Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Καλύτερες Ελληνίδες Μαραθωνοδρόμοι κάτω από 4 ώρες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 26/04/2017 :  22:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι δυνατόν να είναι στην ίδια λίστα η Ρεμπούλη με 2:42 και μία ελεύθερα αθλούμενη με 3:59 ;
Θέλει αναθεώρηση το "κάτω από 4 ώρες ".
Το παγκόσμιο ρεκόρ γυναικών στον Μαραθώνιο είναι 2:15 στους άνδρες 2:02:57 , ούτε 13' λεπτά διαφορά.
Δεν γίνεται η λίστα των ανδρών του running news να είναι κάτω από 3 ώρες και να έχει μία ώρα διαφορά από των γυναικών.
Τι σχέση έχει να πηγαινει ένας άνδρας με 4:15 και μία γυναίκα με 5:45 και να θεωρούνται στο ίδιο επίπεδο!
Κάποτε ήταν ελάχιστες οι γυναίκες που έσπαγαν το 4ωρο . Τώρα όμως τα πράγματα άλλαξαν και έχουν αυξηθεί κατά πολύ και αυτό συμβαίνει επειδή το 4ωρο είναι πολύ βατό για να σπάσει . Με λίγη μεθοδική προπόνηση είναι πολύ εφικτό. Καμιά σχέση με το 3ωρο των ανδρών όπου για να το σπάσει κάποιος πρέπει να έχει πολύ ιδιαίτερα χαρακτηριστικά σαν δρομέας.
Το παγκόσμιο ρεκόρ άνδρες-γυναίκες έχει 13' διαφορά ,
Το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες είναι 2:19 και 2:45 δηλ 26' διαφορά ,
Οπότε η λίστα του running news θα πρέπει να είναι 30' έως 35' το πολύ παραπάνω για τις γυναίκες δηλ 3:30 έως 3:35 .

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2017 :  01:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους



Αμ έλα που ξέρω γυναίκα που προσπαθεί αν σπάσει το 4ωρο και δε μπορεί-όλο 4:01 κάνει!!! Και έχει καμιά 15αριά μαραθωνίους! Οπότε, δεν είναι και τόσο βατό το 4ωρο. Μπορεί να έχουν αυξηθεί οι δρομείς, το 4ωρο ωστόσο, παραμένει "σταθμός'. Άσε, που όσο αυξάνεται ο αριθμός των δρομέων, τόσο πιο δύσκολο είναι να σπάσει κανείς το 4ωρο διότι προφανώς πάνε και τρέχουν μαραθώνιο, η, εν πάση περιπτώσει, ξεκινάνε τρέξιμο, χωρίς υποδομή. Προχθές μου είπε ξαδέρφη μου ότι θέλει να επιχειρήσει να τρέξει τα 10χλμ το Νοέμβριο. Πηγαίνει χρόνια στο γυμναστήριο-άρα μια μικρή σχέση με τη γυμναστική έχει. Ξέρεις σε πόση ώρα έτρεξε τα 2χλμ; Σε 30'!!! "Ξαδέρφες", λοιπόν, υπάρχουν πολλές εκεί έξω που ξεκινάνε να τρέχουν. Άρα, το 4ωρο, είναι πολύ δύσκολο.

Και από τη στιγμή που η λίστα δε διαχωρίζει τους επαγγελματίες από τους ελεύθερους αθλούμενους, ε, η Ρεμπούλη θα είναι στην ίδια λίστα με τη χλέμπα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2017 :  12:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι υπευθυνοι του runningnews ορισαν μια λιστα οχι με το σκεπτικο να ειναι ισοδυναμες οι επιδοσεις τους, αλλα ετσι ωστε να βγαινει περιπου ισος αριθμος σε αντρες και γυναικες, οπως το αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστον. Που και παλι ειναι καμια 40αρια λιγοτερες οι γυναικες. Αν εβαζαν στη λιστα μονο τις μεχρι 3:30-3:35 επιδοσεις, δε θα ηταν ουτε 30 γυναικες εναντι των 117 ανδρων που ειναι στην αντιστοιχη λιστα μεχρι τωρα.

Επισης, ας μην ξεχναμε οτι οι Ελληνιδες μαραθωνοδρομοι ειναι κατα πολυ λιγοτερες εναντι των Ελληνων ανδρων (ισως και 1:10 με μια προχειρη εκτιμηση), οποτε λογικο ειναι να υπαρχει τοσο μεγαλη αποκλιση απο την πρωτη εως την τελευταια της λιστας των 74 γυναικων και θεωρω οτι το να βρισκονται σε μια λιστα με τον τιτλο "καλυτερες Ελληνιδες μαραθωνοδρομοι"- στην ιδια λιστα με τη Ρεμπουλη ναι- γυναικες που εχουν καριερα, πολλες οικογενεια με παιδια (κοπελα στη λιστα εχει 6 παιδια!!!), σπιτια να φροντιζουν κλπ, ειναι ενα καποιο ειδος αναγνωρισης στην προσπαθεια τους και δινει ενα κινητρο σε περισσοτερες γυναικες ν ασχοληθουν με το μαραθωνιο και γιατι οχι να επιδιωξουν κι εκεινες να μπουν στην περιβοητη λιστα. Αντι να τους πουμε χιλια μπραβο τους λεμε "δεν αξιζετε να ειστε στην λιστα"???

Edited by - Elda on 27/04/2017 12:31:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2017 :  13:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο στόχος είναι κατά προσέγγιση... Οι 100 καλύτεροι κάθε φύλου!
Φυσιολογικό δεν είναι?

Ακόμα και αν κάνει κάποιος/α 6 ώρες, αν είναι στις 100 καλύτερες είναι στις 100 καλύτερες.

Αντίστοιχη αναλογία, αν η πρώτη γυναίκα στα 10χλμ στο Π.Π. , κάνει 55 λεπτά πάλι θα ανακυρηχθεί σε Πανελληνιονίκης.

Δεν καταλαβαίνω ποιο ειναι το ερώτημα. Εδώ γράφουμε τις καλύτερες Ελληνίδες. Αν υπάρχει κάποια τεχνική ένσταση (πχ η διαδρομή δεν είναι αναγνωρισμένη, ή πχ αυτή πιάστηκε ντοπε και εκτίει περίοδο ποινής...) να το συζητήσουμε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2017 :  13:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φίλε, προσωπική μου γνώμη είναι ότι, εφόσον μιλάμε για λίστες 100 (η Χ, Ψ) πρώτων, τότε ναι! είναι δυνατόν!
Αντιλαμβάνομαι φυσικά και εγώ το γεγονός ότι η Ρεμπούλη (μια και γίνεται αναφορά) είναι οπωσδήποτε σε άλλο επίπεδο!

Οσο αυξάνεται ο πληθυσμός, τόσο μειώνονται οι διαφορές / αποκλίσεις

quote:
Originally posted by petransfhp

Είναι δυνατόν να είναι στην ίδια λίστα η Ρεμπούλη με 2:42 και μία ελεύθερα αθλούμενη με 3:59 ;
Θέλει αναθεώρηση το "κάτω από 4 ώρες ".
Το παγκόσμιο ρεκόρ γυναικών στον Μαραθώνιο είναι 2:15 στους άνδρες 2:02:57 , ούτε 13' λεπτά διαφορά.
Δεν γίνεται η λίστα των ανδρών του running news να είναι κάτω από 3 ώρες και να έχει μία ώρα διαφορά από των γυναικών.
Τι σχέση έχει να πηγαινει ένας άνδρας με 4:15 και μία γυναίκα με 5:45 και να θεωρούνται στο ίδιο επίπεδο!
Κάποτε ήταν ελάχιστες οι γυναίκες που έσπαγαν το 4ωρο . Τώρα όμως τα πράγματα άλλαξαν και έχουν αυξηθεί κατά πολύ και αυτό συμβαίνει επειδή το 4ωρο είναι πολύ βατό για να σπάσει . Με λίγη μεθοδική προπόνηση είναι πολύ εφικτό. Καμιά σχέση με το 3ωρο των ανδρών όπου για να το σπάσει κάποιος πρέπει να έχει πολύ ιδιαίτερα χαρακτηριστικά σαν δρομέας.
Το παγκόσμιο ρεκόρ άνδρες-γυναίκες έχει 13' διαφορά ,
Το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες είναι 2:19 και 2:45 δηλ 26' διαφορά ,
Οπότε η λίστα του running news θα πρέπει να είναι 30' έως 35' το πολύ παραπάνω για τις γυναίκες δηλ 3:30 έως 3:35 .

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2017 :  17:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλεξάνδρα δεν είναι κατακριτέο να είναι στην ίδια λίστα η πρώτη Ελληνίδα με μία χομπίστρια , αρκεί να είναι κάπου κοντά οι επιδόσεις τους .
Το "κοντά" είναι υποκειμενικό και κάπου εκεί χάνεται η σωστή προσέγγιση.
Επίσης τι πιθανότητα έχει ένας άνδρας να σπάσει το 3ωρο και τι μία γυναίκα το 4ωρο. Πραγματικά ετη φωτος η μία επίδοση από την άλλη !
Το 3:59 απέχει περίπου ΜΙΑΜΙΣΗ ώρα από το πανελλήνιο ρεκόρ γυναικών,(το 2:33 της Πολύζου)!
Όσο κάνει πέρασμα Ημι ο άνδρας του 2:59 που είναι στην λίστα!
Πόσο άλλο να καταλάβουμε όλοι ότι ρε παιδί μου ειναι άδικο αυτό που γίνεται.

Elda το ότι οι γυναίκες είναι 10φορες λιγότερες από τους άνδρες ενισχύει ακόμη περισσότερο τον ισχυρισμό μου!
Αφού είναι λιγότερες θα έπρεπε ακόμη λιγότερες απο τους άνδρες να είναι μέσα στην λίστα! Δηλ Αν τρέχουν Μαραθώνιο 10.000 άνδρες και 1000γυναίκες δεν μπορεί μέσα στην λίστα να είναι 200άνδρες και 200γυναίκες
δηλ το 2% των ανδρών , που είναι λογικό ποσοστό ! ,
Και το 20% των γυναικών που είναι παράλογο!
Εκτός και αν οι Ελληνίδες είναι γεννημένες για Μαραθώνιο.
Βεβαίως και αξίζουν 1000μπράβο όσες γυναίκες μητέρες και μη σπάνε το 4ωρο αλλά είναι άλλο πράγμα η επιβράβευση και άλλο ο χαρακτηρισμός ως καλύτερη Μαραθωνοδρόμος.
Και δεν είναι άδικο για τους άνδρες που κανουν 3:20 , 3:10 και προσπαθούν μία ζωή χωρίς επιβράβευση;

Hermes και Deorum δεν μιλάμε για τους 100 καλύτερους αλλά για τους καλύτερους Έλληνες Μαραθωνοδρόμους. Που και πάλι οι γυναίκες θα ήταν ευνοϊμένες διότι είναι πολύ λιγότερες.


Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να αναφέρω πως γνωρίζω ότι η λίστα του running news ,
είναι μία ιδιωτική και αυθαίρετη λίστα , φτιαγμένη ίσως με κριτήρια που
μεταξύ άλλων έχουν σκοπό και να προωθούν το κέρδος της επιχείρησης.

Δηλαδή δεν σημαίνει ότι οι άνθρωποι του running news θα πρέπει να συμμορφωθούν με μία Στιβική λογική σαν την δικιά μου και πολλών άλλων , γιατί σου λέει "φίλε έγω θέλω να πουλήσω" και δεν μπορούμε να πούμε​ κουβέντα.

Μπορεί όμως αύριο να βγει κάποια άλλη αρχή και να πει,
"ναι ο άνδρας πάει 4:15 η γυναίκα θα πρέπει 5' το χλμ για να θεωρούνται στο ίδιο επίπεδο ".
Και όσο βελτιώνεται το επίπεδο θα μειώνεται και η ψαλίδα.
Για να φτάσει στα 26' για το όριο των Ολυμπιακών αγώνων,
Και στα 13' για την διαφορά στα παγκόσμια ρεκόρ .
Αυτό λένε τα πραγματικά γεγονότα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2017 :  20:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2017 :  01:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η λίστα ειναι εξ αρχής λαθος αν σκεφτείς οτι δεν ξέρουμε τι σημαίνει "μαραθωνοδρόμος". Εχω τρέξει 9 μαραθώνιους με προσήλωση σε προπόνηση (δηλ δεν πάω στα κουτουρού "ας τρέξω μαραθώνιο"). Μου αρέσει πολυ το τρεξιμο και γενικώς τρεχω. Ε, δε θεωρώ οτι ειμαι μαραθωνοδρόμος. Ειμαι δικηγορος. Το οτι τρεχω μαραθωνίους, δε με κανει μαραθωνοδρόμο. Μάλιστα οταν με συστήνουν φίλοι ως μαραθωνοδρόμο, δε μου αρέσει καθόλου. Οποτε, το να βρεθώ στη λίστα, μου φαίνεται αστείο in the first place. Σκέψου τώρα, ποσο αστείο φαίνεται στις Ρεμπουληδες να ειμαι εγω με 4 ώρες παρα στη λίστα. Να μην σου πω οτι δεν ασχολούνται και καθόλου.

Αν η λίστα ηταν βάσει χρόνου (πχ, " οι μαραθωνοδρόμοι κάτω των 3:30"), , θα ηταν μόνο 10 άτομα. Αλλα όπως ειπε και ο Deorum, η λίστα λεει "100" καλύτεροι. Οποτε, καλώς ειναι και οι των 4 ωρών ισως κάποτε δούμε και των 5 ωρών αν ξαφνικά ο κοσμος σταματήσει να τρέχει.

Καταλαβαινω το point σου αλλα δεν ειναι όλα απόλυτα και μετρήσιμα. Ειναι σα να λέμε οτι ο Σαμαρας ή ο Καραμανλής ή ο Τσιπρας ηταν ο καλύτερος πρωθυπουργός. Χάλια όλοι τους αλλα καποιος ειναι ο καλύτερος. Χάλια λοιπόν οι χρόνοι των "100 καλύτερων", αλλά είναι οι καλύτεροι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Delazaren
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2017 :  09:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Delazaren Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
καλά συγνώμη ποιο το πρόβλημα;;;;;; σε τι μας χαλά ή ενοχλεί;;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2017 :  11:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Delazaren

καλά συγνώμη ποιο το πρόβλημα;;;;;; σε τι μας χαλά ή ενοχλεί;;;;



έ, είναι προσβολή να μπαίνει το όνομα του Χ δίπλα στο όνομα του Ψ !

Τι να κάνουμε στην Ελλάδα ζούμε,

Μιας και διάβασα τον αρχικό συλλογισμό, να στο τραβήξω λίγο.

Το παγκόσμιο ρεκόρ Α/Γ είναι 13' διαφορά.
Το όριο των ολυμπιακών είναι 26' διαφορά. (διπλάσιο)
Άρα όταν μιλάμε για τους 100 καλύτερους....
Γιατί να μην είναι περίπου 52 λεπτά διαφορά (διπλάσιο πάλι) ?

Όσο συμπιέζονται οι χρόνοι, τόσο μικραίνουν οι διαφορές. Λογικό είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

evol
Forum-Runner

Greece


54 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2017 :  17:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά μυρίζομαι ζήλια από το φίλο petransfhp προς τις γυναίκες που με τόσο "αργούς" χρόνους μπαίνουν στη λίστα των καλύτερων, ενώ οι άνδρες με τους αντίστοιχους χρόνους, μένουν απ έξω ;)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2017 :  08:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να το πω αλλιώς για να το καταλάβετε ένας άντρας που κάνει 2:59:59 και μια γυναίκα που κάνει 3:59:59 θεωρούνται ότι είναι στο ίδιο επίπεδο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2017 :  08:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε διεθνές επίπεδο ένας άντρας του 2:59:59 και μια γυναίκα του 3:59:59 είναι απλά 2 άνθρωποι που έχουν χόμπι το τρέξιμο. Nothing more, nothing less.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2017 :  09:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η λίστα είναι για τους πρώτους 100 των δύο φύλων και όχι για να συγκρίνει το επίπεδο αντρών - γυναικών .Αφού αυτές είναι οι 100 πρώτες γυναίκες αυτές μπαίνουν
Τι θα ήθελες , η λίστα με τις 100 πρώτες Ελληνίδες να έχει 50 μέσα γιατί οι άλλες είναι αργές ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hlias_3
Forum-Runner

Greece


117 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2017 :  13:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λέω να φτιαχτεί μια λίστα με τους 10 καλύτερους. Μια άλλη με τους 20 καλύτερους. Μια άλλη που να έχει από την 20η θέση έως την 50η. Μια άλλη από την 70η έως την 100η. Μια άλλη μπλα μπλα μπλα ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgos1965
Senior Forum-Runner

579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2017 :  14:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν κοιταξει καποιος το scoring tables iaaf απο την ιστοσελιδα της IAAF θα δει οτι μια επιδοση 4.00 στις γυναικες αντιστοιχει σε 420 βαθμους. Με τους αντιστοιχους βαθμους στους ανδρες βγαινει μια επιδιση3.01 περιπου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000