Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Σπάνιες ασθένειες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 05/12/2017 :  15:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στις αρχές του μήνα κατα την μεσημεριανή προπόνηση λυποθήμησα πριν καλα καλα συμπληρώσω 1500 μέρα. Οταν συνήλθα συνειδητοποίησα ότι πέφτοντας έτσι ανεξέλεγκτα είχα χτυπήσει στο δεξί γόνατο είχα γδαρσίματα στο αριστερό μου μπράτσο και στο πρόσωπο, το χειρότερο όμως ήται ότι απο όσους πέρναγαν δίπλα μου κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να με βοηθήσει να σηκωθώ ή έστω να ρωτήσει αν χρειάζομαι βοήθεια, υπ όψιν ότι έτρεχα σε κεντρικό πάρκο της Αθήνας.
Οταν κατάφερα να βρω η δύναμη να σηκωθώ, πήγα στο σπίτι έκανα μπάνιο άλλαξα ρούχα και έφυγα για το εφημερεύον νοσοκομείο όπου με έβαλαν στα επείγοντα περιστατικά και μετά από πολύωρες εξετάσεις μου έκαναν εισαγωγή. Στο νοσοκομείο έκατσα δεκαπέντε μέρες για περαιτέρω εξετάσεις οι οπόιες συνεχίστηκαν επί άλλες τόσες μέρες σε άλλο νασοκομείο χωρίς να χρειαστεί να μένω εκεί τα βράδυα.
Τελικά διαγνώστηκα με μια σπάνια πάθηση https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BC%CF%85%CE%BB%CE%BF%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CF%89%CF%83%CE%B7 που ο οργανισμός παράγει μεγάλες ποσότητες ενζύμων τα οποία εναποθέτει σε διάφορα όργανα του σώματος και μπορεί να τα κατασρέψει. Εμένα μου έχει προσβάλλει την καρδιά και τα νεφρά. Τα συμπτώματα που έχω είναι αδυναμία, δυσκολία στην αναπνοή κυριολεκτικά μου κόβεται η ανάσα.
Εχω ξεκινήσει φαρμακευική αγωγή και πολύ φοβάμαι δυστυχώς ότι δεν θα μπορέσω να τρέξω ξανά.
Ελπίζω να μην σας κούρασα.
Εύχομαι καλή υγεία σε όλους σας.

skrivi
Advanced Forum-Runner

222 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2017 :  15:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έλα ρε φίλε, τι λες τώρα.. Περαστικά σου εύχομαι.. Δεν είχες τίποτα ενδείξεις νωρίτερα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2017 :  16:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποτέ μην λες ποτέ !!!
Πάντα υπάρχει τρόπος να το ξεπεράσεις ή να το διαχειριστής !!!
Βλέπε άτομα με διαβήτη ή κάποια άλλα άτομα που δεν λένε τι έχουν και το παλεύουν !!! ή βλέπε άλλα άτομα που το έχουν ξεπεράσει !!!
Στο λέω γιατί έχω πάθει(καρκίνο)αλλά το έχω ξεπεράσει πριν από χρόνια !!!
Για αυτό ποτέ μην το βάζεις κάτω !!!!
Θέλει θετική σκέψη !!! όλα από το μυαλό περνάνε !!!! και εκείνο δίνει την εντολή να θεραπεύσει ή να το χειροτερέψει !!!
Περαστικά και υπομονή στον νέο σου αγώνα !!! το τρέξιμο σε έχει δείξει τον τρόπο να το ξεπεράσεις !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2017 :  18:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά,εύχομαι όπως ήρθε έτσι και να φύγει.

όχι πολύ ποδώκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2017 :  20:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικα σου φιλε μου !
Και σε μενα συνεβη κατι σπανιο(συμφωνα με τους γιατρους) , οχι ομως τοσο σοβαρο . Ειμαι τωρα 5 μηνες στον "παγο" και δεν τρεχω . Με το που τελειωσα τον ΟΜΤ100ΚΜ , μετα απο μερικες μερες κ εχοντας πυρετους υψηλους μπηκα νοσοκομειο .....20 μερες μεσα ! Σταφυλοκοκος ...αλλα μου πειραξε ενα μερος στην λεκανη που λεγεται "ιερολαγονιο"..το φαρμακο ενα :Ξεκουραση , παυση ολων...οσες εξετασεις δεν εχω κανει στην ζωη μου τις εχω κανει στις πρωτες 20 μερες , και απο τοτε καθε μηνα σχεδον κανω κι απο μια μαγνητικη , αιματος κλπ...σχεδον εχω γινει....γιατρος
Η κατασταση μου ειναι αρκετα καλη ,,,,αλλα εν τρεχω ακομη

Ευχαριστω .

https://panosmaltezos.wordpress.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2017 :  20:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
skrivi είχα εδώ και δύο χρόνια περίπου κάποιες ενδείξεις όπως χαμηλή πίεση ζαλάδες και αδυναμία αλλά θεωρούσα ότι όλα αυτά προέρχονταν από συσσωρευμένη κόπωση. Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου.

Skyrunner είχες συγλονιστική εμπειρία και συ με την υγεία σου. Εχεις δίκιο πρέπει να τα παλεύουμε όλα όπως με τούς αγώνες, αλλά η φυσική μου κατάσταση δεν είναι όπως πριν, τώρα νοιώθω αδυναμία, δυσκολία στην αναπνοή μερικές φορές ακόμα κι΄όταν κάθομαι και όταν σηκώνομαι απότομα έχω τάση για λιποθυμία. Πρέπει να το παλέψω όπως σωστά το επισημαίνεις και σε ευχαριστώ πολύ.

sakis1971 σε ευχαριστώ πολύ δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει αυτή η δοκιμασία.

Σας ευχαριστώ όλους αδέλφια συναθλητές. Μερικές φορές η ζωή μας φέρνςι τα πάνω κάτω και εμείς καλούμαστε να σταθούμε δυνατοί για να τα αντιμετωπίσουμε, για μένα τώρα άλλαξε όλος ο τρόπος ζωής μου και δεν ξέρω από που να αντλήσω κουράγιο και δύναμη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2017 :  20:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Etien δυστυχώς μας προκύπτουν διάφορα που δεν τα περιμέναμε, σε σένα ευτυχώς η κατάσταση είναι αναστρέψιμη. Σε ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι τα καλύτερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alcool
Forum-Runner

Greece


99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2017 :  20:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα

δυσάρεστα για νέα για δύο δρομείς, εύχομαι τα καλύτερα, περαστικά γρήγορα. Τον Etien τον είδα στο πάστα πάρτι, είχα διαβάσει ότι ήταν λαβωμένος όπως έγραψε και θεώρησα οτι επρόκειτο για κάποιον μπανάλ τραυματισμό. Εύχομαι και στο φίλο xipolito μεγάλη δύναμη και υπομονή (κυρίως) στην περιπέτειά του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2017 :  22:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να ξέρεις την δύναμη την έχεις μέσα σου !!!!
και να παίρνεις κουράγιο από αυτήν, αλλά και ότι υπάρχουν πολύ χειρότερα από αυτό που αντιμετωπίζεις!! απλά δεν τα έχεις δει ή δεν τα έχεις ακούσει !!! τότε θα συνειδητοποίησης ότι αυτό που έχεις είναι διαχειρίσιμο. Τις ώρες που θα νιώθεις αδυναμία να κινείσαι ή να σηκώνεσαι όσο πιο αργά γίνετε ώστε να μην έχεις τάση λιποθυμίας (δεν θέλει βιασύνη), ενώ λογικό είναι να μην έχεις τις αντοχές που είχες πριν, με τον καιρό θα ξανά αποκτήσεις είτε μέρος της είτε όπως ήταν πριν !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Picard
Newbie Forum Runner

Greece
11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2017 :  22:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά και από εμένα. Σου εύχομαι ένα δυνατό PB στη θετική σκέψη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2017 :  08:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μακάρι να αλλάξουν τα δεδομένα αλλά μέχρι τότε υπομονή και παντα σε σοβαρες περιπτώσεις ακούμε τις οδηγίες των γιατρών.

Πανωγιώτη περαστικά πρόσεχε γιατι στην κατηφόρα στο βουνό η επιβάρυνση στις ιερολαγόνιες είναι πολύ μεγάλη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georun
Forum-Runner

Greece


198 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2017 :  10:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
περαστικα κ υπομονη!κ πολλυ θετικη σκεψη..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2017 :  11:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Περαστικα και μακαρι καποια στιγμη να επανελθεις

Edited by - ioma on 06/12/2017 11:26:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2017 :  11:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα φίλε μου,

Στενοχωρήθηκα με τα νέα σου. Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση ή αν αυτό δεν γίνεται μια καλή διαχείριση απο δω και στο εξής.
Περαστικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2017 :  12:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά και απο εμένα και να πάνε όλα προς το καλύτερο.Μην ξεχνάς ΠΟΤΕ πως με την δύναμη ψυχής και την θέληση,ξεπερνάμε και τα προβλήματα που κάποιες φορές μας φαίνονται βουνό.ΜΗΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙΣ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΠΟΤΕ.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ag gordios run
Newbie Forum Runner

26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2017 :  13:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Xipolite..ο θεος μαζι σου δυναμη φιλε μου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000