Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Κάταγμα φυματος στο 5ο μετατάρσιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/12/2017 :  00:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γύρισε το πόδι μου και στηρίχθηκε στην εξωτερική πλαϊνή πλευρά με αποτέλεσμα να σπάσει το κόκκαλο στο 5ο μετατάρσιο.

Επειδή πρήστηκα αρχικά θεώρησα ότι ήταν μόνο θλαστικό τραύμα και περίμενα με παγοκύστες και περιδεση να ξεπρηστει. Μετά από 2 εβδομάδες και καθόλου ακινητοποίηση ο πόνος συνέχιζε, τότε οι ακτινογραφίες έδειξαν το κάταγμα στην ζώνη 1. Το είχα υποτιμήσει.
Ο γιατρός συνέστησε ακινητοποίηση με γύψο, εγώ επέλεξα να φορέσω κάποιον νάρθηκα/μπότα.

Μετά από μια εβδομάδα πήγα σε άλλο ορθοπεδικό και μου σύστησε να βγάλω τον νάρθηκα και απλά να φορώ παπούτσια μποτάκια με σταθερή σκληρή σόλα και να δένουν με κορδόνια.

Πράγματι μετά απο μια εβδομάδα βλέπω αργή βελτίωση. Οι απόψεις στο internet λένε ότι θα έπρεπε να ακινητοποιηθεί πλήρως ενώ άλλοι γιατροί ότι με σκληρό υπόδημα και δέσιμο αποκαθίστανται

Έχει περάσει σχεδόν 1 μήνας και Εννοείτε ότι για τρέξιμο ούτε λόγος..

Κάποιος από παρόμοια εμπειρία μπορεί να μου πει πότε το ξεπέρασε και αν τελικά άφησε κάποιο κουσούρι αργότερα...

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/12/2017 :  14:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, χρόνια πολλά και περαστικά haf!

Τα αποσπαστικά κατάγματα του 5ου μεταταρσίου (ζώνης 1) συνήθως δεν απαιτούν χειρουργική επέμβαση και επουλώνονται μόνα τους. Είχα υποστεί έναν παρόμοιο τραυματισμό το χειμώνα του 2016 μετά από άτσαλη πτώση σε αγώνα ποδοσφαίρου και θυμάμαι πως μετά από περίπου 2,5 μήνες ξεκίνησα να τρέχω και να παίζω ποδόσφαιρο χωρίς προβλήματα. Χρειάζεται χρόνος επούλωσης, άρα υπομονή και παρακολούθηση για τυχόν επιπλοκές. Στην περίπτωσή μου, για 3 μέρες μετά τον τραυματισμό δεν μπορούσα να περπατήσω χωρίς πατερίτσες. Στη συνέχεια, είχα δυσκολία στη βάδιση (πόνος με το πάτημα του ποδιού) για αρκετό καιρό, αλλά σταδιακά ο πόνος υποχωρούσε και η βάδιση βελτιωνόταν. Μετά από περίπου 2 μήνες που δεν είχα ενοχλήσεις στη βάδιση, δοκίμασα ένα ελαφρύ τρέξιμο και δεν είχα ενόχληση, οπότε σταδιακά επανήλθα στις δρομικές προπονήσεις και στην αθλητική δραστηριότητα.

Οπότε, υπομονή και σταδιακή φόρτιση όταν ο πόνος θα εξαφανιστεί κατά τη βάδιση.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/12/2017 :  07:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by physiorunner

Καλημέρα, χρόνια πολλά και περαστικά haf!

Τα αποσπαστικά κατάγματα του 5ου μεταταρσίου (ζώνης 1) συνήθως δεν απαιτούν χειρουργική επέμβαση και επουλώνονται μόνα τους. Είχα υποστεί έναν παρόμοιο τραυματισμό το χειμώνα του 2016 μετά από άτσαλη πτώση σε αγώνα ποδοσφαίρου και θυμάμαι πως μετά από περίπου 2,5 μήνες ξεκίνησα να τρέχω και να παίζω ποδόσφαιρο χωρίς προβλήματα. Χρειάζεται χρόνος επούλωσης, άρα υπομονή και παρακολούθηση για τυχόν επιπλοκές. Στην περίπτωσή μου, για 3 μέρες μετά τον τραυματισμό δεν μπορούσα να περπατήσω χωρίς πατερίτσες. Στη συνέχεια, είχα δυσκολία στη βάδιση (πόνος με το πάτημα του ποδιού) για αρκετό καιρό, αλλά σταδιακά ο πόνος υποχωρούσε και η βάδιση βελτιωνόταν. Μετά από περίπου 2 μήνες που δεν είχα ενοχλήσεις στη βάδιση, δοκίμασα ένα ελαφρύ τρέξιμο και δεν είχα ενόχληση, οπότε σταδιακά επανήλθα στις δρομικές προπονήσεις και στην αθλητική δραστηριότητα.

Οπότε, υπομονή και σταδιακή φόρτιση όταν ο πόνος θα εξαφανιστεί κατά τη βάδιση.

"Μέτρον άριστον"



Έχεις δίκιο, βρίσκομαι στην 5 εβδομάδα, μπορω να το πατώ χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία αλλά ακόμη έχω πάντα μια ενόχληση.
Υπομονή κάνω και σίγουρα θα περιμένω 3-4 εβδομάδες ακόμη μέχρι να κάνω την πρώτη προσπάθεια για τρέξιμο.

Από όσο διάβαζα τα ζώνης 1 επουλώνονται πλήρως σε 2-3 μήνες και δεν παρουσιάζουν συμπτώματα ψευδοσυγκολησης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000