Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 7ος Πτώιος Αγώνας Ακραιφνίου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Kiprotich
Newbie Forum Runner

Greece


9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/10/2017 :  18:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum.
Σκέφτομαι να συμμετάσχω στον αγώνα της επόμενης εβδομάδας και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος εικόνα της διαδρομής και της οργάνωσης.
Διαβάζω στη προκήρυξη για επίπεδη, ασφάλτινη (κατά κύριο λόγο) διαδρομή. Σχετικά εύκολη δηλαδή;
Είναι μέσα και πέριξ του χωριού;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2017 :  09:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα
τον έχω τρέξει 4 φορές και φέτος θα πάω για την 5η.
Ο αγώνας ξεκινάει με μια απότομη κατηφόρα ενός χλμ και πιάνει ισιάδα για τα επόμενα 24 χλμ. Τέλος καταλήγει στον ίδιο κατήφορο που ξεκίνησε αλλά τώρα θα χρειαστείς κουράγιο να ανέβεις αυτό το εξαντλητικό τελευταίο χλμ ώστε να φτάσεις στον τερματισμό. Θα δεις και στην άσφαλτο να γράφει "ΒΟΗΘΑ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ 25ο χλμ"
Γενικά είναι ένας άρτιος αγώνας που γίνεται με πολύ φροντίδα προς εμάς, πολύ καλό ανεφοδιασμό ενδιάμεσα και στο τέλος ένα φανταστικό γεύμα αποκατάστασης από τοπικά προϊόντα, ζεστό τραχανά και άλλα καλούδια.
Επιστρέφοντας στα της διαδρομής, ο αγώνας ξεκινάει από το Ακραίφνιο, κατεβαίνει τον κατήφορο και μπαίνει στον παράδρομο της Εθνικής οδού με κατεύθυνση προς Ορχομενό, φτάνει σχεδόν ως έξω από τον Ορχομενό κι επιστρέφει προς το Ακραίφνιο, το προσπερνάει και παίρνει τον παράδρομο με κατεύθυνση πλέον προς την Υλίκη. Κάνει αναστροφή και επιστρέφει προς το χωριό ξανά φτάνοντας στην περίφημη ανηφόρα. Είναι καλό τεστ για την Κλασσική η ανηφόρα αυτή αφού μοιάζει πολύ χιλιομετρικά αλλά και σε δυσκολία με την ανηφόρα στο Alex Pack στην Κλασσική διαδρομή.

Είμαι σίγουρος ότι θα τον απολαύσεις τον αγώνα αν δεν σε παρασύρει η κατηφόρα στην αρχή του.

Καλά χιλιόμετρα εύχομαι και καλό φαγοπότι στον τερματισμό.


Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kiprotich
Newbie Forum Runner

Greece


9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2017 :  12:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε stratos_al.
Πολύ κατατοπιστική η περιγραφή σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2017 :  14:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δύσκολουτσικος αγώνας, στην τελευταία ανηφόρα θα κλάψεις... εννοώ θα περπατήσεις (εκτός αν είσαι πολύ καλός). Νομίζω 2 φορές τον έχω τρέξει.
Πολύ ωραίο κλίμα, πολύ ωραία υποδοχή. Δύσκολος όχι τόσο από ανηφόρες κτλ, αλλά κυρίως επειδή τρέχεις σε ανοιχτό μέρος ανάμεσα σε χωράφια κτλ, και αυτό εμένα δεν μου δίνει την αίσθηση ότι προχωράω. Πάντως ο κλίμα και η περιποίηση είναι εξαιρετική, οπότε προτείνεται !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

npsich
Newbie Forum Runner

8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2017 :  10:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ


Στο κάτωθι link μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή για τον 7ο ΠΤΩΙΟ ΑΓΩΝΑ ΔΡΟΜΟΥ ΑΚΡΑΙΦΝΙΟΥ που θα διεξαχθεί την ΚΥΡΙΑΚΗ 15/10/2017


https://results.chronolog.gr/registration.aspx?h=e271f19f877f412bde436760d287a5c4
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

npsich
Newbie Forum Runner

8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2017 :  15:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ

Στο κάτωθι link μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή για τον 7ο ΠΤΩΙΟ ΑΓΩΝΑ

ΔΡΟΜΟΥ ΑΚΡΑΙΦΝΙΟΥ που θα διεξαχθεί την ΚΥΡΙΑΚΗ 15/10/2017


https://results.chronolog.gr/registration.aspx?h=e271f19f877f412bde436760d287a5c4
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kiprotich
Newbie Forum Runner

Greece


9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2017 :  15:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Δύσκολουτσικος αγώνας, στην τελευταία ανηφόρα θα κλάψεις... εννοώ θα περπατήσεις (εκτός αν είσαι πολύ καλός). Νομίζω 2 φορές τον έχω τρέξει.
Πολύ ωραίο κλίμα, πολύ ωραία υποδοχή. Δύσκολος όχι τόσο από ανηφόρες κτλ, αλλά κυρίως επειδή τρέχεις σε ανοιχτό μέρος ανάμεσα σε χωράφια κτλ, και αυτό εμένα δεν μου δίνει την αίσθηση ότι προχωράω. Πάντως ο κλίμα και η περιποίηση είναι εξαιρετική, οπότε προτείνεται !!



Σε ευχαριστώ Deorum!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2017 :  18:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για άλλη μία χρονιά μας εντυπωσίασαν οι οργανωτές, του κατ' εμέ, πολύ πετυχημένου αγώνα που κάνουν κάθε χρόνο. Δεν είναι μόνο η απόσταση του αγώνα (26χλμ) που σε κάνει να θες να πας για το καθιερωμένο long run πριν την Κλασσική. Είναι ο τρόπος που σε υποδέχονται, ο τρόπος που κάνει όλη η κοινότητα έναν αγώνα γεμάτο μεράκι. Με πολύ φαγητό και μάλιστα εκλεκτό, με πλούσιες παροχές κατά τη διάρκειά του. Με...με....με
Και φέτος λοιπόν εκεί, το καταχάρηκα, ευχαριστώ για τα καλά του λόγια έναν από τους διοργανωτές που με πέτυχε στη διαδρομή και μιλήσαμε (δεν ήπιαμε τις μπύρες στον τερματισμό αλλά και μόνο ο καλός σου λόγος με έκανε να βγάλω φτερά στην καθιερωμένη τελευταία ανηφοριά στο 25ο χλμ. Φέτος ενώ περίμενα να δω το ΒΟΗΘΑ ΠΑΝΑΓΙΑ 25ο χλμ είχατε αλλαγή με το ΒΟΗΘΑ ΜΑΝΑ 25ο χλμ κι ένα ακόμη στα μισά του τελευταίου χλμ ΑΧ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ....

ΜΠΡΑΒΟ φίλοι του Ακραίφνιου. Πολλά ΜΠΡΑΒΟ.

Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

npsich
Newbie Forum Runner

8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2017 :  19:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε Στρατο και εμεις σε ευχαριστουμε για την αδιαλειπτη συμμετοχη σου στον αγωνα καθως και ολους τους δρομεις
Οσον αφορα τις μπυρες ανεβηκα με καθυστερηση και δεν σε βρηκα
Επιφυλλασομαι ομως του χρονου ναμαστε καλα και θα τις πιουμε διπλες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2017 :  19:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αποτελέσματα:

http://www.runningnews.gr/item.php?id=33636

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimitris76
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2017 :  14:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα skoteine. Συμμετείχα στο συγκεκριμένο αγώνα με το νούμερο 488 και κατάφερα να τερματίσω σε κάτι λιγότερο από 4 ώρες (αλλά τερμάτισα!). Δεν βλέπω κάπου τον χρόνο μου (ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΕΛΕΜΕΝΗΣ το ονοματεπώνυμό μου). Παράλληλα - και χωρίς αυτό να έχει κάποια σημασία , το ξεκαθαρίζω - κυρία με την οποία τερματίσαμε ταυτόχρονα, πήρε χρόνο κατά 40 λεπτά τουλάχιστον γρηγορότερο από το πραγματικό...επίσης, τα δυο παιδιά που τερμάτισαν αμέσως πριν από μένα - νομίζω ήταν ο Στράτος με μια κοπέλα - πήραν χρόνο διαφορετικό κατά 6 λεπτά, εάν κι έτρεξαν όλο τον αγώνα μαζί. Έξι λεπτά διαφορά στο μεικτό χρόνο από την εκκίνηση έχει μόνο στον Κλασσικό (Αυθεντικό, πείτε τον όπως θέλετε!) Μαραθώνιο της Αθήνας, όπου συμμετέχουν χιλιάδες δρομείς...Να ξεκαθαρίζω ότι τα παραπάνω αναφέρονται προς ενημέρωση και μόνο για εσένα και τη διοργάνωση. Από την πλευρά μου ένα μεγάλο ευχαριστώ για μια -για ακόμη μια φορά - άρτια διοργάνωση. Υπέφερα, αλλά τερμάτισα. Αυτή η ανηφόρα ρε παιδιά...!

"Magna est veritas et prævalet"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2017 :  16:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πιθανότερο είναι να έγινε μπέρδεμα στα τσιπάκια!
ή μεταξύ σας των δρομέων, ή να τα έδωσε από λάθος και κεκτημένη ταχύτητα η γραμματεία!
Σε αρκετες περιπτώσεις τερματισμών είδαμε ότι άντρες τερμάτιζαν και έβγαινε το όνομα γυναίκας...και το ανάποδο!
Είναι κάτι που συμβαίνει σε αγώνες, αλλά δε νομίζω ότι έχει πλέον και μεγάλη σημασία!
Όσον αφορα τους χρόνους και τις διαφορές που λες, μόν εικασίες οφείλω να πω ότι είναι αυτα!Ο αγώνας και το χρονόμετρο ξεκίνησε το ίδιο για όλους
Σημασία έχει η προσπάθεια ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΜΕΣΑ ΣΑΣ, και ότι βγάλατε έναν επίπονο αγώνα!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimitris76
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2017 :  17:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση skoteine! Το πνεύμα της τοποθέτησης μου παραμένει το ίδιο, θετικό κι εποικοδομητικό, όπως θετική πιστεύω ότι είναι και η δική σου προσέγγιση...θεωρώ πάντως υποτιμητική προς το άτομο μου τη διατύπωση σου ότι "Όσον αφορα τους χρόνους και τις διαφορές που λες, μόνο εικασίες οφείλω να πω ότι είναι αυτά!", από τη στιγμή ειδικά που δεν ήσουν παρών...το να πάρει ο οιοσδήποτε καλύτερο χρόνο από μένα, δε με ενοχλεί καθόλου, να είσαι βέβαιος. Ανέφερα εξάλλου ότι τερμάτισα σε 4 ώρες, γεγονός το οποίο δε με κατατάσσει στους ελίτ δρομείς...Το να πάρει κάποιος όμως χρόνο κατά 10 λεπτά καλύτερο από τον 87-χρονο παππού, ενώ τερμάτισε 30 τουλάχιστον λεπτά μετά, δεν το βρίσκω τόσο δίκαιο ξέρεις. Όπου δε υπεισέρχεται ο παράγοντας χρήμα μιλάμε για "μπίζνα" και οφείλουμε να θεωρούμε εαυτόν υπόλογο για το αποτέλεσμα. Αυτά, σχετικά με τις εικασίες μου...

"Magna est veritas et prævalet"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2017 :  17:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Επισημανθηκαν όπως είπα, αρκετά λάθη στην παράδοση των αριθμών, όπου ενώ φαίνεται στα αποτελέσματα ότι τερμάτισε ο κος Νίκος λ.χ., στην ουσία τερμάτισε ο κυρ Μάνος!!!!
εκεί περισσότερο φαίνονται κάποιες αστοχίες των αποτελεσμάτων, οπότε δεν μπορούμε να βγάλουμε και τα όποια ασφαλή και ξεκάθαρα συμπεράσματα!
Ευχαριστω πολύ!
Καλό σας βράδυ!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

laografikoakraifniou
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2017 :  22:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Visit laografikoakraifniou Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Η γραμματεία παρέδωσε στην χρονομέτρηση ακριβή λίστα με τους αθλητές και στους αθλητές φάκελους με τα τσιπακια που της επέστρεψε η χρονομέτρηση μπορούμε να βεβαιώσουμε ότι ο κύριος Μελεμένης έτρεξε με τον αριθμό 488
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimitris76
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2017 :  00:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητοί διοργανωτές του αγώνος, Κύριοι και Κυρίες του Ακραιφνίου και του Λαογραφικού Μουσείου, σας ευχαριστώ για έναν άρτια διοργανωμένο αγώνα και για την υποστήριξη πριν, κατά τη διάρκεια και μετά απ' αυτόν. Να είμαστε καλά να τρέξουμε και του χρόνου και να δούμε τι θα έχετε γράψει στην ανηφόρα του 26!!! Υγεία σε όλους σας. Τα υπόλοιπα δεν έχουν καμία σημασία για μένα, θεωρώ πάντως ότι γινόμαστε όλοι καλύτεροι εάν καταγράφονται και αξιολογούνται οι μικροατέλειες...Επί προσωπικού, δεν υπάρχει ΠΟΤΕ τίποτε και με κανέναν.

"Magna est veritas et prævalet"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000