Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθώνιος Μέγας Αλέξανδρος 2017
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2017 :  17:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...ωωωωω....ναιιιι!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2017 :  20:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

και κάτι ακόμα !!! πιθανόν θα έχει και προκάτ αποδυτήρια !!! στον τερματισμό κάτι τέτοιο πήρε το αυτί μου !!! αντί για τις δυο στρατιωτικές σκηνές που υπήρχε μέχρι τώρα !!! κοντά στον χώρο παραλαβής του ιματισμού !!!
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Skyrunner

Εντυπώσεις από την αυτοψία της διαδρομής 3 ημέρες πριν τον αγώνα.
Σε πολλά σημεία της διαδρομής έχουν γίνει ασφαλτόστρωση (μετά από τον Ιούλιο του 2016) κυρίως στην αργή λωρίδα που εμφανιζόταν οι λακκούβες, στο 37χιλ και για 500μ τουλάχιστον έχουν μείνει ακόμα κάποιες λακκούβες που δεν είναι και ότι καλύτερο για τον δρομέα (οπότε να έχετε το μυαλό σας εκεί). Αυτές οι βελτιώσεις μας έκαναν δύσκολη την ζωή για να εντοπίσουμε τις θέσεις των καρφιών για να στηθούν οι χιλιομετρικές ενδείξεις. Το σταντ του 12,5χιλ θα είναι στο 12,1χιλ ενώ του 17,5χιλ θα είναι κοντά στο 18,5χιλ(λόγοι ασφαλείας) ενώ του 20χιλ στο 19,9χιλ τα υπόλοιπα θα είναι στην κανονική θέση τους, ενημερώσαμε να ξηλώσουν τις παλιές πινακίδες από τον 1η διοργάνωση που μπερδεύουν τους δρομείς. Στην δεξιά πλευρά του δρόμου θα υπάρχει χιλιομετρική ένδειξη με σπρέι στο οδόστρωμα και ταμπέλα με χιλιομετρική ένδειξη, για λόγους ασφαλείας δεν υπάρχει ταμπέλα στο 36χιλ στο 41χιλ και 42χιλ και ίσως στο 1χιλ.
Αυτά τα ολίγα ελπίζω να φανούν χρήσιμα
Καλή επιτυχία και τερματισμό σε όλους μας !!!!



Ευχαριστούμε Παναγιώτη για την αναλυτική ενημέρωση!!!

Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2017 :  20:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κρίμα !!!
άλλη φορά !!!
quote:
Originally posted by zoro

Μετά απο 7 συνεχόμενες παρουσίες φέτος απών..
Το 2010 οι δρομείς πρεπει να είμαστε γυρω στους 300, πλέον ο αριθμός ειναι σταθερά πάνω απο 1500 και η διοργάνωση πολύ καλή.
Απολαύστε τον αγώνα, καλή επιτυχία σε ολους, ο καιρός εαν ειναι οπως λένε (βορειοδυτικός) είναι πολύ καλό για τα τελευταία 12χλμ και φυσικά καπελλάκι γιατί στα ίδια χλμ ο ηλιος θα είναι κόντρα.
Και για να μην ξεχνιόμαστε.....μία είναι η ομάδα θρυλος σ'αυτόν τον αγώνα.....
--------S U Z I P A RUNNING TEAM-------------

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2017 :  20:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το καπέλο πάντα απαραίτητο !!! έστω και διπλωμένο στο παντελονάκι για κάποια χιλιόμετρα !!
Τυχεροί είμαστε με τον καιρό !!! την πέμπτη είχαμε καεί !!!! είχε μέχρι 25oC στην διαδρομή !!!
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Skyrunner

Κυριακή δείχνει ο καιρός για 17οC μέγιστη !!!!!
αλλά η διεύθυνση του ανέμου δεν με αρέσει !!!
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Skyrunner

Ξεκίνησαν να έρχονται τα Bib number !!
Καιρό είχα να πάρω τόσο μικρό νούμερο !!!
Νο:203
Πληροφορίες για την κατάσταση τις διαδρομής το πιο πιθανόν θα έχω την άλλη πέμπτη !!!



...κάνε και τα μαγικά σου για δροσερό καιρό την επόμενη Κυριακή! :)

Free your feet...free your senses!





...από ότι φαίνεται ο καιρός θα μας "κάνει το χατήρι" και θα βοηθήσει στις προσπάθειες των δρομέων (και μόνο ότι δε θα βρέχει αλλά ούτε και θα έχει διαολοαέρα)!

Μάλλον εκκίνηση με 6 βαθμούς από Πέλλα (σούπερ δηλαδή) και τερματισμός στη Θεσσαλονίκη (για αυτούς που βρίσκονται στο μεσοδιάστημα των 3-4 ωρών) στους 14-15 βαθμούς. Η ηλιοφάνεια βέβαια θα δυσκολέψει τις προσπάθειες των πιο "αργών" δρομέων αλλά δεν μπορούμε να έχουμε και συννεφιά (χωρίς βροχή) κατά παραγγελία! ;-)

Ο αέρας όντως θα είναι περίεργος αλλά ελπίζω η "δυτική απόχρωσή του" να επικρατήσει αντί κάποιας ανατολικής κατεύθυνσης! Τουλάχιστον η έντασή του θα είναι χαμηλή.

Καπέλο & γυαλιά ηλίου στα σίγουρα πλέον! ;-)

Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2017 :  20:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τιμή μας!!!!!
quote:
Originally posted by trexantiris

...ωωωωω....ναιιιι!

Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2017 :  14:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η χθεσινή βροχή ξέβαψε λίγο τα μαρκαρισμένα χιλιόμετρα !!
Οι πινακίδες μπήκαν στις θέσεις τους !!! κάποιες από αυτές θα τις σηκώσουν αύριο το πρωί !!! για να είναι εμφανής !!!
Μόνη αλλαγή το σταντ του 35χιλ θα πάει μερικά μέτρα ποιο νωρίς, γιατί υπάρχουν τζαμαρίες με σπασμένα τζάμια στο πεζοδρόμιο !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2017 :  20:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι ωρα και από που φεύγουν λεωφορεία για Πέλλα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2017 :  14:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα την τιμή να συντρεξω με τον ΤΕΜΟΝ.ΑΕΚ.Τον ευχαριστώ δημόσια για την τιμή που με έκανε.Να είμαστε καλά να ανταμώνουμε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2017 :  15:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητηρια σε ολους οσους ετρεξαν,τερματισαντες και μη.Σημασια εχει το ταξιδι που εκανε ο καθενας ξεχωριστα μεχρι την Πελλα και λιγοτερο το αποτελεσμα.Καλη αποκατασταση σε ολους.

Πολλα συγχαρητηρια και στον αξιοθαυμαστο gtsig ο οποιος καταφερε και εκανε νεο προσωπικο ρεκορ (3' κατω Γιωργο; ) εχοντας καθ'ολη την διαρκεια της προετοιμασιας ενοχλησεις στο γονατο!Συγχαρητηρια Γιωργο και ευχομαι απο του χρονου να σε βλεπουμε στην τριαδα της γενικης καταταξης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thunder
Newbie Forum Runner

Greece
25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2017 :  21:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχατε κι εσείς πρόβλημα με τους χρόνους σας; Στην αρχή μου έβγαλε άλλα αντί άλλων (3 λεπτά καλύτερα, όχι ότι με χάλασε :) ), και μετά άλλα.

Επίσης, είδα ακόμα και στον Παρμάκη τρεις διαφορετικούς χρόνους στο ρολόι, στο δελτίο που ανέβασαν και στα αποτελέσματα.

Ξέρει κανείς κάτι;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2017 :  00:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ρολόι που τρέχει στην αψίδα τερματισμού είναι γενικά ενδεικτικό, δεν έχει καμία αξία.στο δεύτερο σκέλος (αποτελεσματα-δελτιο τύπου) δεν έχω άποψη, δεν το είδα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2017 :  08:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ Κώστα! Στην πραγματικότητα έκανα 2:42:58 (σχεδόν 3' κάτω από το ρεκόρ μου στην Αθήνα)(το σάιτ δείχνει και σε μένα λίγο λιγότερο, φαντάζομαι θα το διορθώσουν). Είχε ωραίο καιρό για τρέξιμο! Καλή αποκατάσταση σε όσους έτρεξαν και σε σένα Κώστα καλή προετοιμασία ενόψει Ολύμπου!

quote:
Originally posted by KostasVer

Συγχαρητηρια σε ολους οσους ετρεξαν,τερματισαντες και μη.Σημασια εχει το ταξιδι που εκανε ο καθενας ξεχωριστα μεχρι την Πελλα και λιγοτερο το αποτελεσμα.Καλη αποκατασταση σε ολους.

Πολλα συγχαρητηρια και στον αξιοθαυμαστο gtsig ο οποιος καταφερε και εκανε νεο προσωπικο ρεκορ (3' κατω Γιωργο; ) εχοντας καθ'ολη την διαρκεια της προετοιμασιας ενοχλησεις στο γονατο!Συγχαρητηρια Γιωργο και ευχομαι απο του χρονου να σε βλεπουμε στην τριαδα της γενικης καταταξης


Edited by - gtsig on 03/04/2017 08:36:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2017 :  09:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπου τον ανακοίνωσαν στα μεγάφωνα και λίγο λάθος, αλλά το διόρθωσαν στο καπάκι... Δεν βαριέσαι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2017 :  09:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άλλως ένας τερματισμός !!! 4ω04'47" (απλό ρολόι casio str300 με start στο μπαμ τις εκκίνησής)το GPS μου έκανε νερά στο 34,5χιλ έσβησε(πατήθηκε το σταρτ/στοπ χωρίς να το πάρω χαμπάρι) στην προσπάθεια μου να απομακρύνω τα άλατα που είχαν εμφανιστεί στο δέρμα μου ιδίως πίσω πλευρά μασχάλες(το τσούξιμο άρχισε να πηγαίνει σύννεφο παρόλα την βαζελίνη), ο καιρός αν και ιδανικός από πλευράς θερμοκρασίας στην αρχή η ηλιοφάνεια και το κόντρα αεράκι που έβγαλε κατά διαστήματα μας αφυδάτωνε και βοηθούσε να στεγνώσει ο ιδρώτας πάνω μας με αποτέλεσμα να γεμίζουμε πολύ αλάτι στο δέρμα !!!! Πρώτη φορά σταμάτησα σε ένα μαραθώνιο (σταντ 35χιλ) και με δυο μπουκάλια νερό απομάκρυνα όσο περισσότερο αλάτι από δέρμα μου!! σαν επακόλουθο ήταν να χαλάσω τον ρυθμό μου μέχρι το 34,5χιλ που είχε ένδειξη από το GPS πήγαινα 5'34"/χιλ, φαίνεται δεν ήταν η μέρα που θα κατέβαινα τις 4ώρες αφού και στο πρώτο χιλιόμετρο πάτησα μέσα σε σπασμένη άσφαλτο στην κατηφόρα και λίγο έλειψε να σταματήσω από γυρισμένο πόδι !!! ευτυχώς το συνέχισα να το τρέχω και σταμάτησε ο πόνος. Ενώ σκοπό είχα για τερματισμό κάπου στο 4ω15'-4ω20' μιας και δεν είχε βγει προετοιμασία για 3ω45'-4ω. τέλος καλό όλα καλά !!
Η διοργάνωση ήταν πολύ καλή από είδα στην διαδρομή εκτός από την ταμπέλα του 1ου χιλιομέτρου που δεν την είχε η διοργάνωση αλλά τελικά την είχε η τοπική κοινότητα και την έστησε σε λάθος σημείο(50μ ποιο νωρίς παλιό 1χιλ)και την ταμπέλα με το 3χιλ που ήταν πεσμένη ανάμεσα στις φυλλωσιές και δεν την διέκρινε ο άνθρωπος που τις σήκωνε στο σκοτάδι, οι εθελοντές στην διαδρομή αλλά και στον τερματισμό ήταν εξυπηρετικότατοι χωρίς ψεγάδια και ένα στα συν της διοργάνωσης τα δυο κοντέινερ αποδυτήρια στον τερματισμό που όμως πολλοί δεν κατάλαβαν την χρησιμότητα τους παρόλα που υπήρχαν με μεγάλα γράμματα η ένδειξη αποδυτήρια !!!
Συγχαρητήρια σε όλους που βρέθηκαν στην γραμμή της εκκίνηση, τους τερματίσαντες, τους εθελοντές, τους διοργανωτές και όσους βοήθησαν !!!
Καλή ξεκούραση και αποκατάσταση!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

micro
Newbie Forum Runner

Greece
16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2017 :  17:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ας περιγράψω και εγώ την εμπειρία μου από τον Μαραθώνιο Μέγας Αλέξανδρος 2017.
Τον 2ο Μαραθώνιο που έχω συμμετάσχει.
Ηθελα, όπως και στον ΑΜΑ που ήταν ο 1ος μου, να κάνω το sub4, αυτη τη φορά σε μια προφανώς πιο εύκολη διαδρομή. Τον Νοέμβρη στην Αθήνα ενώ πίστευα πως είχα προετοιμαστεί κατάλληλα, ήρθε το "τέρας" και με προσγείωσε εκεί κάπου στην ανηφόρα του Σταυρού. Σύρθηκα για 10 χιλιόμετρα και τερμάτισα σε 4 ώρες και 11 λεπτά.
Σοφότερος πλέον μετά την σφαλιάρα που είχα φάει στον ΑΜΑ ανέβηκα στην Θεσσαλονίκη σεμνά και ταπεινά.

Σάββατο δεν είχα την δυνατότητα να ξεκουραστώ όπως πρέπει, δύσκολο κάτι τέτοιο όταν είσαι στην νύφη του Θερμαϊκού. Είναι τόσο όμορφη πόλη που δεν μπορείς να της αντισταθείς.

Με μεγάλη προσπάθεια κατάφερα λοιπόν να κοιμηθώ γύρω στις 12 το βράδυ με σκοπό να ξυπνήσω στις 4και30 για να πάω να πάρω το λεωφορείο για την Πέλλα.
Πρώτο χτύπημα από το ξυπνητήρι και αμέσως πετάγομαι από το κρεβάτι. Ειναι τέτοια η ανυπομονησία που δεν νιώθω ο,τι μου λείπει ύπνος. Τα πράγματα όλα έτοιμα από το βράδυ ντύνομαι και φεύγω.

Μπαίνω στο πρώτο λεωφορείο για Πέλλα. Παρατηρώ τα πρόσωπα.
Θεωρώ πως, τέτοια ηρεμία και γαλήνη συναντάς μόνο στους δρομείς. Ολοι σιωπηλοί, χωρίς συζητήσεις, χωρίς πειράγματα.Θα έρθει η ώρα και γι'αυτά, τώρα είναι η στιγμή της συγκέντρωσης.
Η διαδρομή ομολογώ μου φάνηκε ατέλειωτη.Πολλά φανάρια, κακός δρόμος, αρκετή ζέστη μέσα στο πούλμαν.Τελικά 7παρά20 φτάσαμε στην Πέλλα.
Οι διοργανωτές, ανέφεραν παράδοση ιματισμού μέχρι τις 7.
Εκανε πολύ κρύο και δεν σκέφτηκα καν να αφήσω ρούχα τόσο νωρίς και εγώ αλλά και όλοι οι συμμετέχοντες. Κατα τις 7και30 τελικά παραδώσαμε ρουχισμό και μπήκαμε στην τελική ευθεία.
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από Μαραθωνίους, όπως ανέφερα είναι μόλις ο 2ος και κακά τα ψέμματα, όταν ο 1ος είναι τη Αθήνας, ο πήχης είναι στον θεό.
Ενώ λοιπόν στεκόμουν στην εκκίνηση σκεφτόμουν πως δεν νιώθω όπως στον Μαραθωνα. Δεν υπάρχει αυτή η συγκίνηση όπως όταν ακούς τον όρκο. Ομως πριν προλάβω να τελειώσω τις συγκρίσεις ήρθε η απάντηση μέσα από την μουσική.
Ξεκινώντας μια μπάντα να παίζει "Μακεδονία ξακουστή" ξεκίνησαν δρομείς να το τραγουδούν σαν να δίναμε τον δικό μας όρκο.
Πήρα την απάντηση που μου άξιζε, επειδή τόλμησα να υποτιμήσω τα συναισθήματα που μπορεί να σου προκαλέσει απλά και μόνο η ιστορία αυτού του τόπου. Δάκρυσα, όπως όταν έμπαινα στο Καλλιμάρμαρο.
Απλά λίγες νότες ήταν αρκετές για να με κάνουν να ξεκινήσω και το ρολόι να γράφει 168 παλμοί και να κάνω 1,5 χιλιόμετρο να συνέλθω.

Τα πρώτα 2 χιλιόμετρα λοιπόν, δεν τα πολυθυμάμαι, έτρεχα και σιγοτραγουδούσα συγκινημένος. Εδω να αναφέρω πως δεν φοράω ποτέ ακουστικά για μουσική και προτιμώ να ακούω το ήχο της φύσης όταν τρέχω αλλά εκείνη τη στιγμή θα έδινα τα πάντα για να με ακολουθεί ο ήχος της μπάντας μέχρι και τον τερματισμό παίζοντας σε λούπα το ίδιο κομμάτι.
Οταν συνήλθα λίγο, ξεκίνησα να κοιτάω και να παρατηρώ τους υπόλοιπους δρομείς. Παντα μου αρέσει να το κάνω αυτό όταν τρέχω.

Αλλά αυτό που με αναζωογονεί είναι όταν περνάω από ωραία τοπία.
Στα πρώτα λοιπόν χιλιόμετρα υπήρχε μια καταπράσινη πεδιάδα δεξιά και αριστερά του δρόμου που τρέχαμε.
Με την πάχνη ακόμα ορατή ήταν υπέροχο θέαμα.
Πέρασε το 1ο 10άρι χωρίς να το καταλάβω. Ενα μπουκαλάκι νερό σε κάθε σταθμό για 2-3 γουλιές μόνο. Ακόμα είχε κρύο και δεν χρειαζόμουν παραπάνω. Χωρις μεγάλες υψομετρικές μπορούσα εύκολα να διατηρώ τον ρυθμό μου.Παίρνω το 1ο μου τζελάκι στο 15ο χιλ. προληπτικά με το ζόρι αν και νιώθω πως έχω πολύ ενέργεια.

Τρέχουμε συνέχει με τον ήλιο μπροστά μας. Ευτυχώς που πήρα καπέλο σκέφτομαι.
Φτάσαμε στο πέρασμα του Ημιμαραθωνίου και τότε συνειδητοποίησα πως τρέχω για πολύ ώρα δίπλα δίπλα με μια κοπέλα.
Την ρωτάω, ποιος είναι ο στόχος της και μου λέει μ.ο 5¨25 το χιλ.
Πας πολύ καλά της λέω αφού κοιτάζω το ρολόι μου και βλέπω πως πάμε στο 5΄20 το χιλ. μεχρι στιγμής.
Κατσε μου λέει έχουμε άλλο τόσο. Γελάμε και συνεχίζουμε.
Με μικρές αλλαγές στον ρυθμό φτάνουμε στο 30χιλ.
Σκέφτομαι πως σε αυτό το χιλιόμετρο είχα παραδώσει πνεύμα πέρσι στον ΑΜΑ, ενώ τώρα νιώθω πολύ καλα..
Πλέον η ζέστη είναι αισθητή και σε κάθε σταθμό μισό μπουκάλι νερό καταλήγει στο κεφάλι και στο πρόσωπο μου.
Σκέφτομαι, ένα δεκάρι έμεινε, το μόνο που έχεις να κάνεις για να επιτευχθεί ο στόχος σου είναι να συνεχίσεις να τρέχεις έστω κάτω απο 6' το χιλ. Παίρνω ακόμα ένα τζελάκι με το ζόρι ξανά. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να το κοιτάξω.

32ο, 33ο, 34ο όλα περνούσαν εύκολα στον ίδιο ρυθμό. Καμία ενόχληση μέχρι το 35ο όπου ένιωσα ένα τσίμπημα στον τετρακέφαλο.Σκέφτηκα ακόμα μια φορά πως πρέπει να ξεκινήσω βάρη για ενδυνάμωση.
Αλλαξα ρυθμό για να ξεπεράσω την ενόχληση και έπιασε.Κάπου εκεί μεταξύ 30ου και 35ου χιλιομέτρου έχασα και την φίλη που τρέχαμε μαζί. Ευχομαι να πέτυχε τον στόχο της.
Συνέχισα μετρώντας αντίστροφα τα χιλιόμετρα.
Τωρα θες 8, τώρα άλλα 7, τώρα άλλα 6.
Στο 37ο ρωτάω έναν κύριο που έτρεχε δίπλα μου με φανέλα ενός συλλόγου της Θεσσαλονίκης, (δεν θυμάμαι ποιον) αν τα 4 τελευταία χιλιόμετρα είναι εύκολα. Ανακουφίστηκα όταν μου είπε πως ουσιαστικά έμεινε μόνο μια ανηφόρα στον κόμβο έξω από την πόλη.
Τον ευχαρίστησα και συνέχισα.
Οντως μετά απο λίγο βλέπω την ανηφόρα από μακρυά και πολύ κόσμο να περπατάει. Εκείνη τη στιγμή ανακοινώνω στον εαυτό μου πως σε αυτόν τον Μαραθώνιο δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσω να τρέχω ούτε για 1 δευτερόλεπτο.
Βγήκε η ανηφόρα πιο εύκολα από ο,τι περίμενα και έμεινε το τελευταίο κομμάτι της διαδρομής. Το ευχάριστο. Το κομμάτι των πανηγυρισμών και της συγκίνησης. Τα τελευταία 2 χιλιόμετρα για τα οποία τρέχεις τα υπόλοιπα 40.
Χτυπάει το ρολόι στο 40ο χιλ. βλέπω ρυθμό 5'40.
Ακούω έναν κύριο να εμψυχώνει έναν γνωστό του και εκείνος να τον ρωτάει τι ώρα είναι.
11 και 39 του λέει, άσε την ώρα και τρέχα.
Ωπα, σκέφτομαι, ξεκινήσαμε 8 και είναι 11και39. Αυτό σημαίνει πως αν κάνω τα τελευταία 2,195 μέτρα σε 11 λεπτά, όχι απλά θα σπάσω το φράγμα του 4ώρου αλλά θα κάνω κάτω απο 3 ώρες και 50 λεπτά.
Δεν είναι τίποτα λέω, ένα σετ διαλειμματική, και ξεκινάω.
Βρίσκω έναν καλό ρυθμό και κάνω το κόλπο του μετρήματος μέχρι το 100.
Χτυπάει το ρολόι, 41ο χιλ. σε 5'30. Απογοήτευση. Μα πόσο πιο γρήγορα να πάω. Σιγουρα κάποιοι θα σκεφτείτε, σιγά το πράγμα, τι 3ωρες και 50, τι 3και 49. Προφανώς δεν έχω την απάντηση, αλλά κάποιο με καταλαβαίνεται. Κάνουν μεγάλη διαφορά στο μυαλό μας αυτά τα λίγα δευτερόλεπτα, μπορούν να καθορίσουν αν ένας αγώνας είναι επιτυχημένος ή όχι.

Πιάνω παραλία και ξεκινάω να τρέχω σαν τρελός. Εχω ανάσες, περνάω συνέχεια κόσμο, τα χειροκροτήματα μου δίνουν φτερά. Νιώθω, αφελώς, ο,τι όλοι χειροκροτούν εμένα που περνάω τους συναθλητές μου. Νιώθω , αφελέστατα, πως όλοι κοιτούν εμένα.
Χτυπάει το ρολόι, 42ο χιλ. δεν κοιτάζω τον ρυθμό που γράφει, κάνω ένα τελευταίο σπριντ.
Τερματισμός.
3 ώρες 49 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα.
Νομίζω ο Mo Farah όταν πήρε το χρυσό στην κούρσα που είχε πέσει , λιγότερο θα χάρηκε από ο,τι εγώ που έσπασα το φράγμα ενός μετριότατου χρόνου. Αλλά μήπως αυτή δεν είναι η μαγεία...

Μετάλλιο στον λαιμό, χυμός, μπανάνα, ισοτονικό, μπάρα δημητριακών στα χέρια και με περπάτημα αυτοκρατορικού πιγκουίνου κατευθύνομαι στην παραλία να πάρω τα ρούχα μου.

Αράζω στο γκαζόν και σκέφτομαι πως αξίζει πραγματικά κάθε μα κάθε "θυσία" που κάνουμε για να ζούμε αυτές τις στιγμές.

"No paro cuando estoy cansado, solo cuando he terminado"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000