Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 barefoot - ξυπολυτος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

barbergeorge
Forum-Runner

Greece
199 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 09/03/2017 :  11:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα σε ολους ολες ,ανοιγω αυτο το θεμα για να ακουσω γνωμες και εμπειριες

remezzo91
Forum-Runner



95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2017 :  11:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν το εχω επιχειρησει το ξυπολητο,αλλα απο καποιον γνωστο μου εχω ακουσει τις καλυτερες εντυπωσεις.ισως μελλοντικα το επιχειρησω.προσφατα στην ψαθα ειδα δρομεα να τρεχει ξυπολητο και στον
τερματισμο οταν τον ρωτησα αν ειχε καποιο θεμα τον ειδα ανετο και το ειχε απολαυσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

barbergeorge
Forum-Runner

Greece
199 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2017 :  11:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγω τρεχω εδω και ενα μηνα περιπου μεχρι 11 χλμ εχω φτασει .Η αισθηση ειναι φοβερη οχι τελειως ξυπολυτος με σανδαλια.Ξυπολιτος ετρεξα σε σταδιο πριν περιπου 1 χρονο 2 καπου κει ,ειχα παθει περιοστιτιδα και εκανα το πρωτο μου 5αρακι ξυπολιτος και δεν ειχα ενοχληση. θελω να φορτωσω βεβαια παραπανω χλμ και να κανω και εναν ημιμαραθωνιο για αρχη.Θα σας πω εντυπωσεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2017 :  15:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θα σας πω ένα ευτράπελο που έπαθα! Προσωπικά, δεν έχω καμία σχέση με barefoot ούτε και σκέφτομαι να δοκιμάσω (δεν αποτρέπω βεβαίως κάποιον).
Το Φεβρουάριο ήταν ένα διάστημα που έβρεχε συνεχώς, κάθε μέρα, και έκανε και κρύο. Προτιμούσα οπότε να ανεβαίνω στο διάδρομο. Εχω συνδρομή στο Planet στο Παγκράτι, το οποίο ανοίγει από νωρίς το πρωϊ και κάποιες φορές έκανα στάση εκεί πριν το γραφείο. Ημουν λοιπόν ντυμένος για γραφείο, και σε ένα μπόγο είχα τα ρούχα της προπόνησης. Μια μέρα, βρήκα στο μπόγο 1 αθλητικό παπούτσι και καθόλου κάλτσες...
δοκίμασα να κάνω ξυπόλητος, αλλά σε κάπου 10 λεπτά διαπίστωσα ότι τα πόδια μου θα φουσκάλιαζαν άσχημα αν συνέχιζα (ήδη είχαν ψιλοφουσκαλιάσει, διαπίστωσα μετά)!!!

Βεβαίως, δεν νομίζω ότι είναι ίδιο essense... ο διάδρομος είναι μια ταινία που κινείται και επάνω της πέφτει η πατουσα, άρα δημιουργούνται τριβές.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2017 :  17:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by barbergeorge

εγω τρεχω εδω και ενα μηνα περιπου μεχρι 11 χλμ εχω φτασει .Η αισθηση ειναι φοβερη οχι τελειως ξυπολυτος με σανδαλια.Ξυπολιτος ετρεξα σε σταδιο πριν περιπου 1 χρονο 2 καπου κει ,ειχα παθει περιοστιτιδα και εκανα το πρωτο μου 5αρακι ξυπολιτος και δεν ειχα ενοχληση. θελω να φορτωσω βεβαια παραπανω χλμ και να κανω και εναν ημιμαραθωνιο για αρχη.Θα σας πω εντυπωσεις



Τρέχοντας με σανδάλια είναι σαν να τρέχεις ανυπόδητος όσο αφορά τις βασικές παραμέτρους της εμβιο-μηχανικής! Απλά δε ζορίζεται το δέρμα της πατούσας από τις ανωμαλίες του εδάφους και "κινδυνεύεις" λιγότερο από το να πατήσεις κάτι...

Αν έχεις φτάσει τα 11 χιλιόμετρα είσαι σε ένα καλό επίπεδο ανυπόδητου τρεξίματος αλλά όμως βιάστηκες να πιάσεις αυτήν την απόσταση σε έναν μόλις μήνα. Σε κάθε περίπτωση ακούς τα πέλματα και τα πόδια σου για τυχόν ενοχλήσεις "προσαρμογής" που ενδέχεται να σου βγάλουν!

Μη βιαστείς να βγάλεις ημιμαραθώνιο...άσε το σώμα να σε καθοδηγήσει...συνιστώ θερμά να δώσεις περισσότερο χρόνο στο ανυπόδητο τρέξιμο πριν φτάσεις να κάνεις με άνεση ακόμα και τρεξίματα διαρκείας! ;-) Όπως λέω σε όλο τον κόσμο που θέλει να δοκιμάσει το ανυπόδητο: οι πατούσες μας είναι ο πιο ευαίσθητος κρίκος προσαρμογής στο ξυπόλητο τρέξιμο και είναι πάντα πρόθυμες να μας βάλουν τρικλοποδιά ανά πάσα στιγμή! Μετά όμως γίνονται τόσο ανθεκτικές που δεν καταλαβαίνουν τίποτα!!! (μαζί με γάμπες/αχίλλειους/αστραγαλική).

Για παράδειγμα όταν ολοκλήρωσα τα 100Κ της Ψάθας (τα 80 χιλιόμετρα είχαν βγει με σανδάλι) μπορεί τα πόδια να ήταν γενικά ΠΟΛΥ κουρασμένα, αλλά τα πέλματα και οι γάμπες ήταν τόσο φρέσκα που μου "φωνάζανε" 'δώς μας άλλα τόσα χιλιόμετρα να βγάλουμε'! ;-)

Πολλά πράγματα για το ανυπόδητο έχουν γραφτεί και σε αυτή τη θεματική η οποία και καλύπτει χρονική περίοδο 5ετίας (!)
http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=5127

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georun
Forum-Runner

Greece


198 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2017 :  18:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μανολη δωσε καμια ιδεα απο σανδαλια σε παρακαλω .ποσο που ποιο κλπ!!ευχαριστω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

barbergeorge
Forum-Runner

Greece
199 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2017 :  18:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σε ευχαριστω φιλε μου με καλυψες πληρες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

barbergeorge
Forum-Runner

Greece
199 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/03/2017 :  20:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τσεκ εδω
https://lundasandals-uk.myshopify.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2017 :  19:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας την Κυριακή είδα έναν ανυπόδητο ημιμαραθωνοδρόμο στον τερματισμό. Οι πατούσες του ήταν μαύρες και μου θύμισαν κάτι εικόνες που φτιάχνουν γραφίστες όπου το πέλμα είναι σαν το πέλμα ενός ελαστικού και λέω "λες τελικά να μην είναι fake η εικόνα;"...!
Εμπειρία προσωπική δεν έχω αλλά το μόνο που θα με προβλημάτιζε είναι η πιθανότητα να πατήσεις κάτι στο έδαφος που θα προκαλέσει τραύμα. Στην Ελλάδα το θεωρώ αρκετά πιθανό. Αν μιλάμε για ταρτάν, τότε οι πιθανότητες λιγοστεύουν κατά πολύ και θα το δοκίμαζα.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000