Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 απορίες για καρδιακή λειτουργία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Scrooge
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 24/08/2017 :  14:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι σχετικά αρχάριος δρομέας και -μέχρι να επισκεφτώ τον καρδιολόγο μου- θα ήθελα εφόσον γνωρίζετε να μου λύσετε τις εξής απορίες:
1) Έχω χαμηλό αιματοκρίτη (γύρω στο 39) και πίεση (συνήθως 10,5/6,5) με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δώσω αίμα.
Προπονούμαι τακτικά, τρέχοντας συνολικά περίπου 10-15 χλμ τη βδομάδα και συμμετέχω σε αγώνες των 5 χλμ.
Με δεδομένα τα παραπάνω στοιχεία, υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω καρδιακό πρόβλημα; Ρωτάω γιατί -απ' όσο γνωρίζω- τα ερυθρά αιμοσφαίρια είναι αυτά που μεταφέρουν το Ο2 στους ιστούς και επομένως κάποιος με χαμηλό αιματοκρίτη (δλδ λίγα ερυθρά) στην έντονη άσκηση λογικά θα ζορίζει την καρδιά του περισσότερο ώστε να αντεπεξέλθει στις αυξημένες ανάγκες οξυγόνωσης. Σωστά;
2) Ποιο είναι γενικά το ανώτερο όριο καρδιακών παλμών το οποίο όταν ξεπεραστεί μπορεί να υπάρξει πρόβλημα στην καρδιακή λειτουργία, οπότε σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να μειώσουμε ρυθμό;

Edited by - Scrooge on 24/08/2017 14:13:08

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2017 :  11:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πώς φαίνεται, από τις ερωτήσεις που κάνεις, ότι δεν έχεις καλές γνώσεις υγείας...

Λοιπόν, 1) η πίεσή σου είναι μια χαρά. Ο χαμηλός αιματοκρίτη δεν σχετίζεται με αυξημένο καρδιακό κίνδυνο - αντιθέτως, ο υψηλός αιματοκρίτης αυξάνει κάπως τον καρδιακό κίνδυνο. Οπότε, μη σε απασχολεί ο αιματοκρίτης (όσον αφορά τη σχέση του με την καρδιά).

2) Δεν υπάρχει κανένα όριο παλμών όπως το εννοείς, ότι αν τρέξεις για πολλή ώρα σε υψηλούς παλμούς θα πάθεις κάτι - κατ' αρχήν, κανείς δεν αντέχει να τρέξει σε υψηλούς παλμούς για πολλή ώρα. Αντιθέτως, η προπόνηση έτσι κι αλλιώς ανεβάζει παλμούς και κάνει τεράστιο καλό στην υγιή καρδιά.


Είναι πολύ σωστό που σε προβληματίζει το θέμα της καρδιάς, γιατί σχεδόν όλοι μας (δε βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω) κάνουμε τα παλικάρια. Το σωστό που πρέπει να κάνεις είναι να πας σε ένα καρδιολόγο να κάνεις ένα πλήρες τσεκ απ (καρδιογράφημα, τρίπλεξ, τεστ κοπώσεως) και θα είσαι πλήρως καλυμμένος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Scrooge
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2017 :  11:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ίσως δεν έγινα αντιληπτός.
Γνωρίζω ότι ο χαμηλός αιματοκρίτης και πίεση είναι ό,τι πρέπει για μια υγιή καρδιά. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν ο χαμηλός αιματοκρίτης είναι τροχοπέδη στην έντονη άσκηση.
Επίσης, θα ήθελα να γνωρίζω ποιο είναι το όριο ασφαλών σαλ, ώστε όταν το βλέπω στον παλμογράφο να μειώνω το ρυθμό μου και να μην περιμένω τα σημάδια από το σώμα μου για να το κάνω.
Καρδιολογικές εξετάσεις κάνω τακτικά λόγω ηλικίας (44) και πιθανής γενετικής προδιάθεσης για έμφραγμα και είναι πάντοτε καλές. Το θέμα είναι ότι άρχισα την έντονη προπόνηση μετά την τελευταία εξέταση και δεν έχω ενημερώσει τον καρδιολόγο γι' αυτό ώστε να μου πει τη γνώμη του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2017 :  12:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν υπάρχει όριο "ασφαλών σαλ" (λες και είμαστε αυτοκίνητα). Δε δουλεύει έτσι το καρδιαγγειακό.

Τι εννοείς όταν λες πως έχεις "γενετική προδιάθεση"; Είναι βαριά κουβέντα.

Και τι εννοείς όταν λες πως μειώνεις το ρυθμό πρι δεις σημάδια από το σώμα σου; Αυτό είναι ακόμα πιο βαριά κουβέντα. Έχεις συμπτώματα αν ξεπεράσεις κάποιο όριο; Τι συμπτώματα;

Edited by - Bloom on 25/08/2017 12:55:55
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Scrooge
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2017 :  13:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1) Μια καρδιά δεν μπορεί να χτυπάει πχ με 200 σφυγμούς το λεπτό. Υποθέτω λοιπόν ότι θα πρέπει να υπάρχει για τον καθένα, ανάλογα με την ηλικία και την κατάστασή του, ένα όριο σαλ το οποίο καλό είναι να μην υπερβαίνει.
2) Σύμφωνα με τον καρδιολόγο μου, το γεγονός ότι ο πατέρας μου έπαθε (το πρώτο) έμφραγμα σε σχετικά νεαρή ηλικία (49), σημαίνει ότι είναι πιθανό να έχω κληρονομική προδιάθεση για καρδιοπάθεια.
3) Κάποιες φορές που καταβάλλω έντονη προσπάθεια (έχει συμβεί σε αγώνες), έχω την αίσθηση ότι δυσκολεύομαι να πάρω ανάσα. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν υπάρχει τρόπος (πχ από την ένδειξη των σαλ) να προλαβαίνεις να κόψεις ρυθμό πριν φτάσεις σε αυτό το σημείο.

Edited by - Scrooge on 25/08/2017 13:35:46
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chr1s_86
Newbie Forum Runner

Greece
15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2017 :  13:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom


2) Δεν υπάρχει κανένα όριο παλμών όπως το εννοείς, ότι αν τρέξεις για πολλή ώρα σε υψηλούς παλμούς θα πάθεις κάτι - κατ' αρχήν, κανείς δεν αντέχει να τρέξει σε υψηλούς παλμούς για πολλή ώρα. Αντιθέτως, η προπόνηση έτσι κι αλλιώς ανεβάζει παλμούς και κάνει τεράστιο καλό στην υγιή καρδιά.




Γιατί τη λένε κόκκινη ζώνη τότε και προτείνουν μόνο μικρό ποσοστό της προπόνησης να είναι εκεί; Εκτός αν εννοείς χαμηλότερα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manos.p
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2017 :  17:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν υπαρχει κανενα ανωτατο οριο καρδιακων παλμων...ποσο μαλλον κ;ποιο στανταρ νουμερο, αφου ο κμααθενας ειναι διαφορετικος και εχει αλλο μεγιστο...γενικα, το ποσοστο που εισαι σε σχεση με το μαξ καθοριζει ποση ωρα μπορεις να αντεξεις εκει. Πιο αξιοπιστος μηχανισμος απο τον εγκεφαλο σου δεν υπαρχει για να σου πει ποτε πρεπει να κοψεις ταχυτητα...Κοινος, Θα κοπεις πριν φτασεις στο σημειο να κανεις καποια ζημια..

Chris86 Αλλο τι ειναι βελτιστο στην προπονηση και αλλα αν θα παθει κατι η καρδια σου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2017 :  18:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Scrooge, όσον αφορά τις ερωτήσεις σου.

1) Όχι. Για την υγιή καρδιά, όχι. Για τη μη υγιή, εξαρτάται από τη ζημιά που έχει βεβαίως. Ίσως έχεις παρανοήσει κάτι:οι λεγόμενοι "μέγιστοι καρδιακοί παλμοί" δεν είναι ένα όριο, που άμα το περάσεις, θα σπάσει η καρδιά, όπως μπορεί να συμβεί με τον κινητήρα του αυτοκινήτου. Οι μέγιστοι καρδιακοί παλμοί είναι οι μέγιστη που μπορεί να πιάσει η καρδιά σου (και το μπορεί για πολύ λίγη ώρα, εξαντλείσαι στο τσάκα τσάκα). Πιο πέρα δεν έχει. Εκτιμώ από αυτά που λες πως δεν είσαι καρδιοπαθής, σωστά;

2) Ναι, είναι πιθανό να είναι κληρονομικό και καλά κάνεις και προσέχεις. Άλλο μέλος της οικογένειας έπαθε έμφραγμα νωρίς; Τότε είναι ακόμα πιο πιθανό. Να προσέχεις ευλαβικά τη χοληστερίνη σου και να έχεις πάντα το νου σου. Να μην παραμελείς τα τακτικά τσεκ απ και να τρως φανατικά υγιεινή διατροφή.

3) Στους αγώνες όλοι τερματίζουν με τα πνευμόνια στο στόμα. Το να νιώθεις πως σου κόβεται η ανάσα όταν τα δίνεις όλα, δεν είναι αφύσικο. Το να σε πιάνει όμως δύσπνοια σε πιο έντονους ρυθμούς και αυτό να συμβαίνει πάντα, όσο κι αν προπονηθείς, δεν είναι φυσιολογικό. Τέτοια αφύσικα συμπτώματα, αν τα έχεις, πρέπει να μιλήσεις με τον καρδιολόγο σου. Επίσης, αν νιώθεις ποτέ πόνο στο στήθος στο τέλος της προπόνησης, ή λίγο μετά για κάμποση ώρα, αυτό δεν είναι καλό σημάδι. Ο Tim Noakes (στο βιβλίο Lore of Running) είναι της γνώμης πως οι περισσότεροι δρομείς που πεθαίνουν ενώ τρέχουν σε αγώνες, αν όχι όλοι, είχαν συμπτώματα και απλά κάναν τα παλικάρια και δε μίλησαν σε κανένα. Διασαφήνισε λίγο, αν μπορείς, τι ακριβώς εννοείς όταν λες πως σου κόβεται η ανάσα.



Edited by - Bloom on 25/08/2017 18:43:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Scrooge
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2017 :  00:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν θα χαρακτήριζα αφύσικα τα συμπτώματά μου. Ούτε δύσπνοια με πιάνει ούτε πόνος στο στήθος. Αυτό που περιέγραψα -μάλλον λανθασμένα- ως "δυσκολία αναπνοής" είναι ότι στην έντονη προσπάθεια νιώθω ότι ο αέρας που εισπνέω δεν επαρκεί, δλδ παίρνω γρήγορες και βαθιές ανάσες αλλά δεν είναι αρκετό. Μόλις ρίχνω ρυθμό, επανέρχομαι στα φυσιολογικά επίπεδα.
Δεν είπα ότι έχω κάτι παθολογικό, απλώς αυτό που ήθελα να μάθω είναι αν υπάρχει τρόπος να γνωρίζει ένας δρομέας τα όριά του. Όπως κατάλαβα από τις απαντήσεις, δεν χρειάζεται να τα γνωρίζει ο ίδιος (μετρώντας σαλ ή με κάποιο άλλο τρόπο), εφόσον το ίδιο το σώμα γνωρίζει καλύτερα και προειδοποιεί.
Η αλήθεια είναι ότι έχω επηρεαστεί από τον πρόσφατο θάνατο (από καρδιακή προσβολή) έμπειρου δρομέα κατά τη διάρκεια αγώνα δρόμου. Κι έτσι άρχισα να αναρωτιέμαι αν κάνω καλά που προπονούμαι έντονα και στους αγώνες δίνω το 100%...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giokal
Forum-Runner

60 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/08/2017 :  23:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Scrooge

Δεν θα χαρακτήριζα αφύσικα τα συμπτώματά μου. Ούτε δύσπνοια με πιάνει ούτε πόνος στο στήθος. Αυτό που περιέγραψα -μάλλον λανθασμένα- ως "δυσκολία αναπνοής" είναι ότι στην έντονη προσπάθεια νιώθω ότι ο αέρας που εισπνέω δεν επαρκεί, δλδ παίρνω γρήγορες και βαθιές ανάσες αλλά δεν είναι αρκετό. Μόλις ρίχνω ρυθμό, επανέρχομαι στα φυσιολογικά επίπεδα.
Δεν είπα ότι έχω κάτι παθολογικό, απλώς αυτό που ήθελα να μάθω είναι αν υπάρχει τρόπος να γνωρίζει ένας δρομέας τα όριά του. Όπως κατάλαβα από τις απαντήσεις, δεν χρειάζεται να τα γνωρίζει ο ίδιος (μετρώντας σαλ ή με κάποιο άλλο τρόπο), εφόσον το ίδιο το σώμα γνωρίζει καλύτερα και προειδοποιεί.
Η αλήθεια είναι ότι έχω επηρεαστεί από τον πρόσφατο θάνατο (από καρδιακή προσβολή) έμπειρου δρομέα κατά τη διάρκεια αγώνα δρόμου. Κι έτσι άρχισα να αναρωτιέμαι αν κάνω καλά που προπονούμαι έντονα και στους αγώνες δίνω το 100%...



Υπαρχουν γενικοι κανονες αλλα ο καθενας μας ειναι διαφορετικος. Με μια εργομετρηση μπορεις να μαθεις τα δικα σου προσωπικα ορια και τις "ζωνες" σου.

Εχουμε ιδια ηλικια και εχω επισης χαμηλο αιματοκριτη. Ενδεικτικα οι δικοι μου μεγιστοι παλμοι ειναι γυρω στους 170-175bpm, αλλα οι δικες σου τιμες μπορει να ειναι αρκετα διαφορετικες.

Ταπεινη μου αποψη μου πως με τα εβδομαδιαια χιλιομετρα που αναφερεις σε αυτη την φαση το πρωτο σου μελημα θα πρεπει να ειναι να αυξησεις τον ογκο των προπονησεων (σε χαλαρους ρυθμους) και οχι να βγαζεις πολυ ενταση.

Edited by - giokal on 29/08/2017 23:31:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Scrooge
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2017 :  00:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε γενικές γραμμές η προπόνησή μου δεν είναι υπερβολικά έντονη. Απλώς κάποιες φορές (κυρίως στις διαλειμματικές) μπορεί να παρασυρθώ και να ανεβάσω ρυθμό περισσότερο από όσο θα 'πρεπε. Θα προσπαθήσω να το ελέγξω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2017 :  01:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Scrooge

1) Μια καρδιά δεν μπορεί να χτυπάει πχ με 200 σφυγμούς το λεπτό. Υποθέτω λοιπόν ότι θα πρέπει να υπάρχει για τον καθένα, ανάλογα με την ηλικία και την κατάστασή του, ένα όριο σαλ το οποίο καλό είναι να μην υπερβαίνει.
2) Σύμφωνα με τον καρδιολόγο μου, το γεγονός ότι ο πατέρας μου έπαθε (το πρώτο) έμφραγμα σε σχετικά νεαρή ηλικία (49), σημαίνει ότι είναι πιθανό να έχω κληρονομική προδιάθεση για καρδιοπάθεια.
3) Κάποιες φορές που καταβάλλω έντονη προσπάθεια (έχει συμβεί σε αγώνες), έχω την αίσθηση ότι δυσκολεύομαι να πάρω ανάσα. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν υπάρχει τρόπος (πχ από την ένδειξη των σαλ) να προλαβαίνεις να κόψεις ρυθμό πριν φτάσεις σε αυτό το σημείο.





2) Όντως καρδιολογικά προβλήματα σε γονείς κάτω των 55 ετών, είναι ένας από τους παράγοντες κινδύνου. Αυτό πάει μαζί με άλλους παράγοντες, όπως κάπνισμα, υπέρταση, παχυσαρκία, έλλειψη άσκησης, χοληστερίνες κτλ.
Η άσκηση, μάλλον καλό κάνει παρά κακό. Θα αποτελέσει μια ασπίδα παραπάνω δλδ στις πιθανότητες. Όλοι με αυτές παίζουμε. Τις μειώνουμε ή τις αυξάνουμε.

3) Το λαχάνιασμα είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο. Ακόμα και ένας ελαφρύς πόνος. Το πρόβλημα είναι οι σκοτοδίνες, οι λιποθυμίες, κτλ. Όπως και να έχει, αυτό θα το τεστάρεις σε ένα τεστ κοπώσεως. Όμως (καρδιολόγοι μου το έχουν πει) μην κάνετε το τέστ κοπώσεως στο περίπου, όπως κάνουν σε μερικούς που τους σταματάνε πολύ πριν φτάσουν στην μέγιστη προσπάθεια. Έτσι δεν λέει κάτι. Φτάσε στα κόκκινα. Αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα στις ενδείξεις καθώς είσαι καλωδιωμένος, θα φανεί εκεί, και θα ξέρεις κατά πόσο το λαχάνιασμα (ακόμα και ο πόνος στο στήθος, κατά την πολύ έντονη άσκηση μπορεί και να σε πονάει, λίγο τα πνευμόνια, λίγο ο θώρακας λίγο όλα) είναι φυσιολογικό ή όχι

Ο αιματοκρίτης κτλ, δεν είναι πρόβλημα. Εντάξει δεν θα κάνεις ποτέ πρωταθλητισμό, ίσως δεν είσαι το μεγαλύτερο ταλέντο στον κόσμο, αλλά δεν το λες πρόβλημα.

Γενικά δεν νομίζω ότι κινδυνεύει κανείς αν για κάποιες στιγμές την εβδομάδα φτάσει στα κόκκινα.

Τέλος, το λαχάνιασμα και οι παλμοί, προπονητικά μιλώντας είναι μεγάλη κουβέντα. Όσο βελτιώνεσαι όλα θα αλλάζουν. Μπορεί να είμαι λαχανιασμένος και να νιώθω χάλια με 160 παλμούς (όταν είμαι σε περίοδο που τα έχω παρατήσει). Να κάνω να συνέλθω 10 λεπτά. Και μπορεί σε περίοδο που τρέχω λίγο πιο καλά, να είμαι στους 175 παλμούς (γενικά δεν φτάνω πολύ ψηλά, κάπου εκεί αγγίζω κορυφή) και να είμαι σχετικά καλύτερα. Δεν κάνω κουβεντούλα σίγουρα, αλλά νιώθω καλύτερα, νιώθω πιο δυνατός, και κυρίως όταν σταματάω, σε 20-30 δευτερόλεπτα έχω επανέλθει (και απο παλμούς, και από αίσθηση).

Τα χιλιόμετρα που κάνεις δεν είναι πολλά (ίσως είναι και κάτω από το υπερ-συντηρητικό συνιστώμενο όριο των 4 φορών 20 λεπτά τη φορά), και σίγουρα δεν είναι κάποιο όριο που ίσως κάποιος πρέπει να ανησυχεί και να πει, μήπως το παρακάνω.

Τέλος, επειδή ανέφερες τις διαλλειματικές, η γνώμη μου είναι πως δεν πολυχρειάζονται. Κάνε ένα απλό συνεχόμενο τρέξιμο. θες να δώσεις παραπάνω? Δώσε, φυσικά. Αλλά η διαλλειματική, ενώ είναι μια πολύ χρήσιμη προπόνηση, την κάνεις όταν έχεις χτίσει μια σχετική βάση, και όταν έχεις καλύψει τα υπόλοιπα. Αλλιώς περισσότερο κινδυνεύεις να τραυματιστείς (ορθοπεδικά μιλώντας), και αμφιβάλλω αν είναι πιο χρήσιμη από ένα συνεχόμενο εικοσάλεπτο. (νομίζω για να λες κάνεις 10-15 χλμ την εβδομάδα, φαντάζομαι θα λες 3 φορές, από 4-5 χιλιόμετρα την φορά. Δηλαδή 3 40λεπτα περίπου την εβδομάδα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Scrooge
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2017 :  09:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η προπόνησή μου είναι 3 x 60 λεπτά περίπου τη βδομάδα. Κάθε φορά ξεκινάω με χαλαρό τρέξιμο 2 χλμ και από εκεί και πέρα το πρόγραμμα ποικίλλει. Τη μια μέρα περιλαμβάνει συνεχόμενες μικρές αποστάσεις με εναλλασσόμενο ρυθμό, πχ 100m αργό, 100m γρήγορο, 200m αργό, 200m γρήγορο κοκ, την άλλη μέρα χαλαρό τρέξιμο 4 χλμ κλπ. Κάθε φορά υπάρχουν και κάποιες ασκήσεις ενδυνάμωσης (ποδιών, ραχιαίων, κοιλιακών) γιατί έχω και πρόβλημα μέσης! Όπως είπες κι εσύ, το πρόγραμμα δεν είναι πολύ έντονο, απλώς καμια φορά υπερβάλλω στα γρήγορα κομμάτια. Όταν συμβαίνει αυτό, με τιμωρούν οι οπίσθιοι μηριαίοι που παθαίνουν τράβηγμα σχετικά εύκολα.

Edited by - Scrooge on 31/08/2017 09:09:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2017 :  12:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με αφορμή κυρίως την απάντηση και το ύφος του Bloom στον συντρέχτη με τις απορίες να μου επιτρέψετε να κάνω μια παρατήρηση..Να μαστε ευγενείς στις απαντήσεις μας , άλλωστε αναφερόμαστε σε αγωνιούντες συντρέχτες με απορίες, και να μην το παίζουμε καλαμοκαβαλάρηδες ξερόλες....Για το θέμα που θίγεται εδώ αρμοδιότεροι είναι να απαντήσουν και να συμβουλέψουν καρδιολόγοι και μάλιστα με εμπειρία στην υποστήριξη αθλητών...

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Edited by - ALEXANDROSG on 03/09/2017 12:20:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2017 :  10:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι έχει το ύφος μου; Επειδή ήμουν σύντομος; Δε θίχτηκε ο Scrooge (και για ποιο λόγο άλλωστε) και θίχτηκες εσύ ο άσχετος με τη συζήτηση; Και αφού, όπως λες, διάβασες τι γράφω, δεν είδες ότι του συνέστησα καρδιολόγο από την πρώτη στιγμή;

Έχεις κάποιο προηγούμενο μαζί μου; Δε νομίζω βέβαια, γιατί δε γνωριζόμαστε.

Τέλος πάντων, και μη χειρότερα.

Edited by - Bloom on 04/09/2017 10:33:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2017 :  13:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτα απ' όλα να μου επιτρέψεις να σε παρατηρήσω για τον εκνευρισμό σου...Ο άσχετος με το θέμα λοιπόν έχει μπατζανάκη καρδιολόγο με μεγάλη κλινική εμπειρία στην υποστήριξη επαγγελματιών αθλητών και αθλούμενων. Παρόλα αυτά, αν και έχω πρόσβαση σε βαθιά γνώση στο θέμα, δε θα τολμούσα να συστήσω τίποτα σε κανένα καθαρά για δεοντολογικούς λόγους..Ούτε με ύφος γνώστη θα λεγα στον προβληματισμένο συντρέχτη...
Πώς φαίνεται, από τις ερωτήσεις που κάνεις, ότι δεν έχεις καλές γνώσεις υγείας...Ούτε πιο κάτω ...Να προσέχεις ευλαβικά τη χοληστερίνη σου...Έχω συντρέξει με πολλούς συμπατριώτες σου και έδειξαν ακόμα και στη διαφωνία να έχουν επιχειρήματα και να μη τσαντίζονται με το παραμικρό...Αν σ'ενόχλησε η παρατήρησή μου και ο τρόπος που σε σχολίασα..τι να πω..ξίδι...

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000