Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Διαφορες απανωτες ασθενειες πριν τον Μαραθωνιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Gloup81
Newbie Forum Runner

Greece


9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 17/03/2017 :  13:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασικα καλησπερα σας!
Ειμαι ενας νεος δρομεας (ξεκινησα να τρεχω απο τον Φεβρουαριο του 2016), και οπως ολοι σας, καταπιαστηκα πολυ, με αποτελεσμα να βαλω στοχο τον Μαραθωνιο της Θεσσαλονικης (2/4). Ακολουθησα ενα προγραμμα και φτασαμε στις 2 τελευταιες εβδομαδες πριν το tapering. Στο προγραμμα απεμεναν 1 αγωνιστικος ημιμαραθωνιος και ενα 32αρι. Τρεχω τον ημιμαραθωνιο (Ναυπλιου), λιγο γρηγοροτερα απο οσο το υπολογιζα, αλλα τερματησα πολυ ανετος,χωρις κουραση (2:05). Την Τριτη μετα τον αγωνα αρχιζει ενα σφιξιμο στο στομαχι και απο Τεταρτη μεχρι Πεμπτη τρελες διαρροιες. Δεν μπορεσα να προπονηθω σε αυτο το διαστημα. Ετσι αφου ενιωσα καλα (με μπολικη ενυδατωση) την Παρασκευη, ετρεξα ενα χαλαρο 10αρι, ωστε να μην παω απροπονητος στο 32αρι.
Ερχεται η Κυριακη, τρεχω το 32αρι, με την αναλογη, φυσιολογικη κουραση (3μιση ωρες στο ποδι, και περπατοντας θα κουραστεις). Δευτερα νιωθω λιγο πιασμενα τα ποδια μου και σκουριασμενα τα γονατα, την Τριτη το πρωι νιωθω υπεροχα, την Τριτη το απογευμα, παλι το στομαχι πονος, σφιξιμο, γρου-γρου, να σου παλι διαρροιες. Τεταρτη, αρχιζει να ποναει ο λαιμος, Πεμπτη - Παρασκευη (σημερα) σταματανε οι διαρροιες, αλλα εχω φρικτο πονο στον λαιμο, βηχα, συναχι, πονο στο στηθος, φλεματα. Λογικα δεν θα μπορεσω να τρεξω μεχρι την επομενη εβδομαδα, οποτε η πρωτη εβδομαδα του tapering πηγε εντελως χαμενη. Για ξεκουραση δεν ξερω, απο τον βηχα ποναει ολο μου το κορμι, και ειδικα τα ποδια. Απο εμπειρια, ξερω οτι αυτος ο βηχας κραταει 1-2 βδομαδες μεχρι να φυγει εντελως.
Τι μπορει να συμβαινει και με παει ετσι αυτον τον καιρο? Θα μπορεσω να τρεξω τον Μαραθωνιο με τοσες προπονησεις χαμενες, η να ανεβω για τουρισμο, καθως εχω ηδη πληρωμενο ξενοδοχειο και αεροπορικα? To να τον χασω, σιγορα θα ειναι οτι χειροτερο, γιατι εχω τρεξει πανω απο 1000 χιλιομετρα (ειμαι πρωταρης) και ποσες Κυριακες εχω λειψει απο την οικογενεια μου, και θα ειναι πραγματικα αδικο να πανε ολα χαμενα

Trying to become an ex-couch potato

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2017 :  16:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν φτάνει κάποιος στην κορύφωση της προπόνησης ο οργανισμός είναι εξασθενημένος, οπότε με το παραμικρό μπορεί να την αρπάξεις !!!
θα σε συμβούλευα αν νιώθεις βαρύς, άτονος, αδύναμος τις επόμενες δύο εβδομάδες να μην τον τρέξεις τον μαραθώνιο, αν νιώθεις όμως καλά τότε μπορείς να τον τερματίσεις ίσως λίγο ποιο αργά από ότι τον έχεις υπολογίσεις, αλλιώς αν ανέβεις για τουρισμό μετέτρεψε την συμμετοχή σου από μαραθώνιο σε 10χιλ (τις τελευταίες δυο ημέρες στο κέντρο εγγραφών)για να έχεις και δρομική συμμετοχή !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gloup81
Newbie Forum Runner

Greece


9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2017 :  17:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οντως, ψαχνοντας το θεμα, ειδα οτι πολλοι αρρωσταινουν με το που ξεκινησει η περιοδος tappering. Και το κακο ειναι οτι και οι 2 μεγαλοι μαραθωνιοι που θελω να τρεχω καθε χρονο (Αθηνα & Θεσσαλονικη) πεφτουν ακριβως στις περιοδους εξαρσης των ιωσεων!
Υπαρχει καποιος τροπος αποφυγης αυτων των καταστασεων? Σαν προληψη δηλαδη

Trying to become an ex-couch potato
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2017 :  17:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ θα γίνω ο κακός
Με απλά λόγια το σώμα σου και ο οργανισμός σου τα έπαιξαν
Καταρχάς ένας χρόνος τρεξίματος δεν αρκεί για να τρέξεις μαραθώνιο, αλλά θα μου πεις ότι είναι της μόδας και πρεπει να το κάνουμε.Από την αλλη υπάρχουν εκατοντάδες άτομα που εχουν τρέξει μαραθώνιο με ανύπαρκτη προπόνηση, οπότε γιατί όχι και εγώ;Το γιατί το βλέπεις τώρα απλά πολλοί βλέπουν το γιατί μετά το μαραθώνιο
Το πρόγραμμα στο έχει δώσει προπονητής;Αν ναι δυστυχώς για σενα ειναι άσχετος.Στο δικό σου επίπεδο τα λονγκ ραν πρεπει να φτάνουν το πολύ τις 2,30 ώρες.Ο ημι σε διέλυσε αν δεν το κατάλαβες
Αν ακολουθησες απλά ένα προγραμμα κατάλαβες με τον άσχημο τροπο ότι δε δουλεύει έτσι το πράγμα
Γνώμη μου είναι να κατέβεις στο δεκάρι και αφού βάλεις πολλά χλμ στα πόδια σου προσπαθείς του χρόνου

Edited by - ioma on 17/03/2017 17:30:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

176 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2017 :  17:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο ioma τα είπε όλα.-
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gloup81
Newbie Forum Runner

Greece


9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2017 :  17:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ioma

Εγώ θα γίνω ο κακός
Με απλά λόγια το σώμα σου και ο οργανισμός σου τα έπαιξαν
Καταρχάς ένας χρόνος τρεξίματος δεν αρκεί για να τρέξεις μαραθώνιο, αλλά θα μου πεις ότι είναι της μόδας και πρεπει να το κάνουμε.Από την αλλη υπάρχουν εκατοντάδες άτομα που εχουν τρέξει μαραθώνιο με ανύπαρκτη προπόνηση, οπότε γιατί όχι και εγώ;Το γιατί το βλέπεις τώρα απλά πολλοί βλέπουν το γιατί μετά το μαραθώνιο
Το πρόγραμμα στο έχει δώσει προπονητής;Αν ναι δυστυχώς για σενα ειναι άσχετος.Στο δικό σου επίπεδο τα λονγκ ραν πρεπει να φτάνουν το πολύ τις 2,30 ώρες.Ο ημι σε διέλυσε αν δεν το κατάλαβες
Αν ακολουθησες απλά ένα προγραμμα κατάλαβες με τον άσχημο τροπο ότι δε δουλεύει έτσι το πράγμα
Γνώμη μου είναι να κατέβεις στο δεκάρι και αφού βάλεις πολλά χλμ στα πόδια σου προσπαθείς του χρόνου



Εχεις δικιο οτι ο οργανισμος μου "την ακουσε", ειδικα στην κορυφωση της προπονησης, γιατι σε ορισμενες απλες προπονησεις το ενιωθα οτι δεν τραβαει, και ετσι το γυρνουσα σε easy/recovery απλα και μονο για να γραψω τα χιλιομετρα.
Το προγραμμα που ακολουθησα ειναι ενα προγραμμα ενος πολυ γνωστου προπονητη, το οποιο ειχε δωσει σε εναν φιλο μου, την περιοδο που ηταν σε σχετικα παρομοια προπονητικη κατασταση με εμενα, με τις αναλογες προσαρμογες στους ρυθμους απο εμενα, ωστε να ελαχιστοποιησω την πιθανοτητα τραυματισμου. Σιγουρα ενα πιο προσωπικο προγραμμα θα ηταν ιδανικο, και αυτο θα κανω για τον Κλασικο
Θα διαφωνησω μονο στο θεμα της "μοδας", γιατι το τρεξιμο για εμενα απο ιατρικη εντολη εγινε παθος, και η συμμετοχη μου σε εναν μαραθωνιο εγινε προσωπικο στοιχημα, οτι θα απαλλαγω απο την σαπιλα που ζουσα για χρονια, οσο το δυνατον πιο συντομα

Trying to become an ex-couch potato
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2017 :  17:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δε μιλησα για το τρεξιμο οτι ειναι της μοδος αλλα ο μαραθωνιος
ΥΓ Βρες ενα καλο προπονητη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2017 :  18:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ μόλις ξεκίνησα το τρέξιμο ήθελα να τρέξω μαραθώνιο. Ήμουν βέβαια σε πολύ χειρότερη κατάσταση από εμένα. Αλλά αφού το έκαναν και άλλοι, γιατί όχι και εγώ;
Μόλις το είπα εδώ μέσα, έπεσε "φατούρο" που λέγαμε και στο σχολείο. Αυτό που εισέπραξα ήταν μια φάπα στο σβέρκο με ένα "Άει ρε που θες και Μαραθώνιο από τώρα". Και γι αυτό και δημόσια ευχαρστώ το forum που με προσγείωσε στην πραγματικότητα.
Δυο χρόνια μετά, με τη βοήθεια ενός πολύ καλού προπονητή (Pm αν θέλεις πληροφορίες), κατάλαβα τι πάει να πει οργανωμένη προπόνηση. Έχοντας αντιμετωπίσει ουκ ολίγα προβλήματα τραυματισμών, πραγματικά, πιστεύω πως θα είχα πάθει σοβαρή ζημιά αν ακολουθούσα "ένα προγραμμα που βρήκα" και βουρ στον Μαραθώνα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2017 :  11:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να ακολουθήσει κάποιος πρόγραμμα θα πρέπει να έχει κτίσει την ανάλογη βάση (ανάλογα με την απόσταση που έχει σαν στόχο) και όχι απλά να προσπαθεί να ακολουθήσει ένα πρόγραμμα. Και βάση δεν είναι μόνο τα πόδια αλλά και το υπόλοιπο σώμα. Ακόμα και τα ιντερνετικά προγράμματα απαιτούν προηγούμενη εμπειρία και φυσικά όλα τα προγράμματα είναι σαν τα φάρμακα, είναι ατομικά!!!
Το παρόν φόρουμ έχει κάτι πολύ θετικό σχετικά με την απόκτηση γνώσεων για το "πως" όμως έχει και ένα τρομερό αρνητικό, μπορεί να σε παρασύρει και τελικά να κάνεις μαραθώνιο για να βρεις........ ορθοπεδικό.
Μην βιάζεσαι, αφού θέλεις να το κάνεις κάντο ΣΩΣΤΑ. Αφιέρωσε μεγαλύτερο βάθος χρόνου στις προσαρμογές σου.
Και ξέρεις κάτι; Μπορεί να ακούσεις απίθανες ιστορίες που χωρίς προπόνηση έτρεξαν άπειρα χλμ ΟΜΩΣ δεν θα διαβάσεις πουθενά ιστορίες για αυτούς που πήγαν να κάνουν κάτι ανάλογο και κατέληξαν στο νοσοκομείο.
Μετά τον ΚΜΑ κάνε 1 βόλτα από το εφημερεύων νοσοκομείο. Τις ιστορίες τους ΠΟΤΕ δεν θα τις διαβάσεις!!!!!!!!!΄
Χαλάρωσε........

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2017 :  11:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια θελει πολυ προσοχη για τους αρχαριους ο μαραθωνιος.Στον πρωτο μου μαραθωνιο το 2015 και τι δεν επαθα....Ζαλαδες,στομαχικες διαταραχες,κραμπες,<<χτυπησα τοιχο>>,χερια-ποδια σε αθλια κατασταση και το πιο φοβερο,δεν μπορουσα να κρατησω ορθιο το κεφαλι μου απο το 27 και μετα.Τα γραφω αυτα για ενημερωση μονο.Χρονος 4.59 με 1 χρονο ενασχοληση με το τρεξιμο.Στον ΑΜΑ του 2016 3.33 με προγραμμα 14 εβδομαδων

Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gloup81
Newbie Forum Runner

Greece


9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2017 :  16:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατανοω ολα αυτα που μου λετε, και εχετε απολυτο δικιο, πως οταν καποιος παει να κανει του κεφαλιου του, τρωει το κεφαλι του. Αλλα δεν κανω του κεφαλιου μου. Και προπονητικο προγραμμα αρχαριου εχω απο καταξιωμενο προπονητη, και εργομετρηση εκανα για να δω τι ρεαλιστικο στοχο εχω. Μαλιστα μου ειπε "δεν θελω να σε απογοητευσω, αλλα κατω απο 4:15:00 δεν σου βγαινει με τιποτα". Χαιρω πολυ! Μα εγω απλα θελω να τερματησω ορθιος του ειπα. "Τοτε πας ανετα για 4:35, αρκει να τρως ΤΟΣΟ καθε ΤΟΣΟ".
Οσον αφορα τις αρρωστιες, τελικα 2 ατομα απο την εργασια μου με τα οποια ειμαι σε συνεχη επαφη ειναι στην ιδια κατασταση και χειροτερα απο εμενα (ειμαι πολυ καλυτερα, εχω σαν προικα μονο ενα συναχι), που σημαινει οτι ηταν μια ιωση που απλα δεν την γλυτωσα

Trying to become an ex-couch potato
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Georgios50
Newbie Forum Runner

Greece
45 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2017 :  21:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί αρρωσταίνουμε πριν από σημαντικούς αγώνες στόχους -

Πολύ καλό : http://www.onestepbeyond.gr/index.php/articles/138-run-sick

ΑΠΟ : Δημήτρη Τζεφαλή

ok
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gloup81
Newbie Forum Runner

Greece


9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2017 :  13:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Georgios50

Γιατί αρρωσταίνουμε πριν από σημαντικούς αγώνες στόχους -

Πολύ καλό : http://www.onestepbeyond.gr/index.php/articles/138-run-sick

ΑΠΟ : Δημήτρη Τζεφαλή

ok



Οι απαντησεις που βρηκα σε 30 διαφορετικα αρθρα, ολα σε ενα, νοικοκυρεμενα!

Trying to become an ex-couch potato
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Delazaren
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2017 :  21:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Delazaren Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
πολύ καλό το άρθρο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000