Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Πρόγραμμα για κατασκευή χάρτη (fantasy)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 27/07/2017 :  11:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετώ!
Αν και δεν είναι το forum αυτό προσανατολισμένο προς αυτές τις κατευθύνσεις, αναρωτιέμαι αν κανείς θα μπορούσε να με συμβουλεύσει σε αυτό που θέλω να κάνω.
Συγκεκριμένα, μου έχει μπει στο μυαλό να φτιάξω ένα χάρτη εναλλακτικής πραγματικότητας βασισμένο ωστόσο πάνω στον αληθινό της Γης.
Θέλω λοιπόν, παγκόσμιο χάρτη με τις χώρες και τις διοικητικές τους υποδιαιρέσεις (απαραίτητο) σε λευκό με δυνατότητα χρωματισμού κάθε ενός μικρού κουτιου που θα αντιστοιχεί σε διοικητική υποδιαίρεση χώρας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

HAGI
Forum-Runner

Greece
204 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2017 :  13:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θέλεις να ενσωματώσεις τον χάρτη αυτό σε ιστοσελίδα? Δεν ξερω τι ακριβως έχεις στο μυαλό σου αλλα κοίταξε τα παρακάτω:

1) http://www.image-maps.com/maps/united_states/

2) http://preview.codecanyon.net/item/interactive-world-map-with-cities/full_screen_preview/4757953?_ga=2.105422915.1581856748.1501078644-2014952643.1492065709

3) https://codecanyon.net/item/image-map-pro-jquery-interactive-image-map-builder/2792438

www.endurancescience.gr
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2017 :  13:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Hagi σε ευχαριστώ! Διάβασα πρόσφατα ένα βιβλίο και θέλω να κατασκευάσω ένα χάρτη όπου θα υπάρχουν ουσιαστικά 3 αυτοκρατορίες, η Ρωμαϊκή, η Πέρσικη και η Κινέζικη!
Δεν ξέρω τι πλατφόρμα απαιτείται και σε τι πρόγραμμα μπορεί αυτός να είναι επεξεργάσιμος. Με ενδιαφέρει να τον έχω στον Υ/Η μου. Για διαδικτυακό δεν με ενδιαφέρει αλλά όυτε και θ με δυσαρεστούσε αν τον ανέβαζα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

v_run
Forum-Runner

Greece
68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2017 :  13:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τις συντεταγμένες των ορίων των χωρών, εύκολα νομίζω ότι θα τις βρεις, πρέπει να έχουν δοθεί και από το google.
Για παραμέσα μάλλον θα δυσκολευτείς, ίσως θα πρέπει να τις βρεις από πολλαπλές πηγές, ή να καθίσεις να τις εκμαιεύσεις με κάποια ακρίβεια από το google maps, όχι ιδιαίτερα εύκολο.
Μετά θες κάποιο πρόγραμμα, μάλλον custom που να στα σχεδιάζει, απεικονίζει κλπ.

Και εάν επιτρέπεται, πες ότι τα έκανες όλα αυτά, και βάζεις και χρώματα ή τι άλλο. Τι ακριβώς σκέφτεσαι για μετά;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2017 :  13:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν κάνεις αναζήτηση στο google "world map" και επιλέξεις εικόνες >> εργαλεία >>μεγάλο μέγεθος και χρώμα λευκό σου βγάζει πάρα πολλούς χάρτες.
https://www.google.gr/search?client=firefox-b&biw=1600&bih=751&tbs=isz%3Al%2Cic%3Aspecific%2Cisc%3Awhite&tbm=isch&sa=1&q=world+map&oq=world+map&gs_l=psy-ab.12...0.0.0.10182.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1..64.psy-ab..0.0.0.pkakd_KSymI

Μετά μπορείς ακόμα και με το MS Paint απλά να γεμίσεις το κάθε κράτος με το χρώμα που θέλεις

Edited by - Nek2000 on 27/07/2017 13:58:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2017 :  14:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τώρα είδα ότι θέλεις και για τις διοικητικές υποδιαιρέσεις κάθε χώρας. Δηλαδή για την Ελλάδα θέλεις να έχει όλους τους νομούς;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2017 :  14:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nek2000

Τώρα είδα ότι θέλεις και για τις διοικητικές υποδιαιρέσεις κάθε χώρας. Δηλαδή για την Ελλάδα θέλεις να έχει όλους τους νομούς;


ναι, ή έστω τις περιφέρειες... και τις πολιτείες των ΗΠΑ και τις κομητείες (β΄υποδιαιρέσεις) της Αυστραλίας και τις περιφέρειες της Γαλλίας κλπ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000