Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 απορίες για καρδιακή λειτουργία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

giomask
Forum-Runner



87 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2017 :  21:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
+1000
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2017 :  10:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλέξανδρε Γεωργίου, εντάξει, έχεις απόλυτο δίκιο.

Κρατώ το ότι έχεις "βαθιά γνώση" επειδή όπως λες έχεις μπατζανάκη καρδιολόγο. Δικά σου λόγια είναι. Και δεν είσαι μικρός, είσαι μεσήλικας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2017 :  19:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο Κατσαμάκα, μην παραχαράζεις τα όσα έγραψα..Είπα πως έχω πρόσβαση σε βαθιά γνώση, δεν κατέχω την βαθιά γνώση...Άλλωστε εσύ ανήκεις σε ένα χώρο πολιτικό προοδευτικό, ανοιχτό στο δημοκρατικό ακόμα και στον οξύ διάλογο, και στον πλουραλισμό..Έτσι δεν είναι;;;;
Περίμενα να μιλήσεις για την ταμπακιέρα, αλλά μένεις στο ότι θίχτηκες από τα γραφόμενά μου.. και στο ότι ήμουν αγενής μια που ήμουν άσχετος με την κουβέντα..Μήπως για να μπούμε σε μια κουβέντα του φόρουμ πρέπει να υποβάλλουμε αίτηση μετά χαρτοσήμου;;;Θα έκλεινα εδώ την κουβέντα γιατί πάμε εκτός θέματος πλέον, αλλά δεν μπορώ να μην το πω....
Για σένα λοιπόν όλοι ..κολ..τσοι είναι...Κρίμα...Εύχομαι ούτε εγώ ούτε εσύ να βρεθούμε σε μια τόσο δύσκολη θέση που η ζωή μας να εξαρτάται απ' τις γνώσεις και το φιλότιμου κάποιου ένστολου, διασώστη, πυροσβέστη ή κολ..τσου κατά σε.
Όσο για την ευλαβική προσοχή στη χοληστερίνη...Έχεις δίκιο...Όλο το κύκλωμα, γιατρών που συνταγογραφούν μέχρι και φαρμακοποιών που πωλούν, κάτι ξέρεις εσύ, καρπώνονται τα κέρδη απ' την υπερσυνταγογράφηση..
Καλό δρομικό φθινόπωρο να χουμε όλοι μας!!!!!!

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2017 :  10:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDROSG

Νίκο Κατσαμάκα, μην παραχαράζεις τα όσα έγραψα..Είπα πως έχω πρόσβαση σε βαθιά γνώση, δεν κατέχω την βαθιά γνώση...Άλλωστε εσύ ανήκεις σε ένα χώρο πολιτικό προοδευτικό, ανοιχτό στο δημοκρατικό ακόμα και στον οξύ διάλογο, και στον πλουραλισμό..Έτσι δεν είναι;;;;
Περίμενα να μιλήσεις για την ταμπακιέρα, αλλά μένεις στο ότι θίχτηκες από τα γραφόμενά μου.. και στο ότι ήμουν αγενής μια που ήμουν άσχετος με την κουβέντα..Μήπως για να μπούμε σε μια κουβέντα του φόρουμ πρέπει να υποβάλλουμε αίτηση μετά χαρτοσήμου;;;Θα έκλεινα εδώ την κουβέντα γιατί πάμε εκτός θέματος πλέον, αλλά δεν μπορώ να μην το πω....
Για σένα λοιπόν όλοι ..κολ..τσοι είναι...Κρίμα...Εύχομαι ούτε εγώ ούτε εσύ να βρεθούμε σε μια τόσο δύσκολη θέση που η ζωή μας να εξαρτάται απ' τις γνώσεις και το φιλότιμου κάποιου ένστολου, διασώστη, πυροσβέστη ή κολ..τσου κατά σε.
Όσο για την ευλαβική προσοχή στη χοληστερίνη...Έχεις δίκιο...Όλο το κύκλωμα, γιατρών που συνταγογραφούν μέχρι και φαρμακοποιών που πωλούν, κάτι ξέρεις εσύ, καρπώνονται τα κέρδη απ' την υπερσυνταγογράφηση..
Καλό δρομικό φθινόπωρο να χουμε όλοι μας!!!!!!

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ



Είσαι σίγουρος ότι δε με μπερδεύεις με κάποιον άλλο; Γράφεις πράγματα που δεν καταλαβαίνω,γιατί δε με αφορούν.

Δεν ανήκω σε ΚΑΝΕΝΑ πολιτικό χώρο, απορώ πώς σου κατέβηκε αυτό (και απορώ τι σχέση έχει με τις ερωτήσεις του Scrooge για τους καρδιακούς παλμούς).

Για την ευλαβική προσοχή στην χοληστερίνη, μια και θες να κάνεις συζήτηση, ακόμα δεν απαντάς: πού είδες την προσβολή; Επιπλέον, ρώτα το μπατζανάκη σου, θα σου πει πως είναι σωστή συμβουλή. Ρώτα τον και για το άλλο ασυνάρτητο που γράφεις, γιατί οι γιατροί κι αν ξέρουν από υπερσυνταγογράφηση. Ξέρουν και να μην κόβουν αποδείξεις και είναι ψηλά στη λίστα των φοροφυγάδων, όταν οι φαρμακοποιοί είναι οι πιο συνεπείς φορολογούμενοι. Άσχετο βέβαια, αλλά μια και πλέον μιλάμε γενικά, ας το πούμε κι αυτό.

Ξαναδιάβασα τι έγραψες και πράγματι λες πως "έχεις πρόσβαση σε βαθιά γνώση". Έχεις πρόσβαση σε βαθιά γνώση, επειδή έχεις μπατζανάκη καρδιολόγο. Συγνώμη που παρερμήνευσα τα λεγόμενά σου.

Κλείνω, επαναλαμβάνοντας πως εκτίθεσαι δημοσίως. Μένω με την απορία για αυτή την απολύτως αναίτια προσωπική επίθεση εναντίον μου, μέχρι και με υπονοούμενα που σηκώνουν δικαστικές ενέργειες. Σκέφτομαι πως μάλλον με περνάς για κάποιον άλλο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2017 :  12:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάμε επί της ουσίας,
Υποστηρίζεις πως η χοληστερίνη δηλαδή είναι "μύθος" ? Και δεν χρειάζεται να την προσέχουμε ή τέλοσπαντων δεν έχει τόση μεγάλη σημασία όσο νομίζουμε?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2017 :  18:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένα άρθρο περί χοληστερίνης

https://www.drtsoukalas.com/telos_epohis_gia_ti_holisterini-su-168.html

Τελικά μάλλον είναι μύθος.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2017 :  22:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[quote]Originally posted by konkarien

Ένα άρθρο περί χοληστερίνης

https://www.drtsoukalas.com/telos_epohis_gia_ti_holisterini-su-168.html

Τελικά μάλλον είναι μύθος.

Πρόσεξες αυτή την πρόταση; Πρόκειται για μια επαναστατική στροφή σε σχέση με τις συστάσεις των προηγούμενων 50 χρόνων που επηρέασαν και άλλαξαν πλήρως τις διατροφικές μας συνήθειες.

δηλαδή, επί 50 χρόνια ίσχυε κάτι, τώρα δεν ισχύει, σύμφωνα με τα διαθέσιμα στοιχεία, και ίσως σε 50 χρόνια, να ξαναισχύει πάλι το πρώτο. Πόσες έρευνες έχουν βγει που ακύρωναν προηγούμενες έρευνες, και μετά ξαναβγαίνανε άλλες που ακύρωναν τις δεύτερες κ.ο.κ.

αν θυμάμαι καλά, ο Κούλογλου ήταν ή ο Χατζηστεφάνου, οι οποίοι είχαν κάνει ντοκιμαντέρ για τις ιατρικές έρευνες, οι οπόίες γινόταν με σκοπό να "αποδείξουν" ότι "έπρεπε" να αποδειχτεί, προς όφελος φαρμακοβιομηχανιών.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2017 :  23:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτσι, Deorum, επιτέλους μια σωστή παρατήρηση που σχετίζεται με το θέμα..επί της ουσίας...
[Πάμε επί της ουσίας,
Υποστηρίζεις πως η χοληστερίνη δηλαδή είναι "μύθος" ? Και δεν χρειάζεται να την προσέχουμε ή τέλοσπαντων δεν έχει τόση μεγάλη σημασία όσο νομίζουμε?
[/quote]

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2017 :  10:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον έχω μπει στην σελίδα του Αντιπροέδρου του Εδεσσαϊκού
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

todor
Newbie Forum Runner

Greece


33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2017 :  18:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τα πράγματα είναι πολύ απλά... όσο γνώστες και αν είναι όλοι (με τον δικό τους τρόπο, μη προβάλλω κανέναν σας), πρέπει πας στον καρδιολόγο σου και να σου απαντήσει τα πάντα και να βεβαιωθείς ότι όλα είναι εντάξει (στο εύχομαι κι όλας)

Χθες, που πηγα σε καρδιολόγο, πιστεύοντας τυπικά, γιατί έχω 4 αγώνες μπροστά μου και είπα να μη το αφήσω όπως πέρυσι (έχω τρέξει συνολικά 6-7 αγώνας από πέρυσι, έστω και στον δικό μου αργό ρυθμό), μου έδωσε ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ για τρέξιμο (για την ώρα) καιμέσα στη βδομάδα κατεβαίνω Αθήνα για στεφανιογράφημα... έτσι απλά!!!!


ΠΡΕΠΕΙ μια φορά τον χρόνο να κάνετε ένα καρδιολογικό έλεγχο, όσο καλά κι αν πιστεύετε ότι είστε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2017 :  16:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχάς ευχομαι τα καλυτερα!!!! αλλα για πες αληθεια τι εξεταση εκανες και σε εστειλε ο γιατρος για στεφανιογραφια;;;;
quote:
Originally posted by todor

τα πράγματα είναι πολύ απλά... όσο γνώστες και αν είναι όλοι (με τον δικό τους τρόπο, μη προβάλλω κανέναν σας), πρέπει πας στον καρδιολόγο σου και να σου απαντήσει τα πάντα και να βεβαιωθείς ότι όλα είναι εντάξει (στο εύχομαι κι όλας)

Χθες, που πηγα σε καρδιολόγο, πιστεύοντας τυπικά, γιατί έχω 4 αγώνες μπροστά μου και είπα να μη το αφήσω όπως πέρυσι (έχω τρέξει συνολικά 6-7 αγώνας από πέρυσι, έστω και στον δικό μου αργό ρυθμό), μου έδωσε ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ για τρέξιμο (για την ώρα) καιμέσα στη βδομάδα κατεβαίνω Αθήνα για στεφανιογράφημα... έτσι απλά!!!!


ΠΡΕΠΕΙ μια φορά τον χρόνο να κάνετε ένα καρδιολογικό έλεγχο, όσο καλά κι αν πιστεύετε ότι είστε...



Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2017 :  18:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έλεγχο καρωτίδας κάνετε και αν ναι κάθε πότε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2017 :  16:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by todor

τα πράγματα είναι πολύ απλά... όσο γνώστες και αν είναι όλοι (με τον δικό τους τρόπο, μη προβάλλω κανέναν σας), πρέπει πας στον καρδιολόγο σου και να σου απαντήσει τα πάντα και να βεβαιωθείς ότι όλα είναι εντάξει (στο εύχομαι κι όλας)

Χθες, που πηγα σε καρδιολόγο, πιστεύοντας τυπικά, γιατί έχω 4 αγώνες μπροστά μου και είπα να μη το αφήσω όπως πέρυσι (έχω τρέξει συνολικά 6-7 αγώνας από πέρυσι, έστω και στον δικό μου αργό ρυθμό), μου έδωσε ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ για τρέξιμο (για την ώρα) καιμέσα στη βδομάδα κατεβαίνω Αθήνα για στεφανιογράφημα... έτσι απλά!!!!


ΠΡΕΠΕΙ μια φορά τον χρόνο να κάνετε ένα καρδιολογικό έλεγχο, όσο καλά κι αν πιστεύετε ότι είστε...



Αν θες δώσε μας 2 στοιχεία παραπάνω, τι ήταν αυτό που προβλημάτισε τον γιατρό σου?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2017 :  16:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωρίς να το έχω ψάξει, το θέμα της χοληστερίνης δεν είναι ακριβώς μύθος καθεαυτό. Ίσως οι στατίνες δεν βοηθάνε τόσο όσο νομίζαν, γιατί χοληστερίνη (που κατακάθεται στις αρτηρίες σταδιακά) αποκτάς με 2 τρόπους, παράγει το συκώτι (αυτό μπλοκάρουν οι στατίνες) και από το φαγητό. Αλλά όχι ότι η χοληστερίνη είναι κάτι αδιάφορο. Τελικά ίσως είναι περισσότερη αυτή που παράγει ο οργανισμός από μόνος του, παρά αυτό που λαμβάνουμε από εξωτερικές πηγές.

Τα κεντρικά καρδιολογικά site πάντως, δεν έχουν υιοθετήσει κάποια νέα "επαναστατική" άποψη αναφορικά με την χοληστερίνη πάντως.
http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/Cholesterol/AboutCholesterol/About-Cholesterol_UCM_001220_Article.jsp#.Wbfceqi0M2w

Ενώ εδώ είναι η πηγή, που επικαλούνται διάφοροι (όπως ο κος. Τσουκαλάς που βάλατε πιο πάνω), και σόρυ κάτι δεν μου κάθεται καλά. (ας πουμε έχει βιβλίο πως να ζήσετε με υγεία 150 χρόνια...)
http://www.nytimes.com/2013/11/13/health/new-guidelines-redefine-use-of-statins.html?pagewanted=all
http://www.tovima.gr/science/article/?aid=558309

Το ότι έχουν υπάρξει μερικές εξελίξεις και βελτιώσεις, δεν σημαίνει ότι έχει ανατραπεί όλη η μέχρι τώρα κατάσταση. Πάλι είναι μια τιμή που την παρακολουθούμε, και πάλι οι στατίνες σε γενικές γραμμές προτείνονται, έχει αναθεωρηθεί ίσως ο τρόπος και το πότε πρέπει να χορηγούνται.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2017 :  16:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μεταβολομική ιατρική... Μάλιστα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000