Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Υπολογισμός κλίσης ανηφόρας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

linear
Newbie Forum Runner

27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 26/03/2017 :  12:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους δρομείς,

Μέχρι τώρα πραγματοποιούσα όλες τις προπονήσεις με κλίση σε διάδρομο. Με αυτό τον τρόπο μπορούσα να ξέρω ότι π.χ κάνω διαλειμματικές 3*3' σε κλίση 5%.

Θα ήθελα κάτι αντίστοιχο να κάνω πλέον έξω. Δεδομένου ότι δεν μπορώ να υπολογίσω από πριν πόση κλίση έχει μία ανηφόρα, θα ήθελα να μπορώ να κάνω αυτό τον υπολογισμό μετά.

Βλέπω λοιπόν το χάρτη στο garmin connect. Ας μιλήσουμε για παράδειγμα για τον ημιμαραθώνιο της Αθήνας. Αν δεν κάνω λάθος σε κάποια σημεία υπάρχει ανηφόρα που από 100m πηγαίνει στα 140m.

Αυτό σημαίνει κλίση 40%; Μου φαίνεται αδύνατον και προφανώς πρέπει να κάνω λάθος.

Μήπως θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε?

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by - linear on 26/03/2017 12:11:47

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2017 :  12:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το θέμα είναι σε πόσα μέτρα μήκος πηγαίνει από τα 100, στα 140μέτρα.
Χοντρικά, αν ανεβαίνει 40 μέτρα στο 1χλμ = 4%
Αν ανεβαίνει 40μέτρα ... στα 100μέτρα μήκος, τότε είναι 40%.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2017 :  13:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γράφω χοντρικά, γιατί δεν ξέρω τι εννοούμε όταν λέμε 10% ανηφόρα.
Μαθηματικά, η γωνία δεν είναι 10% όταν στα 100 μέτρα κερδίζεις 10μέτρα. Είναι περίπου ~5,5%
Όμως όταν λέμε ανηφόρα 10%, νομίζω ότι εννοούμε ότι στα 100μέτρα, κερδίζεις 10 μέτρα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2017 :  13:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Γράφω χοντρικά, γιατί δεν ξέρω τι εννοούμε όταν λέμε 10% ανηφόρα.
Μαθηματικά, η γωνία δεν είναι 10% όταν στα 100 μέτρα κερδίζεις 10μέτρα. Είναι περίπου ~5,5%
Όμως όταν λέμε ανηφόρα 10%, νομίζω ότι εννοούμε ότι στα 100μέτρα, κερδίζεις 10 μέτρα


Τη γωνία δεν τη μετράμε με ποσοστά επί τοις εκατό.10% κλίση σημαίνει ότι η εφαπτομένη της γωνίας είναι 10/100=0,01.
Το 10% σημαίνει θεωρητικά , ότι από το σημείο που ξεκινάει η ανηφόρα και στο τέλος οριζόντιας απόστασης 100 μέτρων , ανεβαίνουμε κατακόρυφα 10 μέτρα . Κατά αυτόν τον τρόπο σχηματίζεται ένα ορθογώνιο τρίγωνο , του οποίου η υποτείνουσα είναι ο δρόμος . Σε οποιοδήποτε σημείο της οδού , η κλίση είναι 10%

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2017 :  14:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι σωστά.
Αυτό εννοούσα.
Δεν είναι 10 μοίρες γωνία.
Είναι 10% ανηφόρα. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Απλα δεν ήμουν σίγουρος, ότι όταν λέμε 10% το εννοούν όλοι έτσι.
Αλλά από την άλληδεν πήγε το μυαλό μου ότι η γωνία... δεν περιγράφεται με %%, αλλά με μοίρες, άρα δεν υπάρχει στην ουσία κανένα μπέρδεμα. Λύθηκε η σύγχυσή μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

176 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2017 :  17:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ημίτονο μετράμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2017 :  18:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nrun

Ημίτονο μετράμε.


Εφαπτομενη μετράμε.Απέναντι προς υποτείνουσα είναι εφαπτομένη.
Δες παράδειγμα εδώ http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGYM-B105/386/2552,9979/

Edited by - ioma on 26/03/2017 18:13:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

176 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2017 :  18:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εννοώ ο αριθμός που αντιστοιχεί στο ημίτονο της γωνίας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

paguerunner
Advanced Forum-Runner

Greece
239 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2017 :  21:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ioma

quote:
Originally posted by nrun

Ημίτονο μετράμε.


Εφαπτομενη μετράμε.Απέναντι προς υποτείνουσα είναι εφαπτομένη.
Δες παράδειγμα εδώ http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGYM-B105/386/2552,9979/


Χεχεχεχεχε...διορθωνεις το συναδελφο απο πανω για τον ορισμο της εφαπτομενης και στον ορισμο της εφαπτομενης ξαναδινεις τον ορισμο του ημιτονου. Λοιπον α)εφαπτομενη γωνιας ειναι ο λογος της απεναντι καθετη πλευρας προς την προσκειμενη καθετη πλευρα. β) Ειναι καθαρός αριθμός, όχι γωνία σε μοιρες ή ακτινια(rad) γ) οποιοδηποτε προγραμμα γεωχωρικης απεικονισης σας δινει οριζοντια, επι της γηινης θεωρουμενης τελειας σφαιρας, αποσταση. Συνεπως αν σε ανηφόρα τρεξεις 500 μετρα (μετρημενο με Garmin) αυτη είναι η οριζοντια μετατοπιση σου.Επι τη βασει της οριζοντιας μετατοπισης μετραται και η κλιση.
Εν κατακλειδι. Αν βρεις ανηφορα στην οποια να μπορεις να τρεξεις 500 μετρα(μετρημενα με GPS) και να ανεβεις 50 αυτη θα εχει κλιση 10%. Επισης αλλαξε της τον αδοξαστο στο πηγαινε ελα. Ειναι σιγουρο οτι οι ευθειες θα σου φανουν παιχνιδι.

follow me if u can
@paguerunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2017 :  07:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by paguerunner

quote:
Originally posted by ioma

quote:
Originally posted by nrun

Ημίτονο μετράμε.


Εφαπτομενη μετράμε.Απέναντι προς υποτείνουσα είναι εφαπτομένη.
Δες παράδειγμα εδώ http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGYM-B105/386/2552,9979/


Χεχεχεχεχε...διορθωνεις το συναδελφο απο πανω για τον ορισμο της εφαπτομενης και στον ορισμο της εφαπτομενης ξαναδινεις τον ορισμο του ημιτονου. Λοιπον α)εφαπτομενη γωνιας ειναι ο λογος της απεναντι καθετη πλευρας προς την προσκειμενη καθετη πλευρα. β) Ειναι καθαρός αριθμός, όχι γωνία σε μοιρες ή ακτινια(rad) γ) οποιοδηποτε προγραμμα γεωχωρικης απεικονισης σας δινει οριζοντια, επι της γηινης θεωρουμενης τελειας σφαιρας, αποσταση. Συνεπως αν σε ανηφόρα τρεξεις 500 μετρα (μετρημενο με Garmin) αυτη είναι η οριζοντια μετατοπιση σου.Επι τη βασει της οριζοντιας μετατοπισης μετραται και η κλιση.
Εν κατακλειδι. Αν βρεις ανηφορα στην οποια να μπορεις να τρεξεις 500 μετρα(μετρημενα με GPS) και να ανεβεις 50 αυτη θα εχει κλιση 10%. Επισης αλλαξε της τον αδοξαστο στο πηγαινε ελα. Ειναι σιγουρο οτι οι ευθειες θα σου φανουν παιχνιδι.

follow me if u can
@paguerunner


Σωστός Τωρα είδα ότι είχα γράψει υποτείνουσα τρομάρα μου αντί προσκείμενη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

176 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2017 :  08:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαχαχα... δεν είμαι συνάδελφος, μάλλον ερασιτέχνης.
Το θέμα είναι αν τελικά ο φίλος που αρχικά ρώτησε, κατάλαβε τελικά ή μπερδεύτηκε περισσότερο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

linear
Newbie Forum Runner

27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2017 :  10:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by paguerunner

quote:
Originally posted by ioma

quote:
Originally posted by nrun

Ημίτονο μετράμε.


Εφαπτομενη μετράμε.Απέναντι προς υποτείνουσα είναι εφαπτομένη.
Δες παράδειγμα εδώ http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGYM-B105/386/2552,9979/


Συνεπως αν σε ανηφόρα τρεξεις 500 μετρα (μετρημενο με Garmin) αυτη είναι η οριζοντια μετατοπιση σου.Επι τη βασει της οριζοντιας μετατοπισης μετραται και η κλιση.
Εν κατακλειδι. Αν βρεις ανηφορα στην οποια να μπορεις να τρεξεις 500 μετρα(μετρημενα με GPS) και να ανεβεις 50 αυτη θα εχει κλιση 10%. Επισης αλλαξε της τον αδοξαστο στο πηγαινε ελα. Ειναι σιγουρο οτι οι ευθειες θα σου φανουν παιχνιδι.

follow me if u can
@paguerunner



Έχω μία απορία: στο Connect βλέπω υψόμετρο vs χρόνο (οριζόντιο-κάθετο άξονα αντίστοιχα). Αν λοιπόν δεν δω στη διάρκεια του τρεξίματος πόσα μέτρα είναι η ανηφόρα δεν υπάρχει τρόπος να κάνω αυτό τον υπολογισμό μετά, σωστά;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2017 :  11:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by linear

quote:
Originally posted by paguerunner

quote:
Originally posted by ioma

quote:
Originally posted by nrun

Ημίτονο μετράμε.


Εφαπτομενη μετράμε.Απέναντι προς υποτείνουσα είναι εφαπτομένη.
Δες παράδειγμα εδώ http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGYM-B105/386/2552,9979/


Συνεπως αν σε ανηφόρα τρεξεις 500 μετρα (μετρημενο με Garmin) αυτη είναι η οριζοντια μετατοπιση σου.Επι τη βασει της οριζοντιας μετατοπισης μετραται και η κλιση.
Εν κατακλειδι. Αν βρεις ανηφορα στην οποια να μπορεις να τρεξεις 500 μετρα(μετρημενα με GPS) και να ανεβεις 50 αυτη θα εχει κλιση 10%. Επισης αλλαξε της τον αδοξαστο στο πηγαινε ελα. Ειναι σιγουρο οτι οι ευθειες θα σου φανουν παιχνιδι.

follow me if u can
@paguerunner



Έχω μία απορία: στο Connect βλέπω υψόμετρο vs χρόνο (οριζόντιο-κάθετο άξονα αντίστοιχα). Αν λοιπόν δεν δω στη διάρκεια του τρεξίματος πόσα μέτρα είναι η ανηφόρα δεν υπάρχει τρόπος να κάνω αυτό τον υπολογισμό μετά, σωστά;


Αν το ρολόι σου δεν έχει βαρομετρικό αλτίμετρο,το υψόμετρο που καταγράψει δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.
Μπορείς όμως να βρεις την κλίση από το google earth ως εξής
1)Φτιάξε μία καινούργια διαδρομή η οποία "ακολουθεί" την ανηφόρα που έτρεξες
2)Αποθήκευσε τη διαδρομή
3)Στη συνέχεια κάνε δεξί κλικ στη διαδρομή και επέλεξε "view altitude profile".Θα "ανοίξει" ένας πίνακας όπου θα μπορείς να δεις την κλίση της διαδρομής
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

linear
Newbie Forum Runner

27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2017 :  19:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ioma

quote:
Originally posted by linear

quote:
Originally posted by paguerunner

quote:
Originally posted by ioma

quote:
Originally posted by nrun

Ημίτονο μετράμε.


Εφαπτομενη μετράμε.Απέναντι προς υποτείνουσα είναι εφαπτομένη.
Δες παράδειγμα εδώ http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGYM-B105/386/2552,9979/


Συνεπως αν σε ανηφόρα τρεξεις 500 μετρα (μετρημενο με Garmin) αυτη είναι η οριζοντια μετατοπιση σου.Επι τη βασει της οριζοντιας μετατοπισης μετραται και η κλιση.
Εν κατακλειδι. Αν βρεις ανηφορα στην οποια να μπορεις να τρεξεις 500 μετρα(μετρημενα με GPS) και να ανεβεις 50 αυτη θα εχει κλιση 10%. Επισης αλλαξε της τον αδοξαστο στο πηγαινε ελα. Ειναι σιγουρο οτι οι ευθειες θα σου φανουν παιχνιδι.

follow me if u can
@paguerunner



Έχω μία απορία: στο Connect βλέπω υψόμετρο vs χρόνο (οριζόντιο-κάθετο άξονα αντίστοιχα). Αν λοιπόν δεν δω στη διάρκεια του τρεξίματος πόσα μέτρα είναι η ανηφόρα δεν υπάρχει τρόπος να κάνω αυτό τον υπολογισμό μετά, σωστά;


Αν το ρολόι σου δεν έχει βαρομετρικό αλτίμετρο,το υψόμετρο που καταγράψει δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.
Μπορείς όμως να βρεις την κλίση από το google earth ως εξής
1)Φτιάξε μία καινούργια διαδρομή η οποία "ακολουθεί" την ανηφόρα που έτρεξες
2)Αποθήκευσε τη διαδρομή
3)Στη συνέχεια κάνε δεξί κλικ στη διαδρομή και επέλεξε "view altitude profile".Θα "ανοίξει" ένας πίνακας όπου θα μπορείς να δεις την κλίση της διαδρομής




Ευχαριστώ πολύ ioma αλλά και όλους τους φίλους που είχαν την καλοσύνη να ασχοληθούν με το ερώτημά μου. Να είστε καλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2017 :  11:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και με το Mapmyrun θα κάνεις δουλειά. Άσε που έχεις μεγάλες πιθανότητες να έχει ήδη περαστεί η διαδρομή από κάποιον άλλο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000