Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Suunto Spartan trainer
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 01/12/2017 :  21:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γνώμες για το συγκεκριμένο ρολόι ειδικά για την έκδοση Χωρίς ζώνη και καταμέτρηση παλμών με τον καρπό.
Δεν μου βγήκαν 2 αγορές garmin ένα καινούριο και ένα μεταχειρισμένο και σκέφτομαι για κάτι καινούριο.
Η αλήθεια είναι ότι σήμερα στο κατάστημα που το είδα η συγκεκριμένη έκδοση εμφανισιακά δεν με τρέλανε.
Το θέλω Προς το παρόν Μόνο για άσφαλτο και μπορεί του χρόνου να μπω σε κάποιο ultra τύπου Ευχιδα. Γκατζετακιας δεν είμαι απλά η προπόνηση μου βασίζεται πάνω στους παλμούς και με ενδιαφέρει η αξιοπιστία των ενδείξεων.

makisPapapanagiotou
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2017 :  23:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλος που το αγόρασε...το μόνο που τον ακούω να παραπονιέται είανι το θέμα των παλμών από το χέρι!
και σκέψου ότι ο δέκτης του θεωρείται ο καλύτερος από όλα τα άλλα.
Βασικά δεν έχω ακούσει κανέναν ότι όταν οι πλαμοί είναι κάτω από το ρολόι μετράνε με ακρίβεια. Τουλάχιστον για τρέξιμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

antsa_1
Forum-Runner

85 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2017 :  09:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ότι ρολόι και να πάρεις, όσο και να πληρώσεις οι μετρήσεις στο καρπό είναι ενδεικτικές και η ακρίβεια τους εξαρτάται από πολλές παραμέτρους. Η μόνη σχετικά αξιόπιστη ένδειξη που θα έχεις χωρίς ζώνη είναι η καρδιακή λειτουργία σε ηρεμία. Δε λέω ότι οι μετρήσεις από τον καρπό είναι εντελώς λάθος. Για κάποιον πιο ερασιτέχνη που απλά θέλει να δει που κυμαίνονται οι παλμοί του κατά τη διάρκεια της προπόνησης είναι οκ. Νομίζω όμως ότι αν το πρόγραμμα που ακολουθείς βασίζεται στη μέτρηση των παλμών τότε η ζώνη στήθους είναι μονόδρομος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kakonas
Newbie Forum Runner

Greece
10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2017 :  02:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο ρολόι 1.5 μήνα και μπορώ να σου πω τα θετικά και τα αρνητικά του.
Θετικά:Το μενού του είναι πολύ εύκολο αλλά και τρομερά πρακτικό .Ειδικά για διαλειματικές.Εκεί ειναι το δυνατό του σημείο,μια και σου δίνει τρομερές πληροφορίες κατά την διάρκεια της προπόνησης.Πολύ ακριβές το gps.Πραγματικά εκεί το χαίρομαι.
Το gps πιάνει αμέσως.
Είναι ελαφρύ και διακριτικό.
Έχει όλα τα καινούργια γκάτζετ για να συνδέεται ασύρματα με κινητά και άλλες συσκευές.
Αρνητικά:Οι ενδείξεις παλμών από το χέρι είναι επιεικώς για κλωτσιές.Σε ενημερώνει βέβαια το manual ότι δεν είναι αξιόπιστες αλλά οι τιμές που βλέπεις ειναι για γέλια.Εγώ έχω βρει μια πατέντα όταν χρειάζομαι να βλέπω τις καρδιακές ενδείξεις.....βάζω το ορολόι όσο πιο ψηλά στον καρπό.Εκεί βλέπω πολύ αξιόπιστα αποτελέσματα αλλά πιστεύω ότι χρειάζεσαι οπουδήποτε ζώνη αν προπονήσε με σφυγμούς .
Μπαταρία:Με τόσα γκάτζετ,ασύρματες μεταδόσεις και έγχρωμη οθόνη μην περιμένεις να κρατάει και παρά πολύ.Εχοντας πριν το suunto ambit 2 peak που είχε μπαταρία για να κανείς το Φειδιππίδιο άθλο ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ μου κακοφαίνεται λίγο. Κάθε 4 προπονήσεις (1+ ώρα) καλό ειναι να φορτίζεται.
Υψομετρικά :Όχι τόσο ακριβείς οι ενδείξεις για τα υψομετρικά.Δεν θα το πρότεινα σε δρομέα βουνού.
Στην τελική ειναι ένα τριαθλητικό ρολόι πολύ τίμιο για τα λεφτά του. Παρόλα αυτά δεν γνωρίζω αν μπορεί να βγάλει η μπαταρία του αγώνα πάνω από 8-10 ώρες.Για το θέμα των σφυγμών δεν υπάρχει άλλη οδός εκτός από την ζώνη.Μπορεί σε λίγο καιρό τα καινούργια μοντέλα να ειναί αξιόπιστα αλλά τώρα.....ΔΕΝ


dolor hic tibi proderit olim
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2017 :  11:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ,Η αλήθεια είναι οτι και ο πωλητής διακριτικά μου είπε ότι η ακρίβεια στους παλμούς έχει μια διαφορά σε σχέση με την ζώνη.
Σιγουρα βλέποντας ποιο ψύχραιμα το απορρίπτω.
Μια καλή περίπτωση και οικονομική μου φαίνεται το SUUNTO Ambit3 Run με GPS και HR στα 199 Ε.ΘΑ το ψάξω και με το νέο έτος που τελειώνει ο ΕΝΦΙΑ θα το βάλω στο πρόγραμμα.
Ευχαριστώ και καλό μήνα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2017 :  16:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενικά, όπως προειπώθεικε οι μετρήσεις από τον καρπό δεν είναι τόσο ακριβείς. Αυτό που βλέπω και εγώ να αυξάνει την ακρίβεια (ή τουλάχιστον τη σταθερότητα στις μετρήσεις) είναι το να δένεις το ρολόι ψηλά (μια διάμετρος ρολογιού πιο πίσω από το σημείο που το φοράμε συνήθως) και σφιχτά.Τόσο που αρχικά να ενοχλεί λίγο. Βέβαια γλυστράει και κατεβαίνει, καλό είναι να το έχουμε στον νου μας. Πάντως από τα διαγράμματα συνήθως αναγνωρίζω τα σημεία που το τράβηξα πάλι πίσω, γιατί οι παλμοί κάνουν ένα άλμα.
Επίσης, καλό είναι να το αποφεύγουν όσοι έχουν σκούρο δέρμα. Το δυσκολεύουν και οι πολλές τρίχες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2017 :  17:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειμαι σκουρος και τριχωτος και χρησιμοποιω το 935 της garmin.Εχω τεσταρει τον παλμογραφο σε τεστ κοπωσεως και ηταν +-1 παλμο πανω κατω απο τα μηχανηματα του γιατρου,δηλ 100% ακριβεια.Το ρολοι πρεπει να φοριεται πανω απο τον καρπο για να δειχνει σωστα και να ειναι δεμενο πολυ σφιχτα,εξαλλου αυτο αναφερεται και στις οδηγιες.Ειναι ενοχλητικο,αλλα συνηθιζεται.
Εκει που οι ενδειξεις των παλμων ειναι αναξιοπιστες ειναι στις διαλλειματικες οπου υπαρχουν αποτομες αυξομειωσεις των παλμων.Εκει χανει την μπαλλα και δειχνει οτι του ερθει.Σε προπονησεις οπως long run,tempo,easy ειναι αξιοπιστο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000