Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 13ος Μαραθώνιος "Μέγας Αλέξανδρος" 01.04.2018
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 15

harris_vak
Forum-Runner

Greece
73 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 19/12/2017 :  22:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γνώμες και εντυπώσεις από όσους τον έχουνε τρέξει.Έχω ακούσει ότι είναι αρκετά φλάτ η διαδρομή και προσφέρεται για καλύτερο χρόνο από την Κλασική διαδρομή.

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2017 :  08:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο αμέσως καλύτερος σε διοργάνωση από τον μαραθώνιο της Αθήνας !!!
Η διαδρομή δεν είναι σε επίπεδο δυσκολίας όπως η κλασική αλλά έχει τις δυσκολίες της με αρκετές ανωφέρειες και κατωφέρειες στα πρώτα 8,5χιλ και κάποιες ανηφόρες με μεγάλη διάρκεια στο 17χιλ στο 19χιλ και στο 26,5χιλ ενώ στο 36χιλ έχει κάποια δυσκολία και το ανέβασμα στην ανισόπεδη γέφυρα, κατά τα άλλα εύκολη αν ο καιρός δεν κάνει τα δικά του (ζέστα με υγρασία ιδίως στην κοιλάδα του Αξιού), έχει πολύ καλή τροφοδοσία και εύκολα προσβάσιμο σημείο για το κέντρο εγγραφών συνήθως μέσα στην ΔΕΘ με δωρεάν πάρκινγκ(εντός από την βόρεια πύλη).
quote:
Originally posted by harris_vak

Γνώμες και εντυπώσεις από όσους τον έχουνε τρέξει.Έχω ακούσει ότι είναι αρκετά φλάτ η διαδρομή και προσφέρεται για καλύτερο χρόνο από την Κλασική διαδρομή.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2017 :  10:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με τα παραπάνω με την επισήμανση ότι σε πολύ μεγάλο μέρος το οδόστρωμα είναι τραγικό.
κι έτσι όμως, προσωπικά νομίζω ότι είναι η καλύτερη ευκαιρία για ρεκόρ στην Ελλάδα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2017 :  11:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
+

quote:
Originally posted by Aroulio

Συμφωνώ με τα παραπάνω με την επισήμανση ότι σε πολύ μεγάλο μέρος το οδόστρωμα είναι τραγικό.
κι έτσι όμως, προσωπικά νομίζω ότι είναι η καλύτερη ευκαιρία για ρεκόρ στην Ελλάδα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2017 :  12:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα. Να συμπληρώσω στα όσα σωστά αναφέρθηκαν ήδη ότι, με εξαίρεση τη Λ. Νίκης που δίνει έναν πολύ όμορφο τερματισμό στο Λευκό και γενικά τα 4-5 χιλιόμετρα της διαδρομής, η υποστήριξη του κοινού είναι ιδιαίτερα περιορισμένη (για να το θέσω όσο πιο κομψά γίνεται). Επίσης, η διαδρομή σχεδόν στο σύνολό της είναι, για να μην πω άσχημη και φανώ ακραίος, τουλάχιστον αδιάφορη.
Τέλος, όσον αφορά στα μετεωρολογικά της διαδρομής, εγώ όταν τον έτρεξα έφτασα στις 7 το πρωί στην Πέλλα με ομίχλη και 3 βαθμούς, στις 8 στην εκκίνηση είχε 5 και όταν φτάσαμε μετά από 3,5-4 ώρες Θεσσαλονίκη είχε 20 και λιοπύρι. Δλδ μέσα σε αυτό το διάστημα βιώσαμε τρεις διαφορετικές εποχές του χρόνου, ξεκινώντας από το χειμώνα και φτάνοντας στην προκαλοκαιρινή άνοιξη!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2017 :  17:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρα. Να συμπληρώσω στα όσα σωστά αναφέρθηκαν ήδη ότι, με εξαίρεση τη Λ. Νίκης που δίνει έναν πολύ όμορφο τερματισμό στο Λευκό και γενικά τα 4-5 χιλιόμετρα της διαδρομής, η υποστήριξη του κοινού είναι ιδιαίτερα περιορισμένη (για να το θέσω όσο πιο κομψά γίνεται). Επίσης, η διαδρομή σχεδόν στο σύνολό της είναι, για να μην πω άσχημη και φανώ ακραίος, τουλάχιστον αδιάφορη.
Τέλος, όσον αφορά στα μετεωρολογικά της διαδρομής, εγώ όταν τον έτρεξα έφτασα στις 7 το πρωί στην Πέλλα με ομίχλη και 3 βαθμούς, στις 8 στην εκκίνηση είχε 5 και όταν φτάσαμε μετά από 3,5-4 ώρες Θεσσαλονίκη είχε 20 και λιοπύρι. Δλδ μέσα σε αυτό το διάστημα βιώσαμε τρεις διαφορετικές εποχές του χρόνου, ξεκινώντας από το χειμώνα και φτάνοντας στην προκαλοκαιρινή άνοιξη!

--------------------------
Run-time Error



#1 Πάντως η συμμετοχή του κόσμου αυξάνεται χρόνο με το χρόνο αλλά προφανώς δε θα μπορούσε να φτάσει το αντίστοιχο επίπεδο της Αθήνας και έχει σχέση και με τον αριθμό των δρομέων που τρέχουν τους αντίστοιχους αγώνες. ;-)

#2 Θα συμφωνήσω με το "αδιάφορη", μια που τη βρίσκω σε γενικές γραμμές "συμπαθητική"! Με εμπνέουν αυτές οι ατελείωτες ευθείες και οι χορτολιβαδικές εκτάσεις! :D

Σε κάθε περίπτωση η διαδρομή είναι σαφώς πιο "γρήγορη" από της Αθήνας, αν και έχει κάποια ύπουλα υψομετρικά, ειδικά στα αρχικά "σκαμπανεβάσματα".

Τις τρεις τελευταίες φορές που έχω τρέξει τον αγώνα (2015/16/17) ο καιρός πάντως μου φάνηκε κατά μέσο όρο από "κρύος" έως "δροσερός"! Η εκκίνηση τόσο νωρίς (και μάλιστα με την καλοκαιρινή ώρα) είναι για μένα "όλα τα λεφτά"!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2017 :  20:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως εκείνες τις ώρες που μας αφήνουν τα λεωφορεία στην Πέλλα έχουν άγρια ομορφιά. Ο κόσμος να συνωστίζεται στο καφενείο, όπου είναι πολύ ωραία η ζεστούλα, αλλά αν βγεις λίγο έξω καταλαβαίνεις τη διαφορά θερμοκρασίας. Εγώ την είχα στήσει δίπλα στα βανάκια που μας μετέφεραν τα ρούχα και περίμενα να δώσω τη φόρμα μου την τελευταία στιγμή.
Νομίζω η τελευταία ανηφόρα είναι που σε αποτελειώνει, σου φαίνεται σαδιστική.
Ο κόσμος που μαζεύεται στην Αυθεντική διαδρομή είναι πιστεύω εκτός συναγωνισμού, ακόμα και σε επίπεδα εξωτερικού. Δεν φημιζόμαστε εμείς εδώ στη Θεσσαλονίκη για την αγάπη μας για τον μαζικό αθλητισμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Eleni Kon
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2017 :  22:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποιός είναι πληροφοριακά ο στόχος σου σε χρόνο που θέλεις να πετύχεις σ'αυτή τη διαδρομή;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

harris_vak
Forum-Runner

Greece
73 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2017 :  22:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έγινε η εγγραφή,η προετοιμασία συνεχίζεται περίφημα και πάμε για 3.29.59!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Eleni Kon
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2017 :  22:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή επιτυχία στον στόχο σου!:)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2017 :  09:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν κάνεις το λάθος και σταματήσεις για μπουγάτσα στο 8,5χιλ(Χαλκηδόνα) τότε την πάτησες !!!! θα κάνεις 3ω30'01"
Καλή προετοιμασία και επιτυχία για τον στόχο σου !!!
quote:
Originally posted by harris_vak

Έγινε η εγγραφή,η προετοιμασία συνεχίζεται περίφημα και πάμε για 3.29.59!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2017 :  09:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σιγουρα προσφέρεται για ρεκόρ αλλά πολύυυ μοναξιά αδερφάκι μου....

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papori1968
Advanced Forum-Runner

Greece


217 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2017 :  10:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit papori1968 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα. Επίπεδη διαδρομή είναι και στο Ναύπλιο. Έχω την εντύπωση πως έχει χαληλότερες υψομετρικές διαδρομές από τη Θεσνικη. Το μείον ότι είναι 2 στροφές.

Αν θέλετε κάντε ένα like στη σελίδα https://goo.gl/zud3J4
Ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Eleni Kon
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2017 :  12:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν έχει και μπουγάτσα στην τροφοδοσία θα κάνουμε σίγουρα ρεκόρ !!!
quote:
Originally posted by Skyrunner

Αν κάνεις το λάθος και σταματήσεις για μπουγάτσα στο 8,5χιλ(Χαλκηδόνα) τότε την πάτησες !!!! θα κάνεις 3ω30'01"
Καλή προετοιμασία και επιτυχία για τον στόχο σου !!!
quote:
Originally posted by harris_vak

Έγινε η εγγραφή,η προετοιμασία συνεχίζεται περίφημα και πάμε για 3.29.59!



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2017 :  15:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι ημέρες νηστείας ο αγώνας !!!!
αλλά για όσους δεν θα νηστεύουν θα το προτείνω στην διοργάνωση !!!
quote:
Originally posted by Eleni Kon

Αν έχει και μπουγάτσα στην τροφοδοσία θα κάνουμε σίγουρα ρεκόρ !!!
quote:
Originally posted by Skyrunner

Αν κάνεις το λάθος και σταματήσεις για μπουγάτσα στο 8,5χιλ(Χαλκηδόνα) τότε την πάτησες !!!! θα κάνεις 3ω30'01"
Καλή προετοιμασία και επιτυχία για τον στόχο σου !!!
quote:
Originally posted by harris_vak

Έγινε η εγγραφή,η προετοιμασία συνεχίζεται περίφημα και πάμε για 3.29.59!





Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VLASAKIS MICHALIS
Forum-Runner

Greece


87 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/12/2017 :  19:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΤΡΕΞΕ ΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ 2.5 ΚΜ Η ΚΑΘΕ 5 ΚΜ,ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ Η ΣΕ ΠΟΤΗΡΙ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΛΑ,ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 15 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000