Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Μήπως υπάρχει κάποια σχέση τρεξίματος και αϋπνίας?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

yianclout
Forum-Runner

Greece
136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 12/10/2017 :  20:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν το έχω ψάξει το θέμα στο φόρουμ,μήπως δηλαδή ο έχει σηκώσει κάποιος άλλος.
Τρέχω γύρω στα 30 χρόνια και δουλεύω νυχτερινές ώρες,αυτό σημαίνει ότι κοιμάμαι ημέρα..
Τα τελευταία χρόνια έχει μειωθεί ο χρόνος εργασίας,που είναι πια κάτι καλοκαιρινούς μήνες.
Δεν είχα παρατηρήσει πριν από περίπου 8 χρόνια θέμα αϋπνίας,αλλά μετά από κάποια απώλεια γονέα,1 περιστατικό με αρνητική κατάληξη άλλου συγγενή και βίαιη αλλαγή εργασιακών συνθηκών και...κρίση,κατέληξα να κοιμάμαι αργά,όταν δεν δουλεύω για κάποιους μήνες..
Το παλεύω με βαλεριάνες,μελατονίνες και φυτικής προέλευσης χάπια...
Ο χρόνος που πηγαίνω τρέξιμο είναι χειμώνα περίπου 7-9 μ.μ. και καλοκαίρι γύρω στις 11 μ.μ.
Μετά το τρέξιμο παρακολουθώ ότι έχω πολύ χαμηλή πίεση και σφυγμούς,ενώ εδώ και 3 χρόνια 'διέγνωσα' μια ελαφρά υπέρταση,(όταν τρέχω όμως την ρίχνω..
Πριν λίγο καιρό ένας φίλος που τρέχει μου είπε ότι δεν μπορεί να κοιμηθεί όταν τρέχει 8-9....και γι αυτό αναζητώ εμπειρίες ,μήπως και υπάρχει σχέση...
Το ξέρω ότι το πιο υγιεινό είναι το πρωινό,αλλά σχολάω το πρωί εξαντλημένος...
Τρέχω περίπου 2000-2200 το χρόνο χιλ την τελευταία 10ετία ,αλλά σχεδόν καθημερινά επί 30 χρόνια δεν πέφτω κάτω από 1500...

ΓΚ

stageone
Newbie Forum Runner

Greece


27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2017 :  20:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οποιαδήποτε αθλητική δραστηριότητα τις βραδινές ώρες είναι πιθανόν να διαταράξει τον ύπνο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stageone
Newbie Forum Runner

Greece


27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2017 :  21:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οποιαδήποτε αθλητική δραστηριότητα τις βραδινές ώρες είναι πιθανόν να διαταράξει τον ύπνο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2017 :  22:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καταρχάς, εγώ όταν έχω έντονη (διάλυματικες) ή μεγάλη προπόνηση (+15Κ) και τα κάνω βράδυ, μετά εχω προβλήματα στον ύπνο. Συνήθως κοιμάμαι αρχικά άλλα μετά από κανένα δίωρο κάνω την κουκουβάγια.
Εσένα όμως απ' ότι καταλαβαίνω το σώμα σου έχει συνηθίσει να είναι ξύπνιο το βράδυ. Πιστεύω ότι είναι συνδυασμός και των δυο.

Το βασικό είναι τι γίνετε αν σταματήσεις για λίγο το τρέξιμο. θα κοιμάσαι κανονικά ή όχι;

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

yianclout
Forum-Runner

Greece
136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2017 :  22:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι δεν πρόκειται να κοιμηθώ πριν νωρίς το πρωί,έστω και αν σταματήσω το τρέξιμο εντελώς.
Μου κάνει εντύπωση το ότι τα γυμναστήρια στο Εξωτερικό έχουν γίνει 24ωρα ,(εννοώ τα κεντρικά)...δηλαδή ότι ώρα σχολάσει κάποιος πάει και κάνει βάρη,διάδρομο κ.λ.π και μετά πάνε για ύπνο κατευθείαν...επειδή ξυπνάνε νωρίς για δουλειά.
Έχω γνωστούς στο Εξωτερικό που το κάνουν τελευταία χρόνια,επειδή εκεί είναι διαφορετικός ο τρόπος ζωής...
Άρα δεν επηρεάζονται απ την προπόνηση,οπότε είναι και άλλοι παράγοντες....

ΓΚ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


260 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2017 :  07:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ότι κάποιοι δεν επηρρεάζονται από την πολύ βραδυνή προπόνηση δεν σημαίνει ότι δεν έχουν διαταραχές στον ύπνο. Μπορεί ο ύπνος τους να είναι χάλια ή/και να κοιμούνται λόγω εξάντλησης και να δυκολεύονται να ξυπνήσουν το πρωί. Γενικά η βραδυνή άσκηση "διαταράσει" την ομαλή λειτουργία του οργανισμού ο οποίος εκείνη την ώρα αναμένει ξεκούραση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

patrickdrd
Advanced Forum-Runner



234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2017 :  15:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγω εχω παρατηρησει καποια ξυπνηματα λογω.. διαταραχης της υδατωσης του οργανισμου,
θελω να πω, επειδη κι εγω απογευματοβραδινες ωρες παω,
μετα αναγκαστικα πλακωνομαστε στα υγρα, νερο κλπ για να αναπληρωσουμε με
αποτελεσμα μετα απο ωρες να θελει ο οργανισμος να τα αποβαλει,
αυτο μπορει να συμβει κι ενως κοιμομαστε π.χ.

carpe runem
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000