Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Αλλαγή παπουτσιών και προπόνηση.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 03/03/2017 :  21:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα ήθελα να ρωτήσω κάθε πότε πρέπει να αλλάζουμε παπούτσι σε προπόνηση.εννοω αν έχεις 2 ζευγάρια πως κανείς rotation?Φοράς το ένα ζευγάρι τη μία εβδομάδα και την άλλη φοράς το άλλο για να ξεκουραστεί? Ανα μήνα?

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2017 :  21:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ σε κάθε προπόνηση φοράω και διαφορετικό παπούτσι. Βέβαια, έχω καταλήξει να έχω οκτώ ζευγάρια, οπότε κάπως πρέπει να δικαιολογήσω τη σπατάλη...

Στα σοβαρά, το παπούτσι που φοράμε στο long run πρέπει κατόπιν να μείνει αφόρετο για 24 ώρες, ώστε να επανέλθει η σόλα στα φυσιολογικά της. Ακόμα όμως κι αν τρέχεις μικρότερες αποστάσεις, υπάρχουν θεωρίες που λένε πως για να αποφύγεις τραυματισμούς, πρέπει να εναλάσσεις τα παπούτσια, ώστε... ώστε... Τέλος πάντων, λένε πως είναι καλό, τόσο για τα πόδια σου, όσο και για τις εταιρίες παπουτσιών.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2017 :  21:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σκέφτομαι ανά εβδομάδα να φοράω ένα ζευγάρι και μετά να το αφήνω για ξεκούραση...3 φορές κάνω έτσι και αλλιώς μέρα παρά μέρα..Άλλοι λένε ότι είναι καλό αυτό και να μην αλλάζεις ανά προπόνηση και παπούτσι μη παθεις τραυματισμό...Ο καθένας βέβαια λέει τα δικά του..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2017 :  20:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν γνωρίζω κάποια έρευνα που να υποστηρίζει ζωηρά τη μία ή την άλλη άποψη. Οπότε, οποιαδήποτε συμβουλή μάλλον είναι εικασία στην καλύτερη περίπτωση.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000