Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Προπονηση για απολυτο αρχαριο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

panoz
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 10/07/2017 :  11:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τον τελευταιο καιρο αποφασισα να βαλω το τρεξιμο στο προγραμμα μου.

Σκεφτηκα να ξεκινησω τρεξιμο και απο σεπτεμβρη να ξεκινησω και ενα γυμναστηριο ή καποια δραστηριοτητα. Αγορασα τα παπουτσια μου και απο βδομαδα θα βγω για την πρωτη βολτα.

Γενικα ο τροπος ζωης μου δεν περιμβανει ασκηση αλλα λογω δουλειας πιστευω πως ειναι σχετικα active και οχι απολυτα καθιστικος. Οπως και να εχει οι λογοι που αποφασισα να ξεκινησω ειναι να βελτιωσω την φυσικη μου κατασταση, ευλιγισια και αντοχη κατα πρωτο λογο, και οτι μπορεσω να κανω για την εικονα του σωματος μου.

Θα ηθελα λοιπον ως τελειως αρχαριος και ασχετος να μου προτεινετε ενα προγραμμα τρεξιματος για την περιπτωση μου.
Σκεφτομουν για τους 2 επομενους μηνες να το συνδιασω με απλες, ευκολες ασκησεις στο σπιτι, αν υπαρχουν προτασεις.
Θα προσπαθησω επισης να βελτιωσω και την διατροφη μου οσο μπορω και ηθελα να ρωτησω αν εχει νοημα και θα χρειαζοταν συμπληρωμα, πχ energy/protein bars.


unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/07/2017 :  11:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλωσήλθες και μπράβο για την απόφασή σου. Θα δεις, θα κολλήσεις!
Ξεκίνησα και εγώ 41 ετων και 105 κιλά τη στροφή προς την άσκηση, λέξη άγνωστη για εμέννα από το... Λύκειο.
Και εγώ, και κάποιοι γνωστοί μου ξεκινήσαμε πολύ ομαλά από ένα πρόγραμμα που λέγεται C25K (Couch To Five Kilometers). Σκοπός του είναι από το μηδέν να σε φτάσει να τρέχεις διαρκώς για μισή ώρα (και όχι για 5 χιλιόμετρα). Έχει τρεις προπονήσεις την εβδομάδα με εναλλαγή περπατήματος και τρεξίματος. Πάει πολύ ομαλά, συνολικά η κάθε προπόνηση είναι γύρω στα 40 λεπτά, με 10 λεπτά προθέρμανση και αποθεραπεία με σβέλτο περπάτημα.
Υπάρχει και εφαρμογή στο κινητό (της Zen Labs) όπου βάζεις τα ακουστικά σου και σου υπαγορεύει τι πρέπει να κάνεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/07/2017 :  12:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φίλε αυτό π σου προτείνει ο unforgiven μια χαρά μ φαίνεται...
αν δεις ότι σ ειναι εύκολο, αναπροσαρμόζεις αναλόγως.
θα το δεις όμως αφού το δοκιμάσεις για τουλάχιστον 2 εβδομάδες, όχι με την πρώτη μέρα...
επίσης, φρόντισε την πρώτη φορά που θα τρέξεις (προφανώς μετά από χρόνια!) να μην ενθουσιαστείς και παρασυρθείς ούτε να ξεκινήσεις "μαλιοκούβαρα"...
μπάρες κλπ προσωπικά δε θεωρώ ότι έχει νόημα να πάρεις... γνώμη μου είναι ότι, για την περίπτωση σ ειδικά, πεταμένα λεφτά και περιττές θερμίδες είναι.
μετά από τις έντονες προπονήσεις τρώγε μια μπανάνα!

αυτά από εμένα και καλές διαδρομές εύχομαι!
προπαντων φρόντισε να ξεκινήσεις ήπια, να κλιμακώσεις προοδευτικά ωστε να αποφύγεις τραυματισμούς
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

daydreamer
Forum-Runner

Greece
90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/07/2017 :  12:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ καλά τα λέει ο unforgiven! Κι εγώ με το C25K ξεκίνησα 3 χρόνια πριν (και μάλιστα την εφαρμογή της Zen Labs) και από παντελή έλλειψη άσκησης (καθιστική δουλειά μπροστά στον υπολογιστή) με έφτασε στο μισάωρο τρεξίματος (και από τύχη μάλλον και στα 5χλμ μέσα στο 30λεπτο αυτό) σε 8 εβδομάδες. Highly recommended για αρχάριο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panoz
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/07/2017 :  13:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραια.
Ευχαριστω για την προταση και κατεβασα ηδη την εφαρμογη.
Οι τρεις προπονησεις την εβδομαδα ειναι μερα παρα μερα; Ή οπως κατσει;

Energy bars, (δημητριακων κλπ) παιρνω ετσι κι αλλιως στη δουλεια... Οπως και μπανανες βεβαια.
To concept στο μυαλο μου ηταν καμια μπαρα μετα το τρεξιμο μαζι με καναν ηλεκτρολυτη, αλλα αν η μπανανα και το νερο μου εινα αρκετα οκ.
Απλα σκεφτηκα οτι ισως να ειχαν νοημα τον πρωτο καιρο που το σωμα μου θα ειναι μη συνηθισμενο, αλλα οκ βλεπωντας και κανωντας.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/07/2017 :  13:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην αγχώνεσαι ιδιαίτερα με την διατροφή. Αν τρέφεσαι σωστά, θα είσαι εντάξει. Μια μπανάνα μετά και δεν θα έχεις θέμα. Αν πίνεις πολύ νερό καθ όλη τη διάρκεια της μέρας, πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα με την ενυδάτωση. Πρόσεξε όμως, τώρα το καλοκαίρι τις ζέστες.
Οι προπονήσεις στο τρέξιμο πάντα να είναι μέρα παρά μέρα. Ποτέ δυο μέρες συνεχόμενες τώρα στην αρχή. Δίνε περιθώριο στο σώμα σου να ανακάμψει. Είναι το ίδιο σημαντικό με την προπόνηση.
Όταν έκανα το C25K έτρεχα στην αρχή Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή. Μετά το έκανα μέρα παρά μέρα, οπότε την μια εβδομάδα έβγαιναν τρία τρεξίματα και την επόμενη τέσσερα. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panoz
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/07/2017 :  13:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οκ κατανοητο!
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000