Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Σπάρταθλον 2017
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 8

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2017 :  10:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ παίδες για τα καλά σας λόγια!

@Trexalitsa: Ιωάννα χρειάζεται όντως και λίγη "μούρλα" για να "μπλέκεις" με τέτοια πράγματα! ;-) Πάντως δεν υπήρχε λόγος ανησυχίας όσο αφορά το ντύσιμο. Μπορεί να ξεκίνησα τοπλες αλλά όταν έσφιξε το κρύο (για να κάνουμε επιδερμίδα :Ρ) άρχισα να εκμεταλλεύομαι και την κινητή μου γκαρνταρόμπα. Στο βουνό ειδικά που έφαγα και κάμποση - παγωμένη - βροχή, ήμουνα "σκεπασμένος" μέχρι τα αυτιά!

Τέλος καλό, όλα καλά, το σώμα το έχουμε αφήσει στην απόλυτη ξεκούραση, τα βασικά πιασίματα φύγανε ήδη, αλλά τρέξιμο δεν έχει ακόμα! Ενδυνάμωση μόνο στους μασητικούς μυς! :Ρ

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2017 :  11:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@trexantiris: Αδερφέ, πολλά συγχαρητήρια και από εμένα, κυρίως για το σθένος της απόφασης να σταθείς απέναντι στο "θηρίο". Θέλει πολλά κιλά, ίσως περισσότερα και από όσα χρειάζονται για να τερματίσεις.
Εγώ από την πλευρά μου, μιας και το σωματικό μπορούμε όλοι να το φανταστούμε, περισσότερο περισσότερο με εξιτάρει να μάθω μερικά πράγματα για τη νοητική/ψυχολογική κατάσταση που βρίσκεται ο δρομέας κατά τη διάρκεια ενός τέτοιου αγώνα.
Ας πούμε, σβήνουν (on purpose ή ασυναίσθητα) οι εγκεφαλικές λειτουργίες, ώστε να γλιτώσει ο δρομέας κάποια ενέργεια και να μη χρειαστεί να μπει σε λογική mind games, ώστε να κρατήσει ψυχολογικά ως το τέλος ή προσπαθεί να έχει επαφή με το τι συμβαίνει γύρω για να μπορεί να απολαύσει τον αγώνα (όσο κάτι τέτοιο είναι δυνατόν).
Συγχαρητήρια και πάλι και να ξέρεις ότι άνθρωποι σαν εσένα είσαστε μεγάλη πηγή έμπνευσης.

-------------------------

Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alcool
Forum-Runner

Greece


99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2017 :  14:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Μανώλη Trexantiris
συγχαρητήρια κι από μένα για τον τρομερό σου άθλο. Οι εγκαταλείψεις, ακόμα και μ' αυτόν τον καιρό (που σχεδόν όλοι συμφωνούν ότι ήταν ό,τι πιο κοντινό υπήρχε -τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια- στον ιδανικό) δείχνουν πόσο σκληρός αγώνας είναι το Σπάρταθλον.
Μια τεχνική-διαδικτυακή λεπτομέρεια: δεν ξέρω πόσο χρησιμοποιείς το facebook κ πόσο θα ήθελες το προφίλ σου να μείνει μόνο με τους φίλους σου (το υγιές δλδ) αλλά σαν σούπερ αθλητής τώρα πια, βάλε -αν θες- την επιλογή follow στο προφίλ σου, ώστε να μπορούμε να σε παρακολουθούμε κι από εκεί, ευχαριστώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2017 :  00:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κυριακή 8/10 16:00 στον κινηματογράφο Δαναός προβάλεται για 2η φορά η ταινία-ντοκιμαντέρ ultra με θέμα το Σπάρταθλο. Όποιος ενδιαφέρεται ή έχει περιέργεια και είναι Αθήνα, δεν πρέπει να το χάσει.

Στο Σπάρταθλο φέτος τερμάτισε το ασύλληπτο 72% (265/369) ενώ ο μέσος όρος αυτών που τερματίζουν τα τελευταία 13 χρόνια (που έχω στοιχεία) είναι μόλις στο 44,6%. Και μιλάμε για αθληταράδες που βρίσκονται εκεί μέσα από πολύ δύσκολες προκρίσεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2017 :  09:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια και από εμένα,όσοι συμμετείχαν είχαν όντως πολλά κιλά και όσοι τερμάτησαν αποδείχτηκαν τεράστιοι δρομείς.


όχι πολύ ποδώκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2017 :  14:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by alcool

Αγαπητέ Μανώλη Trexantiris
συγχαρητήρια κι από μένα για τον τρομερό σου άθλο. Οι εγκαταλείψεις, ακόμα και μ' αυτόν τον καιρό (που σχεδόν όλοι συμφωνούν ότι ήταν ό,τι πιο κοντινό υπήρχε -τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια- στον ιδανικό) δείχνουν πόσο σκληρός αγώνας είναι το Σπάρταθλον.
Μια τεχνική-διαδικτυακή λεπτομέρεια: δεν ξέρω πόσο χρησιμοποιείς το facebook κ πόσο θα ήθελες το προφίλ σου να μείνει μόνο με τους φίλους σου (το υγιές δλδ) αλλά σαν σούπερ αθλητής τώρα πια, βάλε -αν θες- την επιλογή follow στο προφίλ σου, ώστε να μπορούμε να σε παρακολουθούμε κι από εκεί, ευχαριστώ.



…σούπερ αθλητής δεν είμαι Δημήτρη!...θεωρώ τον εαυτό μου ένα συνηθισμένο δρομέα που καμιά φορά κάνει κάποια…ασυνήθιστα πράγματα (μετά βέβαια από την κατάλληλη προπόνηση)!

Είναι γεγονός ότι το facebook δεν το χρησιμοποιώ παρά ελάχιστα (δεν έχω κάνει καμία δημοσίευση στους τελευταίους κάποιους μήνες που έχω ενεργό το προφίλ μου)! Οπότε δε χάνεις και τίποτα που δεν υπάρχει η δυνατότητα follow :Ρ 😃

Και για αυτό που ανέφερες για τον αγώνα και τη σκληρότητά του: περίμενα ότι θα ήταν δύσκολος αλλά ομολογώ ότι για μένα το Σπάρταθλο επαναπροσδιόρισε το τι σημαίνει «αντοχή στον πόνο, στην κούραση και στις αρνητικές σκέψεις»! Ήταν απλά ανελέητος!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alcool
Forum-Runner

Greece


99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2017 :  14:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σ' ευχαριστώ για τη φιλία και για την απάντηση Μανώλη
(οι συνηθισμένοι δρομείς τρέχουν πού κ πού κ κάνα Σπάρταθλον! )
καλές και υγιείς προπονήσεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2017 :  14:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

@trexantiris: Αδερφέ, πολλά συγχαρητήρια και από εμένα, κυρίως για το σθένος της απόφασης να σταθείς απέναντι στο "θηρίο". Θέλει πολλά κιλά, ίσως περισσότερα και από όσα χρειάζονται για να τερματίσεις.
Εγώ από την πλευρά μου, μιας και το σωματικό μπορούμε όλοι να το φανταστούμε, περισσότερο περισσότερο με εξιτάρει να μάθω μερικά πράγματα για τη νοητική/ψυχολογική κατάσταση που βρίσκεται ο δρομέας κατά τη διάρκεια ενός τέτοιου αγώνα.
Ας πούμε, σβήνουν (on purpose ή ασυναίσθητα) οι εγκεφαλικές λειτουργίες, ώστε να γλιτώσει ο δρομέας κάποια ενέργεια και να μη χρειαστεί να μπει σε λογική mind games, ώστε να κρατήσει ψυχολογικά ως το τέλος ή προσπαθεί να έχει επαφή με το τι συμβαίνει γύρω για να μπορεί να απολαύσει τον αγώνα (όσο κάτι τέτοιο είναι δυνατόν).
Συγχαρητήρια και πάλι και να ξέρεις ότι άνθρωποι σαν εσένα είσαστε μεγάλη πηγή έμπνευσης.

-------------------------

Run-time Error



#1 Για έναν πρωτάρη σε αυτόν τον αγώνα σαν και εμένα κατάλαβα ότι θέλει περισσότερη θέληση για να τερματίσεις από ότι για να σταθείς στην αφετηρία. Και αυτό γιατί έχεις ακόμα την αθωότητα και την άγνοια της πρώτης φοράς. Την άγνοια για το τι πραγματικά σε περιμένει αργότερα στη διαδρομή (καμιά φορά ακόμα και πολύ πριν φτάσεις στην Κόρινθο που δεν είναι ούτε το 1/3 της διαδρομής). Για έναν πεπειραμένο δρομέα της διαδρομής όμως, μάλλον θέλει περισσότερη θέληση του να βρεθείς στη γραμμή εκκίνησης, γνωρίζοντας εκ των προτέρων το τι τον περιμένει! Και σε αυτό το σημείο ερχόμαστε ακριβώς στα λόγια σου! ;-)

#2 Το τι συμβαίνει σε εγκεφαλικό επίπεδο εξαρτάται (φαντάζομαι) από πολλούς παράγοντες που έχουν σχέση:
Α) με τη μυοσκελετική καταπόνηση καθόλη τη διάρκεια του αγώνα.
Β) με τους πιθανούς τραυματισμούς που μπορεί να εμφανιστούν μέσα στον αγώνα
Γ) με την ενεργειακή επάρκεια του ηπατικού γλυκογόνου ανά πάσα στιγμή.

Στην τρίτη περίπτωση (του ηπατικού ενεργειακού αδειάσματος) ο δρομέας μπορεί να αποκοπεί από το περιβάλλον γύρω του και να αρχίσει να χάνει «επεισόδια» ή και να έχει παραισθήσεις. Περίπτωση δρομέα στο φετεινό αγώνα που είχε τέτοιες παραισθήσεις στην ανηφόρα του βουνού (νύχτα με βροχή) που νόμιζε ότι δίπλα του έσκαγαν τα κύματα της θάλασσας…
Μπορεί όμως ο αθλητής να είναι ενεργειακά επαρκής αλλά να έχει τέτοια μυϊκή καταπόνηση/κούραση που εγκεφαλικά να λαμβάνει τα μηνύματα της εγκατάλειψης ή τουλάχιστον της κατακόρυφης επιβράδυνσης του ρυθμού. Παρόμοια συμπτώματα μπορεί να έχει αν το σώμα του έχει «θερμικά υπερφορτωθεί» ή έχει πάθει αφυδάτωση σε προχωρημένο βαθμό. Τότε ο αγώνας θα χρειαστεί έντονα την ικανότητα της «διαχείρισης» του πόνου και των αρνητικών σκέψεων (συνήθως της εγκατάλειψης)!

Κάθε περίπτωση διαφορετική και στα τελευταία πολλά-πολλά χιλιόμετρα του αγώνα μπορείς μόνο να φανταστείς το τι αισθάνεται εκείνες τις στιγμές ο κάθε δρομέας!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2017 :  17:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλα μπραβο και συγχαρητηρια για τον αθλο σου Μανωλη!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

linear
Newbie Forum Runner

27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2017 :  11:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Μανώλη,

Σε ευχαριστώ και πάλι για τη γενναιοδωρία σου, να μοιραστείς τέτοιες πληροφορίες μαζί μας. Θα εκτιμούσα ειλικρινά αν μπορούσες να μας πεις κάποια πράγματα ακόμα.
Για παράδειγμα, πότε αισθάνθηκες ότι θα μπορούσες να κατέβεις στον αγώνα αυτό? Όταν κατέβηκες τις 10 ώρες στα 100 χλμ (εκπληκτική επίδοση από μόνη της για μένα) είχες πιάσει το όριο. Άλλο όμως 100, άλλο 246. Ήταν αυτή η πρόκριση, ή κάποιος άλλος αγώνας που σε έκανε να πεις τώρα θα κατέβω?
Επίσης, σε όλα αυτά τα χρόνια που προετοιμαζόσουν, σκεφτόσουν τον αγώνα αυτό ή ήρθε από μόνο του? Τί σε τράβηξε με άλλα λόγια σε τέτοιες αποστάσεις?
Τέλος, θα μπορούσες να πεις κάποια πράγματα για την προπόνησή σου? Ας πούμε, έτρεχες κάθε μέρα, πόσα χλμ το μήνα, τα long runs σου ενδεικτικά πώς ήταν κλπ?

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ. Είσαι τεράστιος δρομέας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2017 :  12:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris
στα τελευταία πολλά-πολλά χιλιόμετρα του αγώνα μπορείς μόνο να φανταστείς το τι αισθάνεται εκείνες τις στιγμές ο κάθε δρομέας!



Στον περσινό ΚΜΑ, στην Ηρώδου Αττικού, νόμιζα πως δεν θα κατάφερνα να καλύψω τρέχοντας τα ελάχιστα μέτρα που με χώριζαν από το στάδιο. Τόση κούραση αισθανόμουν.
Όχι, δεν νομίζω ότι μπορώ να φανταστώ πώς αισθάνεται κάποιος μετά από 245χλμ τρεξίματος... Ούτε κατά την ελάχιστη προσέγγιση...

__________________________
Think faster than you ride
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2017 :  19:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by LEON T

Πολλα μπραβο και συγχαρητηρια για τον αθλο σου Μανωλη!!



Ευχαριστώ Λεωνίδα!

@linear: κατά την ταπεινή μου άποψη του να κάνεις ένα 100άρι μέσα στα χρονικά πλαίσια που δίνει κριτήριο για το Σπάρταθλο (δηλαδή σε λιγότερο από 10 ώρες), δε λέει τίποτα απολύτως για την ετοιμότητα ενός δρομέα που θα προσπαθήσει για πρώτη φορά να συμμετάσχει και δεν έχει εμπειρίες από άλλους – πολύ πιο απαιτητικούς – αγώνες! Δεν είναι μόνο η πολύ μικρότερη απόσταση, αλλά επίσης η ανυπαρξία υψομετρικών σε ένα τυπικό επίπεδο 100άρι (όπως αυτό της Ψάθας) και η έλλειψη δοκιμασίας του σώματος σε πέρα των 20-24 ωρών αθλητικής προσπάθειας (τουλάχιστον δηλαδή μία νύχτα να περιλαμβάνεται στο ενδιάμεσο).
Ακόμα και ο «μονός – Ευχίδας» των 107 χιλιομέτρων με τα πολύ δυνατά υψομετρικά του δε δίνει το «ιδανικό στίγμα» για το πόσο ικανοί θα είμαστε να διαχειριστούμε τις απαιτήσεις του Σπαρτάθλου. Άλλοι αγώνες όπως ο «δρόμως των Αθανάτων» με τα 142 χιλιόμετρά του, τα δυνατά υψομετρικά του και την ολονύκτια φόρτιση, ή ένα 24ωρο θα μπορούσαν να αποτελέσουν ένα πολύ καλύτερο προσωπικό κριτήριο για το που βρισκόμαστε. Θεωρώ όμως αυτονόητο ότι οι συγκεκριμένοι αγώνες βγαίνουν με τις προϋποθέσεις που θέτει η διοργάνωση του Σπαρτάθλου, δηλαδή να είναι κάποιος ικανός μέσα σε έναν 24ωρο αγώνα (επί επίπεδου εδάφους) να βγάλει 180+ χιλιόμετρα κοκ. Άλλοι αγώνες – εντός Ελλάδας – που αποτελούν καλό κριτήριο και λαμβάνονται επίσης υπόψη από τη διοργανωτική επιτροπή του Σπαρτάθλου είναι οι: Ολύμπιος δρόμος 180Κ και VFUT ή το ROUT (o πρώτος είναι αγώνας μικτού εδάφους, κυρίως χωματόδρομου, ενώ οι άλλοι δύο είναι καθαρά ορεινοί αγώνες).

Ο αγώνας του Σπαρτάθλου στριφογύριζε στο μυαλό μου πριν ακριβώς ένα χρόνο (με την έννοια ότι είχα αρχίσει να τον σκέφτομαι σοβαρότερα), η υποστήριξη που έκανα σε συνδρομέα στον αγώνα του 2016 μου έδωσε πολύτιμη εμπειρία (και άνοιξε περισσότερο την όρεξη ;-) ) αλλά μόνο μετά το ROUT του 2016 αποφάσισα ότι είμαι πλέον αρκετά «έτοιμος» ώστε να δηλώσω στο Σπάρταθλο του 2017.

Για τις προπονήσεις που ρωτάς: όσοι διαφορετικοί προπονητές τόσες είναι και οι διαφορετικές σχολές. Και όλες οι διαφορετικές προσεγγίσεις μπορεί τελικά να είναι σωστές! Κάποιες σχολές πιστεύουν στον πολύ όγκο (είτε συνολικά μέσα στην εβδομάδα είτε/και μέσα από συγκεκριμένες πολύ μεγάλης διάρκειας προπονήσεις), κάποιες άλλες προσεγγίζουν τον αγώνα μέσα από πιο γρήγορες προπονήσεις αλλά και back2back τρεξίματα διαρκείας (π.χ. 30 & 30 μέσα στο Σαββατοκύριακο). Πάντως ο αυξημένος συνολικός εβδομαδιαίος όγκος αποτελεί ένα χρήσιμο προπονητικό ερέθισμα για να προετοιμαστεί το σώμα για τις αυξημένες φορτίσεις που συνεπάγεται ένας αγώνας της δυσκολίας του Σπαρτάθλου. Προσωπικά διατηρούσα σταθερά έναν καλό όγκο μέσα στην κάθε εβδομάδα (με κάποιες εξάρσεις ενδιάμεσα) αλλά έκανα και κάποιες (λίγες όμως συνολικά) στοχευμένες προπονήσεις υψηλού όγκου/δυσκολίας που μπορεί να ήταν και αγώνες. Για παράδειγμα μέσα στον Μάιο έβγαλα το μονό Ευχίδα (ως προπόνηση), τον Ιούλιο συμμετείχα στο «Κρόνιο Πέρασμα των 70Κ» (σε πιο αγωνιστικούς ρυθμούς), ενώ τον Ιούνιο και Αύγουστο έκανα από μία προσομοίωση διαδρομής του Σπαρτάθλου (Κόρινθο-Νεστάνη τον Ιούνιο & Νεστάνη-Σπάρτη τον Αύγουστο). Συνολικά μέσα σε ένα 4μηνο έκανα 5 τρεξίματα/αγώνες διαρκείας από 63Κ έως 92Κ. Μέσα στον Απρίλιο (πριν τον Ευχίδα είχα βγάλει και ένα back2back2back τρέξιμο των 30-30-30 χιλιομέτρων με δυνατά υψομετρικά και με εντατική προπόνηση στο περάτημα επίσης!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

linear
Newbie Forum Runner

27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2017 :  22:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by LEON T

Πολλα μπραβο και συγχαρητηρια για τον αθλο σου Μανωλη!!



Ευχαριστώ Λεωνίδα!

@linear: κατά την ταπεινή μου άποψη του να κάνεις ένα 100άρι μέσα στα χρονικά πλαίσια που δίνει κριτήριο για το Σπάρταθλο (δηλαδή σε λιγότερο από 10 ώρες), δε λέει τίποτα απολύτως για την ετοιμότητα ενός δρομέα που θα προσπαθήσει για πρώτη φορά να συμμετάσχει και δεν έχει εμπειρίες από άλλους – πολύ πιο απαιτητικούς – αγώνες! Δεν είναι μόνο η πολύ μικρότερη απόσταση, αλλά επίσης η ανυπαρξία υψομετρικών σε ένα τυπικό επίπεδο 100άρι (όπως αυτό της Ψάθας) και η έλλειψη δοκιμασίας του σώματος σε πέρα των 20-24 ωρών αθλητικής προσπάθειας (τουλάχιστον δηλαδή μία νύχτα να περιλαμβάνεται στο ενδιάμεσο).
Ακόμα και ο «μονός – Ευχίδας» των 107 χιλιομέτρων με τα πολύ δυνατά υψομετρικά του δε δίνει το «ιδανικό στίγμα» για το πόσο ικανοί θα είμαστε να διαχειριστούμε τις απαιτήσεις του Σπαρτάθλου. Άλλοι αγώνες όπως ο «δρόμως των Αθανάτων» με τα 142 χιλιόμετρά του, τα δυνατά υψομετρικά του και την ολονύκτια φόρτιση, ή ένα 24ωρο θα μπορούσαν να αποτελέσουν ένα πολύ καλύτερο προσωπικό κριτήριο για το που βρισκόμαστε. Θεωρώ όμως αυτονόητο ότι οι συγκεκριμένοι αγώνες βγαίνουν με τις προϋποθέσεις που θέτει η διοργάνωση του Σπαρτάθλου, δηλαδή να είναι κάποιος ικανός μέσα σε έναν 24ωρο αγώνα (επί επίπεδου εδάφους) να βγάλει 180+ χιλιόμετρα κοκ. Άλλοι αγώνες – εντός Ελλάδας – που αποτελούν καλό κριτήριο και λαμβάνονται επίσης υπόψη από τη διοργανωτική επιτροπή του Σπαρτάθλου είναι οι: Ολύμπιος δρόμος 180Κ και VFUT ή το ROUT (o πρώτος είναι αγώνας μικτού εδάφους, κυρίως χωματόδρομου, ενώ οι άλλοι δύο είναι καθαρά ορεινοί αγώνες).

Ο αγώνας του Σπαρτάθλου στριφογύριζε στο μυαλό μου πριν ακριβώς ένα χρόνο (με την έννοια ότι είχα αρχίσει να τον σκέφτομαι σοβαρότερα), η υποστήριξη που έκανα σε συνδρομέα στον αγώνα του 2016 μου έδωσε πολύτιμη εμπειρία (και άνοιξε περισσότερο την όρεξη ;-) ) αλλά μόνο μετά το ROUT του 2016 αποφάσισα ότι είμαι πλέον αρκετά «έτοιμος» ώστε να δηλώσω στο Σπάρταθλο του 2017.

Για τις προπονήσεις που ρωτάς: όσοι διαφορετικοί προπονητές τόσες είναι και οι διαφορετικές σχολές. Και όλες οι διαφορετικές προσεγγίσεις μπορεί τελικά να είναι σωστές! Κάποιες σχολές πιστεύουν στον πολύ όγκο (είτε συνολικά μέσα στην εβδομάδα είτε/και μέσα από συγκεκριμένες πολύ μεγάλης διάρκειας προπονήσεις), κάποιες άλλες προσεγγίζουν τον αγώνα μέσα από πιο γρήγορες προπονήσεις αλλά και back2back τρεξίματα διαρκείας (π.χ. 30 & 30 μέσα στο Σαββατοκύριακο). Πάντως ο αυξημένος συνολικός εβδομαδιαίος όγκος αποτελεί ένα χρήσιμο προπονητικό ερέθισμα για να προετοιμαστεί το σώμα για τις αυξημένες φορτίσεις που συνεπάγεται ένας αγώνας της δυσκολίας του Σπαρτάθλου. Προσωπικά διατηρούσα σταθερά έναν καλό όγκο μέσα στην κάθε εβδομάδα (με κάποιες εξάρσεις ενδιάμεσα) αλλά έκανα και κάποιες (λίγες όμως συνολικά) στοχευμένες προπονήσεις υψηλού όγκου/δυσκολίας που μπορεί να ήταν και αγώνες. Για παράδειγμα μέσα στον Μάιο έβγαλα το μονό Ευχίδα (ως προπόνηση), τον Ιούλιο συμμετείχα στο «Κρόνιο Πέρασμα των 70Κ» (σε πιο αγωνιστικούς ρυθμούς), ενώ τον Ιούνιο και Αύγουστο έκανα από μία προσομοίωση διαδρομής του Σπαρτάθλου (Κόρινθο-Νεστάνη τον Ιούνιο & Νεστάνη-Σπάρτη τον Αύγουστο). Συνολικά μέσα σε ένα 4μηνο έκανα 5 τρεξίματα/αγώνες διαρκείας από 63Κ έως 92Κ. Μέσα στον Απρίλιο (πριν τον Ευχίδα είχα βγάλει και ένα back2back2back τρέξιμο των 30-30-30 χιλιομέτρων με δυνατά υψομετρικά και με εντατική προπόνηση στο περάτημα επίσης!

Free your feet...free your senses!



Ευχαριστώ πολύ Μανώλη, να είσαι πάντα καλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2017 :  09:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by LEON T

Πολλα μπραβο και συγχαρητηρια για τον αθλο σου Μανωλη!!



Ευχαριστώ Λεωνίδα!

@linear: κατά την ταπεινή μου άποψη του να κάνεις ένα 100άρι μέσα στα χρονικά πλαίσια που δίνει κριτήριο για το Σπάρταθλο (δηλαδή σε λιγότερο από 10 ώρες), δε λέει τίποτα απολύτως για την ετοιμότητα ενός δρομέα που θα προσπαθήσει για πρώτη φορά να συμμετάσχει και δεν έχει εμπειρίες από άλλους – πολύ πιο απαιτητικούς – αγώνες! Δεν είναι μόνο η πολύ μικρότερη απόσταση, αλλά επίσης η ανυπαρξία υψομετρικών σε ένα τυπικό επίπεδο 100άρι (όπως αυτό της Ψάθας) και η έλλειψη δοκιμασίας του σώματος σε πέρα των 20-24 ωρών αθλητικής προσπάθειας (τουλάχιστον δηλαδή μία νύχτα να περιλαμβάνεται στο ενδιάμεσο).
Ακόμα και ο «μονός – Ευχίδας» των 107 χιλιομέτρων με τα πολύ δυνατά υψομετρικά του δε δίνει το «ιδανικό στίγμα» για το πόσο ικανοί θα είμαστε να διαχειριστούμε τις απαιτήσεις του Σπαρτάθλου. Άλλοι αγώνες όπως ο «δρόμως των Αθανάτων» με τα 142 χιλιόμετρά του, τα δυνατά υψομετρικά του και την ολονύκτια φόρτιση, ή ένα 24ωρο θα μπορούσαν να αποτελέσουν ένα πολύ καλύτερο προσωπικό κριτήριο για το που βρισκόμαστε. Θεωρώ όμως αυτονόητο ότι οι συγκεκριμένοι αγώνες βγαίνουν με τις προϋποθέσεις που θέτει η διοργάνωση του Σπαρτάθλου, δηλαδή να είναι κάποιος ικανός μέσα σε έναν 24ωρο αγώνα (επί επίπεδου εδάφους) να βγάλει 180+ χιλιόμετρα κοκ. Άλλοι αγώνες – εντός Ελλάδας – που αποτελούν καλό κριτήριο και λαμβάνονται επίσης υπόψη από τη διοργανωτική επιτροπή του Σπαρτάθλου είναι οι: Ολύμπιος δρόμος 180Κ και VFUT ή το ROUT (o πρώτος είναι αγώνας μικτού εδάφους, κυρίως χωματόδρομου, ενώ οι άλλοι δύο είναι καθαρά ορεινοί αγώνες).

Ο αγώνας του Σπαρτάθλου στριφογύριζε στο μυαλό μου πριν ακριβώς ένα χρόνο (με την έννοια ότι είχα αρχίσει να τον σκέφτομαι σοβαρότερα), η υποστήριξη που έκανα σε συνδρομέα στον αγώνα του 2016 μου έδωσε πολύτιμη εμπειρία (και άνοιξε περισσότερο την όρεξη ;-) ) αλλά μόνο μετά το ROUT του 2016 αποφάσισα ότι είμαι πλέον αρκετά «έτοιμος» ώστε να δηλώσω στο Σπάρταθλο του 2017.

Για τις προπονήσεις που ρωτάς: όσοι διαφορετικοί προπονητές τόσες είναι και οι διαφορετικές σχολές. Και όλες οι διαφορετικές προσεγγίσεις μπορεί τελικά να είναι σωστές! Κάποιες σχολές πιστεύουν στον πολύ όγκο (είτε συνολικά μέσα στην εβδομάδα είτε/και μέσα από συγκεκριμένες πολύ μεγάλης διάρκειας προπονήσεις), κάποιες άλλες προσεγγίζουν τον αγώνα μέσα από πιο γρήγορες προπονήσεις αλλά και back2back τρεξίματα διαρκείας (π.χ. 30 & 30 μέσα στο Σαββατοκύριακο). Πάντως ο αυξημένος συνολικός εβδομαδιαίος όγκος αποτελεί ένα χρήσιμο προπονητικό ερέθισμα για να προετοιμαστεί το σώμα για τις αυξημένες φορτίσεις που συνεπάγεται ένας αγώνας της δυσκολίας του Σπαρτάθλου. Προσωπικά διατηρούσα σταθερά έναν καλό όγκο μέσα στην κάθε εβδομάδα (με κάποιες εξάρσεις ενδιάμεσα) αλλά έκανα και κάποιες (λίγες όμως συνολικά) στοχευμένες προπονήσεις υψηλού όγκου/δυσκολίας που μπορεί να ήταν και αγώνες. Για παράδειγμα μέσα στον Μάιο έβγαλα το μονό Ευχίδα (ως προπόνηση), τον Ιούλιο συμμετείχα στο «Κρόνιο Πέρασμα των 70Κ» (σε πιο αγωνιστικούς ρυθμούς), ενώ τον Ιούνιο και Αύγουστο έκανα από μία προσομοίωση διαδρομής του Σπαρτάθλου (Κόρινθο-Νεστάνη τον Ιούνιο & Νεστάνη-Σπάρτη τον Αύγουστο). Συνολικά μέσα σε ένα 4μηνο έκανα 5 τρεξίματα/αγώνες διαρκείας από 63Κ έως 92Κ. Μέσα στον Απρίλιο (πριν τον Ευχίδα είχα βγάλει και ένα back2back2back τρέξιμο των 30-30-30 χιλιομέτρων με δυνατά υψομετρικά και με εντατική προπόνηση στο περάτημα επίσης!

Free your feet...free your senses!



Από τα πιο ενδιαφέροντα post που έχω διαβάσει Μανώλη. Ευχαριστούμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2017 :  10:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Aroulio: +1000

@trexantiris: Σε αυτό το σημείο δημιουργείται η εξής απορία. Ένας "αυξημένος εβδομαδιαίος χιλιομετρικός όγκος" για προετοιμασία αγώνα ultra πόσα περίπου km περιλαμβάνει σε επίπεδο τάξης μεγέθους;
(μας βλέπω να βάζουμε τα κλάματα με την απάντηση )

Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000