Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Τσιμπηματα στο Πελμα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2017 :  18:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μήπως να μην τρέξεις μέχρι να σου περασει;
Εγω αυτό εκανα. Μόνο που ξεκίνησα και έτρεξα 5 φορές και με ξανάπιασε. Θα πάω να κανω μαγνητική. Εύχομαι να δείξει κατι διοτι αν δε δείχνει δεν ξέρεις τι σου γινεται. Τουλάχιστον να ξέρω τι ειναι.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2017 :  18:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό ξαναπες το...
Να εύχεσαι να δείξει κάτι, γιατί μετά από πολλές εξετάσεις και γιατρούς που σου λένε δεν είναι τίποτα... εσύ συνεχίζεις και πονάς.
Σε σημείο να αρχίσεις να σκέφτεσαι μήπως είσαι υποχόνδριος... μήπως είσαι τρελός, μήπως όλα είναι στο μυαλό σου κτλ...
Πολύ άσχημο πράγμα. Να ψάχνεις κάποιον να σε πιστέψει.

Τουλάχιστον είναι για σχετικά ασήμαντα πράγματα (το χόμπι μας) και όχι για κάτι πολύ σημαντικό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2017 :  21:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γω μετα απο 4 μηνες αρχισα και τρεχω μιας και η μαγνητικη δεν εδειξε τιποτα..το θεμα ειναι να μαθω τι εχω μιας και ποναω ακομη..ειναι ΤΡΕΛΟ αυτο..τωρα θα αλλαξω ξανα ορθοπεδικο μηπως βρω και σωτηρια μετα το ΝΟΥΜΕΡΟ που ειχα 4 μηνες να με βλεπει χωρις αποτελεσμα αλλα με μια πελματιαια που ΔΕΝ ΕΙΧΑ!ΕΛΕΟΣ.
Τι μπορει να ειναι τελικα λετε?τσιμπηματα και στα 2 πελματα και στη φτερνα με περιισοτερο το αριστερο?να εχει τετοια συμπτωματα η μεση και οι κηλες που εχω χωρις να ποναει στη μεση?ο πιο τρελος τραυματισμος εαν ειναι τελικα που μου εχει τυχει!να μη βρισκεις τι εχεις!
Kαι μπορει να ειναι για το χομπι μας αλλα εαν πονας σε καθημερινη βαση ολη μερα δεν μπορεις να το αμελησεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2017 :  19:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ pumafaas,

Αν θες τις συμβουλές μου, αρχικά βγάλε από το μυαλό σου τη σύνδεση των ενοχλημάτων σου με τις κήλες στη μέση σου. Δεν συνδέονται απαραίτητα το ένα με το άλλο.

Δεύτερον, έχε υπόψη σου ότι η έκφραση πόνου είναι μια εγκεφαλική διεργασία που δεν σχετίζεται άμεσα με την πραγματική κατάσταση των ιστών αλλά επηρεάζεται ΚΑΙ από πολλούς παράγοντες.

Τρίτον, επειδή τα τσιμπήματα βάζουν υποψίες για εμπλοκή του νευρικού ιστού, ο φυσικοθεραπευτής σου πρέπει να αξιολογήσει/επαναξιολογήσει την πιθανότητα αυτή με κλινικές δοκιμασίες.

Τέταρτον, αν όλα όσα κάνεις για αποκατάσταση (ασκήσεις McKenzie διάβασα κάπου) ΔΕΝ σε βοηθάνε τόσο καιρό, είναι άσκοπο να τα συνεχίσεις. Χρειάζεται μια επαναξιολόγηση της κατάστασης και μια άλλη αντιμετώπιση.

Τέλος, γνώμη μου είναι ότι η αναζήτηση του "Άγιου Δισκοπότηρου" της ιατρικής-ιστικής διάγνωσης (πχ ισχιαλγία ή πελματιαία απονευρωσίτιδα/απονευρωσιτοπάθεια) δημιουργεί στρες που επηρεάζει αρνητικά τον πόνο σου. Όταν απουσιάζει μια σοβαρή παθολογία (πχ κάταγμα) και τα συμπτώματα επιμένουν για μεγάλο χρονικό διάστημα, αν και έχουν ακολουθηθεί αγωγές (φαρμακευτικές, φυσικοθεραπευτικές κ.ά.), τότε δεν έχουν αντιμετωπιστεί οι περισσότεροι παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν τον πόνο και δεν έχει βρεθεί ο κύριος μηχανισμός πρόκλησης του πόνου. Επομένως, αναζήτησε άλλον επαγγελματία υγείας αν ο υπάρχων δεν μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο. Έχεις κάνει πολλές ακτινοδιαγνωστικές εξετάσεις που ήταν ανούσιες και που δεν έδειξαν κάποια σοβαρή παθολογία. Οπότε, από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποια σοβαρή παθολογία, μην ανησυχείς για την επιβίωσή σου και έχε στο νου σου μια πλειάδα παραγόντων που συμβάλλουν στον πόνο σου (από τη σχέση σου με την οικογένειά σου μέχρι την οικονομική σου κατάσταση και το εργασιακό σου περιβάλλον). Συνέχισε να τρέχεις σε πολύ μικρότερη ένταση από την τελευταία φορά (4 μήνες πριν) και μείνε δραστήριος. Κάποια άλλη συμβουλή δεν μπορώ να σκεφτώ.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2017 :  23:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ φίλε σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου...άγχος πολύ όλο αυτό το καιρό.δεν φαντάζεσαι.και δεν είναι καλό σίγουρα.βεβαια όταν γνωστός ορθοπεδικός σου βγάζει πελματιαια και 2 μήνες τώρα κανείς ότι περνάει από το χέρι σου και μετά σου λέει δεν έχεις τίποτα όπως έδειξε η μαγνητική τότε τρελαινεσαι!
Τα τσιμπήματα στα πέλματα κάτι τέτοιο ίσως δείχνει..κάποια νευρική επιπλοκή..μπορεί από τη μέση? Δεν ξέρω..αρχίζω λοιπόν από δεύτερα με καινούργιο ορθοπεδικό και εύχομαι τα καλύτερα..
Εδώ και λίγο καιρό τρέχω ξανά μιας και η μαγνητική είναι πεντακάθαρη και μπορώ να πω ότι ψυχολογικά είμαι πολύ καλύτερα..
Βέβαια θέλω να βρεθεί η αιτία όλων αυτών για να ησυχάσει και το μυαλό...γιατί πόνος υπάρχει και δεν είναι φαντασία...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PANOS372
Advanced Forum-Runner

262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2017 :  13:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γνωμη μου ειναι να μη ξανα τρεξεις μεχρι να πας σε ενα καλο!!! φυσικοθεραπευτη για αξιολογηση και φυσικοθεραπειες...

"Never let the body tell the mind what to do. The body will always give
up...." George Patton
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/06/2017 :  11:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό που να κάθομαι εξαιτίας δουλειάς κάνα δίωρο και να με πεθαίνουν τα πέλματα δεν το έχω ξανά ζήσει!!!και λίγο κάψιμο που και που στο ένα πέλμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2017 :  21:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήγα σε ειδικό ορθοπεδικό παθήσεις πελμάτων.αφου με εξέτασε με λεπτομέρεια και μου έκανε άλλο ένα λεπτομερές πελματογραφημα διαπίστωσε μια μικρή βλαισοπτερνια.μου είπε ότι μάλλον όλο αυτό επηρεάζει το πάτημα μου και έχω πόνο στα πέλματα.ειδικοι πατοι που θα κατασκευασει θα μου δώσουν λύση στο πρόβλημα που προέκυψε τους τελευταίους 5 μήνες...
Η γνώμη σας για τους πατους?έχει κάποιος στο παρελθόν κάτι ανάλογο ? Οι πατοι τι λένε?

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2017 :  22:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Ειδικός ορθοπεδικός σε παθήσεις πελμάτων"-Ε, πολυ πιθανό να σου έδινε πάτους.
Βασικά, δυστυχώς στην Ελλαδα δεν υπάρχει εμπιστοσύνη. Εχει χαθεί σε όλα τα επαγγέλματα:γιατρούς (χρειάζεστε επειγόντως χειρουργείο), δικηγόρους (θα κανουμε αγωγή και θα ζητήσουμε 1.000.000€), συνεργεία αυτοκινήτων (που πάτε κυρία μου ετσι; Θα σκοτωθείτε! Πρέπει να αλλάξουμε ψαλίδια).

Ειχα φτιάξει κάποτε πατους και δεν τους άντεξα ούτε 2 μέρες. Λες και πάταγα σε ξύλο. Άλλοι έχουν σωθεί όμως.

Αναμένουμε νέα σου.

Edited by - ALEXANDRA on 12/06/2017 22:10:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2017 :  22:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το θέμα είναι ότι ναι έχει χαθεί η εμπιστοσύνη..και ποτέ δεν είχα ιδιομορφία στα πέλματα μου...ήμουν σίγουρος ότι θα μου έδινε πατους....η λύση μου φαίνεται είναι να μη ξαναπάς σε γιατρό...αν πάω σε άλλον θα μου πει κάτι άλλο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2017 :  23:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το θεμα ειναι να βρεις κάποιον που να τον εμπιστευθείς. Βέβαια κ αυτος μπορεί να κάνει λαθος. Αλλα δεν υπάρχει ο αλάνθαστος. Εγω εμπιστεύομαι τον ορθοπεδικό μου. Και παρ ολο που δε με αφήνει να κανω μαγνητική ( ενώ ειχαμε πει να κανω), τον εμπιστεύομαι. Και ξέρεις γιατί; Διοτι μου λεει οτι "και νεύρωμα μορτον να ειναι, δε στο χειρουργώ". Ποιος το λεει αυτό σήμερα;
Απλά δεν ξέρω τι ακριβώς εχω. 😂

Αλλα εχει μια λογική: σου λεει ειναι απο το τρεξιμο. Επαγγελματίας δεν είσαι, ξεκουράσου. Και πράγματι, οταν Το ξεκούρασα, μου πέρασε. Αλλα μετα απο 5 τρεξίματα ξαναενόχλησε. Παντως είπαμε οτι μεχριι την άλλη εβδομάδα θα περιμένουμε. Μετα θα πάω να την κανω.

Ορις το παρόν εκανα τεστ κοπώσεως σήμερα για να παρω χαρτί για την πισίνα. Αλλα σαν το τρεξιμο δεν εχει.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2017 :  23:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα μου δώσει τα αποτελέσματα πέμπτη...πατους δεν έχω φορέσει αλλά δεν πιστεύω θα τους αγοράσω γιατί μέσα μου ξέρω ότι δεν θα τους φορέσω...έχω άλλη μια επίσκεψη σε άλλον ορθοπεδικό.ο 3 στη σειρά και μετά τέλος...αρκετά τους έδωσα.οποτε θελει ας περάσει ο πόνος...μάθαμε τώρα με το παραμικρό πατους....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2017 :  00:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είσαι Αθήνα; Θες να σου πω σε ποιον πηγαίνω; Ειναι δρομέας και πρώην μαραθωνοδρόμος και ironman. Οποτε καταλαβαίνει καλα τον "πόνο" σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2017 :  12:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστυχώς είμαι από επαρχία.σε ευχαριστώ πάντως..δεν διαβάζω και τα καλύτερα τελικά για τους πατους που σου φτιάχνουν οι ορθοπεδικοί και δεν ξέρω γιατί....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2017 :  14:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι ορθωτικές συσκευές (ορθοπεδικοί πάτοι) μπορούν να φανούν χρήσιμες σε δομικές-ανατομικές αλλαγές του ποδιού αλλά όχι σε λειτουργικές.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000