Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Υπέρβαρος και Σύνδρομο Λαγοκνημιαίας ταινίας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

geathana13
Newbie Forum Runner

Greece
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 13/03/2017 :  00:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα, μήπως πρέπει να προσανατολιστώ σε stability παπούτσι λόγω του βάρους μου 97kg, γιατί έχει αρχίσει τώρα τελευταία να με ενοχλεί η ΛΤ μετά απο 10-15 λεπτά τρέξιμο. Μέχρι τώρα είχα μόνο Neutral μοντέλα full cushioned και τα πελματογραφήματα που έχω κάνει σε διάφορα καταστήματα έδειχναν πως είχα ουδέτερο πάτημα. Αλλά στη mizuno το πρόγραμμα του πελματογράφου, ασχέτως με το ουδέτερο πάτημά μου και της υψηλής καμάρας μου, είχε προτείνει υποστηρικτικό παπούτσι... Τί λέτε??

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2017 :  10:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ένα δεν συνδέεται με το άλλο. Το βάρος με το ITBS. Οκ, αν το πάρουμε γενικά όλα συνδέονται με όλα, αλλά όχι άμεσα.
Δεύτερον αυτή την στιγμή περνάς έναν τραυματισμό. Δεν θα αλλάξεις παπούτσι και θα στρώσει έτσι απλά.
Ίσως στην καλύτερη σε βοηθήσει να μην το ξαναπάθεις.

Για την ώρα πρέπει να μην τρέχεις. Εντελώς. μετά από 10 μέρες, δοκίμασε μέχρι του σημείου που θα πρωτονιώσεις το πρώτο τσίμπημα. ή αλλιώς μάξιμουμ για 15 λεπτά. Ακόμα και αν δεν είσαι σίγουρος ότι αρχίζει να σε πιάνει, και σκέφτεσαι "μήπως να σιγουρευτώ", όχι. Για να το αναρωτιέσαι, ήδη έχει αρχίσει και το νιώθεις. Μετά από 2-3 μέρες Θα βγείς για το ίδιο 15λεπτό αν όλα είναι καλά το ίδιο. Όχι παραπάνω. Αν βέβαια σε πιάσει τότε ο κύκλος επαναλαμβάνεται από την αρχή.

Σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει κάποιος χρυσός κανόνας. Ευθύνονται πολλά, πολλά χλμ ενώ δεν τα έχεις ακόμα το πιο απλό και πραγματικό, τρέξιμο υπό κλίση συνέχεια (πχ δρόμος που η μία πλευρά του ποδιού είναι πιο κάτω/πάνω σε σχέση με την άλλη). Γήπεδο στίβου, ειδικά τα μικρά (πχ γράβα που ειναι πχ 200ρι νομίζω), όπου τρέχεις συνέχεια υπό κύκλο με αποτέλεσμα πάλι το ένα πόδι να πατάει πιο μακριά και πάει λέγοντας.

Για την ώρα επικεντρώσου στο να φύγει ο τραυματισμός, και το παπούτσι έπεται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2017 :  10:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To ITBS θέλει παπούτσια cushioning - μην κάνεις καμιά εξυπνάδα και πάρεις παπούτσια υποστήριξης, γιατί με υποστήριξης η ITB θα χειροτερέψει. Ξεκούραση όπως σου λέει ο Deorum, παπούτσια cushioning και να αποφεύγεις τις κατηφόρες όπως ο διάολος το λιβάνι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2017 :  10:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και να μην κατεβαίνεις σκαλιά.

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2017 :  10:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

To ITBS θέλει παπούτσια cushioning - μην κάνεις καμιά εξυπνάδα και πάρεις παπούτσια υποστήριξης, γιατί με υποστήριξης η ITB θα χειροτερέψει. Ξεκούραση όπως σου λέει ο Deorum, παπούτσια cushioning και να αποφεύγεις τις κατηφόρες όπως ο διάολος το λιβάνι.




Έχω διαβάσει ακριβώς αυτό, (πηγή αν θυμάμαι καλά TIM NOAKES στο LORE of Running). Γενικά τα υποστήριξης, προστατεύουν περισσότερο (για όσους τους αφορά με χαμηλή καμάρα) καλάμια-γάμπες, αλλά πιθανόν αυξάνουν την χρέωση σε λαγονοκνημιαία.
Από την άλλη, τα πιο neutral, πιθανόν δεν κρατάνε τόσο καλά το καλάμι-γάμπα, αλλά αποσβένουν το τέντωμα στην ταινία και άρα την τριβή της πάνω στο γόνατο.
Αν το δείτε και μόνοι σας, θα δείτε πως το πόδι όταν πρηνίζεις εξάλλου κάνει μια μικρή κλίση προς τα έξω και η ταινία δεν τεντώνει το ίδιο πολύ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geathana13
Newbie Forum Runner

Greece
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2017 :  15:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τώρα που το ανέφερες, πράγματι προπονουμαι εδω και 3 μήνες στη Γκράβα και παντα αριστερόστροφα... Το είχα στο μυαλό μου ότι δεν είναι και το καλύτερο, αλλά δεν περίμενα να μου βγάλει κάτι τόσο σύντομα...
Υ. Γ Το πρόβλημα είναι στο αριστερό πόδι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Delazaren
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2017 :  19:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Delazaren Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
επειδή είχα και εγώ μεγάλο θέμα με αυτό... θα σου πρότεινα να κάνεις:

α) μασάζ γύρω από το γόνατο, στην λαγονοκνημιαία, αλλά ΚΑΙ εκεί που καταλήγει κοντά στη μέση όπως και στη μέση. Πολλές φορές δημιουργούνται προβλήματα από πολύ σφιχτούς μυς. Στη δική μου περίπτωση το πρόβλημα ήταν στη μέση παρόλο που πονούσα αφόρητα στο γόνατο.
β) το παπούτσι δεν ξέρω αν θα κάνει διαφορά (δηλ από neutral σε stability) αλλά εγώ πήγα από saucony ride σε saucony guide για λίγο καιρό (συνσχολιαστές πιο πάνω γράψανε αντίθετη άποψη). Δεν έχω ιδέα αν με βοήθησε πουθενά το guide.
γ) διατάσεις για την λαγονοκνημιαία
δ) αυτά που ανέφεραν άλλοι για το τρέξιμο - λίγο τρέξιμο ναι, πολύ όχι.
ε) υπάρχουν ειδικές ασκήσεις για την ΛΤ που καλό είναι να τις κάνεις. Αυτές δεν θα πρέπει να σε πονάνε καθόλου. Έχει ασκήσεις με λάστιχα όπως και χωρίς. πχ
https://www.youtube.com/watch?v=ydcy3dPf__M

Επίσης σε μικρά γήπεδα τρέχουμε όποτε μπορούμε και δεξιόστροφα (σχεδόν πάντα αυτό ειναι εύκολο για το χαλάρωμα, αλλά αν μπορείς να το κάνεις και σε κανονική προπόνηση να το κάνεις). Αποφεύγουμε, όπως έγραψαν και άλλοι, ανηφόρες, σκαλιά. Ίσως στο μέλλον να θέλεις να δεις παπούτσι με μικρότερο drop και να "αναγκαστείς" να τρέχεις λίγο περισσότερο με το μπροστινό του ποδιού από ότι με φτέρνα (αν τρέχεις έτσι).

Είχα μείνει εκτός για μερικούς μήνες αλλά μετά ήμουν οκ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000