Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 στομαχικες διαταραχες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

petaloudas
Forum-Runner

108 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 24/10/2017 :  15:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μπορουμε κατα την διαρκεια long run η αμεσως μετα να παρουμε καποιο χαπι για προστασια απο διαταραχες [εμετους -ζαλη] ,αν καποιος φιλος γνωριζει ας πει την αποψη του

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2017 :  21:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλέ μου φίλε, έχω να σου δώσω μια ταπινή συμβουλή.
δεν ξέρω πόσο έμπειρος είσαι, αλλά το ότι ψάχνεσαι για χάπια δείχνει επιπολαιότητα. για το σφίξιμο στο στομάχι, που φτάνει μέχρι και το σημείο να κάνεις εμετό, δείχνει ότι το παράκανες. μια φορά δεν πειράζει, αν σου συμβαίνει συστηματικά πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο προπόνησης ή να πάς στο γιατρό να σε εξετάσει για παθολογικά αίτια και όχι να καλύψεις τα συμπτώματα με χάπια.
φιλικά πάντα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giomask
Forum-Runner



87 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2017 :  08:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σιγουρα επιπολαιοτητα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

patrickdrd
Advanced Forum-Runner



234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2017 :  16:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγω παντως μετα απο 2,5 χρονια και αφου εφτασα το 20αρι (km) κι
εχοντας πιει λιγο νερο μονο στα 15km ενιωσα και (ελαφρια) ζαλη, υποθερμια και κοψιμο,
διαβαζοντας ενα θεμα ειδα οτι επαθα ελειψη απο ηλεκτρολυτες,
οποτε πηρα να τους δοκιμασω,
αν και το καλυτερο τεστ θα ειναι οταν ξαναβρεθω σε παρομοια κατασταση

carpe runem
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2017 :  18:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by petaloudas

μπορουμε κατα την διαρκεια long run η αμεσως μετα να παρουμε καποιο χαπι για προστασια απο διαταραχες [εμετους -ζαλη] ,αν καποιος φιλος γνωριζει ας πει την αποψη του



Εάν δεν έχεις στομαχικές διαταραχές γενικότερα μέσα στην ημέρα και έχεις απλά κάποια θέματα κατά τη διάρκεια μεγάλης διάρκειας προπονήσεων τότε δύο πράγματα ενδέχεται να συμβαίνουν:

1) Κάτι σε πειράζει από αυτά που λαμβάνεις στην τροφοδοσία σου. Απλά δοκιμάζεις άλλη τροφοδοσία…
2) Μπαίνεις σε καθεστώς αφυδάτωσης. Σε αυτήν την περίπτωση το σώμα μειώνει την αιματική ροή προς το πεπτικό σύστημα με αποτέλεσμα το τελευταίο να υπολειτουργεί. Η εμετική διάθεση είναι το φυσικό επακόλουθο (ειδικά αν το στομάχι καλείται εκείνη τη στιγμή να επεξεργαστεί νερό/φαγητό που αποτελεί την τροφοδοσία σου). Μάθε καταρχήν το πόσα υγρά χάνεις σε αυτές τις προπονήσεις μεγάλης διάρκειας και κράτα ημερολόγιο για τις εκάστοτε συνθήκες θερμοκρασίας/υγρασίας και για το τι ντύσιμο είχες στην κάθε αυτή προπόνηση. Έτσι θα αποκτήσεις μια καλή εικόνα του αν πράγματι παθαίνεις αφυδάτωση ή όχι. Έχε υπόψη ότι ακόμα και αν πίνεις σημαντικές ποσότητες νερού, πάλι μπορεί εύκολα να αφυδατωθείς!

Και στις δύο περιπτώσεις που ανέφερα καλό είναι να «εξαλείψεις» τις αιτίες που προκαλούν την εμετική διάθεση. Βοηθητικά (και μόνο) μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο «αντιόξινο» σκεύασμα (υπαρχούν αρκετά που μπορείς να προμηθευτείς σε φαρμακείο). Έχω χρησιμοποιήσει ένα συγκεκριμένο, αλλά μη νομίζεις ότι κάνει και θαύματα! Πολύ καλύτερα αποτελέσματα είχα όταν βελτίωσα την τροφοδοσία μου ενώ όσο αφορά την αφυδάτωση, το τρέξιμο σε συνθήκες υψηλού θερμικού φορτίου (που οδηγούσαν αναγκαστικά το σώμα μου σε καθεστώς μόνιμης αφυδάτωσης), με βοήθησε πολύ στο να αποκτήσει το πεπτικό μου «ανθεκτικότητα» σε τέτοιες καταστάσεις.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petaloudas
Forum-Runner

108 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  07:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αγαπητε φιλε trexantiris , σ ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000