Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 απορίες για καρδιακή λειτουργία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2017 :  21:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα.

Το βιβλίο του ''Πως να ζήσεις 150 χρόνια με υγεία'' το έχω διαβάσει (δύο φορές μάλιστα), είναι πολύ ενδιαφέρον και σας το προτείνω

Το 85% της χοληστερίνης παράγεται απ' τον οργανισμό και μόνο ένα 25% απ' τις τροφές.

Το πρόβλημα είναι,όταν η χοληστερίνη στο σώμα μας,είναι οξειδωμένη.

Η χοληστερίνη θεωρείται η βασικότερη απ' τις ορμόνες που παράγει ο ανθρώπινος οργανισμός.





ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ

Edited by - konkarien on 12/09/2017 21:28:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

todor
Newbie Forum Runner

Greece


33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2017 :  06:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum
Αν θες δώσε μας 2 στοιχεία παραπάνω, τι ήταν αυτό που προβλημάτισε τον γιατρό σου?



πριν πω, να αναφέρω ότι είμαι 100 κιλά, τρέχω (ξανά) εδώ και 1 μήνα και σε ρυθμούς κοντά στα 7 παρά λεπτά/χλμ...
Πήγα για εξέταση γιατί πλέον πιάνω και ρυθμό 5:30/χλμ και γενικά έχω "ανέβει" και επειδή έχω και 3-4 αγώνες μπροστά μου, είπα "τυπικά" ας με εξετάσει καρδιολόγος...

τα βασικά είναι τα εξής:
1) του ανέφερα ότι όταν ξεκινάω το τρέξιμο, κάποιες φορές, νιώθω σαν να έχω κάτι σαν κορσέ στο στήθος και δε μπορώ να αναπνεύσω, σα να μου κόβεται η ανάσα, χωρίς κανέναν πόνο, καμιά ενόχληση. Κάτι που αρκετό καιρό το απέδιδα στην αγυμνασιά μου και τα κιλά μου.
2) ο πατέρας μου στα 40κάτι έκανε (πριν από 30 χρόνια) 3πλο Bypass, άρα υπάρχει ένα σχετικό ιστορικό στην οικογένεια
3) ήμουν παλιός καπνιστής (όπως είπε κατά λέξη ο γιατρός, κουβαλάω την αμαρτία του τσιγάρου)
4) είμαι 39 χρονών, "μικρός δλδ", άρα αν κάτι δούμε, το ψάχνουμε παραπάνω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2017 :  12:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by todor

quote:
Originally posted by Deorum
Αν θες δώσε μας 2 στοιχεία παραπάνω, τι ήταν αυτό που προβλημάτισε τον γιατρό σου?



πριν πω, να αναφέρω ότι είμαι 100 κιλά, τρέχω (ξανά) εδώ και 1 μήνα και σε ρυθμούς κοντά στα 7 παρά λεπτά/χλμ...
Πήγα για εξέταση γιατί πλέον πιάνω και ρυθμό 5:30/χλμ και γενικά έχω "ανέβει" και επειδή έχω και 3-4 αγώνες μπροστά μου, είπα "τυπικά" ας με εξετάσει καρδιολόγος...

τα βασικά είναι τα εξής:
1) του ανέφερα ότι όταν ξεκινάω το τρέξιμο, κάποιες φορές, νιώθω σαν να έχω κάτι σαν κορσέ στο στήθος και δε μπορώ να αναπνεύσω, σα να μου κόβεται η ανάσα, χωρίς κανέναν πόνο, καμιά ενόχληση. Κάτι που αρκετό καιρό το απέδιδα στην αγυμνασιά μου και τα κιλά μου.
2) ο πατέρας μου στα 40κάτι έκανε (πριν από 30 χρόνια) 3πλο Bypass, άρα υπάρχει ένα σχετικό ιστορικό στην οικογένεια
3) ήμουν παλιός καπνιστής (όπως είπε κατά λέξη ο γιατρός, κουβαλάω την αμαρτία του τσιγάρου)
4) είμαι 39 χρονών, "μικρός δλδ", άρα αν κάτι δούμε, το ψάχνουμε παραπάνω


Συγγνώμη φίλε μου,αλλά εσύ πληροίς τις μισές προϋποθέσεις για στεφανιαία νόσο,συν ότι είχες σφίξιμο στο στήθος ένας ακόμα πολύ σοβαρός παράγοντας και νόμιζες ότι πας για μια τυπική εξέταση;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Scrooge
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2017 :  16:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Todor, χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, εκτιμώ ότι συγκεντρώνεις αρκετούς επιβαρυντικούς παράγοντες όσον αφορά την καρδιά:
Αρκετό βάρος (αν το ύψος σου δεν είναι αντίστοιχα μεγάλο), ιστορικό πατέρα, κάπνισμα (έστω και παλιότερα), ηλικία (στα 39 δεν είσαι και τόσο μικρός).
Η γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να εξετάζεσαι τακτικά, μία φορά το χρόνο ας πούμε.

Με την ευκαιρία επανέρχομαι και στο θέμα που ξεκίνησα.
Όπως διάβασα σε κάποιο site, ο ακριβής προσδιορισμός του maximum heart rate (MHR) γίνεται με ειδικό καρδιολογικό τεστ.
Δεν ξέρω αν αναφέρεται στο τεστ κοπώσεως ή κάποιο άλλο πιο εξειδικευμένο.
Πάντως πέρυσι που έκανα τεστ κοπώσεως (και το έβγαλα χωρίς πρόβλημα), οι μέγιστοι παλμοί που κατέγραψε το μηχάνημα ήταν 170.
Σύμφωνα με κάποια sites, για μια εκτίμηση του MHR μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον τύπο MHR = 220 - age ή, σύμφωνα με άλλη εκτίμηση, τον τύπο MHR = 208 - 0,7*age.
http://www.heart.org/HEARTORG/HealthyLiving/PhysicalActivity/FitnessBasics/Target-Heart-Rates_UCM_434341_Article.jsp#.WbofL7jv7Ls
https://www.runnersworld.com/ask-the-sports-doc/what-is-my-maximum-heart-rate
Για τη δική μου περίπτωση και οι δύο παραπάνω τύποι δίνουν περίπου 176 bpm.

Σε πρόσφατη προπόνηση, έτρεξα 9 γύρους σε γήπεδο με εναλλασσόμενο ρυθμό (2 γύροι με 6:25 min/km - 1 γύρος με 5:15 min/km, κοκ).
Στους «αργούς» γύρους οι παλμοί ήταν στους 150-160 bpm.
Στους «γρήγορους» γύρους οι παλμοί στιγμιαία άγγιζαν τους 180 bpm.
Ίσως αυτό σημαίνει ότι ο συγκεκριμένος ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος για τις δυνατότητές μου.
Όμως σε πρόσφατο αγώνα 5 km, ο μέσος ρυθμός μου ήταν 4:50 min/km, άρα το 5:15 min/km δεν είναι υπερβολικό για μένα.
Θα ήθελα πολύ να έβλεπα τους παλμούς μου στον αγώνα, αλλά δυστυχώς τότε δεν είχα ακόμη τον παλμογράφο.
Υποψιάζομαι ότι σε κάποιες στιγμές ήταν αρκετά πάνω από 180 bpm.

Σύμφωνα με έμπειρο γυμναστή, οι υψηλοί παλμοί μου μπορεί να σημαίνουν ότι πρέπει να ρίξω ρυθμό, αλλά μπορεί και να σημαίνουν ότι είναι εγγενές χαρακτηριστικό μου και δεν αποτελεί πρόβλημα.
Δηλ. ότι εκ φύσεως η καρδιά μου λειτουργεί ψηλά.
Αν ισχύει αυτό όμως δεν θα έπρεπε και σε ηρεμία να έχω αρκετούς παλμούς; Όμως έχω κάτω από 60 bpm.
Έχω μαζέψει αρκετές απορίες για τον καρδιολόγο μου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2017 :  22:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήγα πρόσφατα σε καρδιολόγο και στο τεστ κοπώσεως με σταμάτησε στο 13:36 στους 164 παλμούς. Δηλαδή δεν με πήγε στο ανώτατο όριο μου( είμαι 45 ετών). Πότε σε σταματαει ο καρδιολόγος; Του είπα ότι ήθελα να βγάλω και τα 15 λεπτά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2017 :  23:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by prof

Πήγα πρόσφατα σε καρδιολόγο και στο τεστ κοπώσεως με σταμάτησε στο 13:36 στους 164 παλμούς. Δηλαδή δεν με πήγε στο ανώτατο όριο μου( είμαι 45 ετών). Πότε σε σταματαει ο καρδιολόγος; Του είπα ότι ήθελα να βγάλω και τα 15 λεπτά



Οταν βαρεθεί.
Εγω μια φορα έτρεχα έτρεχα έτρεχα, καποια στιγμη του λέω, μπορω να σταματήσω; Εχω αγώνα μεθαύριο και δε θέλω να πιαστώ (ηταν και μεγαλη η κλίση). Μου λεει τι αγώνα; Του λέω τρεξιμο. Γενικως τρεχω. Τρεχω και μαραθώνιο. Μου λεει Ε πες το μου τόση ώρα!
Έτρεχα 18:30.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2017 :  00:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καρδιολόγος που ασχολείται με τα δρομικά μου έχει πει, ότι στο τέστ κοπώσεως πρέπει να φτάσεις στο μέγιστο για να έχεις καλή εικόνα. Αυτό είναι το νόημα, να δεις πως αντιδράει η καρδιά στο 100%, όχι στο 90%, εκεί ίσως δεν "βγάλει βλάβη" (δεν φανεί η βλάβη το σωστότερο).
Πως γίνεται αυτό?
Εύκολο, ανεβάζεις κλίση, και ανεβάζεις ταχύτητα. Ε δεν μπορεί θα τερματίσεις καρδιακά κάποια στιγμή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

soron80
Forum-Runner

Greece
69 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2017 :  17:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Scrooge
Σύμφωνα με έμπειρο γυμναστή, οι υψηλοί παλμοί μου μπορεί να σημαίνουν ότι πρέπει να ρίξω ρυθμό, αλλά μπορεί και να σημαίνουν ότι είναι εγγενές χαρακτηριστικό μου και δεν αποτελεί πρόβλημα.
Δηλ. ότι εκ φύσεως η καρδιά μου λειτουργεί ψηλά.
Αν ισχύει αυτό όμως δεν θα έπρεπε και σε ηρεμία να έχω αρκετούς παλμούς; Όμως έχω κάτω από 60 bpm.
Έχω μαζέψει αρκετές απορίες για τον καρδιολόγο μου...



Ναι υπάρχει περίπτωση να έχεις 50-60 σφιγμούς σε ηρεμία και 180+ σε τρέξιμο και απλά έτσι να δουλεύει η καρδιά σου...
Δεν ξέρω αν ειναι καλό ή όχι, αλλά ισχύει και σε άλλους ανθρώπους.
Απλά πρέπει να πας σε καρδιολόγο (ους) για να επιβεβαιώσουν αυτό ότι ισχύει και σε σένα..

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

todor
Newbie Forum Runner

Greece


33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2017 :  15:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ωραία τα λέτε, αλλά όλα αυτά δείχνουν προδιάθεση (το κληρονομικό). Ενημερωτικά, οι εξετάσεις αίματος είναι κανονικότατες, το καρδιογράφημα κανονικότατο, χωρίς καμία άλλη ένδειξη (πόνος, λιποθυμία κτλ).... και έχω μεγάλο πρόβλημα που χρίζει επέμβασης!!!
μην αρχίσετε τα γνωστά ότι είναι λογικό το αποτέλεσμα με όλο το ιστορικό, γιατί έχω περιπτώσεις αντίστοιχες, με προβληματικές εξετάσεις, αλλά χωρίς κανένα πρόβλημα στην καρδιά....
ευτυχώς το βρήκα και προχωράμε... τρέξιμο από το 2018 και βλέπουμε ;)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

soron80
Forum-Runner

Greece
69 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2017 :  15:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by todor

ωραία τα λέτε, αλλά όλα αυτά δείχνουν προδιάθεση (το κληρονομικό). Ενημερωτικά, οι εξετάσεις αίματος είναι κανονικότατες, το καρδιογράφημα κανονικότατο, χωρίς καμία άλλη ένδειξη (πόνος, λιποθυμία κτλ).... και έχω μεγάλο πρόβλημα που χρίζει επέμβασης!!!
μην αρχίσετε τα γνωστά ότι είναι λογικό το αποτέλεσμα με όλο το ιστορικό, γιατί έχω περιπτώσεις αντίστοιχες, με προβληματικές εξετάσεις, αλλά χωρίς κανένα πρόβλημα στην καρδιά....
ευτυχώς το βρήκα και προχωράμε... τρέξιμο από το 2018 και βλέπουμε ;)



Περαστικά και να επιστρέψεις δυνατός..
Οι ασυμπτωματικοί ασθενείς είναι το χειρότερο.
Είσαι τυχερός που το βρήκες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000