Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Σπάρταθλον 2017
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 8

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/10/2017 :  20:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Μπραβο Μανωλη !!
Εξαιρετικος σε ολα φιλε μου ! Δεν εχω λογια !

Παναγιωτης

https://panosmaltezos.wordpress.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georun
Forum-Runner

Greece


198 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2017 :  09:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεος κ συγκινηση διαβαζοντας την περιγραφη του Μανολη!!μπραβο κ παλι μανο!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2017 :  12:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπραβο βρε Μανωλη, εκλπηκτικος ο αγωνας σου, εκπληκτικη και η περιγραφη σου! Ημουν κι εγω ενα απο τα "πολλα ζευγαρια ματια" που παρακολουθουσε ζωντανα την υπερπροσπαθεια σου και περιμενα να σε δω ν αγκαλιαζεις το ποδι του Λεωνιδα. Ετσι οπως παρακολουθουσα τα περασματα σου μεχρι και το 226ο χλμ κι εβλεπα να μεγαλωνεις συνεχως την αποσταση σπο το κλεισιμο των σταθμων, αλλα και ν ανεβαινεις θεσεις στην καταταξη, ενιωθα να εισαι σε πολυ καλη κατασταση με τον τερματισμο σου να μοιαζει δεδομενος και γενικα το εκανες ολο αυτο να φαινεται πολυ ευκολο σε αντιθεση με αλλους αθλητες που εχω παρακολουθησει παλιοτερα που περνουσαν απο τους σταθμους οριακα σε σχεση με το κλεισιμο ή που ενω στην αρχη ειχαν αποσταση απο το χρονο κλεισιματος , στη συνεχεια τη μειωναν κατα πολυ.

Μονο οταν περασαν πανω απο 3ωρες για τα τελευταια αυτα 20χλμ, χωρις να εχεις φανει, συνειδητοποιησα οτι πρεπει να ειχες ζοριστει παρα πολυ. Ηξερα βεβαια οτι αφου ειχες φτασει μεχρι εκει, με οποιονδηποτε τροπο θα τερματιζες. Επρεπε να πλησιασεις τις 4 ωρες στα 20 τελευταια χλμ για να αντιληφθουμε κι εμεις οι απεξω την υπερπροσπαθεια σου. Συγκινηθηκα και σε χαρηκα παρα πολυ την ωρα που ανεβαινες τα σκαλια για ν αγκαλιασεις το αγαλμα. Γελασα που αμεσως μετα την απονομη εκανες να φυγεις, δεν περιμενες να βγεις φωτο, οι αλλοι σε τραβηξαν πισω, σκεφτηκα αυτος παει να ταβλιαστει τωρα!

Αν και τα περισσοτερα τα ειπαμε τηλεφωνικα, σου εχω 2 ερωτησεις που τις σκεφτηκα αργοτερα:

1. Ποσο καλο πιστευεις πως ειναι να εχει κανεις δικους του ανθρωπους και οχι απλα φιλους στο πληρωμα υποστηριξης, οι οποιοι σαφως και θα τον στηριξουν και θα τον ντοπαρουν ψυχολογικα αλλα μπορει φοβουμενοι υπερβολικα για την υγεια του και την ασφαλεια του να τον προτρεψουν να εγκαταλειψει, κατι που ενας πιο απεξω ενδεχομενως να μην εκανε? Εχεις κανει κι εσυ support περισυ ως φιλος του Μαριου και φανταζομαι οτι μπορεις να συγκρινεις.

2. Τι εγινε μετα τον αγωνα? Τερματισες λιγο μετα τις 6μμ, ησουν ξυπνιος πανω απο 36 ωρες, ποτε ξαπλωσες να κοιμηθεις και πώς τελικα τα καταφερες? Εγω ενα μαραθωνιο τρεχω και απο την υπερενταση αδυνατω να κοιμηθω κανονικα, μου ερχονται ξανα και ξανα οι εικονες του αγωνα στο μυαλο, εσυ πώς και κυριως ποτε καταφερες να κανεις εναν υπνο της προκοπης με τοσες εικονες και συναισθηματα να σε κατακλυζουν? Ποσες μερες περασαν για να ξαναβρεις τους ρυθμους σου, οχι τοσο σωματικα οσο ψυχολογικα?

Ευχομαι καλη συνεχεια στους επομενους στοχους σου, καποια στιγμη θα πρεπει να πας εξω να κανεις αυτο το πολυποθητο sub 3 μια κι η Θεσσαλονικη δε σε παει οπως φαινεται! Και βεβαια εχω να το λεω πως ειναι μεγαλη μου τιμη που το PB στο μαραθωνιο το εκανα εχοντας ως λαγο μου ενα Σπαρταθλητη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2017 :  18:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

Μπραβο βρε Μανωλη, εκλπηκτικος ο αγωνας σου, εκπληκτικη και η περιγραφη σου! Ημουν κι εγω ενα απο τα "πολλα ζευγαρια ματια" που παρακολουθουσε ζωντανα την υπερπροσπαθεια σου και περιμενα να σε δω ν αγκαλιαζεις το ποδι του Λεωνιδα. Ετσι οπως παρακολουθουσα τα περασματα σου μεχρι και το 226ο χλμ κι εβλεπα να μεγαλωνεις συνεχως την αποσταση σπο το κλεισιμο των σταθμων, αλλα και ν ανεβαινεις θεσεις στην καταταξη, ενιωθα να εισαι σε πολυ καλη κατασταση με τον τερματισμο σου να μοιαζει δεδομενος και γενικα το εκανες ολο αυτο να φαινεται πολυ ευκολο σε αντιθεση με αλλους αθλητες που εχω παρακολουθησει παλιοτερα που περνουσαν απο τους σταθμους οριακα σε σχεση με το κλεισιμο ή που ενω στην αρχη ειχαν αποσταση απο το χρονο κλεισιματος , στη συνεχεια τη μειωναν κατα πολυ.

Μονο οταν περασαν πανω απο 3ωρες για τα τελευταια αυτα 20χλμ, χωρις να εχεις φανει, συνειδητοποιησα οτι πρεπει να ειχες ζοριστει παρα πολυ. Ηξερα βεβαια οτι αφου ειχες φτασει μεχρι εκει, με οποιονδηποτε τροπο θα τερματιζες. Επρεπε να πλησιασεις τις 4 ωρες στα 20 τελευταια χλμ για να αντιληφθουμε κι εμεις οι απεξω την υπερπροσπαθεια σου. Συγκινηθηκα και σε χαρηκα παρα πολυ την ωρα που ανεβαινες τα σκαλια για ν αγκαλιασεις το αγαλμα. Γελασα που αμεσως μετα την απονομη εκανες να φυγεις, δεν περιμενες να βγεις φωτο, οι αλλοι σε τραβηξαν πισω, σκεφτηκα αυτος παει να ταβλιαστει τωρα!

Αν και τα περισσοτερα τα ειπαμε τηλεφωνικα, σου εχω 2 ερωτησεις που τις σκεφτηκα αργοτερα:

1. Ποσο καλο πιστευεις πως ειναι να εχει κανεις δικους του ανθρωπους και οχι απλα φιλους στο πληρωμα υποστηριξης , οι οποιοι σαφως και θα τον στηριξουν και θα τον ντοπαρουν ψυχολογικα αλλα μπορει φοβουμενοι υπερβολικα για την υγεια του και την ασφαλεια του να τον προτρεψουν να εγκαταλειψει, κατι που ενας πιο απεξω ενδεχομενως να μην εκανε? Εχεις κανει κι εσυ support περισυ ως φιλος του Μαριου και φανταζομαι οτι μπορεις να συγκρινεις.

2. Τι εγινε μετα τον αγωνα? Τερματισες λιγο μετα τις 6μμ, ησουν ξυπνιος πανω απο 36 ωρες, ποτε ξαπλωσες να κοιμηθεις και πώς τελικα τα καταφερες? Εγω ενα μαραθωνιο τρεχω και απο την υπερενταση αδυνατω να κοιμηθω κανονικα, μου ερχονται ξανα και ξανα οι εικονες του αγωνα στο μυαλο, εσυ πώς και κυριως ποτε καταφερες να κανεις εναν υπνο της προκοπης με τοσες εικονες και συναισθηματα να σε κατακλυζουν? Ποσες μερες περασαν για να ξαναβρεις τους ρυθμους σου, οχι τοσο σωματικα οσο ψυχολογικα?

Ευχομαι καλη συνεχεια στους επομενους στοχους σου, καποια στιγμη θα πρεπει να πας εξω να κανεις αυτο το πολυποθητο sub 3 μια κι η Θεσσαλονικη δε σε παει οπως φαινεται! Και βεβαια εχω να το λεω πως ειναι μεγαλη μου τιμη που το PB στο μαραθωνιο το εκανα εχοντας ως λαγο μου ενα Σπαρταθλητη!!!



#1 Εκείνη τη στιγμή ήμουν στην κοσμάρα μου…δεν ήξερα «που πηγαίναν τα τέσσερα» 😃

#2 Σε κάθε περίπτωση (φίλων ή δικών σου ανθρώπων στο πλήρωμα υποστήριξης) πρέπει να είναι ενήμεροι για το πώς ενδέχεται να σε δουν μέσα στον αγώνα ή ακόμα καλύτερα να έχουν μια γενικότερη γνώση και εμπειρία αγώνων δρόμου/υπεραποστάσεων. Στους δύο ανθρώπους που θα με υποστήριζαν (ο αδελφός μου ήταν ο ένας) είχα δηλώσει ξεκάθαρα «μη μου δείξετε ΚΑΝΕΝΑ έλεος, όσο χάλια και αν είμαι…αν χρειαστεί ρίξτε και καμιά σφαλιάρα όταν με δείτε να κλαψουρίζω!» Επίσης με το δεύτερο μέλος της υποστήριξης είχαν γίνει οι εξομοιώσεις ενώ με είχε υποστηρίξει και στον Ευχίδα οπότε είχε γνώση των ιδιαίτερων συνθηκών μιας υπεραπόστασης. Παρόλο αυτά, όταν φτάσαμε στη Βάση Βουνού με όλη αυτήν τη «μαυρίλα» και τη βροχή, ενώ ο αδελφός μου παρέμενε ψύχραιμος, το δεύτερο μέλος της υποστήριξης άρχισε να ανησυχεί πάρα πολύ… Από τη Νεστάνη και ύστερα (ακόμα βράδυ) πλέον η μισή υποστήριξη είχε «λυγίσει» και δε πολυάντεχε να με βλέπει στην κατάσταση που ήμουν. Ευτυχώς όμως δεν αναφέρθηκε ποτέ στη λέξη «εγκατάλειψη»…κάτι που βέβαια είχα απαγορεύσει στο να προταθεί από το στόμα τους! Πάντως τώρα σκληραγωγήθηκαν και αυτοί! :Ρ
Από την άλλη αν η υποστήριξη γίνει από πρόσωπα μακριά από το πολύ κοντινό περιβάλλον και δεν έχουν εμπειρία από τέτοιου είδους καταστάσεις…πιθανόν να μην μπορούν να βοηθήσουν τόσο πολύ ή να «τα χάσουν» και αυτοί στα δύσκολα. Είναι λίγο περίεργες οι καταστάσεις.

#3 Την πρώτη νύχτα είχα σημαντικά θέματα κινητικότητας (όπως και να ήμουν ξαπλωμένος στο κρεβάτι π.χ. είχα διάφορες ενοχλήσεις), αναγκάστηκα και πήρα ένα μπουσκοπαν, ηρέμησα και…κοιμήθηκα (απλά ανοιγόκλεισα τα μάτια και…πέρασαν 6 ώρες! :Ρ) Μέσα στις πρώτες 24 ώρες υπήρχε πολύ υπερένταση, οπότε και ο ύπνος τη δεύτερη νύχτα δεν ήταν και ότι καλύτερο. Μετά από 48 ώρες άρχισα πλέον να γίνομαι λειτουργικός, να κοιμάμαι καλά και ψυχικά να είμαι ήρεμος και…πολύ γαλήνιος. Προφανώς στον ύπνο μου ερχόντουσαν για αρκετές μέρες μετά εκόνες του αγώνα ενώ 2 εικόνες με «στοιχειώνανε» για κάποιο καιρό ακόμα: το πέρασμα του βουνού (ήταν βλέπεις οι καιρικές συνθήκες ιδιαίτερες) και η εικόνα της Σπάρτης από μακρυά που ήταν τόσο αποκαρδιωτικά κουραστική! 😃

#4 Φέτος την Άνοιξη θα κατέβω στο Ναύπλιο…για να δούμε τι θα κάνουμε εκεί! ;-)



Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2017 :  18:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Etien & georun: θα τα πούμε και από κοντά παίδες! ;-)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Wannaberunner
Newbie Forum Runner

Greece


11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2017 :  17:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειμαι νέος στο άθλημα και στο φόρουμ συγγνώμη κιόλας που πετάγομαι :)(μετα βίας ένα 40αρι χλμ τη εβδομάδα κανω) και φυσικά δεν σε ξέρω αλλά εχω μείνει έκπληκτος με ότι εχεις γράψει και τον τρόπο που το εχεις κάνει όποτε ένα ταπεινό μπράβο και συγχαρητήρια απο πλευράς μου και ας μην με ξερεις:))

I try to do what other's won't to achieve what others don't
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2017 :  14:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Wannaberunner

Ειμαι νέος στο άθλημα και στο φόρουμ συγγνώμη κιόλας που πετάγομαι :)(μετα βίας ένα 40αρι χλμ τη εβδομάδα κανω) και φυσικά δεν σε ξέρω αλλά εχω μείνει έκπληκτος με ότι εχεις γράψει και τον τρόπο που το εχεις κάνει όποτε ένα ταπεινό μπράβο και συγχαρητήρια απο πλευράς μου και ας μην με ξερεις:))

I try to do what other's won't to achieve what others don't



Ευχαριστώ! Πάντως πρεπει να αλλάξεις το ψευδώνυμό σου: ειτε κάνεις 40Κ την εβδομάδα ειτε 400Κ, είσαι δρομέας, οπότε προς τί το "wannaberunner"; ;-)
Keep running λοιπόν!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Wannaberunner
Newbie Forum Runner

Greece


11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2017 :  23:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χε χε μπα μέχρι να νοιωσω δρομέας νομίζω απέχω ακόμα οπότε καλό είναι για να μη περνούν και τα μυαλά αέρα

I try to do what other's won't to achieve what others don't
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000