Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Που τρέξαμε τον χρόνο που πέρασε?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 29/12/2017 :  09:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και χρόνια πολλά , η χρονιά που πέρασε είχε σαν απολογισμό 4 αγώνες περισσότερους από κάθε αλλη χρονιά.

Αρχές Μαρτίου Ημιμαραθώνιος Ναυπλίου 1.32΄
καλή επιλογή για βόλτα και ήμι ,ο μαραθώνιος είναι λίγο μοναχικός .

2 Απριλίου Μαραθώνιος Ρώμης 3.27
σούπερ εκδρομή ,η κούραση το πλακόστρωτο και η καταιγίδα με έριξε κάπου 10 λεπτά από τον στόχο.

Ιούλιος Κρονιον πέρασμα 70 χιλ. 8ώρες 23΄
Η πολυπόθητη υπέρβαση έγινε ,όμορφος αγώνας καινούριες προκλήσεις στον ορίζοντα.

12 Νοεμβρίου Μαραθώνιος Αθηνών 3.27΄.55"
την κλασσική την έτρεμα γιατί 2 φορές έπεσα στα βράχια ,φέτος με ζόρισε αλλά το απόλαυσα όσο τίποτα άλλο.

Φεύγει μια γεμάτη χρονιά με πολύ τρέξιμο σε όλα τα επίπεδα ,οικογενειακές και επαγγελματικές υποχρεώσεις.
Ο νέος χρόνος ελπίζω να μας βρει γερούς και να ζήσουμε νέες εμπειρίες .

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2017 :  12:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά γίνονται τόσοι πολλοί αγώνες στους δρόμους και στα βουνά, που άνετα θα μπορούσες να γυρίζεις όλη τη χώρα απ' άκρη σε άκρη κάθε ΣΚ που περνάει!

Τον τελευταίο καιρό έχω μειώσει σημαντικά τον αριθμό των αγώνων "μικρότερων" αποστάσεων που συμμετέχω προς χάρη μεγαλύτερης διάρκειας αναμετρήσεων "με τον εαυτό μου"! Με ενθουσιάζει περισσότερο και μου επιφυλάσει πάντα πολύ περισσότερες εκπλήξεις!

Δυστυχώς δεν έκανα καθόλου βουνό (με εξαίρεση ένα εκδρομικό Κρυονέρι) κάτι που μου έλλειψε πολύ οπότε φέτος θα επανορθώσω!

Το σημαντικότερο όμως ήταν ότι το 2017 δε "σημαδεύτηκε" από κάποιον τραυματισμό και ελπίζω για όλους το 2018 να είναι ακόμα περισσοτέρο πληρέστερο και υγιές δρομικά και όχι μόνο!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/12/2017 :  09:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εξαιρετικό θέμα, μακάρι να μην έγραφα από κινητό ώστε να μπορούσα να αναφέρω περισσότερα. Μιας και ημερολογιακά δεν απέχουν και πάρα πολύ, θα κάνω μια μικρή παρασπονδία βάζοντας και τον ημιμαραθώνιο της Θεσσαλονίκης τον Οκτώβριο του 2016, αφού ήταν ο πρώτος μου αγώνας. Έτσι, έχουμε και λέμε:

- Ημί Θεσσαλονίκης 8/10/2016: πρώτος αγώνας με άγνοια κινδύνου, προετοιμασία 3 τρεξίματα 17/19/20 km σε βάθος χρόνου 3 εβδομάδων (με αρκετό περπατημα με ολίγη από κολύμπι να συνοδεύουν), παπουτσακι Admiral των 30 ευρώ και τελικό χρόνο 1:54 με στάση για κατούρημα στο 13ο χιλιόμετρο. Σημαντική διαφοροποίηση στο ρυθμό μετά το 15ο χιλιόμετρο, αφού το 5:30-5:45 έπεσε (αρκετά) κάτω απτο 5:00.

Συνεχίζεται...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/12/2017 :  10:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
- Μαραθώνιος Μ. Αλέξανδρος 2/4/2017:
Πρώτη συμμετοχή σε μαραθώνιο, ένας μακρινός στόχος από παλιά που εκπληρώθηκε. Η αλήθεια είναι πως μετά τον ημιμαραθώνιο της Θεσσαλονίκης γλυκάθηκα και έτσι συνέχισα να τρέχω συνέχεια αφήνοντας στην άκρη το κολύμπι, το ποδήλατο και όλα τα λοιπά (5x5) που έκανα μέχρι τότε. Έτσι, έφτασα το Νοέμβριο του 2016 να τρέχω τρεις ημιμαραθώνιους σε μία βδομάδα, αρχές Δεκέμβρη να τρέχω 31 km και την Πρωτοχρονιά του 2017 να τρέχω 34. Τότε με την παρότρυνση ενός πιο έμπειρου φίλου και όντας σίγουρος πως μπορώ να τερματίσω το μαραθώνιο, αφού τα 34 βγήκαν με τροφοδοσία μισό λίτρο νερό με μία cebion μέσα, αποφάσισα να πάω για εργομέτρηση και να πάρω και ένα κανονικό πρόγραμμα. Η πρόβλεψη της μέτρησης έδινε 3:37, εγώ όμως έκανα 3:55, γιατί τον αγώνα τον έτρεξα όντας 87 (!) κιλά, ενώ και τα όσα τερατώδη έκανα πριν τη λήψη του προγράμματος με έφεραν τη βδομάδα του αγώνα να σέρνομαι. Και εδώ είχαμε ισχυρά negative split, αφού τον ημί τον πέρασα στο 2:05, ενώ τα τελευταία 12 km βγήκαν σε μία ώρα, τερματίζοντας στο 4:45. Μου έμεινε το ότι μπορούσα και καλύτερα, αλλά το βασικό ζητούμενο ήταν ο τερματισμός.

Οι λοιποί αγώνες μετά το μεσημέρι...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dim_giot_
Newbie Forum Runner

26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/12/2017 :  12:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να και οι δικοί μου αγώνες, δυστυχώς λόγω δουλειάς αλλά και οικονομικής κρίσης, δεν έτρεξα σε περισσότερους.

1. 1ος Ορεινός Αγώνας Γεντίκιον όρος, 17 χλμ
2. 7ος Δρόμος Λίμνης Βεγορίτιδας, 5 χλμ
3. 5ο Kavala Trail Run, 13 χλμ
4. 1ος Ορεινός Αγώνας Ραψάνη, 10 χλμ
5. 1ο Ορεινός αγώνας Οχυρό Ιστίμπεη, 14 χλμ
6. 11ο sfendami mountain festival, 12 χλμ
7. 2ος Δρόμος 21 Μαθητών, Μακροχώρι, 8 χλμ
8. 6ος Δρόμος Σέιχ Σου, 16 χλμ
9. 1ος Αγώνας των Ανακτόρων, Βεργίνα, 12 χλμ
10. ΤΕΝ-ΤΕΝ RUN Κατερίνη, 10 χλμ
11. 6ος Αγώνας δρόμου, Επταλόφος Κιλκίς, 7 χλμ
12. 1ος Αλεξανδρινός Αγώνας, Aλεξάδρεια, 5 χλμ
13. ''Στην Κόψη των Αετών'', Λιτόχωρο, 14 χλμ
14. 7ος Δρόμος Μουσών, Άνω Μηλιά Πιερίας, 16 χλμ
15. 2ος Ορεινός Αγώνας Κρυόβρυσης Ολύμπου, 15 χλμ
16. Υψηλάντειος Αγώνας, Κατερίνη, 10 χλμ
17. 6ος Δρόμος Θυσίας Γιαννιτσών, 6 χλμ
18. 6ος Αγώνας "Τρέχω για την Κατερίνη", 8 χλμ
19. Το 10άρι του Λαγκαδά, 10 χλμ
20. 7ος Ημιμαραθώνιος Πάικου, 20 χλμ
21. 3ος Αγώνας Σέιχ Σου (ΣΥΖΑΘΛΟΣ), 5 χλμ

στόχος το 2018, να τρέξω σε 30 αγώνες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/12/2017 :  16:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ημιμαραθώνιος under armour 21/5/2017: Εδώ το πράγμα αρχίζει και σοβαρεύει. 1,5 μήνα μετά το μαραθώνιο της Θεσ έχουμε μπει πλέον σε ένα ρυθμό 2-3 δρομικών προπονήσεων την εβδομάδα, βγάζοντας αποστάσεις 10-16 χιλιομέτρων στο 5:00 ή και λίγο παρακάτω. Οι δρομικές συμπληρώνονταν από το καθημερινό πάνε-έλα στη δουλειά με γρήγορο βαδισμα, το οποίο σε μένα τουλάχιστον έχει αποτέλεσμα. Στόχος στον αγώνα ήταν το 1:40-1:45, οπότε το τελικό 1:36:40 φανταζε μεγάλη υπέρβαση. Τελικά, το level up από την προετοιμασία για το Μέγας Αλέξανδρος έπιασε τόπο. Εκεί Κατάλβα πω; μπορώ να πάω και πιο γρήγορα...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/12/2017 :  17:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βελερεφόντεια Ν. Μάκρη 9/7/2017: Ήμασταν που ήμασταν Νέα Μάκρη για διακοπές, είπα μεταξύ μπάνιου και ποδηλατου να βάλω και έναν αγώνα τρεξίματος, μιας και η τελευταία φορά που είχα τρέξει ήταν στις 24/6, λίγες ώρες μετά τα βαφτίσια του μικρού μου. Καίλας είπατε; Μετά φύγαμε για διακοπές, στις οποίες το καθημερινό πρόγραμμα είχε 3-4 χιλιόμετρα κολύμβησης κάθε πρωί συν καμιά δεκαρια χιλιόμετρα με το ποδήλατο στο πήγαινε-έλα στη θάλασσα. Τα απογεύματα στο οικογενειακό μπάνιο ξέκλεβα και λίγα σπριντακια ελεύθερου. Το πρωινό πριν τον αγώνα, φυσικά και τηρήθηκε το καθημερινό πρόγραμμα κολύμβησης-ποδηλασίας και έτσι το απόγευμα στις 6, με 35 βαθμούς Κελσίου και 135% υγρασία, αρχισ να έχω δεύτερες σκέψεις για τη συμμετοχή μου. Η θάλασσα φανταζε προτιμότερη. Αφού, όμως, είπαμε να πάμε, θα πάμε! Και πήγαμε. Και το 24:57 για τα 6 περίπου χιλιόμετρα του αγώνα, με ένα μέσο pace στο 4:14, δεδομένων των συνθηκών ήταν πολύ καλός απολογισμός. Ρε, τι σου κάνει το κολύμπι και τα ξεκούραστα πόδια!
Α, και ένα δημόσιο ευχαριστώ στον Αλέξανδρο Παρίση που ενώ μπορούσε να με αφήσει 1-2 δευτερόλεπτα πίσω, με άφησε να τερματίσω μπροστά του στην τιμητική 13η θέση. Ως ΠΑΟΚτσή, το #14 κάτι μου χαλαει μέσα μου. (το τελευταίο είναι για λίγους)

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/12/2017 :  17:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης 14/10/2017: Ο αγώνας της ζωής μου so far. Ενταγμένος στην προετοιμασία για τον ΑΜΑ μεν, αλλά ξέροντας πλέον ότι μπορώ να πάω (πιο) γρήγορα και με μια εργομέτρηση ένα μήνα πριν που έγραψε πρόβλεψη ημί 1:22 και μαραθωνίου 3 ώρες just (!), είπα θα πάω να τα δώσω όλα και ό,τι βγει. Την ισοπαλία την όρισα στο 1:35 και είχα απλά μια πολύ μακρινή βλέψη το χρονόμετρο στο τέλος να βρίσκεται στο "29". Το κηνύγησα αρκετά είναι η αλήθεια, όμως ένας φρικτός πόνος στη δεξιά πλευρά του κορμού, κάπου μεταξύ σπλήνας, νεφρών και συκωτιού, στο 19ο χιλιόμετρο με έκανε να κόψω για 500-600 μέτρα το ρυθμό από το 4:05 στο 5:15-5:30, μέχρι να μπούμε Νίκης και να επανέλθω. Το πουλακι, βέβαια, είχε πεταξει, όμως το τελικό 1:31:02 σημαίνει πως μέσα σε 371 ημέρες είχα "τσαλαπατήσει" το pb ημί κατά 23 και πλέον λεπτά σε σχέση με εκείνη την πρώτη ατσούμπαλη προσπάθεια του Οκτωβρίου του 2016...
(για τον ΑΜΑ θα γράψω αύριο γιατί με κουρασε το κινητό)

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SIT
Newbie Forum Runner

36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/12/2017 :  19:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συνολικά χιλιόμετρα σύμφωνα με το strava:
• 1.912 καταγραμμένα χιλιόμετρα (υπολογίζω καμιά 50αριά μη καταγραμμένα),
• Συνολική ανάβαση: 66.667 μέτρα
• Ώρες τρεξίματος: 215
• Τρεξίματα: 193

Το βάρος μειώθηκε κατά 3 με 4 κιλά και για πρώτη φορά κάτω από τα 90. Παραμένω όμως (λίγο) υπέρβαρος και με μεγάλο ποσοστό λίπους (25% κατά την άποψη μιας ζυγαριάς).

Συμμετείχα σε 19 αγώνες, οι 11 στο βουνό.

Μεγαλύτερο επίτευγμα ο τερματισμός στον Olympus Marathon μέσα στο χρονικό όριο (08:45) και με λογική καταπόνηση παρά τις συνθήκες καύσωνα. Πρώτη φορά συμμετοχή σε πολύωρο αγώνα βουνού με μεγάλη συνολική ανάβαση. Απόλαυσα τη διαδρομή σε ένα πανέμορφο βουνό.

Μεγάλη χαρά η "δρομική κατάκτηση" βουνών, βουνοκορφών, ανηφοριών, μονοπατιών και όμορφων τοπίων στους αγώνες βουνών και σε αντίστοιχες προπονήσεις.


Edited by - SIT on 31/12/2017 20:08:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Agamemnon
Forum-Runner

Greece
52 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/12/2017 :  21:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μας καταστρέψατε...

Πρέπει να γράφουμε πάρα πολύ ώρα ένω η χαρά μου είναι να σας διαβάζω!

Κάτι εκτός θέματος..RiffRaff ούτε τον αριθμό δεν πρέπει να γράφεις!Γράφε καλύτερα 28/2 ...

Τώρα όσον αφορά το θέμα μας.

Η χρονία ξεκίνησε θέλοντας να κατέβω τις 3:30 ώρες τον μαραθώνιο οπότε είχαμε..

12/2 10Κ στο Cycle Σειχ Σου σε 1:05:12
5/3 22 στον Χορτίατη σε 2:28:51
12/3 21 στα Τρίκαλα σε 1:35:31
19/3 10 στο Πανόραμα σε 39:56
2/4 42 στη Πέλλα σε 3:22:57 (γιούπι!)
7/5 16 στο Σειχ Σου σε 1:18:50
14/5 27 στο Λαιλιά σε 3:41:32
21/5 10 στο Under Armor σε 41:15

και εκεί κάπου με χτυπάει μια τενοντίτιδα στον Αχίλλειο οπότε αρχίζω και τα βλέπω όλα πιο χαλαρά...Προτίμησα χαλαρές βόλτες με φίλους και δυνατά τσιμπούσια!

Αλλά λίγο το μικρόβιο και λίγο η παρέα που ήθελα να κάνω σε φίλο που θα κατέβαινε πρώτη φορά στον Αυθεντικό με κάνανε να ξανακυλήσω ..

14/10 21 στο Νυχτερινό σε 1:39:12
12/11 42 στον Αυθεντικό σε 3:41:36
26/11 15 στο Σύζαθλο σε 1:15:14
10/12 15 στο Φιλίππειο σε 1:04!57
17/12 13 στη Πυλαία σε 1:06:53

Sorry αν σας κούρασα!!

Να είστε όλοι καλά και να σας μπει και κυρίως βγει καλά το 2018!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/12/2017 :  23:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ με την σειρά μου θα αναφερθώ μόνο στους 2 ultra αγώνες που έτρεξα με απόλυτη επιτυχία το 2017 και όχι στους υπόλοιπους μια που αυτοί ήταν οι αγώνες ''στόχος''.......έτσι στις 29 Ιουλίου τερμάτισα τον ''1ο αγώνα Ηρώων'' 102 χλμ. πάνω στην ιστορική διαδρομή Θεσπιές-Θερμοπύλες και στις 13 Οκτωβρίου ένα παλαιό μου όνειρό έγινε πραγματικότητα τερματίζοντας τον αγώνα βουνού ''VFUT'' 162 χλμ. στο Παρανέστι Δράμας......καλή χρονιά σε όλους με πολλές και καλές διαδρομές!!

Edited by - vasilis dr on 31/12/2017 23:14:46
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike 7
Forum-Runner

165 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/01/2018 :  21:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
19/2 10ος ιμιμαραθωνιος αγρινιου “ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΟΥΣΗΣ “ 1.29.32

13/3 10ος ιμιμαραθωνιος Καλαμπακα Τρικαλα 1.24.22

2/4 12ος ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ “ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ “ 3.12.24

28/5 ΣΤΑ ΧΝΑΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΚΟΥΔΑΣ 20χλμ 2.15.24

23/7 zagori mountain run 21 χλμ 2.33.14

17/9 11ος Γυρος λιμνης Ιωαννινων 2.12.49

12/11 35ος αυθεντικος μαραθωνιος αθηνων 3.11.40

στοχος ηταν η καλαμπακα η θεσ/κη κ η αθηνα . οι αγωνες βουνου εγιναν για ενδυναμωση , το αγρινιο κ τα γιαννενα αγωνες τεστ.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/01/2018 :  15:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΑΜΑ - 12/11/2017 (3:36:48): Για να μην αφήσω τον ΑΜΑ παραπονεμένο, ας γράψω ένα σύντομο () σχόλιο και για αυτόν. Ήταν μέσα Νοέμβρη του 2016, Κυριακή, όταν εφοδιασμένος πλέον με καινούρια (κανονικά) δρομικά παπούτσια, έβγαζα 23.5 δύσκολα trail χιλιόμετρα στο πρώην στρατόπεδο Π. Μελά. Ήταν το πρώτο από τα τρία >20 km runs εκείνης της εβδομάδας. Ήταν, επίσης, η μέρα διεξαγωγής του ΑΜΑ της συγκεκριμένης χρονιάς. Τότε, λοιπόν, πήρα τη μεγάλη απόφαση. Θα τρέξω μαραθώνιο. Μάλιστα, άρχισα να εξυφαίνω στο μυαλό μου πλάνα για το τι και το πως. "Να τρέξω το δικό μας εδώ πρώτα που είναι πιο κοντά (δε μπορώ να περιμένω ένα χρόνο!) και μετά θα τρέξω και τον κλασικό! Ναι, αυτό θα κάνω!".
Μια μικρή λεπτομέρεια, βέβαια, ήταν ότι σε εκείνη τη φάση δεν ήξερα ούτε κατά διάνοια τι πάει να πει πρόγραμμα προετοιμασίας κάποιου αγώνα, πόσο μάλλον μαραθωνίου. Θεωρούσα πως αρκούσε να περπατάω καθημερινά γρήγορα τα (συνοδευόμενα από άπειρες κλίσεις) 11-12 χιλιόμετρα προς-από στη δουλειά και το ΣΚ να πηγαίνω να τρέχω κάθε φορά λίγο παραπάνω. "Ναι, αυτό θα κάνω!". Αφού και όταν στα τέλη Αυγούστου αποφάσισα να τρέξω τον ημί της Θεσ, έχοντας να τρέξω έστω 10 Km από το Μάιο, αυτό έκανα. Περπατούσα καθημερινά μια ντουζίνα χιλιόμετρα, πήγαινα μια-δυο φορές τη βδομάδα για κολύμπι και κάθε βδομάδα έτρεχα και λίγο παραπάνω. Την πρώτη 17 (6:07), τη δεύτερη 19 (5:35), την τρίτη 20 (5:31). Μετά έτρεξα το Νυκτερινό. Μα και μετά το Νυκτερινό το ίδιο δεν έκανα; Πήγαινα για ένα ενδιάμεσο την Τετάρτη και ένα "καλό" το ΣΚ, ανεβάζοντας κάθε βδομάδα τα χιλιόμετρα που έβγαζα στο "καλό run". Όπου "καλό" ίσον ποσότητα. Μόνο που τώρα είναι μαραθώνιος, θα πρέπει να φτάσω τα 42! Άρα, "θα τρέχω μόνο μια φορά την εβδομάδα και θα τα κάνω όλα εκεί, για να μη διαλυθώ!".
Ευτυχώς οι ορμές και η γλύκα του τρεξίματος με έκανε αυτή η σκέψη να διαρκέσει μόνο τρεις μέρες, αφού την Πέμπτη δεν άντεξα και βγήκα για τρέξιμο βγάζοντας έναν ημιμαραθώνιο αρκετά άνετα. Η αλήθεια είναι πως ακόμη και οι προπονητικοί μου ημιμαραθώνιοι δεν έβγαιναν ποτέ πάνω από το 2ωρο και έβγαιναν άνετα. Κάτι που ίσως με έκανε να μη μπορώ να δω κάποια πράγματα στη σωστή τους διάσταση. Όπως, για παράδειγμα, το ότι ένας "νέος" (στα αγωνιστικά) δρομέας δεν είναι λογικό να κάνει 3 over20km runs σε μια βδομάδα. Την επόμενη Κυριακή, λοιπόν, πήγα και έτρεξα 26 km.
Σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, άρχισα να φορτώνω χωρίς λογική ροή προπονήσεις, φτάνοντας στο μέγιστο καφριλίκι, την πρωτοχρονιά του 2017, 3 μήνες πριν τον Μ. Αλέξανδρος, να βγάζω 34 km σε 3:07:20, ανεβάζοντας τα χιλιόμετρα εκείνης της εβδομάδας σε 80 (!!!!). Τότε, ένας καλός φίλος, διατητής σε αγώνες μπάσκετ και ερασιτέχνης δρομέας, με πήρε απτο χέρι και σχεδόν με τη "βία" με πήγε για εργομέτρηση. "Φίλε, αν όντως κάνεις αυτά που μου λες, σίγουρα έχεις δρομικό potential, αλλά αν συνεχίσεις έτσι, δε θα φτάσεις όχι στο μαραθώνιο του Μ. Αλέξανδρου, αλλά ούτε μέχρι το άγαλμα στην παραλία...". Αυτά ήταν τα λόγια του εργομέτρη στο πέρας της συζήτησης που είχαμε πριν ανέβω στο διάδρομο. Τα αποτελέσματα της εργομέτρησης απέδειξαν το αληθές των λόγων μου, αλλά και το ότι έφτασα τη βδομάδα του Μ. Αλέξανδρος τρεκλίζοντας ήταν η απόδειξη της σοφίας των δικών του. Προφανώς, το άνευ αντικρίσματος χρέωμα που (αυτο)έφαγα, κάποια στιγμή θα έβγαινε...
Για τον Μ. Αλέξανδρος και τους λοιπούς αγώνες, βέβαια, έγραψα παραπάνω, οπότε έπειτα από αυτή τη σύντομη αναδρομή για το πώς ξεκίνησε το ταξίδι, fast forward στις 24/7/2017, όταν και επισήμως ξεκίνησε η προετοιμασία μου για τον ΑΜΑ. Φυσικά, από τα μέσα Μαίου ως και τις 24/6 έτρεχα εβδομαδιαία 40-50 km, κάτι που διακόπηκε το μήνα που βρέθηκα στη Ν. Μάκρη, περίοδο κατά την οποία έτρεξα συνολικά 20 km, αλλά το κολύμπι και το ποδήλατο βοήθησαν αρκετά στη διατήρηση της φυσικής κατάστασης σε υψηλά επίπεδα, χωρίς το φόρτωμα του τρεξίματος.
Απόγευμα της Δευτέρας 24/7, λοιπόν, και φεύγοντας από τη δουλειά κατεβαίνω προς παραλία με τίγκα ζέστη για το πρώτο run. Οδηγός μου ήταν το πρόγραμμα που είχα πάρει τον Ιανουάριο. Αρχικά, έτρεξα 5.77 km σε ένα ρυθμό 4:55 και έσκασα. Δεν άντεχα άλλο. Έλιωσα! Τα 10-12 km που είχα ως στόχο για πρώτο run φάνταζαν απίστευμα μακρινός στόχος. Άρχισα να περπατώ, μπαίνοντας στον ιστό της πόλης πλέον για να εκμεταλλευτώ τη σκια των πολυκατοικιών και να επανέλθει η θερμοκρασία του σώματος. Είχα ξεσυνηθίσει την προπόνηση στη ζέστη, αφού ακόμη και στις κολυμβητικές προπονήσεις 4 km, οι οποίες είναι το αντίστοιχο ενός run 17-19 χιλιομέτρων, η ζέστη ποτέ δε με επηρέασε στο δροσερό νερό. Την επόμενη μέρα, όμως, ξεκινώντας στις 8 παρά το πρωί, έβγαλα 16 km στο 5:10. "I' m back in the game!", σκέφτηκα.
Τις προσεχείς καλοκαιρινές βδομάδες έτρεχα 45-65 χιλιόμετρα, με τις αποκλίσεις να έχουν άμεση σχέση με το κολύμπι. Η αλήθεια είναι ότι τις δύο βδομάδες που εγώ δούλευα και η οικογένεια ήταν στο χωριό, είχα σε αρκετές περιπτώσεις double feature, αφού με τη μεγάλη καλοκαιρινή μέρα, το πρωί νωρίς πήγαινα για τρέξιμο και μετά τη δουλειά, κατά τις 6, πήγαινα σε κάποια κοντινή παραλία να κολυμπήσω κανά δίωρο. Όταν επέστρεψε η οικογένεια και δε μπορούσα να κολυμπάω μεσοβδόμαδα, άρχισα να καίω τα LR του ΣΚ για να πηγαίνω θάλασσα. Καλώς ή κακώς, όσο και να μου αρέσει το τρέξιμο, η αγάπη για το κολύμπι (στη θάλασσα, όχι στην πισίνα) είναι τέτοια που με οδήγησε σε κάποιες περιπτώσεις να περάσω από εβδομάδα με 50 km (στην οποία είχε κοπεί το LR) σε βδομάδα με 75 km. Σε αυτόν τον παράγοντα, σε συνδυασμό με το γεγονός πως μέχρι τα μέσα Οκτώβρη που ο καιρός ήταν καλοκαιρινός και η μέρα μεγάλη είχα καθημερινά τα απογεύματα 2ωρα και 3ωρα session στην παιδική χαρά με σπρώξιμο καροτσιού, άρσεις μωρών, ποδόσφαιρο με τα πιτσιρίκια, κουβάλημα παιδικού ποδηλάτου στον ένα ώμο και του διαόλου που δεν ήθελε να ποδηλατήσει τα 500 μέτρα ως το σπίτι στον άλλο ώμο, με έφεραν κάπου μετά το Νυκτερινό Ημί να αρχίσω να έχω αρκετές ενοχλήσεις στο πέλμα (οι οποίες συνεχίζονται σε μικρότερο βαθμό μέχρι σήμερα, μάλλον μιλάμε για πελματίτιδα), αλλά και στο δεξί κωλομέρι. Οι ενοχλήσεις στο στο πέλμα φύγαν με λήψη naprosyn και δε με ξαναενόχλησαν μέχρι και το 35ο χιλιόμετρο του ΑΜΑ, οι δεύτερες, όμως, μου τον ψιλοχάλασαν τον αγώνα.
Στην τοπ φόρμα του Οκτωβρίου, λοιπόν, έβγαζα 8 χιλιάρα σε 3:50-4:00, δύο πεντάρια σε 20', 4 2χίλιαρα σε 7:50 έκαστο, το τέμπο ήταν στο 4:20-4:25 και τα 400άρια στο 1:21-1:27 (όταν έχεις να βγάλεις 10-14 επαναλήψεις, προφανώς θα βρεθείς σε όλο το φάσμα του συγκεκριμένου εύρους). Αν και η πρόβλεψη του εργομετρικού έδινε 3 ώρες, η γνώμη του εργομέτρη ήταν πως λόγω μικρής προπονητικής ηλικίας, αλλά και της ιδιομορφίας του ΑΜΑ, θα έπρεπε να κινηθώ γύρω στο 3:40-3:45. Εγώ πίστευα πως θα μπορούσα να κατέβω το 3:30 και επέμενα. Τελικά, πιο κοντά στην πραγματικότητα αποδείχτηκε αυτός, αλλά για διαφορετικό λόγο.
Πολύ σύντομα μετά την έναρξη του αγώνα αντιληφθηκα πως το δεξί κωλομέρι θα δημιουργήσει πρόβλημα. Κωλοσημείο όνομα και πράγμα, γιατί ενώ στην καθημερινότητά σου δεν το πολυαντιλαμβάνεσαι, όταν πας να τρέξεις λίγο πιο γρήγορα σου κάνει γρήγορα αντιληπτή την ύπαρξή του. Αποφασίσω να συνεχίσω σε ένα ρυθμό πάνω από το 5:00 και να δω πώς θα πάει. Το πρόβλημα είναι πως συνήθως όταν υπάρχει κάποια ενόχληση, ασυναίσθητα αλλάζει ο τρόπος που τρέχουμε (εγώ τουλάχιστον), δίνοντας περισσότερο βάρος σε άλλες μυϊκές ομάδες. Αυτό συνέβει και στη συγκεκριμένη περίπτωση, με αποτέλεσμα στις πρώτες μεγάλες κατηφόρες (λίγο μετά το Βουτζά), να αρχίσουν να με τραβάνε οι δικέφαλοι σε βαθμό που σήμανε συναγερμός. Εδώ πλέον δεν παιζόταν ο χρόνος, αλλά ο τερματισμός. Στις ανηφόρες δεν είχα θέμα, ούτως ή άλλως είναι το δυνατό μου χαρτί. Στον κατήφορο αναγκαζόμουν να κόψω κοντά στο 5:30, βλέποντας δεκάδες δρομείς να με προσπερνάνε, τους οποίους - funny enough - έβρισκα ξανά δίπλα μου στις ανηφόρες, όταν και το πήγαινα ξανά κοντά στο 5:00. Σε εκείνες τις φάσεις άκουγα παντού γύρω μου λαχανιάσματα και βαριές ανάσες και ήξερα μέσα μου πως και εγώ κάπως έτσι θα έπρεπε να ακούγομαι υπό φυσιολογικές συνθήκες, πηγαίνοντας κάπου στο 4:45-4:50, ανάλογα και με την κλίση. Αλλά με τη σπάθα των δικέφαλων μονίμως πάνω από το κεφάλι, έτοιμη να κόψει τον τερματισμό, πώς διάολο να ανοίξεις έστω και ένα δυο δευτερόλεπτα παραπάνω από αυτό που βλέπεις ότι σε πάει με ασφάλεια στο Καλλιμάρμαρο;
Εν τέλει, το πρώτο μισό βγήκε έχοντας χάσει περίπου 5' από το στόχο του 3:30, μιας και είχε και δυο σταματήματα για να βγάλω αρχικά και να ξαναβάλω ακολούθως τις επιγονατίδες μου, σε μια προσπάθεια να ελέγξω μπας και τα τραβήγματα οφείλονταν σε αυτές. Κάτι Άλεξ Πακ και κάτι Σταυροί για τα οποία όλοι σε τρομοκρατούν πριν τον αγώνα βγήκαν αέρα, με αρκετά high5 με πιτσιρικάδες και αρκετές καλαμπουρτζήδικες στιχομυθίες με το κοινό, με την πιο συνηθισμένη μου ατάκα να είναι "και στα δικά σας!".
Στο διάστημα 21-31, λοιπόν, ούτε έχασα ούτε κέρδισα κάτι αξιοσημείωτο σε σχέση με το στόχο, βρισκόμουν γενικά στα πέριξ του 5:00. Αναμένοντας τη Γη της Επαγγελίας, τις μεγάλες κατηφόρες στις οποίες όλοι βασίζουν την επίτευξη του στόχου τους. ΟΚ, είχα καταλάβει ότι το 3:30 έχει απομακρυνθεί, αλλά θα μπορούσα να το στρώσω κάπως, να πάμε έστω στο 3:32. Φευ! Με το που έπιασε η κατηφόρα της Μεσογείων, το τράβηγμα επέστρεψε τόσο δυνατό που έκανε το κρεβάτι του Προκρούστη να μοιάζει με αυτό της Μπάρμπι. "Τι κάνουμε τώρα, ρε μεγάλε;" αναρωτήθηκα. Καλή ερώτηση. Έχω συνηθίσει στους τερματισμούς να τα δίνω όλα και έχω πολλά ακόμη μέσα μου, διάολε. Αλλά πώς, όταν εδώ πέζεται το αν θα υπάρξει, εν τέλει, τερματισμός. Με τα πολλά, κόβω ρυθμό στο όριο του να μη μείνω, και παρατηρώ για ακόμη μια φορά δεκάδες λαχανιασμένους δρομείς να με κερνάνε τσάι. Εκεί άρχισα να σκέφτομαι τι θα μπορούσα να είχα κάνει αλλιώς στην προετοιμασία, ώστε να μην είχα φτάσει σε αυτό το σημείο, δηλαδή το αερόβιο κομμάτι σου να σού λέει πως τα τελευταία 10 km μπορείς να τα κάνεις σε 45', αλλά το μυϊκό να είναι έτοιμο να καταρρεύσει. Προφανώς και κάτι έκανα λάθος.
Ο Γολγοθάς συνεχίστηκε για αρκετή ώρα ακόμη, μέχρι που επιτέλους στρίψαμε Ηρώδου Αττικού. Εκεί ήταν τόσο μεγάλη η ένταση των στιγμών, ο κόσμος, η αίσθηση ότι φτάνουμε στο Στάδιο, που τα πόδια μου έβγαλαν φτερά. Τα τελευταία 2 χιλιόμετρα τα έτρεξα στο 4:42 τερματίζοντας με σπριντ και ούτε που θυμάμαι να πονάω. Μόνο μερικά δάκρυα συγκίνησης ίσως να φύγανε στην κατηφόρα πριν το Στάδιο, μα και αυτό θολό το έχω. Το μόνο που μου έμεινε αναλλοίωτο είναι η αίσθηση δέους που έχεις μπαίνοντας σε ΑΥΤΟ. Έπος!
Του χρόνου ελπίζω με καλύτερα μυαλά να είμαι ξανά εκεί και να απολαύσω όλη τη διαδρομή, η οποία σε σημεία είναι υπέροχη, χωρίς αυτή την ενοχλητική μόνιμη αίσθηση κινδύνου που υπήρξε για μένα φέτος...

ΥΓ. Σόρι αν κούρασα κάπως, αλλά για μένα, που έχω εμπειρία 6 μόλις αγώνων, όλοι είναι σαν παιδιά μου, που λένε. Ήθελα γράφοντας τα καλά και τα άσχημα να τους τιμήσω.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


260 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/01/2018 :  11:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
16 αγώνες αυτή τη σεζόν (920 km, 93h, 19000 elev gain, 143 runs)

29/1 Κυριακίδεια 10κμ (43:58), ωραία διαδρομή
19/2 Σπύρος Λούης 5κμ (20:19)
5/3 ΣΔΥΑ 20κμ (1.29:53), τεστ/προπόνηση προ Ημι Αθήνας
19/3 Ημι Αθήνας (1.36:40), κουραστικός, μάλλον θα κάνω καιρό να τον ξανατρέξω
2/4 Kallithea Run 5κμ (19:52), ο πρώτος μου αγώνας (στο 10 άρι όμως) που έχω τρέξει (το 2013), για πάντα στην καρδιά μου
23/4 Ποσειδώνιος Ημι (1.33:56), ο αγαπημένος Ημί
7/5 1ος (και μάλλον τελευταίος) αγώνας ΕΚΠΑ 10κμ (λέμε τώρα), 43:50, απίστευτα κουραστικός
21/5 Γύρος Ν.Σμύρνης 7κμ (31:18), αγαπημένος και ελαφρώς δύσκολος αγώνας
17/6 Γύρος Πανεπ.λης/Πολυτ.λης 5κμ (μάλλον 5,300+) (23:44), σαφώς δύσκολος, με το 10άρι μάλλον το πιο δύσκολο δρόμου στην Αθήνα.
23/6 SNFRUN 10κμ (41:13), με συνθήκες ζέστης και απόγευμα Παρασκευής μετά τη δουλειά, αλλά χαλάλι, άξιζε
25/6 1ος Πεδίον Άρεως 5κμ (21:55), αγώνας στη γειτονιά μου.
1/10 Race for the Cure 5κμ (20:20), δεν πας για το χρόνο αλλά για τη συμμετοχή/συνεισφορά.
15/10 1ος Αγώνας ΑΕΚ (ολέ, ολέ, ολέ) Παπαβασιλείου, 10κμ (~9.500) (41:12), εντελώς ερασιτεχνική διοργάνωση. Το καλό ήταν ότι καθήσαμε για λουκουμάδες στον Κρίνο.
29/10 Olympic Stadium Run 10κμ (~9.500) (42:25), ωραία η αισθηση να τερματίζεις στο στάδιο ή να βλέπεις τους δρομείς από τις κερκίδες.
12/11 ΑΜΑ 5κμ (20:23), όλα τα λεφτά φυσικά να παρακαλουθείς τον τερματισμό των μαραθωνοδρόμων.
26/11 ΣΔΥΑ 10κμ (43:10), μια τίμια διοργάνωση (όπως και το 20άρι), με ωραίο συναγωνισμό.

Μια συμβουλή προς διοργανωτές: Ας ανακοινώνουν τους αγώνες με τη κανονική τους απόσταση, και όχι με το ζόρι 10κμ ή 5κμ. Και 9.400 να είναι ή 4.600 ή 5.500 αν ο αγώνας είναι ωραίος τότε θα είμαστε εκεί, ανεξάρτητα της απόστασης.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/01/2018 :  12:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγώ όχι σε πολλούς. Έχουμε και λέμε:
2/4/2017 Μαραθώνιος Μιλάνο
14/5/2017 "Γιώργος Αποστολάκης", 10χλμ στη Ν.Φιλαδέλφεια
17/6/2017 Πανεπιστημιούπολη - Πολυτεχνειούπολη 10χλμ (από τους αγαπημένους μου)
12/11/2017 Αυθεντικός Αθηνών
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/01/2018 :  12:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
RiffRaff φοβερή η καταγραφή του μαραθώνιου σου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000