Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ρολόι τρεξίματος για δώρο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 07/10/2017 :  12:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα παιδιά.
έχω βρει από μια πρόχειρη αναζήτηση αυτά τα δύο ρολόγια.
προορίζονται για δώρο για την γυναίκα μου, αλλά θέλω να εποφεληθώ και εγώ
είμαι όμως αρκετά άπειρος σε ρολόγια, πέρα από χρονόμετρο δεν χρησιμοποίησα ποτέ κάτι παραπάνω για το τρέξιμο.
ποιό θα μου προτείνατε? δεν θέλω να ξεφύγω περισσότερο στην τιμή, γι' αυτό αυτά τα δύο
https://www.sportsshoes.com/product/pol216/polar-a300-fitness-and-activity-monitor-with-heart-rate-monitor/

https://www.gearbest.com/smart-watches/pp_605468.html?wid=21

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2017 :  20:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για τρέξιμο θα έλεγα κανένα από τα δύο.
Το polar δεν εχει GPS και το άλλο είναι "άγνωστο" στους περισσότερους δρομείς.
Θα σου πρότεινα να δεις το polar M400 ή τα φτηνά garmin ή τα TomTom

Εφόσον ψάχνεις απ' έξω θα τα βρεις φτηνά

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hyperdad
Forum-Runner

Greece


110 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2017 :  10:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρέπει να ξεκαθαρίσεις μέχρι πόσα λεφτά είσαι διατεθειμένος να δώσεις. Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι η παράλληλη χρήση από δύο άτομα ενός ρολογιού, δεν είναι ότι καλύτερο γιατί ουσιατικά αχρηστεύεις την δυνατότητα που έχουν για καταγραφή του ιστορικού με τις διαδρομές που έχεις κάνει και εξαγωγή στατιστικών στοιχείων, μέσω των εφαρμογών που παρέχουν οι κατασκευαστές τους.
Πέρα από αυτά πρέπει να βάλεις στο λογαριασμό, τα παρακάτω:
- απλά τρέξιμο ανάλογα με την διάθεση
- θα το χρησιμοποιείς μόνο όταν τρέχεις ή θα το φοράς και σαν ρολόι όλη μέρα;
- η ενασχόληση με το τρέξιμο είναι συστηματική και ακολουθείς κάποια προγράμματα προπόνησης όπου σε ενδιαφέρει η ενεργή συμμετοχή του ρολογιού στο πρόγραμμά σου, με ενδείξεις για καρδιακούς παλμούς κλπ;
- τρέξιμο μόνο σε εξωτερικό χώρο - άρα ρολόι με gps;
- τρέξιμο και σε εσωτερικό χώρο (γυμαστήριο - διάδρομο) άρα με βηματομέτρηση;
Για να μη σε μπερδεύω όμως ξεκαθάρισε τις βασικές απαιτήσεις σου και ξεκίνα με κάτι απλό (και φθηνό) και... τρώγοντας έρχεται η όρεξη.

Αν κατά την διάρκεια των τρεξιμάτων κουβαλάς κινητό μαζί σου ίσως να ήταν πιο απλό να χρησιμοποιείς μια εφαρμογή για το κινητό όπως το strava ή το endomondo.
Γενικά παντώς σε ρολόι, θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι από τις γνωστές μάρκες garmin, suunto που τα ξέρω αρκετά καλά και έχω χρησιμοποιήσει αρκετά από τα μοντέλα τους

Edited by - hyperdad on 09/10/2017 10:20:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2017 :  20:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by hyperdad

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις μέχρι πόσα λεφτά είσαι διατεθειμένος να δώσεις. Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι η παράλληλη χρήση από δύο άτομα ενός ρολογιού, δεν είναι ότι καλύτερο γιατί ουσιατικά αχρηστεύεις την δυνατότητα που έχουν για καταγραφή του ιστορικού με τις διαδρομές που έχεις κάνει και εξαγωγή στατιστικών στοιχείων, μέσω των εφαρμογών που παρέχουν οι κατασκευαστές τους.
Πέρα από αυτά πρέπει να βάλεις στο λογαριασμό, τα παρακάτω:
- απλά τρέξιμο ανάλογα με την διάθεση
- θα το χρησιμοποιείς μόνο όταν τρέχεις ή θα το φοράς και σαν ρολόι όλη μέρα;
- η ενασχόληση με το τρέξιμο είναι συστηματική και ακολουθείς κάποια προγράμματα προπόνησης όπου σε ενδιαφέρει η ενεργή συμμετοχή του ρολογιού στο πρόγραμμά σου, με ενδείξεις για καρδιακούς παλμούς κλπ;
- τρέξιμο μόνο σε εξωτερικό χώρο - άρα ρολόι με gps;
- τρέξιμο και σε εσωτερικό χώρο (γυμαστήριο - διάδρομο) άρα με βηματομέτρηση;
Για να μη σε μπερδεύω όμως ξεκαθάρισε τις βασικές απαιτήσεις σου και ξεκίνα με κάτι απλό (και φθηνό) και... τρώγοντας έρχεται η όρεξη.

Αν κατά την διάρκεια των τρεξιμάτων κουβαλάς κινητό μαζί σου ίσως να ήταν πιο απλό να χρησιμοποιείς μια εφαρμογή για το κινητό όπως το strava ή το endomondo.
Γενικά παντώς σε ρολόι, θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι από τις γνωστές μάρκες garmin, suunto που τα ξέρω αρκετά καλά και έχω χρησιμοποιήσει αρκετά από τα μοντέλα τους




γενικά δεν θέλω να ξοδέψω και πολλά.
αυτό που είχα κατά νου είναι τα εξής:
ακολουθώ ένα πρόγραμμα, αλλά όχι ντε καλά αυστηρό. δηλαδή, θα κάνω μια φορά την εβδομάδα Interval, μια φορά tempo, ένα long run και κάποια χαλαρά. δεν με ενδιαφέρει το gps διότι ξέρω τις διαδοδρές που τρέχω.
με ενδιαφέρουν οι παλμοί, αλλά όχι σαν ιστορικό. με ενδιαφέρει να κρατάω χρόνο στο interval, επείσης όμως όχι για ιστορικό. γι' αυτό κοιτούσα αυτά τα ρολόια και όχι κάτι πιο ακριβό. είδα και τα πιο ακριβά μοντέλα, αλλά ξεφεύγουν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hyperdad
Forum-Runner

Greece


110 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2017 :  23:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οπότε αφού θέλεις μόνο χρονόμετρο και παλμούς χωρίς gps, θα μπορούσες να πας σε αυτή την κατηγορία https://www.gearbest.com/heart-rate-monitor-_gear
με πολύ λιγότερα λεφτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000