Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Τραυματισμός τελευταίας στιγμής
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Picard
Newbie Forum Runner

Greece
11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/11/2017 :  18:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχοντας φτάσει στο Tapering για τον ΑΜΑ, σε ένα 8άρι αποκατάστασης εμφανίστηκε πόνος κάτω από τη γάμπα. Την επομένη (χθες) ο πόνος εμφανίστηκε πάλι και η προπόνηση σταμάτησε στη μέση. Αν υποθέσουμε ότι χρειαστούν 5-6 μέρες αποχής, πως θα με επηρεάσουν αυτές στον ΑΜΑ?

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2017 :  22:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην ανησυχεί,κλασσικό φαινόμενο.
Ουσιαστικά την ερχόμενη έχεις μόνο recovery τρεξιματα.μαζί με λίγη ενδυνάμωση ( βάρη η με βάρος σώματος) και μετά ως αποκατάσταση κρυο-ζεστο θα είσαι μία χαρά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  08:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν θα σε επηρεάσει καθολου.
Ισα ιισα θα ξεκουραστείς και θα εισαι φρεσκαδούρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  10:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasVer

Μην ανησυχεί,κλασσικό φαινόμενο.
Ουσιαστικά την ερχόμενη έχεις μόνο recovery τρεξιματα.μαζί με λίγη ενδυνάμωση ( βάρη η με βάρος σώματος) και μετά ως αποκατάσταση κρυο-ζεστο θα είσαι μία χαρά!



Είναι σωστό να γίνεται ενδυνάμωση 1 βδομάδα πριν τον αγώνα;
Έμπειροι δρομείς μου είπαν όχι,μόνο κοιλιακοί για τελευταία φορά στις 2 βδομάδες πριν τον αγώνα.

όχι πολύ ποδώκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  13:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sakis1971

quote:
Originally posted by KostasVer

Μην ανησυχεί,κλασσικό φαινόμενο.
Ουσιαστικά την ερχόμενη έχεις μόνο recovery τρεξιματα.μαζί με λίγη ενδυνάμωση ( βάρη η με βάρος σώματος) και μετά ως αποκατάσταση κρυο-ζεστο θα είσαι μία χαρά!



Είναι σωστό να γίνεται ενδυνάμωση 1 βδομάδα πριν τον αγώνα;
Έμπειροι δρομείς μου είπαν όχι,μόνο κοιλιακοί για τελευταία φορά στις 2 βδομάδες πριν τον αγώνα.

όχι πολύ ποδώκης


Σίγουρα δεν είναι σωστό,άλλα εδώ μέσα ο καθένας το παίζει προπονητής και ας μην έχει τις γνώσεις.
Η άλλη γράφει ότι θα πάει και φρεσκαδουρα.Με αυτή τη λογική,να σταματάμε τις προπονήσεις 2 εβδομάδες πριν τον αγώνα να κάνουμε και ωραία επιδερμίδα.
Για το φίλο που ρωτάει τώρα, εξαρτάται από το τι έκανες μέχρι τώρα,αν πας απλώς να τερματίσεις κλπ.Είναι πολλοί παράγοντες μέσα στο παιχνίδι και κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά.Σίγουρα θα χάσεις ένα μικρό μέρος της αερόβιας σου κατάστασης.
Μην κάνεις τη βλακεία να πας να καλύψεις το χαμένο έδαφος όταν αρχίσεις να ξανατρέχεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  14:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι αλήθεια όμως, θα πάει φρεσκαδούρα. Μου έχει συμβεί. Τίποτα το καινούριο, ούτε είναι πυρηνική φυσική. Ονομάζεται φαινόμενο Ζατοπέκ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  14:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

Είναι αλήθεια όμως, θα πάει φρεσκαδούρα. Μου έχει συμβεί. Τίποτα το καινούριο, ούτε είναι πυρηνική φυσική. Ονομάζεται φαινόμενο Ζατοπέκ.


Η προσωπική σου εμπειρία δεν είναι ο κανονας .Με αυτη τη λογικη οι ελιτ δε θα ετρεχαν μεχρι την τελευταια ημερα
Εγώ έχω 2 διπλώματα προπονητικής.Εσυ πόσα εχεις;
Με αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα έπρεπε να έχω σκίσει τα διπλώματα αλλά αντέχω ακόμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stavzzz
Advanced Forum-Runner

Greece
216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  16:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με την Αλεξάνδρα.
Τέσσερις με πέντε μέρες ξεκούραση αφήνουν τον οργανισμό να συνέλθει.
Είμαι σίγουρος πως αν έχεις κάνει σωστή προπόνηση θα σου κάνει καλό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  16:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@ioma πέσε στα πατώματα. Έχω 4 διπλώματα προπονητικής.

Και αυτό που λες για τους ελίτ, εντάξει, τρέχουν μέχρι την παραμονή του αγώνα, αληθεύει. Όπως αληθευει ότι κάνουν διπλές προπονήσεις, παίρνουν αναβολικά ή και αν πονέσει η γάμπα, τους αναλαμβάνουν αμέσως τρεις φυσιατροι κ έξι φυσιοθεραπευτές. Η μεγάλη μάζα των δρομεων δεν είναι ελίτ. Αν τραυματιστεί η γάμπα λιγες μέρες πριν τον αγώνα, το απολύτως σωστό είναι να μην τρέξει καθολου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  16:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

@ioma πέσε στα πατώματα. Έχω 4 διπλώματα προπονητικής.

Και αυτό που λες για τους ελίτ, εντάξει, τρέχουν μέχρι την παραμονή του αγώνα, αληθεύει. Όπως αληθευει ότι κάνουν διπλές προπονήσεις, παίρνουν αναβολικά ή και αν πονέσει η γάμπα, τους αναλαμβάνουν αμέσως τρεις φυσιατροι κ έξι φυσιοθεραπευτές. Η μεγάλη μάζα των δρομεων δεν είναι ελίτ. Αν τραυματιστεί η γάμπα λιγες μέρες πριν τον αγώνα, το απολύτως σωστό είναι να μην τρέξει καθολου.


Ορέ μάνα μου 4 ολόκληρα διπλωματα;Να τα 1000σεις.Πριν τα 1000σεις όμως μάθε να διαβάζεις,διότι τώρα δεν ξέρεις να διαβάζεις.
Σε ρωτώ εγώ έγραψα πουθενά ότι πρεπει να συνεχισει να τρεχει;Εγραψα οτι η αποχη θα τον επηρεασει,τιποτα άλλο δεν εγραψα.
Όταν λοιπόν καταφέρεις να μάθεις να διαβάζεις ελληνικά τα ξαναλέμε.
Αλήθεια από τα lidl πήρες τα διπλώματα και γράφεις αυτά που γραφεις;
ΥΓ Και μόνο που δεν ξέρεις ότι η σωστή ονομασία είναι φυσιΚοθεραπευτης και όχι φυσιοθεραπευτής ,ενώ υποστηρίζεις ότι έχεις 4 διπλώματα μου αρκεί για να κόψω κάθε συζήτηση μαζί σου.

Edited by - ioma on 03/11/2017 17:11:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  17:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@ioma εσύ είσαι που σε συζήτηση που αφορά την προπόνηση ερασιτεχνών, επικαλείσαι τι κάνουν οι ελίτ. Εσύ είσαι που δεν ξέρεις πως αποχή την τελευταία εβδομάδα ωφελεί τον ερασιτέχνη δρομέα. Αν έχεις διπλώματα, όφειλες να το ξέρεις. Πώς να σε πάρει κανείς στα σοβαρά; Όσον αφορά τα διπλώματα, τα πήρα εκεί που τα πήρες κι εσύ, γι αυτό μην παραπονιέσαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  18:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

@ioma εσύ είσαι που σε συζήτηση που αφορά την προπόνηση ερασιτεχνών, επικαλείσαι τι κάνουν οι ελίτ. Εσύ είσαι που δεν ξέρεις πως αποχή την τελευταία εβδομάδα ωφελεί τον ερασιτέχνη δρομέα. Αν έχεις διπλώματα, όφειλες να το ξέρεις. Πώς να σε πάρει κανείς στα σοβαρά; Όσον αφορά τα διπλώματα, τα πήρα εκεί που τα πήρες κι εσύ, γι αυτό μην παραπονιέσαι.


Σε προκαλώ να μου βρεις έστω και ένα άρθρο το οποίο λέει ότι οι ερασιτέχνες αθλητές πρέπει να σταματούνε την προπόνηση μία εβδομάδα πριν τον αγώνα.Βρες μου λοιπόν έστω και ένα άρθρο.
Εγώ για αρχή ανεβάζω ενα του mcmillan https://www.mcmillanrunning.com/dont-taper-peak/ το οποίο γράφει εντελώς το αντίθετο από τις μπούρδες που λες
Εδώ ένα απο το runners connect https://runnersconnect.net/coach-corner/3-common-marathon-tapering-mistakes-in-the-last-three-weeks/
Με απλά λόγια γράφει ότι το μεγαλύτερο λάθος που γίνεται στο τάπερ είναι η υπερβολική ξεκούραση
ΥΓ Δε μου καίγεται καρφί για το τι πιστεύεις για τα διπλώματα μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  18:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σχετικά με τις "μπούρδες", μάλλον δεν πρόσεξες πως ήδη τρία μέλη του φόρουμ είπαν πως η ξεκούραση βοηθάει. Αλλά βέβαια η ALEXANDRA είναι "η άλλη", εγώ λέω μπούρδες και ποιος ξέρει τι θα ακούσει κανείς άλλος αν τολμήσει να μιλήσει.

Στα σοβαρά τώρα. Η μεγάλη πλειοψηφία ερασιτεχνών, όταν έχουν ολοκληρώσει ένα πρόγραμμα 18 εβδομάδων για μαραθώνιο, είναι τόσο ταλαιπωρημένοι ώστε η ιδέα να μην τρέξουν καθόλου την τελευταία εβδομάδα είναι πολύ καλή. Και βελτιώνει και την επίδοση. Τα εξηγεί όλα πολύ όμορφα ο Hal Higdon στο βιβλίο του για το μαραθώνιο. Για το φαινόμενο Ζάτοπεκ (για το ποιος ήταν ο Εμίλ Ζάτοπεκ, κάνε γκούγκλιν) μιλάει αναλυτικά στο Lore of Running του Tim Noakes.

Βέβαια, αν δεν ήσουν προπονητής του πληκτρολογίου, δε θα είχες και βρωμόστομα, οπότε τι να λέμε...

Edited by - Bloom on 03/11/2017 18:44:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fagas
Newbie Forum Runner

Greece


9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  21:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
stavzzz φθηνά την γλίτωσες...Αλώβητος..Αν και προπονητής πράος..δεν τοποθέτησε..

ΟΤΑΝ ΤΡΕΧΕΙΣ ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΣΟΥ.ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΘΕΛΕΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ.ΔΙΩΞΕ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stavzzz
Advanced Forum-Runner

Greece
216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2017 :  21:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια fagas,την άλλη Κυριακή θα γίνει χαμός.
Υ.Γ. Ο καημένος ο Picard ούτε που ξαναέγραψε τίποτα.Φοβήθηκε ο άνθρωπος!
Του εύχομαι καλό τερματισμό...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Picard
Newbie Forum Runner

Greece
11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2017 :  00:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να'σε καλά. Για να το κλείσουμε - αποχή (από το τρέξιμο) μέχρι Τρίτη, Τετάρτη Πέμπτη 2 easy run, αν δεν υπάρχει πόνος συμμετοχή στον ΑΜΑ, αν υπάρχει πόνος συμμετοχή στον ΑΜΑ 2018. Νομίζω είναι το πιό σωστό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000