Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πονος στη καμαρα του ποδιου.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2017 :  13:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tο 70-80% των περιπτωσεων ανηκει στην κατηγορια που ανεφερα πριν.
Σιγουρα αν δε βγαζεις ακρη με τις προηγουμενες θεραπειες ,το ενδεχομενο της ισχιαλγιας ειναι πολυ πιθανο.Για να παει βεβαια πρωτα το μυαλο εκει θα πρεπει να εχουμε και καποια συμπτωματολογια πιο ψηλα,αλλα δεν ειναι απαραιτητο.
Δοκιμασε να περπατησεις με καμψη της μεσης να δεις αν εχεις διαφορα στον πονο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

175 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2017 :  13:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως αυτό που σου λέει ο spiros tsi για την γάμπα, κοίταξέ το.
Ο οπίσθιος κνημιαίος "τρέχει" όλο το πόδι και καταλήγει στην καμάρα. Αν είναι πολύ σφιχτός, μπορεί να δώσει πόνο κι εκεί κάτω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2017 :  14:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα έχω ήδη 2 κήλες φίλε χαμηλά...Γιαυτό πήγε εκεί το μυαλό σε νεύρο που χτυπάει στο πέλμα...Όταν περπατάω όπως είπες με τη μέση χαμηλά το αριστερό πόδι που υπάρχει εκεί το πρόβλημα το νιώθω πιο χάλια...Όταν δοκίμασα να τρέξω η αριστερή ή γάμπα τη νιώθω πολύ διαφορετικά από τη δεξιά..Μισό βαριά πιο μουδιασμενη πιο σφιχτή ίσως...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2017 :  19:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Άτιμες αυτές οι κήλες... είναι πάντα και παντού!

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2017 :  22:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω φίλε μου η οσφυαλγία και ισχιαλγία είναι η πάθηση όλου του κόσμου πλέον...Και σε εμάς τους ερασιτεχνες δρομείς που έχουμε χόμπυ το τρέξιμο μας επηρεάζει πλέον παντού...Πόδια μέση πέλματα...2 μήνες το νεύρο στο πέλμα και συνεχίζουμε..Άτιμη περιοχή
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2017 :  03:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια διορθωση σ αυτο που εγραψα πριν, γιατι μπορει καποιοι να ακολουθησουν αυτα που λεω.Πρωτα χαλαρωνω τον προσθιο κνημιαιο που μπορει να κανει σφιχτη τη γαμπα και μετα τους μυς της γαμπας οι οποιοι με τη σειρα τους μπορει να σφιξουν την απονευρωση τεντωνοντας τη.
Οσο για τις κηλες,δε σημαινει σχεδον τιποτα η υπαρξη τους.Ειναι ενα πολυ πολυ μεγαλο θεμα που και μονο αυτο δειχνει το σκοταδι των γιατρων στα μυοσκελετικα.
Τη νευρωση ομως της πελματιαιας που γινεται απο 05 και Ι2 καλο ειναι παντα να την εχουμε υποψη.Εδω μονο φυσικοθεραπευτης με ειδικες γνωσεις μπορει να βοηθησει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2017 :  10:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δηλαδή σε εμένα που χτυπάει το ισχιακό νεύρο στο πέλμα τι πρέπει να κάνω ? 2 μήνες τώρα..Και πάμε 3. Θα περάσει μόνο του? Θέλει φυσιοθεραπειες? Ο γιατρός μου είπε να τρέχω αλλά χαλαρά και ας πονάς λίγο...Αλλά καλύτερα χόρτο ή χώμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2017 :  11:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι κήλες είναι άτιμες όχι επειδή προκαλούν συμπτώματα, αλλά επειδή ενοχοποιούνται χωρίς να έχουν κάνει "έγκλημα"... Ο πόνος δεν είναι ανατομική αναπαράσταση της πραγματικής κατάστασης των ιστών του σώματος. Είναι η καλύτερη εκτίμηση του εγκεφάλου για την πιθανότητα όχι απειλής της ύπαρξής του. Όταν χτυπάει ο συναγερμός στο σπίτι μας ή στο αυτοκίνητό μας, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι κινδυνεύει κιόλας. Μπορεί να κινδυνεύει, μπορεί και όχι.
Τις καλημέρες μου στους συντρέχτες!

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

arctu
Newbie Forum Runner

Greece
1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2020 :  12:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας και απο μενα,πρωτη μου αναρτηση στο forum και ερχομαι να ξαναανοιξω το θεμα μετα απο αρκετο καιρο.Αντιμετωπιζω και εγω ενα παρομοιο προβλημα (πονο στην καμαρα)και διαβασα ολη τη συζητηση σας.Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση προς τον spyrostsi,που αναφερθηκε κυριως στο θεμα,αλλα και σε οποιον ξερει και μπορει να βοηθησει.Σπυρο λες πως πρεπει να χαλαρωσει ο εμπροσθιος κνημιαιος και μετα η γαμπα.Αυτο πως μπορω να το πετυχω,υπαρχουν καποιες ασκησεις που μπορω να εκτελεσω μονος μου στο σπιτι ή πρεπει να απευθυνθω σε καποιον ειδικο(φυσικοθεραπευτη).Ευχαριστω πολυ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000