Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Τσιμπηματα στο Πελμα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 17/05/2017 :  10:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδω και πολυ καιρο εχω τσιμπηματα στα πελματα και κυριως στο αριστερο πελμα.Η πελματιαια απονευρωση αποκλειστηκε μετα απο εξεταση του ορθοπεδικου.Ο φυσιοθεραπευτης μου ειπε οτι μαλλον ειναι απο τις κηλες που εχω και προκαλουν ισχιαλγια στο πελμα.
Εχω πονακια σχεδον 3 μηνες γεματους και συντομα παω για μαγνητικη.
Τετοια τσιμπηματα στο πελμα δεν εχω ξανα συναντησει.ειδικα μετα απο τρεξιμο 7 χιλ την επομενη μερα χειροτερευουν τα τσιμπηματα!
Μετα απο 3 μερες ησυχαζουν τα συμπτωματα πονου χωρις βεβαια να λειπουν τα πονακια.
Εχει συναντησει κατι αναλογο καποιος φιλος δρομεας?τι μπορει να ειναι?δεν εχω συναντησει κατι αναλογο στη ζωη μου.

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2017 :  18:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kαποιος τη γνώμη του?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2017 :  23:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οταν λες "τσιμπήματα", εννοείς τσιμπήματα ή μήπως εννοείς βελονιές;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2017 :  13:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βελονιες ναι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2017 :  21:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το εχω πάθει 3 ει πάθει και ο gargantua απο εδω (στο forum εννοώ). Εγω ένιωθα βελόνες ή σα να πατάω σε χαλίκια. Την 1η φορα το ένιωσα οταν ειχα βγει να τρέξω ενα 20αρι. Συνέβη στο 19οχλμ και ακινητοποιήθηκα αμέσως. Δε μπορούσα να πατήσω. Κράτησε για μερικές ώρες και μου πέρασε. Τη 2η φορα μου κράτησε 3 μέρες (συνέβη 4 μέρες πριν τον μαραθώνιο...). Την Τρίτη φορα συνέβη το πρωι της 9ης Φεβρουαρίου 2017. Ξύπνησα και οταν σηκώθηκα απο το κρεββάτι και πάτησα το πόδι, πετάχτηκα απο τον πόνο. Επί μια εβδομάδα περπατούσα με τη φτέρνα. Απίστευτος πόνος! Μετα καλυτερεύσε και μπορούσα να περπατάω -απλά με ενόχληση. Τρεις εβδομαδες μετα πήγα στον ορθοπεδικό και μου ειπε να το αποφορτισω. Κοινώς, πήρα μια πατερίτσα και πραγματικά βοήθησε. Αφου πέρασαν δυο μήνες έτρεξα ενα 5αρι για δοκιμή και οκ, δε με ενόχλησε. Για 2 εβδομαδες δεν έτρεξα καθόλου και μετα απο τις 2 εβδομαδες έτρεξα παλι 5. Δε με ενόχλησε στο τρεξιμο αλά το βράδυ εκείνης της ημέρας επανηλθε η ενόχληση (όχι πόνος, ενόχληση). Απο τότε, εχω μια ενόχληση οταν πιέζω με το χέρι.

Δεν ξέρω που ακριβώς σε πονάει, μπορεί να ειναι νεύρωμα μορτον. Βελονιές και χαλίκια ειναι σύμπτωμα του νευρωματος μορτον. Google it. Βασικά κανεις υπομονή να περασει. Εγω το εχω ρίξει στο ποδήλατο και στο κολύμπι που τόσο πολυ δε μου άρεσαν......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2017 :  11:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εχω συντομα θα βγαλω μαγνητικη..μου ειπαν στην αρχη για πελματιαια και μετα για ισχιαλγια..με χτυπαει και στα 2 πελματα..δεν ξερω θα δειξει..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2017 :  18:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κανε και πες μας (όχι ότι είμαστε γιατροί αλλά....κοντεύουμε να γίνουμε τουλάχιστον ποδολόγοι)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2017 :  23:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μη μπλεξεις με αδιαφορους ορθοπεδικους.Αυτο μονο!λιγοι πλεον οι γιατροι που συγχρονως ειναι και ανθρωποι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2017 :  20:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ pumafaas,

Δίνεις πολύ λίγες πληροφορίες για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε. Πώς ξεκίνησαν τα τσιμπήματα (σταδιακά/μετά από τραυματισμό ή απότομη κίνηση); Είναι σε όλο το πέλμα/πέλματα ή σε κάποια πιο περιορισμένη περιοχή; Εμφανίζονται μόνο μετά από τρέξιμο 7χμ; Ηρεμούν μόνο με ξεκούραση; Στον ύπνο έχεις ενόχληση; Έχεις αλλάξει τον όγκο προπόνησης πρόσφατα και πόσο; Έχεις άλλα προβλήματα υγείας που να γνωρίζεις; Λαμβάνεις φάρμακα/συμπληρώματα; Πόσο καιρό έχεις που τρέχεις; Αυτά είναι λίγα από τα ερωτήματα που θα σου έκανε ένας επαγγελματίας υγείας για να έχει μια πρώτη εικόνα.
Είναι δύσκολο να βρεις απάντηση στο πρόβλημά σου εδώ. Μόνο κατευθύνσεις μπορούμε να σου δώσουμε. Από τη στιγμή που έχεις ενοχλήσεις εδώ και 3 μήνες τώρα, πρέπει να επισκεφθείς επαγγελματία υγείας για εξειδικευμένη αντιμετώπιση. Η διάγνωση της ισχιαλγίας μου ακούγεται πολύ γενική. Η πελματιαία απονευροπάθεια/απονευρωσίτιδα δεν έχει την κλινική εικόνα που περιγράφεις, οπότε δεν φαίνεται να έχει βρεθεί η αιτία των συμπτωμάτων σου. Η εξέταση με μαγνητική δεν έχει υψηλή αξιοπιστία χωρίς αντίστοιχη κλινική εικόνα. Επομένως, η απλούστερη συμβουλή είναι να μειώσεις τον εβδομαδιαίο όγκο τρεξίματος για 1-2 εβδομάδες και να καταγράψεις τις αλλαγές στα συμπτώματά σου.
Εύχομαι καλή επάνοδο.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2017 :  00:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου και ολους οσους εχουν διαβασει το θεμα μου..
Οτι και να πω για το προβλημα μου ειναι λιγο..Ξεκινησε ακριβως 4 μηνες πριν ενα μεσημερι οπου πηγαινα για τρεξιμο.Τσιμπηματα για αρχη στο ενα πελμα οπου στο τρεξιμο ηταν ενοχλητικο!Αμεσως μετα την αλλη μερα τσιμπηματα και στο αλλο πελμα.
Επισκεψη στον ορθοπεδικο μου οπου με μια γρηγορη διαγνωση <ηπια πελματιαια>.ΕΔΩ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΟΛΓΟΘΑΣ!
Ασκησεις για πελματιαια και φυσιοθεραπειες.Παντα ομως ο φυσιοθεραπευτης μου ελεγε ΔΥΝΑΤΑ οτι αυτα δεν ειναι συμπτωματα πελματιαιας που εχω..καθολου πονο στη πτερνα ουτε πονους το πρωι που σηκωνομουν..
Το ιστορικο μου, 40 χιλ την εβδομαδα και τιποτα αλλο με προβλημα μεσης 2 κηλες.
Ψαχνοντας οσο περνουσε ο καιρος για πελματιαια διαβαζω ενα ξενο φορουμ το οποιο ελεγε οτι συμτωματα πελματιαιας προκαλει και η ισχιαλγια..2 μηνες μετα επισκεφτομαι αλλο ορθοπεδικο ο οποιος μονο ΠΕΛΜΑΤΙΑΙΑ δεν κανει διαγνωση.αλλα βλεποντας μαγνητικη μεσης κανει διαγνωση οτι ισως ειναι ισχιαλγια που χτυπαει στο πελμα.
Σε ολο αυτο το διαστημα των 3 μηνων περιπου εκανα 3 τρεξιματα οπου διαπιστωσα οτι σε ενα ΤΡΕΞΙΜΟ δεν ειχα πονο καθολου στο πελμα καθως ετρεχα αλλα την αλλη μερα το πρωι ειχε χειροτερεψει ο πονος.
Ο φυσιοθεραπευτης μου ειπε ισως ειναι νευρο που χτυπαει και ερεθιζεται εξαιτιας της κηλης.
Επισκεφτομαι ξανα τον ιδιο ορθοπεδικο που εκανε διαγνωση πελματιαια και μετα απο λεπτομερη ελεγχο λεει οτι τελικα ΔΕΝ εχω ΠΕΛΑΜΤΙΑΙΑ οπου απορει και αυτος..Μου γραφει μαγνητικη η οποια θα γινει συντομα αφου του ειπα οτι ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΣΟΣ ΚΑΙΡΟΣ για να με στειλεις για μαγνητικη!!ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ!ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!
Εν το μεταξυ καθε πρωι και ολη μερα τσιμπηματα στο αριστερο πελμα αλλα και μερικες φορες και στο δεξι...ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ 4 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ..ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ..
Αυτα με ολιγα για τη περιπετεια μου οπου ελπιζω να τελειωσει συντομα!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΧΘΡΟ ΜΟΥ ΟΛΟ ΑΥΤΟ!
το να μη σου βρισκουν τι εχεις η καλυτερα η αδιαφορια ορισμενων γιατρων ειναι που σε ΣΚΟΤΩΝΕΙ......

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ,,,,

Edited by - pumafaas on 24/05/2017 00:11:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/05/2017 :  20:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικα η μαγνητικη στο πελμα ειναι πεντακαθαρη.τενοντες και μυς αριστοι.Πελματιαια πεντακαθαρη..2 μηνες παλευα με ασκησεις και η διαγνωση του ορθοπεδικου αποδειχθηκε ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΗ...Δεν ξερω με εσας αλλα εγω εχω πεσει σε πολλες λαθος εκτιμησεις το τελευταιο χρονο που μου κοστισε και χρημα και ψυχολογια.
Θα ηθελα να ρωτησω αφου αποκλειστηκαν πιθανοι τραυματισμοι τι αλλο μπορει να ειναι τα συνεχη τσιμπηματα στα πελματα εδω και 4 μηνες?
Ο φυσιοθεραπευτης μου ο οποιος εχει πεσει μεσα σε ολες τις διαγνωσεις μου ειπε οτι ειναι προβλημα απο τη μεση(εχω κηλες) που αντανακλουν στα πελματα.ηδη εδω και 14 μερες κανω ασκησεις Μckenzie.
Tην εβδομαδα που ερχεται θα παω στον ορθοπεδικο να του δειξω ταη μαγνητικη και να δει ΠΟΣΟ ΛΑΘΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ.
Για να ψαξω για ισχιαλγια και εαν προερχεται 100 τοις εκατο απο τη μεση χρειαζεται καποιες εξετασεις?ξερει καποιος ?
ΣΑς ευχαριστω και ευχομαι ολοψυχα να μη πεσετε σε ΛΑΘΟΣ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΥΣ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/05/2017 :  02:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν ειναι κηλη αριστερη που πιεζει το νευρο στο αριστερο ποδι γιατι μερικες φορες σου βγαζει τσιμπηματα και στο δεξι?Μηπως πηγαινοερχεται δεξια-αριστερα η κηλη?
Ψαξε καλα το πελμα σου να δεις αν βγαζει πονο στην εντονη πιεση.Μετα κανε το ιδιο στις γαμπες.Οι μυικοι σπασμοι δε φαινονται στις εξετασεις που γινονται.
Οι καταφυσεις των περονιαιων ειναι στο πελμα.Δοκιμασε να πιεσεις κατα μηκος του εξω μερους της κνημης.
Κανε το ιδιο με τον οπισθιο κνημιαιο.
Αν δε βγαζεις ακρη πηγαινε πιο ψηλα στο δικεφαλο,στον απιοειδη.
Να εχεις υποψη σου οτι το σπονδυλικο επιπεδο απο το οποιο εξερχεται ενα νευρο ειναι μονο ενα απο τα πολλα σημεια που μπορει να παγιδευτει αυτο το νευρο.
Και οταν πιεζεται καποιες φορες το νευρο εκει λιγες φορες ειναι λογω κηλης.Συνηθως το κανουν οι κοντοι στροφεις μυς τοπικα.

Αντιθετα δηλαδη με αυτα που σας λενε κατα κορον, πολυ σπανια μια οσφυαλγια ,μια ισχιαλγια θα οφειλεται σε κηλη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/05/2017 :  07:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχε υπόψη σου ότι έχω κήλη και δεξιά από ότι μου είχαν πει...και αριστερά...μπορεί να κάνω και λάθος...το θέμα είναι ότι υπάρχουν τσιμπήματα και στα δύο πέλματα με περισσότερο το αριστερό..εχτες ένιωθα και λίγο σαν κάψιμο στο πέλμα..έχω απελπιστει μπορώ να πω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2017 :  00:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η μαγνητική στα πέλματα βγήκε πεντακάθαρη.ομως τα τσιμπήματα στα πέλματα και στις φτέρνες συνεχίζονται κανονικά...ο ορθοπεδικός σήκωσε τα χέρια ψηλά μη μπορώντας να βρει τι έχω...νόμιζε ότι κάτι έχω στα πέλματα όπως πελματιαια που είχε πει πριν 4 μήνες αλλά βγήκε καθαρή η μαγνητική και του είπα πόσο λάθος διάγνωση έκανε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2017 :  00:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by pumafaas

Η μαγνητική στα πέλματα βγήκε πεντακάθαρη.ομως τα τσιμπήματα στα πέλματα και στις φτέρνες συνεχίζονται κανονικά...ο ορθοπεδικός σήκωσε τα χέρια ψηλά μη μπορώντας να βρει τι έχω...νόμιζε ότι κάτι έχω στα πέλματα όπως πελματιαια που είχε πει πριν 4 μήνες αλλά βγήκε καθαρή η μαγνητική και του είπα πόσο λάθος διάγνωση έκανε!τι συμβουλευςται να κάνω? Πήγα και σε νευρολόγο και αυτός δεν μπορεί να βρει κάτι...νσ πάω ξανά σε άλλο ορθοπεδικό η σε ποδολογο?

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2017 :  15:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tι προτείνετε λοιπόν μιας και βγήκε καθαρή η μαγνητική στο πέλμα? Τα τσιμπήματα και ο πόνος συνεχίζονται...να υπάρχει άλλη αιτία?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000