Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Κρόνιον Πέρασμα 2017, 15/7/2017
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/07/2017 :  12:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλές πρώτες φώτο εδω:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100010608678013

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/07/2017 :  12:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εδώ κάποιες:

http://www.arcadiaportal.gr/news/4os-agonas-yperapostasis-sto-voyno-toy-kronoy-toy-patera-ton-theon-picsvid

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/07/2017 :  13:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα στους φίλους δρομείς και καλή εβδομάδα,ο αγώνας ήταν τέλειος απο κάθε άποψη .
Διαδρομή μέσα σε ένα απίστευτο οικοσύστημα ,ευγενικοί εθελοντές ειδικά στους μικρούς σταθμούς με τα μικρά παιδιά να τρέχουν πίσω μας.
Παροχές για το κόστος του αγώνα άφθονες
-τροφοδοσία πλήρης
-μετάλλιο πανέμορφο
-μπλούζα ποιοτικότατη(η κόρη μου θέλει να μου την πάρει)
-τελετουργικό πριν του αγώνα άψογο
-απονομές μοναδικές ,τιμή σε κάθε τερματίσαντα
είμαι σίγουρος ότι πολλά ακόμη τα έχω ξεχάσει.

Παύλε μια που ζητάς και την κριτική και είμαστε εκτός από δρομείς μεγάλοι άνθρωποι οι περισσότεροι με οικογένειες που μένουν πίσω, προς στιγμή μια κακιά στιγμή(θέλω να πιστεύω) πήγε να μου τα σβήσει όλα.

ΈΓΙΝΕ μπέρδεμα με τα δωμάτια ,επι της ουσίας απάντηση δεν πήραμε. Ήμασταν κατάκοποι και έπρεπε να πάρουμε μια απόφαση,ρωτήσαμε να πάμε στις Καρυές μας λένε δεν θα βρείτε έχει γάμο ,ΣΤΙς 11.30 βρήκαμε δωμάτιο στο καστρί και φεύγοντας απο Αγιο Πέτρο λέμε να σφίξουμε τα δόντια και να γυρίσουμε Αθήνα.

Τα αγωνιστικά τις επομενες μέρες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/07/2017 :  14:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

Καλησπέρα στους φίλους δρομείς και καλή εβδομάδα,ο αγώνας ήταν τέλειος απο κάθε άποψη .
Διαδρομή μέσα σε ένα απίστευτο οικοσύστημα ,ευγενικοί εθελοντές ειδικά στους μικρούς σταθμούς με τα μικρά παιδιά να τρέχουν πίσω μας.
Παροχές για το κόστος του αγώνα άφθονες
-τροφοδοσία πλήρης
-μετάλλιο πανέμορφο
-μπλούζα ποιοτικότατη(η κόρη μου θέλει να μου την πάρει)
-τελετουργικό πριν του αγώνα άψογο
-απονομές μοναδικές ,τιμή σε κάθε τερματίσαντα
είμαι σίγουρος ότι πολλά ακόμη τα έχω ξεχάσει.

Παύλε μια που ζητάς και την κριτική και είμαστε εκτός από δρομείς μεγάλοι άνθρωποι οι περισσότεροι με οικογένειες που μένουν πίσω, προς στιγμή μια κακιά στιγμή(θέλω να πιστεύω) πήγε να μου τα σβήσει όλα.

ΈΓΙΝΕ μπέρδεμα με τα δωμάτια ,επι της ουσίας απάντηση δεν πήραμε. Ήμασταν κατάκοποι και έπρεπε να πάρουμε μια απόφαση,ρωτήσαμε να πάμε στις Καρυές μας λένε δεν θα βρείτε έχει γάμο ,ΣΤΙς 11.30 βρήκαμε δωμάτιο στο καστρί και φεύγοντας απο Αγιο Πέτρο λέμε να σφίξουμε τα δόντια και να γυρίσουμε Αθήνα.

Τα αγωνιστικά τις επομενες μέρες.





Δεν ήρθε ρε συ να σας κανονίσει ένας δικός μου;;;
εγώ έφυγα για λίγο απότον Αγιο Πέτρο γιατί έπρεπε να προλάβω το πούλμαν και του έδωσα εντολή να σας κανονίσει!!!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/07/2017 :  15:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kαλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!
Αμέτρητα συγχαρητήρια στη διοργάνωση και στους εθελοντές για αυτό το "δώρο" που μας χάρισαν! Πρέπει να θυμόμαστε και να εξαίρουμε σε κάθε ευκαιρία το πολύτιμο έργο το εθελοντών κάθε αγώνα...
Ο καιρός μεγάλος σύμμαχος με μεγάλες περιόδους νεφοκάλυψης και ανεκτές θερμοκρασίες για τέτοια εποχή.
Η φύση απλά υπέροχη.
Αλλά...υπάρχει και ένα αλλά, που μου έκανε αλγεινή εντύπωση και με στενοχώρησε κάπως, καθώς το σκεφτόμουν φεύγοντας από τον Άγιο Πέτρο μετά τις απονομές. Κατά την διάρκεια των απονομών, κι ενώ φυσικά είχε λήξει το χρονικό όριο έγκυρου τερματισμού, είδα ένα αθλητή να καταφτάνει στην πλατεία εξουθενωμένος μετά την πολύωρη προσπάθειά του και να προσπαθεί να διασχίσει τον συγκεντρωμένο κόσμο για να φτάσει στην αψίδα. Την πέρασε και κάθισε σε ένα πλατύσκαλο να απλώσει λίγο το κουρασμένο του κορμί. Κανείς δεν τον καλωσόρισε, κανείς δεν ανήγγειλε τον τερματισμό του-έστω και εκτός ορίου-κανείς δεν φώναξε το όνομά του, νομίζω 2-3 τον χειροκρότησαν.Λίγα λεπτά αργότερα -κι αυτοί εκτός ορίου φυσικά-τερμάτιζαν μαζί ένα παλικάρι με μια κοπέλα. Υποδοχή από τα μεγάφωνα με ονομαστική αναφορά και κάλεσμά τους στο βάθρο για απονομή μεταλλίου και ένθερμο χειροκρότημα από τον κόσμο.
Παύλε, με κάθε καλή πρόθεση και απόλυτο σεβασμό στην εμπειρία σου και τον προσωπικό σου αγώνα σε κάθε διοργάνωση, δεν πιστεύεις ότι όλοι οι τερματίζοντες εκτός ορίου αθλητές αξίζουν ένα θερμό καλωσόρισμα, μια αναγγελία του ονόματός τους, μια χειραψία, μια αγκαλιά από κάποιο άτομο της διοργάνωσης; Δεν θα μπορούσε να υπάρχει κάποιος στην είσοδο της πλατείας που να σε ειδοποιεί για την άφιξη του αθλητή και για λίγα δευτερόλεπτα να διακόπτεται η ροή των απονομών για να απονέμεις ένα "μεγαφωνικό" μετάλλιο για αυτούς που τερματίζουν εκτός ορίου; Νομίζω είναι μια μορφή επιβράβευσης και αυτή από τη στιγμή που δεν δικαιούνται μετάλλιο, δίπλωμα, απονομή κτλ.
Και του χρόνου να 'μαστε καλά να ξανανταμώσουμε.
Πάντα φιλικά.
Δημητρός.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/07/2017 :  15:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι εχεις απολυτο δικιοφίλε!
Δυστυχώς είχε περάσει η ώρα και έπρεπε να ξεκινησουμε απονομες, μιας και είχε λήξει ο αγώνας!
Ήταν ψιλοαρκετοι αυτοί που ήταν εκτός!
Όπως σου είπα έπρεπε να κάνουμε απονομές γιατί είχε νυχτώσει κιόλας!δυστυχώς εκεί που ήμουν δεν έβλεπα καλά ποιοι τερμάτιζαν κατα την διαρκεια των απονομων!
όποιον έπαιρνα χαμπάρι τον ανέφερα στο μικρόφωνο, όπως τα 2 παιδιά που είπες!
όμως μετά τους ανέβασα και τους υπόλοιπους επάνω και τους ανέφερα ξεχωριστά και έκανα ειδική μνεία!
ΆΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ!
Σε ευχαριστω πολυ και συγνώμη και πάλι!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/07/2017 :  17:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οφείλω να ανασκευάσω αρκετά, μιας και δεν έμεινα μέχρι τέλους στις απονομές να δω αυτό που αναφέρεις ότι τους κάλεσες στο βάθρο και τους παρουσίασες...Μπράβο φίλε, ήταν πολύ καλή ενέργεια από μέρους σου...
Συγνώμη κι από μέρους μου που δεν ήμουν παρών στο τέλος να τους τιμήσω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/07/2017 :  09:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εκατοντάδες φώτο ΚΑΙ εδώ:

https://www.facebook.com/giorgosx.gavros/media_set?set=a.1503255203076999.1073741898.100001776003218&type=3&pnref=story.unseen-section

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2017 :  10:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένα πολύ ωραίο και πλούσιο βιντεάκι αναφορικά με το ΚΡΟΝΙΟΝ ΠΕΡΑΣΜΑ...ΚΑΙ ΌΧΙ ΜΟΝΟ, από τους φίλους μας, Γιάννη Αργυρόπουλο, και Λίτσα Ζαμπούρα!
Αξίζει να το δείτε:

https://www.youtube.com/watch?v=vf0zKVS3bMY&feature=youtu.be



ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2017 :  21:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΡΟΝΙΟΝ ΠΕΡΑΣΜΑ ή αλλιώς το προσωπικό πέρασμα στην υπεραπόσταση.

Ένα χρόνο τώρα έψαχνα την υπέρβαση ,την προσωπική αναμέτρηση με κάτι άλλο ποιο δυνατό που θα μου έδινε νέο κίνητρο και θα έθετα νέους στόχους.
Στο βουνό έκανα πολύ γρήγορα έναν μαραθώνιο άλλα το μυικό μου σύστημα δεν ήταν έτοιμο με αποτέλεσμα να στραφώ αποκλειστικά στην άσφαλτο που έχει λιγότερη καταπόνηση .
Ο Ευχίδας σαν στόχος χάθηκε νωρίς γιατί δεν μπορούσα να κάνω τέτοια υπέρβαση και έτσι ήλθε το ΚΡΟΝΙΟΝ που φαινόταν στα μέτρα μου.

Προετοιμασία μικρή ,8 εβδομάδων μόνο, αλλά το κυριότερο με πολύ δουλειά και πολλές οικογενειακές υποχρεώσεις.

Ο αγώνας στα δικά μου μάτια οργανωτικά ήταν άψογος ,πριν τον αγώνα και στο τέλος ένιωθες ανα πάσα στιγμή την ανάσα φίλων ,χαμόγελα απο τους ντόπιους και μια όμορφη πλατεία με έναν επιβλητικό ναό που δυστυχώς δεν προλάβαμε να ανάψαμε ένα κεράκι.

Απο τις στιγμές που θα μείνουν είναι η φωτογραφία όλων των δρομέων πριν την εκκίνηση και η απονομές στο τέλος .

Τον αγώνα θα τον χώριζα σε 3 μέρη,το πρώτο μέχρι το 18.7 ,το δεύτερο μέχρι το 50 και το τελευταίο 20αρι της απέραντης μοναξιάς .

Οι εντολές που είχα ήταν να πάω αργά ,από προπονητή και δρομείς που τον τρέξανε όπως και φίλους του φόρουμ.Ξεκίνησα σιγά με τον φίλο μου Στέλιο που θα έκανε το μικρό αγώνα και μέχρι την αναστροφή του 18.7 ήμουν συνεπής.
Δυστυχώς όμως το κομμάτι από το 20ο χιλιόμετρο μέχρι το 35 περιπου πήγα ποιο γρήγορα από το πλάνο.Πίστευα στις μεγάλες κατηφόρες ότι θα με χρέωνε περισσότερο αν προσπαθούσα να κοντράρω και θα έβγαινα με ποιο βαριά πόδια.
Το σχέδιο της τροφοδοσίας πήγε νωρίς περίπατο ,οι σταθμοί ήταν πλήρης στην αρχή και έτρωγα κυρίως αλμυρά που πιστεύω ότι το πλήρωσα στο τέλος.Νερό ισοτονικά ,κοκα κόλα ,πατατάκια ,πισκότα και ξηρούς καρπούς μαζί με την κούραση του αγώνα με κάνανε να μη θέλω πολύ φαΐ από το μέσο και έπειτα.
Η διαδρομή μέχρι τις Καρυές ήταν όνειρο ,χαμένος στην φύση και μόνο 3-4 χωριουδάκια έσπαγαν λίγο το μοτίβο.
Στο 38 περιπου η πηγή με το παγωμένο νερό ήταν όλα τα λεφτά.Σε εκείνο το σημείο ήταν που νιώσαμε για καμιά ώρα ζέστη γιατί μετά το 45 άρχισε να δροσίζει.
ΣΤΟΝ ΑΓΏΝΑ ΠΆΝΤΑ θέλω την παρουσία κάποιου δίπλα μου ,αυτό έγινε μέχρι το 48 όπου πήγα για μερικά χιλιόμετρα με έναν δρομέα που ετοιμαζόταν για το Σπάρταθλον. Από το 48 μέχρι το 63 που με προσπέρασε ένας δρομέας βίωσα απίστευτη μοναξιά,το ρολόι μου έσβησε και περιμενα τους σταθμούς να να πω μια κουβέντα σε άνθρωπο.

Οριακό σημείο το 50 ,ψυχολογικά και σωματικά έμπαινα σε μια άγνωστη ζώνη σε μια κατάσταση πρωτόγνωρη , με καλές ανάσες αλλά τα πόδια άρχισαν να μην ακούνε.Άρχισα να μην μπορώ να τρέξω πάνω από 2 χιλιόμετρα συνεχόμενα γιατί βάραιναν τα πόδια και ένιωθα εγκεφαλική κόπωση. Κρίμα γιατί δεν είχε ανηφόρες και πίστευα έστω και και 7 pace θα μπορούσα να φάω μερικά χιλιόμετρα. Εδώ είναι πάντα που έρχεται στο μυαλό τα ενδεχόμενα λάθη στην τροφοδοσία,ειδικά στο 39.5 που είχα τσάντα με μπανάνα,εξτρα τζελακι,μπάρες στην ουσία έβαλα μονο αντηλιακό και έφυγα. Περπατώντας προσεγγίζω τον σταθμό στο 59.5 στην ανηφόρα έρχεται ένας σκύλος επάνω μου και δεν μπορούσα να κάνω ούτε 10 πόντους στο πλάι, εκεί σκέφτηκα και χελώνα να μου επιτεθεί δύσκολα θα την γλιτώσω. Μπαίνοντας στο χωριό μου ήρθε μια λιγούρα για παγωτό αλλά δεν είχα χρήματα μαζί μου.Τα παιδάκια με συγκίνησαν που τρέχανε κοντά μου να δουν το νούμερο ,είχα να δω εκτός από τον φωτογράφο άνθρωπο πάνω από 45 λεπτά.
Τρώω και φεύγω ,μετά το 60 άρχισα να τρικλίζω λίγο και νιώθω ότι έχω πάθει υπογλυκαιμία ,αν δεν έχει στον επόμενο σταθμό κάτι γλυκό είπα θα υποφέρω.Για κακή μου τύχη τα πόδια μου δεν ακούγανε ούτε στις κατηφόρες.Πρώτη φορά που δεν μπορώ να κινηθώ γρήγορα ουτε σε απότομη κατηφόρα,όλα άρχισαν να κλειδώνουν.Το ευχάριστο είναι ότι με περάσαν 6 δρομείς και είπα δυο κουβέντες με κάποιον.Απεγνωσμένα φτάνω στο 65 και ζητάω να καθίσω και ρωτώ αν έχουν κάτι γλυκό.Παίρνω το μέλι μπροστά μου και τρώω καμιά 10 κουταλιές ,πίνω κοκα κολα,νερό και πατατάκια και φεύγω.Στο 67 δεν ξέρω αν ήταν ψυχολογικό αλλά τα πόδια λύθηκαν και άρχισα να τρέχω,στη άκρη του χωριού μας συνόδευαν μικρά παιδιά και μπαίνοντας στην πλατεία ο Παύλος με το μικρόφωνο υποδεχόταν τους τερματίσαντες.
χαρά ,ανακούφιση,πόνος ,χαμόγελο,ευτυχία,ναι έκανα την προσωπική υπέρβαση.ΓΙΑ την ιστορία χρόνος 8 ώρες 23 ,23 λεπτά πάνω από τον κρυφό μου στόχο ,και πάλι όμως είμαι χαρούμενος.
Ο καιρός μας έκανε την χάρη,η διαδρομή πανέμορφη,πραγματικά σκεφτόμουν τους ultra στο βουνό ώρες ώρες και δεν ξέρω αν πρέπει να είναι ο επόμενος στόχος ή να κάτσω στα αυγά μου.
Χάρηκα για την γνωριμία μου με την πρώτη γυναίκα του μικρού αγώνα ,την Μαρία που έχουμε τον ίδιο προπονητή τον μοναδικό Δημήτρη Κεχαγιόγλου ,όπως και την παρέα του κολλητού μου Στέλιου που πάμε πακέτο 2 χρόνια τώρα.
ΈΝΑ μεγάλο ευχαριστώ στην κοινότητα και τους διοργανωτές του αγώνα ,με 20 ευρώ κόστος τρέξαμε έναν αγώνα που τα είχε όλα.
Τέλος ονειρεύομαι κάτι μεγαλύτερο αλλά η οικογένεια δεν συμφωνεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2017 :  08:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και κάπως έτσι άλλος ένας άρχισε να λιγουρεύεται... και οι λιγούρες του σήμερα είναι τα γλέντια του αύριο...

Άξιος Πέτρο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giokal
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2017 :  10:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλά μπράβο στην διοργάνωση για τις παροχές του αγώνα και στους εθελοντές για το κέφι και την διάθεση τους να βοηθήσουν. Οι σταθμοί ήταν υπερπλήρεις (όλα τα λεφτά η παγωμένη σπιτική βυσιναδα) και παντού υπήρχε ένα χαμογελαστό άτομο πρόθυμο να σε εξυπηρετήσει. Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε και η ονομαστική απονομή μεταλλίων στο τέλος για όλους τους συμμετέχοντες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, για εμένα που ήμουν πρωτάρης, ο αγώνας ήταν πραγματικό σεμινάριο. Και μόνο που στέκεσαι στην εκκίνηση μαζί με τόσους Σπαρταθλητές φτάνει. Δεν νομίζω πως θα μπορούσα να κάνω καλύτερη επιλογή πρώτου αγώνα υπεραπόστασης. Τα χρειάστηκα λίγο μετά το 40ο χιλιόμετρο με άσχημες ζαλάδες, ναυτίες κλπ, αλλά η σωστή 'διάγνωση' (υπερβολική λήψη ηλεκτρολυτών), και το πακέτο που με περίμενε στο 45ο με φρέσκες κάλτσες, φανέλα με βοήθησαν να επανέλθω και τελικά να τερματίσω σε 8 ώρες και 26 λεπτά (μια θέση πίσω από τον φίλο Peter L).

Υγεία να έχουμε και το 2018 να είμαστε και πάλι εκεί για νέες εμπειρίες και αναμνήσεις ☺

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2017 :  19:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άχτι είχα να τρέξω τον αγώνα, ήδη από το 2015 όπου και είχα κάνει τότε κάποιες «ειδικές» προπονήσεις προσαρμογής σε υψηλές θερμοκρασίες, αλλά τελικά δεν κατάφερα λόγω υποχρεώσεων να συμμετάσχω. Τώρα όμως δεν έχασα την ευκαιρία και έτσι Σάββατο πρωί-πρωί με το – δωρεάν – πούλμαν της διοργάνωσης ταξίδευα μέχρι και το υψόμετρο και τις ομορφιές του Αγ. Πέτρου και του γύρω ορεινού όγκου.

Διαδρομή απαιτητική που δε «χαρίζει κάστανα» και σε ένα περιβάλλον ιδιαίτερης φυσικής ομορφιάς. Ο αγώνας στημένος με φροντίδα και με πολλές παροχές!

Τον αγώνα θα τον χώριζα σε τέσσερα τμήματα:
Αγ. Πέτρος – Βαμβακού (0-33K). Το πλέον καταπράσινο κομμάτι της διαδρομής με ένα καλό τμήμα της να κινείται σε σκιερό δρόμο και τη θέα του ελατόδασους να «καταπραΰνει» την κούραση των ποδιών που παλεύουν με τα πιο δύσκολα υψομετρικά της διαδρομής. Από τα 930μ του Αγ. Πέτρου στα 1500+ υψόμετρο στην κορύφωση της διαδρομής!
Έχοντας σκοπό να κινηθώ με αρκετά «επιθετικό» ρυθμό στον αγώνα, στη συνεχόμενη και απότομη ανηφόρα της διαδρομής μέχρι και το 19 χιλιόμετρο κράτησα ένα σβέλτο ρυθμό ο οποίος όμως φόρτωσε αρκετά το σώμα με κούραση. Στις δυνατές κατηφόρες που ακολουθούν μέχρι και το χωριό της Βαμβακούς έκανα το λάθος και πίεσα πολύ το τέμπο με αποτέλεσμα να καταπονηθούν τα πόδια, κάτι που πλήρωσα στη συνέχεια της διαδρομής.
Μέσα στη Βαμβακού έχασα και το δρόμο – κατά περίεργο λόγο δεν υπήρχε καθόλου σηματοδοσία σε ένα κρίσιμο σταυροδόμι της διαδρομής - και η έλειψη κάποιου «δείκτη» με οδήγησε στο δρόμο προς Βρέσθενα και σε μια απαιτητική κατηφοριά. Όταν πήρα χαμπάρι ότι ήμουν σε λάθος διαδρομή έπρεπε να «σκαρφαλώσω» προς τα πίσω για να βρεθώ ξανά πίσω στο στραυροδρόμι όπου εκείνη τη στιγμή εθελοντής έφτιαχνε την κατάλληλη σηματοδοσία :D Ανεφοδιασμός στο σταθμό μέσα στο χωριό και συνεχίζοντας για ένα ακόμα υψομετρικό «σκαμπανέβασμα» με προορισμό τη Βαρβίτσα και μετά τις Καρυές.

Βαμβακού – Καρυές (33Κ – 45Κ). Τα υψομετρικά δεν τελειώνουν στην Βαμβακού αλλά και σε αυτό το κομμάτι η διαδρομή απαιτεί από τους δρομείς αρκετές δυνάμεις για να φτάσουν στις όμορφες Καρυές, με τη ζέστη πλέον να αρχίσει να κορυφώνεται. Γενικά η θερμική καταπόνηση του αγώνα μπορεί να είναι σημαντική και ειδικά φέτος που μόλις είχε τελειώσει ένας – ακόμα – κύκλος καύσωνα τα πράγματα ήταν απαιτητικά όσο αφορά τη διαχείριση των υγρών και της κούρασης που μπορεί να φέρει η ζέστη. Βέβαια τέτοιοι αγώνες αποτελούν και μια εξαιρετική προπόνηση για τις θερμικές απαιτήσεις που μπορεί να έχουν ακόμα πιο απαιτητικές αγωνιστικές διαδρομές που ακολουθούν στη συνέχεια.

Καρυές – Βούρβουρα (45Κ – 60Κ). Μετά τις Καρυές ακολουθεί το ομαλότερο – από άποψη υψομετρικών – κομμάτι του αγώνα αλλά για μένα και το πιο…άχαρο! Χαμηλή κυρίως βλάστηση που αφήνει τους δρομείς ακάλυπτους στη βορά της έντονης ηλιοφάνειας, με τη ζέστη να κτυπάει πλέον κόκκινο και με κάποιες «βαρετές» ευθείες που δοκίμασαν την υπομονή μου! Βέβαια λίγα χιλιόμετρα πριν τα Βούρβουρα – όπου η διαδρομή γίνεται ξανά έντονα ανηφορική – η εικόνα του κατάφυτου δάσους επιστρέφει στα μάτια του δρομέα και τα πράγματα γίνονται ξανά ενδιαφέροντα! Στα Βούρβουρα απόλαυσα δροσερή βυσινάδα (!) και συνέχισα στην τελευταία δύσκολη ανηφόρα του αγώνα!

Βούρβουρα – Αγ. Πέτρος (60Κ-70Κ). Με το τέλος του αγώνα να πλησιάζει απολάμβανα τα τελευταία χιλιόμετρα της διαδρομής σε ένα καταπράσινο πάλι περιβάλλον με μια δύσκολη κατηφόρα να με «παρασέρνει» προς τον τερματισμό. Κουρασμένος ήμουνα σίγουρα αλλά ταυτόχρονα και χαρούμενος που σε λίγα χιλιόμετρα θα βρισκόμουνα πάλι στη φιλόξενη πλατεία του χωριού! Στον τελευταίο σταθμό δεν σταμάτησα παρά μόνο για να μου ρίξουν οι εθελοντές νερό στο κεφάλι, κάτι που αποτελούσε κάθε φορά πραγματική απόλαυση (!) και μέσα σε 6:55 τελείωσα τη διαδρομή χορτάτος από μια ακόμα δρομική εμπειρία!

Ο αγώνας είναι δύσκολος με καλά υψομετρικά, κάμποση ζέστη (αναμενόμενη βέβαια για την εποχή), πολλές ομορφιές, δυνατές παροχές, οικονομικότατος, με συχνά σημεία υδροδοσίας (στους πιο πολλούς σταθμούς το νερό από δροσερό έως…παγωμένο ;-)). Ίσως η παρουσία «ξηρής» τροφής να ήταν πιο χρήσιμη σε περισσότερους σταθμούς, μια που προσωπικά βασίστηκα πιο πολύ σε δική μου ενεργειακή τροφοδοσία.

Ο αγώνας αυτός πραγματικά μου έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσω ένα ακόμα όμορφο κομμάτι γης που θα ήθελα πολύ στο μέλλον να ξαναεπισκεφτώ, και όχι μόνο «αγωνιστικά»!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2017 :  19:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

ΚΡΟΝΙΟΝ ΠΕΡΑΣΜΑ ή αλλιώς το προσωπικό πέρασμα στην υπεραπόσταση.


Από το 48 μέχρι το 63 που με προσπέρασε ένας δρομέας βίωσα απίστευτη μοναξιά,το ρολόι μου έσβησε και περιμενα τους σταθμούς να να πω μια κουβέντα σε άνθρωπο.

Οριακό σημείο το 50 ,ψυχολογικά και σωματικά έμπαινα σε μια άγνωστη ζώνη σε μια κατάσταση πρωτόγνωρη , με καλές ανάσες αλλά τα πόδια άρχισαν να μην ακούνε.Άρχισα να μην μπορώ να τρέξω πάνω από 2 χιλιόμετρα συνεχόμενα γιατί βάραιναν τα πόδια και ένιωθα εγκεφαλική κόπωση. Κρίμα γιατί δεν είχε ανηφόρες και πίστευα έστω και και 7 pace θα μπορούσα να φάω μερικά χιλιόμετρα. Εδώ είναι πάντα που έρχεται στο μυαλό τα ενδεχόμενα λάθη στην τροφοδοσία,ειδικά στο 39.5 που είχα τσάντα με μπανάνα,εξτρα τζελακι,μπάρες στην ουσία έβαλα μονο αντηλιακό και έφυγα. Περπατώντας προσεγγίζω τον σταθμό στο 59.5 στην ανηφόρα έρχεται ένας σκύλος επάνω μου και δεν μπορούσα να κάνω ούτε 10 πόντους στο πλάι, εκεί σκέφτηκα και χελώνα να μου επιτεθεί δύσκολα θα την γλιτώσω. Μπαίνοντας στο χωριό μου ήρθε μια λιγούρα για παγωτό αλλά δεν είχα χρήματα μαζί μου.Τα παιδάκια με συγκίνησαν που τρέχανε κοντά μου να δουν το νούμερο ,είχα να δω εκτός από τον φωτογράφο άνθρωπο πάνω από 45 λεπτά.
Τρώω και φεύγω ,μετά το 60 άρχισα να τρικλίζω λίγο και νιώθω ότι έχω πάθει υπογλυκαιμία ,αν δεν έχει στον επόμενο σταθμό κάτι γλυκό είπα θα υποφέρω.Για κακή μου τύχη τα πόδια μου δεν ακούγανε ούτε στις κατηφόρες.Πρώτη φορά που δεν μπορώ να κινηθώ γρήγορα ουτε σε απότομη κατηφόρα,όλα άρχισαν να κλειδώνουν.


ΈΝΑ μεγάλο ευχαριστώ στην κοινότητα και τους διοργανωτές του αγώνα ,με 20 ευρώ κόστος τρέξαμε έναν αγώνα που τα είχε όλα.
Τέλος ονειρεύομαι κάτι μεγαλύτερο αλλά η οικογένεια δεν συμφωνεί.



#1 Καλώς ήρθες στο μαγικό κόσμο των ούλτρα! ;-)
#2 Το ενεργειακό άδειασμα μπορεί να βαρύνει απίστευτα τα πόδια!
#3 Να ξέρεις πάντως ότι το σώμα μαθαίνει και τα όριά του είναι…πολύ μεγαλύτερα από αυτά που φαντάζεσαι! Η οικογένεια δε χρειάζεται να ανησυχεί για τίποτα! :-)

Συγχαρητήρια Πέτρο!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000