Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Συμπληρώματα και άλλα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/07/2017 :  22:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νοιώθοντας το τελευταίο χρονικό διάστημα μια έντονη κούραση στις προπονήσεις, η οποία οφείλεται κυρίως στο φόρτο εργασίας μου, οικογένεια, αλλά και στις προπονήσεις (τρέξιμο και λίγα βάρη), σκεφτόμουν πως να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα. δοκίμασα ορισμένες τροφές όπως βασιλικό πολτό, γύρη ή χουρμάδες, αλλά δεν διαπίστωσα αξιοσημείωτη βελτίωση. μιλώντας με φίλο φαρμακοποιό, ο οποίος είναι κάθετος εναντίον τον όποιον συμπληρωμάτων, μου είπε ότι αυτά που έπαιρνα εγώ δεν κάνουν για την δική μου περίπτωση, και ότι ο όγκος της επιβάρυνσης απαιτεί είτε συμπληρώματα χημικά ("αλλά δεν θα σου τα πουλήσω εγώ", μου είπε) ή μείωση του όγκου προπονήσεων συνολικά, αφού δουλειά και οικογένεια δεν κόβονται.
θα ήθελα την γνώμη σας, όχι τόσο για να ακολουθήσω την μία ή την άλλη συμβουλή, όσο για να μοιραστούμε κάποιες ιδέες, μήπως και με απλές κινήσεις μπορέσουμε να βελτιώσουμε κάτι στον τρόπο διαχείρισης των προγραμμάτων μας.
ευχαριστώ

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/07/2017 :  23:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ζόρικο θέμα ανοίγεις! Συμπληρώματα δεν παίρνω γιατί δεν το θέλω, δεν πάω αγωνιστικά, όπως ξέρετε όσοι με ξέρετε. Οπότε τζελάκια, παστέλι, παξιμάδια, αναψυκτικά, σοκολάτες μαύρες και ό,τι άλλο δίνουν στους σταθμούς τροφοδοσίας. Απλά δεν είμαι καθόλου ενάντια στα συμπληρώματα, όποιος γουστάρει παίρνει, αρκεί να το ψάξει καλά και να καταλάβει ρίσκα που μπορεί να υπάρχουν, αν υπάρχουν. Αν αποφασίσω κάποτε να τρέξω "αγωνιστικά" θα το ψάξω κι εγώ για να πάρω.

Edited by - Rigelian on 18/07/2017 23:07:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/07/2017 :  23:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά για μένα το θέμα δεν είναι ζόρικο, θα έλεγα ότι μάλλον είναι απλό......όταν έτρεχα αποστάσεις μέχρι Ημί και Μαραθώνιο δεν έπαιρνα απολύτως τίποτα ούτε καν τζελάκια παρά μόνο μπανάνες, χουρμάδες, ξερά σύκα κτλ.
Από την ώρα όμως που πέρασα στις υπεραποστάσεις αναγκαστικά παίρνω 4-5 συμπληρώματα γιατί δεν γίνεται διαφορετικά, κάνεις την μια μέρα μια προπόνηση 30χλμ. και την επόμενη το πρόγραμμα λέει άλλα 40χλμ. οπότε χρειάζεσαι κάποια βοήθεια για να ανταπεξέλθεις.....έτσι ο υδατάνθρακας, η πρωτείνη, η γλουταμίνη, οι ηλεκτρολύτες, το μαγνήσιο, τα BCAA και ένα σύμπλεγμα βιταμίνης Β υπάρχουν πάντα στο μενού.


Edited by - vasilis dr on 18/07/2017 23:26:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2017 :  10:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για αρχή, η πιο απλή κίνηση είναι η προφανής: εξετάσεις αίματος.
Πέρα από τα γενικότερα ωφέλη, ίσως να έχεις έλλειψη σε σίδηρο ή βιταμίνη D. Ιδίως το τελευταίο είναι πολύ συνηθισμένο στις μέρες μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2017 :  13:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by unforgiven

Για αρχή, η πιο απλή κίνηση είναι η προφανής: εξετάσεις αίματος.
Πέρα από τα γενικότερα ωφέλη, ίσως να έχεις έλλειψη σε σίδηρο ή βιταμίνη D. Ιδίως το τελευταίο είναι πολύ συνηθισμένο στις μέρες μας.



+
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2017 :  13:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tο θεωρώ δεδομένο πως όποιος τρέχει κάποια χρονάκια και ειδικά εάν τρέχει μαραθώνιο και πάνω,οι ετήσιες εξετάσεις είναι πάντα στο πρόγραμμα.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.

Edited by - ANASTASIOS on 19/07/2017 13:24:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2017 :  15:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ετσι ενιωσα και εγω το φεβρουαριο. μια αποτομη πτωση, ενα αδειασμα, αδυναμια και τα σχετικα. Κατι δεν μου καθοταν καλα. Εξετασεις αιματος αμεσως και το αποτελεσμα ηταν μια πτωση στον αιματοκριτη στο 38.5. φαρμακευτικη αγωγη με felicin (κατοπιν φυσικα συστασησ παθολογου) καλο φαι, ενεργητικη μειωση της προπονησης, μπολικο υπνο/ξεκουραση. Εγινε επαναληψη των αιματολογικων 40 μερες μετα και ο αιματοκριτης ανεβηκε στο 42+. Αμεσα αντιλληπτα ηταν και η αυξηση της ορεξης, ενεργειας, δυναμης. επισης επειδη προετοιμαζουμν για εναν ημι τελος απριλη, συνεχισα το felicin 3 χαπια / βδομαδα μεχρι τον αγωνα και μετα τελος. εκτοτε ολα σουπερ.
Αυτη τη περιοδο, σαν "συμπληρωματα" θα παρω κανενα τζελ στα μεγαλα τρεξιματα, πριν απο διαλλειματικες 1 complex B και μετα απο αυτες μαγνησιο.

Edited by - dtziouvaras on 19/07/2017 15:12:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2017 :  15:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ είχα στασιμότητα στην απόδοση, κάνω εξετάσες, μπαμ, η βιταμίνη D στα τάρταρα. Άρισα να παίρνω συμπλήρωμα και η διαφορά είναι εμφανής.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2017 :  19:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω οι απαντήσεις των φίλων ποιο πάνω πρέπει να σε κάλυψαν .

Πρέπει να ξεκινήσεις σίγουρα με αιματολογικές εξετάσεις και όπως όλοι οι δρομείς πρέπει να τις έχουμε σε αρχείο για να συγκρίνει ο γιατρός και όχι εμείς τα αποτελέσματα.
Σημαντικός παράγοντας είναι ο ύπνος,συνήθως οικογένεια και επαγγελματικές υποχρεώσεις περιορίζουν τον ύπνο,προσωπικά μου λείπει πολύ ο ύπνος και όταν σφίγγουν οι προπονήσεις νιώθω κόπωση και υπνηλία όλοι μέρα.
Τι ηλικία έχεις και τι αποστάσεις κάνεις?ποιος είναι συνήθως ο όγκος των προπονήσεων που κάνεις?
Μια άλλη παράμετρος είναι ο ψυχολογικός παράγοντας,το στρες και η διαθεση ,το κίνητρο για έναν στόχο.

Αν για κάποιο λόγο έχεις μείνει εκτός προπονήσεων να έχεις υπόψιν σου ότι στην αρχή το σώμα σου δεν θα σε ακούει.Παράδειγμα μετά από τραυματισμό έμεινα έξω ένα μήνα και ένοιωθα ότι είχα να τρέξω τουλάχιστον 6 μήνες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2017 :  20:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

Tο θεωρώ δεδομένο πως όποιος τρέχει κάποια χρονάκια και ειδικά εάν τρέχει μαραθώνιο και πάνω,οι ετήσιες εξετάσεις είναι πάντα στο πρόγραμμα.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.




Σωστα μιλας φιλε μου !
Και επισης ,θαρρω , δεν γινεται ,δεν ειναι σωστο ,δεν ειναι υγιες να λαμβανουμε μερος σε οοολους τους αγωνες!!!

Ευχαριστω.

https://panosmaltezos.wordpress.com

Edited by - Etien on 19/07/2017 20:22:55
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2017 :  22:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οικογένεια με παιδιά, δουλειά και προπονήσεις δεν είναι εύκολο πράγμα γιατί ή θα κάνεις προπονήσεις σε άσχημες ώρες ή δεν θα προλαβαίνεις να ξεκουραστείς. Τα λέω ως παθών. Σωστά γράφτηκε για τις αιματολογικές για να δεις αν κάπου χάνεις όμως επίσης βασικό για μια καλή προπόνηση είναι η ξεκούραση. Δεν γίνεται να κρατάς το σώμα σε συνεχή εκγρήγορση για μεγάλα χρονικά διαστήματα είτε λόγω υποχρεώσεων είτε λόγω προπονήσεων. Καλύτερα να χάσεις μια και δύο προπονήσεις παρά να πηγαίνεις κουρασμένος σε αυτές κάτω από το συναίσθημα του ψυχαναγκασμού. Ειδικά το καλοκαίρι με τα οικογενειακά μπάνια πραγματικά γίνεσαι ρετάλι.
Νομίζω ότι τα συμπληρώματα σε ένα σώμα κουρασμένο λίγα θα προσφέρουν.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2017 :  11:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Οικογένεια με παιδιά, δουλειά και προπονήσεις δεν είναι εύκολο πράγμα γιατί ή θα κάνεις προπονήσεις σε άσχημες ώρες ή δεν θα προλαβαίνεις να ξεκουραστείς. Τα λέω ως παθών. Σωστά γράφτηκε για τις αιματολογικές για να δεις αν κάπου χάνεις όμως επίσης βασικό για μια καλή προπόνηση είναι η ξεκούραση. Δεν γίνεται να κρατάς το σώμα σε συνεχή εκγρήγορση για μεγάλα χρονικά διαστήματα είτε λόγω υποχρεώσεων είτε λόγω προπονήσεων. Καλύτερα να χάσεις μια και δύο προπονήσεις παρά να πηγαίνεις κουρασμένος σε αυτές κάτω από το συναίσθημα του ψυχαναγκασμού. Ειδικά το καλοκαίρι με τα οικογενειακά μπάνια πραγματικά γίνεσαι ρετάλι.
Νομίζω ότι τα συμπληρώματα σε ένα σώμα κουρασμένο λίγα θα προσφέρουν.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.





Σαφέστατα...

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2017 :  18:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

Νομίζω οι απαντήσεις των φίλων ποιο πάνω πρέπει να σε κάλυψαν .

Πρέπει να ξεκινήσεις σίγουρα με αιματολογικές εξετάσεις και όπως όλοι οι δρομείς πρέπει να τις έχουμε σε αρχείο για να συγκρίνει ο γιατρός και όχι εμείς τα αποτελέσματα.
Σημαντικός παράγοντας είναι ο ύπνος,συνήθως οικογένεια και επαγγελματικές υποχρεώσεις περιορίζουν τον ύπνο,προσωπικά μου λείπει πολύ ο ύπνος και όταν σφίγγουν οι προπονήσεις νιώθω κόπωση και υπνηλία όλοι μέρα.
Τι ηλικία έχεις και τι αποστάσεις κάνεις?ποιος είναι συνήθως ο όγκος των προπονήσεων που κάνεις?


Μια άλλη παράμετρος είναι ο ψυχολογικός παράγοντας,το στρες και η διαθεση ,το κίνητρο για έναν στόχο.

Αν για κάποιο λόγο έχεις μείνει εκτός προπονήσεων να έχεις υπόψιν σου ότι στην αρχή το σώμα σου δεν θα σε ακούει.Παράδειγμα μετά από τραυματισμό έμεινα έξω ένα μήνα και ένοιωθα ότι είχα να τρέξω τουλάχιστον 6 μήνες.




εγώ είμαι 41 χρόνων , 1.76 και 72 κιλά. ξεκίνησα να τρέχω το 2007 και σταμάτησα το 2011 όταν γεννήθηκαν τα παιδιά μου. ξαναξεκίνησα άνοιξη 2015 σταδιακά και έφτασα να κάνω 25-30 χλμ long run της Κυριακές. έτρεξα στο Μέτσοβο τα 40χλμ, όπου μετά το 25χλμ έπαθα κάτι σαν shut down και έχασα από κάθε έναν που είχε παρόμοιο χρόνο με μένα (στο ενδιάμεσο πέρασμα) περίπου 10 με 15 λεπτά. από τότε δεν νοιώθω ακόμη να έχω ξεκουραστεί.
μια τυπική μου ημέρα ξεκινά 8 το πρωί (δουλεύω σε τράπεζα) και δεν κάνω διάλειμμα μέχρι να σχολάσω, δηλαδή κατά της 5:30 με 6:00. μετά φαί και μετά "χώνω" κάπου την προπόνηση ή το γυμναστήριο. την κυριακή συνήθως κάνω ένα long run, όπου στα καλά μου κάνω 25χλμ. αλλά την τελευταία κυριακή, ενώ σκόπευα να κάνω ένα 2ωρο, μετά από μια ώρα τα παράτησα λόγω κούρασης.
γι' αυτό ψάχνομαι για την συνέχεια.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2017 :  20:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δώσε στον εαυτό σου 2 εβδομάδες ξεκούρασης - δεν εννοώ πλήρη αποχή, αλλά λιγότερες, συντομότερες, χαλαρότερες προπονήσεις
κάνε και μια γενική αίματος αν δεν έχεις κάνει πρόσφατα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2017 :  22:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αχχ βρε Γιώργο, αχχχ!!!
Ξέχασες να βάλεις στο ημερήσιο ωράριο τον χρόνο για σπιτικές εργασίες(οποιασδήποτε μορφής) και βέβαια τον χρόνο για τα παιδιά.
Φυσικά και θα είσαι πάντα κουρασμένος με τέτοια ημέρα!!!!!!!
Μήπως οι στόχοι είναι μεγαλύτεροι των δυνατοτήτων;;;;;;; Μήπως οι στόχοι πρέπει να επιμηκυνθούνε λίγο;
Νομίζω σε 1η φάση πρέπει να μειώσεις τα μεγάλα της Κυριακής. Ζορίζεσαι, χτυπάνε καμπάνες και συ δεν θέλεις να τις ακούσεις.
Πιές και καμιά μπύρα πια!!!! Νισάφι.........

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2017 :  23:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Αχχ βρε Γιώργο, αχχχ!!!
Ξέχασες να βάλεις στο ημερήσιο ωράριο τον χρόνο για σπιτικές εργασίες(οποιασδήποτε μορφής) και βέβαια τον χρόνο για τα παιδιά.
Φυσικά και θα είσαι πάντα κουρασμένος με τέτοια ημέρα!!!!!!!
Μήπως οι στόχοι είναι μεγαλύτεροι των δυνατοτήτων;;;;;;; Μήπως οι στόχοι πρέπει να επιμηκυνθούνε λίγο;
Νομίζω σε 1η φάση πρέπει να μειώσεις τα μεγάλα της Κυριακής. Ζορίζεσαι, χτυπάνε καμπάνες και συ δεν θέλεις να τις ακούσεις.
Πιές και καμιά μπύρα πια!!!! Νισάφι.........

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




εκεί που τρελαίνομαι είναι ότι δεν έχω μόνο εγώ δύσκολο ωράριο. όλοι πάνω κάτω έχουμε ζόρικη καθημερινότητα. βλέπω όμως άλλους όχι μόνο να τρέχουν της κυριακές τα 2ωρα και 3ωρα, αλλά να μην αφήνουν αγώνα για αγώνα, και εννοώ μέτσοβο, μετά φαέθων, μετά ζαγόρι, μετά όλυμπο, και μετά ως κερασάκι, rout. ή άλλως Θεός τους έπλασε, ή και εγώ δεν ξέρω....
τις εξετάσεις πάντως θα τις κάνω. αλλά μια διευκρίνιση θα ήθελα. τα αποτελέσματα ποιος ξέρει να τα αξιολογήσει καλύτερα. ο γιατρός παθολόγος, ο μικροβιολόγος ή ο διατροφολόγος;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000