Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 ΑΜΑ ως long run εν όψει ανοιξιάτικου Μαραθώνιου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 13/06/2017 :  10:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερίζω τη δρομική παρέα!
Σκέφτομαι να κάνω μια προσπάθεια σε εαρινό μαραθώνιο του 2018. Το Ναύπλιο φαντάζει μια εύκολη λύση, αλλά μέχρι τότε μπορεί να βρεθεί και άλλος αγώνας, ίσως σε άλλη χώρα.
Τα τελευταία δύο χρόνια κάνω το φθινόπωρο προετοιμασία για το 10άρι του ΣΔΥΑ και μετά μπαίνω για μαραθώνιο. Φέτος, σκέφτομαι να πάρω διαφορετική προσέγγιση. Να παίξω αρκετά με τα κατώφλια μου, χωρίς να εστιάζομαι ιδιαίτερα σε ρυθμούς αγώνα και αρχές Νοεμβρίου να κατέβω στον ΑΜΑ αλλά με τη λογική ενός πολύ μεγάλου LR.
Ακολούθως, τέλη Νοεμβρίου - αρχές Δεκεμβρίου άλλα 2-3 αργά μεγάλα longs των 2.30' ωρών και από τέλη Δεκεμβρίου προετοιμασία!
Θεωρώ ότι θα μου δώσει προσαρμογή εν όψει του μαραθώνιου της άνοιξης, ιδιαιτέρως δε αν είναι το Ναύπλιο, που θα γίνει αρχές Μαρτίου (και όχι Απρίλιο).

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2017 :  10:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
* όταν λέω ΑΜΑ ως lr, εννοώ pace 1'/k αργότερο από το ρυθμό αγώνα μαραθώνιου που έχω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2017 :  11:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα! Κάτι παρόμοιο θέλω να κάνω κ εγώ. Χαλαρά το μαραθώνιο της Αθήνας (πού φτάσαμε, ε?) και μετά έναν δυνατό την άνοιξη.
Δε νομίζω να έχουμε πρόβλημα, ίσα ίσα θα είναι καλή προσαρμογή. Μόνο σε κάποιον εντελώς αρχάριο θα του έπεφτε βαρύ δύο μαραθώνιοι σε 4 μήνες...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2017 :  12:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορει να μην ειμαι στα κυβικα του HERMES ......αλλα θα ηθελα να καταθεσω την οποια εμπειρια μου .
Το 2014 στις 13 Απριλιου , πηγα στο μαραθωνιο της Βιεννης οπου και εκανα 3:59:55 !!!!!!! Την ιδια χρονια 22 Φεβρουαριου ειχα κανει το 50αρι της Ψαθας με ρυθμο 6:30 - 6:40 και πιο αργα ορισμενα κομματια .
Εχω την εντυπωση λοιπον οτι ποιο πολυ με βοηθησε παρα με εκοψε το 50αρι .

Συμπερασμα : καντο HERMES οπως το σκεφτηκες αλλα θελει προσοχη να μην παρασυρθεις στον ΑΜΑ , ελα μαζι μας να κερδισουμε και οι δυο , εσυ θα μας τραβας και εμεις θα σε κραταμε .



AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2017 :  12:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...με την εμπειρία που έχεις δε θα σου στοιχίσει ιδιαίτερα αλλά από την άλλη πιστεύω ότι δε θα έχεις και ιδιαίτερο προπονητικό όφελος! Αν θέλεις να λαγουδάρεις παρέα στο ρυθμό που σκέφτεσαι...τότε "just do it"! Θα τον απολαύσεις ιδιαίτερα τον αγώνα και σίγουρα θα απόκτήσεις μια ανθεκτικότητα. Από την άλλη εκείνη την ημέρα μπορείς να κάνεις ένα 2.5ωρο σε ρυθμό σαφώς πιο γρήγορο από αυτό που σκέφτεσαι στον ΑΜΑ (+30" από το ρυθμό του αγώνα σου για παράδειγμα).

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2017 :  12:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
έχω τρέξει κάμποσους... δεν τίθεται ζήτημα ικανότητας απλά να βγάλω τα 42 αλλά ζήτημα επιθυμητού χρόνου.
Τρέχω συστηματικά από 2011 και από το 2004 πάντοτε κάτι έκανα από τρέξιμο, αν και όχι με την ίδια συνέπεια...

Κατά την κυρίως προετοιμασία μου (από αρχές Ιανουαρίου), θα κινηθώ σε longs έως 24/25 χλμ αλλά με αρκετά γρηγορότερα paces (κοντά στο ρυθμό μαραθώνιου) αλλά και σε τρεξίματα 15/16 χλμ στο ρυθμό μαραθώνιου ή και χαμηλότερο.
Ωστόσο, εκτιμώ ότι ένα μεγάλο αργό τρέξιμο κάθε 2 εβδομάδες Νοέμβριο & Δεκέμβριο εντεταγμένο σε γενικότερη προπόνηση με λοιπές προπονητικές μονάδες όχι ιδιαίτερα υψηλών εντάσεων και με ήπιο χιλιομετρικό όγκο, θα μου δώσει πολλά οφέλη προσαρμογών, που θα μου επιτρέψουν να μπω σε περισσότερο εξειδικευμένες προπονήσεις αλλά και σε μεγαλύτερο εβδομαδιαίο όγκο χιλιομέτρων.
Από την άλλη, προετοιμασία για 10άρι, ενώ σαφέστατα δίνει "κεκτημένη ταχυτητα" και σαφέστατο πλεονέκτημα στην αναερόβια ικανότητα, που και αυτά είναι χαρακτηριστικά που επιτρέπουν σε κάποιον να μπει σε εξειδικευμένες προπονήσεις με άλλον αέρα, υστερεί σαφώς στο να προετοιμάσει κάποιον στο στοιχείο που χαρακτηρίζει θεμελιωδώς το μαραθώνιο, δηλαδή το να μπορεί κανείς να τρέχει - έστω και αργά - επί μεγάλο χρονικό διάστημα, ενώ, λόγω των διαλειμματικών και των τέμπο σε ρυθμό δεκαριού, καταπονεί το μυϊκό σύστημα, ιδιαιτέρως σε κάποιον που διάγει την 5η δεκαετία της ζωής του!

Με χαρά ακούω γνώμες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2017 :  12:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

...με την εμπειρία που έχεις δε θα σου στοιχίσει ιδιαίτερα αλλά από την άλλη πιστεύω ότι δε θα έχεις και ιδιαίτερο προπονητικό όφελος! Αν θέλεις να λαγουδάρεις παρέα στο ρυθμό που σκέφτεσαι...τότε "just do it"! Θα τον απολαύσεις ιδιαίτερα τον αγώνα και σίγουρα θα απόκτήσεις μια ανθεκτικότητα. Από την άλλη εκείνη την ημέρα μπορείς να κάνεις ένα 2.5ωρο σε ρυθμό σαφώς πιο γρήγορο από αυτό που σκέφτεσαι στον ΑΜΑ (+30" από το ρυθμό του αγώνα σου για παράδειγμα).

Free your feet...free your senses!


Μανώλη, δεν είχα δει την απάντηση σου γιατί έγραφα τη δική μ, ενώ δυστυχώς δεν έχω κ άπλετο χρόνο αυτή τη στιγμή...
γιατί λες ότι δεν θα έχω προπονητικό όφελος? θα με ενδιέφερε σαφώς η γνώμη σου, αφού είσαι εξπέρ!
όσο για το άλλο που έχω κάνει μπολντ, θα σκεφτόμουν ισως να "γκαζώσω" (αναλογικά) την κατηφόρα από γέφυρα και κάτω, αλλά αυτό που προτείνεις το φοβάμαι λίγο, μην καταπονηθώ υπερ του δέοντος...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2017 :  12:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by as400

Μπορει να μην ειμαι στα κυβικα του HERMES ......αλλα θα ηθελα να καταθεσω την οποια εμπειρια μου .
Το 2014 στις 13 Απριλιου , πηγα στο μαραθωνιο της Βιεννης οπου και εκανα 3:59:55 !!!!!!! Την ιδια χρονια 22 Φεβρουαριου ειχα κανει το 50αρι της Ψαθας με ρυθμο 6:30 - 6:40 και πιο αργα ορισμενα κομματια .
Εχω την εντυπωση λοιπον οτι ποιο πολυ με βοηθησε παρα με εκοψε το 50αρι .

Συμπερασμα : καντο HERMES οπως το σκεφτηκες αλλα θελει προσοχη να μην παρασυρθεις στον ΑΜΑ , ελα μαζι μας να κερδισουμε και οι δυο , εσυ θα μας τραβας και εμεις θα σε κραταμε .



AS400


μπα! αν τραβιόμαστε θα κουραστούμε!!! που να σε τραβάω κιόλας, 2 μέτρα άνθρωπο!!!!!
πέρα από την πλάκα πάντως AS, το σκέφτομαι σοβαρά...θεωρώ έχει πλεονεκτήματα... επιτέλους, είναι πολύ μακριά από το Μάρτιο (εφόσον γίνει long run & όχι αγώνας)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000