτα από προπονήσεις και τέτοια. Αφού τελειώσει ο χρόνος που θα τα φοράω θα ξέρω εάν η λύση είναι οριστική. Περαστικά σου αν και εύχομαι να μην είναι τίποτα κι να σου φύγει έτσι απλα

Μονο το τρεξιμο καποια στιγμη θα σε Σ Ω Σ Ε Ι ...


καπως ετσι βρηκα και εγω καποια λυση ,οχι οριστικη.παει κανενα εξαμηνο που εχω θεμα,αλλα προπονησεις ,μαραθωνιος τον νοε 2017,ολα κανονικα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2017 :  19:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μόλις βρήκα αυτό
The common vitamin B5 deficiency symptoms include:

Fatigue
Muscle cramps
Plantar Fasciitis
Irritability
Hypoglycemia
https://draxe.com/top-10-vitamin-b5-foods-pantothenic-acid/

same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2017 :  00:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δε φτανει το μασαζ.Χρειαζεται δυνατη πιεση κατα μηκος της επωδυνης γραμμης που αναφερεις μεχρι να σταματησει να σε ποναει.Οχι μασαζ με παγο.Οχι πελματα γιατι θα σου μεταφερουν το προβλημα αλλου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georun
Forum-Runner

Greece


198 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2017 :  10:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα Σπύρο!Μια ερώτηση .Δηλαδή οι ορθωτικοι πάτοι δεν κάνουν για την περίπτωση?εχω Θέματα από τον Σεπτέμβριο.Όταν έβαλα τους ορθωτικους πλάτους,από εξειδικευμένο φυσιοθεραπευτή,πελματογραφημα κλπ,παρατήρησα βελτίωση και μάλιστα έτρεξα τον ΚΜΑ .τα συμπτώματα δεν έχουν υποχωρήσει 100%,αλλά το παλεύω.διάβασα κάπου (σε αρκετα site)πως η υποστήριξη στην καμάρα είναι η λύση!για δωσε μου τα φώτα σου σε παρακαλώ αν θες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2017 :  13:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε εμενα παιδια δεν ποναει ουτε η φτερνα η κατι αλλο...ο πονος επικεντρωνεται στη καμαρα του ποδιου και κυριως οταν παταω με το χερι το σκληρο τοξο η τενοντας η οπως αλλιως λεγεται που διακρινεται κατα μηκος της πατουσας...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2017 :  20:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν ξυπνάς το πρωί πώς το νιώθεις στα πρώτα του βήματα; Αν πονάει, είναι πελματιαία (λογικά).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2017 :  22:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν με πονάει καθόλου το πρωί...Καμιά ενοχληση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2017 :  02:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι πατοι γενικα πολλες φορες βοηθανε στο να φυγουν τετοιου ειδους πονοι,επισης πολλες φορες οχι.
Το προβλημα ειναι με τις αντισταθμισεις που γινονται μετα προς τα πανω στο σωμα και τους καινουργιους πονους που μετα απο καποιο διαστημα θα δημιουργηθουν πχ στο γονατο,στο ισχιο κτλ.Οι οποιοι πονοι για να φυγουν θα πρεπει να φυγουν και οι πατοι ,πραγμα που πολυ δυσκολα καποιος θα σκεφτει να το προτεινει.
Αν παντως διωξει ο ασθενης τους πατους και σιγα σιγα φυγουν οι καινουργιοι πονοι, επισης σιγα σιγα θα ξαναβγει ο αρχικος πονος στο πελμα.Οποτε εχουμε μια τρυπα στο νερο.
Αυτο που πρεπει να γινει ειναι σωστη αποκατασταση του προβληματος.Κι εδω αρχιζουν τα δυσκολα γιατι δεν ειναι ιδιες οι αιτιες σε ολους.
Επανερχομαι σε λιγο.

Edited by - spiros tsi on 05/02/2017 17:24:39
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2017 :  03:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η διαγνωση για πελματιαια απονευρωσιτιδα που κατα κορον δινεται σε τετοια προβληματα ,προσωπικα με αφηνει παγερα αδιαφορο γιατι φλεγμονη στην πελματιαια απονευρωση πολυ σπανια θα δουμε.
Απο εκει και περα ,αυτο που μπορω να σας δωσω ειναι τις πιο συχνες αιτιες ,οχι αυτες φυσικα που θα δειτε να γραφονται στα κλασικα βιβλια,στο ιντερνετ κτλ, αλλα αυτες που οταν διορθωθουν περναει ακαριαια και ο πονος στο πελμα.
Η πιο συχνη ειναι οι συσπασμενες μυικες μπαντες, σα γραμμες, οπως μαλλον εχει ο φιλος Davosa .
Η δευτερη πιο συχνη ,ειναι η μυικη ανισσοροπια που δημιουργειται αναμεσα στο γαστροκνημιο και την πελμ.απον.,με τον πιο δυνατο και σφιχτο γαστροκνημιο να αναγκαζει την πελμ. απ. να τεντωνει για να αντιροπησει.
Ηδη εδω βλεπουμε οτι αν παμε να χαλαρωσουμε την απονευρωση ο ασθενης θα γινει χειροτερα, ενω στην πρωτη περιπτωση η χαλαρωση ειναι η ενδεδειγμενη θεραπεια.
Ειναι πολυ συνηθισμενο τη μυικη ανισοροπια να την δημιουργει μυικος σπασμος στο δικεφαλο η στους ημιυμενωδη,ημιτενοντωδη.
Επισης σε αλλους μπορει να τη δημιουργει ενας σφιχτος ορθος.
Αλλες φορες ευθυνονται trigger points του προσθιου και οπισθιου κνημιαιου.
Μερικες φορες η αιτια θα ειναι ενας αδυναμος μεγαλος γλουτιαιος.
Σε παρα πολλους θα χρειαστει να διορθωθει πιθανη διαφορα στο μηκος των ποδιων και σε επισης πολλους να κινητοποιηθουν τα οστα του ποδιου και να ελευθερωθει το σπονδυλικο επιπεδο του 05.
Υπαρχουν και αλλες αιτιες ,αλλα σας ανεφερα, κατα τη δικη μου κλινικη εμπειρια, αυτες που κατα σειρα συχνοτητας βρισκω να δινουν λυση στο προβλημα .
Αυτα που σας γραφω δειχνουν και την αντιστοιχη θεραπεια και δεν αναφερομαι στις πιο πισω αιτιες που μπορει να τα εχουν προκαλεσει γιατι αυτες θα τις βρειτε παντου,πχ.κακη εργονομια,παπουτσια,ασφαλτος,κακη προπονηση κτλ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georun
Forum-Runner

Greece


198 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2017 :  13:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spiros tsi

Η διαγνωση για πελματιαια απονευρωσιτιδα που κατα κορον δινεται σε τετοια προβληματα ,προσωπικα με αφηνει παγερα αδιαφορο γιατι φλεγμονη στην πελματιαια απονευρωση πολυ σπανια θα δουμε.
Απο εκει και περα ,αυτο που μπορω να σας δωσω ειναι τις πιο συχνες αιτιες ,οχι αυτες φυσικα που θα δειτε να γραφονται στα κλασικα βιβλια,στο ιντερνετ κτλ, αλλα αυτες που οταν διορθωθουν περναει ακαριαια και ο πονος στο πελμα.
Η πιο συχνη ειναι οι συσπασμενες μυικες μπαντες, σα γραμμες, οπως μαλλον εχει ο φιλος Davosa .
Η δευτερη πιο συχνη ,ειναι η μυικη ανισσοροπια που δημιουργειται αναμεσα στο γαστροκνημιο και την πελμ.απον.,με τον πιο δυνατο και σφιχτο γαστροκνημιο να αναγκαζει την πελμ. απ. να τεντωνει για να αντιροπησει.
Ηδη εδω βλεπουμε οτι αν παμε να χαλαρωσουμε την απονευρωση ο ασθενης θα γινει χειροτερα, ενω στην πρωτη περιπτωση η χαλαρωση ειναι η ενδεδειγμενη θεραπεια.
Ειναι πολυ συνηθισμενο τη μυικη ανισοροπια να την δημιουργει μυικος σπασμος στο δικεφαλο η στους ημιυμενωδη,ημιτενοντωδη.
Επισης σε αλλους μπορει να τη δημιουργει ενας σφιχτος ορθος.
Αλλες φορες ευθυνονται trigger points του προσθιου και οπισθιου κνημιαιου.
Μερικες φορες η αιτια θα ειναι ενας αδυναμος μεγαλος γλουτιαιος.
Σε παρα πολλους θα χρειαστει να διορθωθει πιθανη διαφορα στο μηκος των ποδιων και σε επισης πολλους να κινητοποιηθουν τα οστα του ποδιου και να ελευθερωθει το σπονδυλικο επιπεδο του 05.
Υπαρχουν και αλλες αιτιες ,αλλα σας ανεφερα, κατα τη δικη μου κλινικη εμπειρια, αυτες που κατα σειρα συχνοτητας βρισκω να δινουν λυση στο προβλημα .
Αυτα που σας γραφω δειχνουν και την αντιστοιχη θεραπεια και δεν αναφερομαι στις πιο πισω αιτιες που μπορει να τα εχουν προκαλεσει γιατι αυτες θα τις βρειτε παντου,πχ.κακη εργονομια,παπουτσια,ασφαλτος,κακη προπονηση κτλ.

Ευχαριστώ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2017 :  15:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συσπασμενες μυϊκές μπάντες? Τι εννοείς? Ο γιατρός θα μου πει σύντομα βέβαια...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2017 :  17:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Aυτο που αναφερεις εννοω,εκεινο το μυ η τμημα του,που ειναι σα γραμμη και το νιωθεις σφιχτο κι επωδυνο.Αν περιμενεις να στα επιβεβαιωσει αυτα που γραφω γιατρος μαλλον τζαμπα θα το κανεις.
Georum ,να σαι καλα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000