Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Τραυματισμός τελευταίας στιγμής
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2017 :  10:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κανείς λάθος! Το πιο σωστό είναι αποχή όλη τη βδομάδα. Στα easy runs που θέλεις να κάνεις είναι πολύ μεγάλη η πιθανότητα να υποτροπιάσει κ έτσι να χάσεις τον αγώνα εξαιτίας αυτών των δύο περιττών προπονησεων. Το να ρισκάρεις να χάσεις ένα μαραθώνιο για να μη χάσεις δύο easy runs δεν είναι λογικό νομίζω.

Υπόψη, οτι κι αν αποφασίσεις να πράξεις, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να υποτροπιάσει μέσα στον αγώνα, ιδίως στο δεύτερο μισό. Έχε το νου σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Picard
Newbie Forum Runner

Greece
11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2017 :  13:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω. Τα δύο easy run τα θέλω μόνο και μόνο για να τεστάρω το πόδι. Υπάρχει άλλος τρόπος ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2017 :  16:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η " άλλη" έχει όνομα και είναι παρούσα. Κατάρχην, συγχαρητηρια για την ευγένειά σου, να σε χαίρονται οι δικοί σου ( καλά, τώρα, ψιλά γράμματα αυτό για την ευγένεια)!
Γνώμη εκφέρω σε ένα ερασιτεχνικό forum. Δε νομίζω να είναι ελίτ αθλητής ο Picard. Αν ήταν, δε θα ρωτούσε εδώ για συμβουλές. Θα είχε 15 ανθρώπους να τον συμβουλεύσουν πριν ζητήσει ο ίδιος συμβουλή,
Νομίζω ότι μετά από 10 μαραθωνίους μπορώ να έχω άποψη σε έναν αρχάριο.


Και για να συνεχίσω, λοιπόν, την άποψή μου (απευθύνομαι στον Picard), ένας ερασιτέχνης, καλό είναι να ξεκουράζεται πριν τον μαραθώνιο και να μην φορτώνει τα πόδια του, Έχω δει κόσμο και κοσμάκη να τρέχει μέχρι τελευταία στιγμή με αποτέλεσμα να φτάνει στην εκκίνηση κουρασμένος και να ξεμένουν στη διαδρομή.
Σύμφωνώ απόλυτα με τον Bloom.
Αν θες να τεστάρεις, να δεις τι γίνεται, βγες και τρέξε λιγάκι. Αλλά να ξέρεις ότι δε θα είναι ενδεικτικό αν δε σε ενοχλήσει.

Για την επιδερμίδα, δεν έχω κάτι να προτείνω.😂 Αλλά αν ξεκουραστείς τώρα στα πόδια, ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΦΡΕΣΚΑΔΟΥΡΑ.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2017 :  19:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κατω απο την γαμπα που γραφεις ειναι οι υποκνημιδιαιοι,η αρχη του αχιλειου ,μπορει να ειναι και το ισχιακο νευρο ,εχει διαφορα σημεια πονου εκει,γραψε παραπανω .
δεν ειναι αναγκη να τρεξεις για να το δοκιμασεις. πατωντας την περιοχη εχει πονο ? στην καθημερινοτητα εχει πονο? στην δουλεια,σε ενα περιπατο αργο ,το σημειο το καταλαβενεις βαρυ? ,το πρωι στα πρωτα βηματα πως το καταλαβενεις?

ενας μυς με προβλημα βγαζει πονο σε καθε κινηση του . μακρια απο διατασης .

εγω πιστευω οτι σε μια εβδομαδα ,δεν θα χασεις τιποτα ,προσεχε την διατροφη σου και μπροστα σου ειναι μονο η κυριακη του μαραθωνιου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2017 :  19:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thesalos

κατω απο την γαμπα που γραφεις ειναι οι υποκνημιδιαιοι,η αρχη του αχιλειου ,μπορει να ειναι και το ισχιακο νευρο ,εχει διαφορα σημεια πονου εκει,γραψε παραπανω .
δεν ειναι αναγκη να τρεξεις για να το δοκιμασεις. πατωντας την περιοχη εχει πονο ? στην καθημερινοτητα εχει πονο? στην δουλεια,σε ενα περιπατο αργο ,το σημειο το καταλαβενεις βαρυ? ,το πρωι στα πρωτα βηματα πως το καταλαβενεις?

ενας μυς με προβλημα βγαζει πονο σε καθε κινηση του . μακρια απο διατασης .

εγω πιστευω οτι σε μια εβδομαδα ,δεν θα χασεις τιποτα ,προσεχε την διατροφη σου και μπροστα σου ειναι μονο η κυριακη του μαραθωνιου



Κι εσυ "συνάδελφος προπονητής"; 😂 Εσύ πόσα πτυχία έχεις; 😂😂😂
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Picard
Newbie Forum Runner

Greece
11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2017 :  20:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πλέον δεν υπάρχει πόνος ούτε όταν το πιέζω ούτε όταν περπατάω. Πουθενά. Το σημείο είναι 2 cm κάτω από το φουσκωμένο μέρος αρκετά μακριά δηλαδή από τον αχίλλειο. Το ξεκουράζω αρκετά και βάζω θερμοφόρα 2-3 φορές την ημέρα. Η προσοχή στη διατροφή είναι φαντάζομαι για να μην πάρω κιλά. Καλά είμαι ο μόνος χωρίς πτυχίο ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2017 :  20:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Picard

Πλέον δεν υπάρχει πόνος ούτε όταν το πιέζω ούτε όταν περπατάω. Πουθενά. Το σημείο είναι 2 cm κάτω από το φουσκωμένο μέρος αρκετά μακριά δηλαδή από τον αχίλλειο. Το ξεκουράζω αρκετά και βάζω θερμοφόρα 2-3 φορές την ημέρα. Η προσοχή στη διατροφή είναι φαντάζομαι για να μην πάρω κιλά. Καλά είμαι ο μόνος χωρίς πτυχίο ?



Εσύ δεν χρειάζεσαι πτυχίο διοτι μονο ρωτας. Αν τυχει κ απαντησεις πουθενα, θα σου ζητήσουμε. Θα ερθει και σενα η σειρα σου. 😂


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sonik
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2017 :  21:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαβάζω από χτες μιας και γω έπαθα ακριβώς το ίδιο στο ίδιο σημείο. Μετά από το 24κμ της προηγούμενης Κυριακής όλα καλά. Το επόμενο απόγευμα άρχισε μια μικρή ενόχληση, δεν ξαναπήγα για τρέξιμο αλλά κάποιες μέρες χρειάστηκε να περπατήσω αρκετά. Ίσα που το νιώθω στην πίεση, τα πρωινά δεν υπάρχει ενόχληση αλλά καθώς προχωρά η μέρα εμφανίζεται και προς το τέλος της μέρας είναι παραπάνω από σαφές αλλά όχι έντονο. Του βάζει λίγο πάγο και του κάνω ήπιες μαλάξεις αλλά κλείνω βδομάδα με μικρή βελτίωση και το νιώθω σαν να μπαγιάτεψε, κάτι που δεν μου αρέσει. Με βλέπω να αναγκάζομαι να τρέξω το μαραθώνιο με το ένα πόδι
Συνάδελφε τραυματία εύχομαι όλα να πάνε καλά

..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Picard
Newbie Forum Runner

Greece
11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2017 :  21:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ALEXANDRA τι σημαίνει μπαγιάτεψε? Πάλι ρωτάω. Είδες για να μην έχω πτυχίο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2017 :  21:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Picard,ρωτας λαθος ανθρωπο. Δεν το εγραψα εγω.
Κι εγω τηβ ιδια απορια εχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sonik
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2017 :  22:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εννοώ ότι το νιώθω παλιό και σταθερό, ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα πια και θα πρέπει να περιμένω να περάσει μόνο του όποτε το αποφασίσει

..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Picard
Newbie Forum Runner

Greece
11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2017 :  22:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πέρα από την πλάκα. Εκεί που αμφιταλαντευόμουν, μέσα από το forum αποφάσισα να μη χάσω τον αγώνα έστω και με λίγο ρίσκο. Sonic μου ήρθε η εικόνα. Να φτάσουμε στο τέλος κουτσοί και μέσα στο στάδιο να κάνουμε αγώνα ποιός θα περάσει τον άλλο στις 6+ ώρες. Είναι απίστευτο πως μπορεί να νοιώθει κάποιος μετά από 3+ μήνες προετοιμασίας να μην καταφέρνει να φτάσει στη γραμμή εκκίνησης. Μακριά από όλους μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2017 :  23:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Picard, μην απογοητεύεσαι. Μου έχει συμβεί πολλές φορές να τύχει τραυματισμός ή κρυολόγημα πριν τον μαραθώνιο. Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιιώθεις Μια φορά, με ενόχλησε η γάμπα μετά τον αγώνα των Ιωαννίνων. Από αρχές Σεπτεμβρίου και για 1 μήνα δεν είχα τρέξει καθόλου. Έκανα ρεκόρ στον μαραθώνιο. Γενικώς, κατά την περίοδο του tapering εμφανίζονται τραυματισμοί. Εξηγείται επιστημονικά αυτό αλλά....δεν έχω πτυχίο να στο εξηγήσω. 😂 Ψάξε το στο google. Μπορεί, βέβαια, να είναι ένας τραυματισμός που ήρθε για να μείνει. Αλλά γενικώς, είναι σύνηθες να εμφανίζονται διάφοροι πόνοι λίγες μέρες πριν τον μαραθώνιο. Την Κυριακή μπορεί να είσαι περδίκι. Αν εχεις κάνει καλη προετοιμασία, μην ανησυχείς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Picard
Newbie Forum Runner

Greece
11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2017 :  08:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
merci beaucoup Alex. Νομίζω καλύφθηκα πλήρως.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2017 :  09:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA
Μου έχει συμβεί πολλές φορές να τύχει τραυματισμός ή κρυολόγημα πριν τον μαραθώνιο.



Με το κρυολόγημα τι έκανες; Με ταλαιπωρεί συνάχι και βήχας εδώ και κάποιες μέρες. Ευτυχώς όμως η μύτη είναι ανοικτή και δεν με εμποδίζει στην αναπνοή.

(Μπορείς να απαντήσεις χωρίς ενδοιασμούς. Δεν με πειράζει η έλειψη πτυχίων! )

__________________________
Think faster than you ride
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000