Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Διακοπή καπνίσματος και τρέξιμο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

tsila95
Newbie Forum Runner



2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 22/06/2017 :  23:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά χαρά σε όλους,είμαι 23 χρονών και αποφάσισα να κόψω το κάπνισμα και να αρχίσω το τρέξιμο και συγκεκριμένα το ορεινό αφού έχω την τύχη να έχω σπίτι στους πρόποδες του Σμόλικα..Καπνίζω 5 χρόνια και πλέον πήρα την απόφαση να απαλλαγώ μια και καλή απο αυτο το δηλητήριο,αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να ξεκινήσω αμέσως το τρέξιμο(γιατι λαχανιάζω εύκολα και νιώθω έντονο πόνο στο θώρακα) που προφανώς οφείλεται στο τσιγάρο και όχι στο βάρος(50 κιλά είμαι),πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα για να επανέλθει η φυσιολογική αναπνοή και μετά να αρχίσω?Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by - tsila95 on 23/06/2017 00:16:05

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2017 :  07:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Ε βεβαια ...σιγα σιγα...θα προσαρμοστει το σωμα !!! Υπομονη κ επιμονη !!

Καλως ηρθες !!

https://panosmaltezos.wordpress.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2017 :  09:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήρες τη σωστή απόφαση συγχαρητήρια. Εγώ το έκοψα λίγο πριν κλείσω τα 30 μετά από 13 χρόνια άπειρων πακέτων. Μετά από μισό χρόνο έστω σιγά-σιγά μπορούσα να τρέχω 10 χιλιόμετρα τη μέρα. Υπομονή και επιμονή όπως είπε και ο Στρατηγός πιο πάνω!

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

HarisPs
Newbie Forum Runner



39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2017 :  09:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπομονή και μην το βάλεις κάτω! Μπράβο για την απόφαση να απαλαγείς από αυτό το πράμα νωρίς. Πρόσεχε τα πόδια σου και τα γόνατά σου εφόσον πας βουνό μέχρι να συνηθίσει το σώμα σου και αποκτήσεις την τεχνική.
Να θυμάσαι ότι δεν πρέπει να το παρακάνεις για να μην τραυματιστείς, γιατί εύκολα θα σε χτυπήσει άσχημα στον ψυχολογικό τομέα.

Καλώς ήρθες!! Δύναμη και θέληση, το πρώτο βήμα το έκανες, σιγά σιγά θα δεις τεράστια αλλαγή όσο καθαρίζουν τα πνευμόνια σου!

Καλή συνέχεια, με υγεία!

---------
Σημασία δεν έχει το ταξίδι, αλλά τι θα φάμε όταν φτάσουμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2017 :  10:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια για την απόφασή σου!
Όσον αφορά στην ερώτησή σου, πολύ απλά άκου το σώμα σου, αυτό θα σε καθοδηγήσει. Ξεκίνα αργό τρέξιμο, περπάτα λίγο, ξανά τρέξιμο κ.ο.κ.
Χωρίς υπερβολές, ειδικά στην αρχή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2017 :  10:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το λαχάνιασμα και ο πόνος στο στήθος μπορεί να μην είναι μόνο λόγω του καπνίσματος αλλά προφανώς και της κακής φυσικής κατάστασης γενικότερα. Δώσε χρόνο στο σώμα σου να προσαρμοστεί και θα δεις θεαματική πρόοδο!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2017 :  11:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

Το λαχάνιασμα και ο πόνος στο στήθος μπορεί να μην είναι μόνο λόγω του καπνίσματος αλλά προφανώς και της κακής φυσικής κατάστασης γενικότερα. Δώσε χρόνο στο σώμα σου να προσαρμοστεί και θα δεις θεαματική πρόοδο!

Free your feet...free your senses!



Κατά την άσκηση, ακόμα και έμπειροι που απλά το έχουν αφήσει λίγο καιρό, για λίγο μέχρι να ξανα-ανοίξουν να το πω έτσι τα πνευμόνια, ίσως είναι λογικός ένας μικρός πόνος, καθώς και τα πνευμόνια και το διάφραγμα και η καρδιά δεν παύει να είναι ένας μυς που δουλεύει δυνατά μετά από απραγία.


Αν δεις ότι μετά από 4-5 προπονήσεις αρχίσεις και παίρνεις μπρος και ξυπνάνε μπαίνοντας σε λειτουργία από τον λίθαργο τα πνευμόνια και η καρδιά... τότε είσαι υπερ-κομπλέ.


ΌΜΩΣ (το λέω γιατί ίσως διαβάζουν και άλλοι πέρα από εσένα που είσαι 23ετών).

Σε κάθε περίπτωση πόσος είναι αυτός ο πόνος, και αν είναι νορμάλ ή όχι, καλό είναι να στο βεβαιώσει καρδιολόγος όχι εμείς! Και αν δεχτούμε ότι για έναν απροπόνητο λίγος πόνος είναι ψιλονορμαλ (που είναι, και αυτό επειδή είσαι 23 ετών, αν ήσουν 43 θα έλεγα πιο έντονα το ψάξου) έχε υπόψιν σου ότι σκοτοδίνες, λιποθυμικά επεισόδια κτλ είναι λίγο πιο ύποπτα, οπότε... πάλι καλό θα ήταν να ψιλο-ψαχτείς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tsila95
Newbie Forum Runner



2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2017 :  12:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας..Η αλήθεια είναι ότι η φυσική μου κατάσταση δεν είναι κακή,παίζω μπάσκετ 2 φορες την εβδομάδα και η πεζοπορία στο βουνό είναι σχεδόν καθημερινή,απλά στο τρέξιμο ειμαι noob και κουράζομαι γιατί δεν εχω συνηθήσει αλλά και λόγω του τσιγάρου γι αυτό χρειαζόμουν καποιες συμβουλές απο εσας τους πιο έμπειρους,σιγά σιγά πιστεύω θα βρω τον τρόπο,να είστε ολοι καλά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000