Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/03/2018 :  15:22:00  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα και καλή βδομάδα!

Παρασκευή: βγήκαν περίπου 13 km με ένα 7άρι τέμπο (7,2 km σε 30:31).

Σάββατο: 20 ποδηλατικά km σε 33:30 και 2,3 km στο κωπηλατικό σε 10:30.

Κυριακή: κανονικά είχα ένα τελευταίο "μεγάλο" LR (25 km), αλλά επειδή ήταν κάπως έως πολύ μυστήρια μέρα, δεν κατάφερα να το κάνω. Σκέφτηκα να το βάλω σήμερα το πρωί, όμως ένα τηλέφωνο από το ΑΧΕΠΑ ότι χρειάζονταν άμεσα αιμοπετάλια μου άλλαξε τα σχέδια. Βέβαια, επειδή τα αιμοπετάλια δεν είναι κανονική αιμοδοσία και επειδή μου ανέφεραν οι γιατροί (αλλά και η ίδια μου η αίσθηση αυτό λέει) πως υπάρχει η δυνατότητα άθλησης (εκτός από βάρη και κολύμπι), σκέφτομαι μιας και ακόμη βρισκόμαστε στα πέριξ της προηγούμενης προπονητικής βδομάδας (που κατέληξε να έχει μόλις 33 δρομικά km), να βγω το απόγευμα για ένα δεκαράκι. Να βάλω αύριο ρεπό και από Τετάρτη κανονικά το πρόγραμμα της εβδομάδας, απλά κόβοντας 4-5 χιλιόμετρα από δω και από κει, ώστε να μην υπάρξουν μεγάλες αποκλίσεις.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/03/2018 :  15:38:21  Εμφάνιση Προφίλ
Και μία τεχνικής φύσεως ερώτηση. Την Παρασκευή αγόρασα - επιτέλους - ένα ρολόι με GPS (το polar M400 για την ακρίβεια) και ενώ κατά τ' άλλα όλα πρίμα, μου κάνει αίσθηση η ένδειξη στο cadence. Είναι σταθερά κάτω από το 100, κάτι που αποκλείεται. Το έχω μετρήσει κατά καιρούς στο διάδρομο, δύο φορές σε εργομέτρηση μου έχει αναφερθεί πως έχω καλή τεχνική σε αυτό το κομμάτι, αλλά και παρατηρώντας πόσο μικρότερα βήματα κάνω έξω σε σχέση με άλλους δρομείς μου προξενεί μεγάλη εντύπωση αυτή η τόσο ένδειξη. Εκτός και αν αναφέρεται σε ζεύγη βημάτων (αριστερό+δεξί) και όχι "ένα ένα". Όσοι είσαστε πιο εξοικιωμένοι στα δρομικά ρολόγια, έχετε καμιά αίσθηση παραπάνω;

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/03/2018 :  16:44:15  Εμφάνιση Προφίλ
riffraff δεν ξέρω μήπως (και πόσο) επιβαρύνει την απόδοση σου η αιμοπεταλιοδοσία εν όψει Μ.Α.
Δεν υπάρχει πιθανότητα να έχεις cadence κάτω από 100... κάτι μετράει στραβά ή κάποιο μπέρδεμα παίζει...

μια και μπήκες στο τρυπάκι, να και η δ/νση μου!
https://connect.garmin.com/modern/profile/Hermes1976
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2018 :  08:42:57  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρες! σήμερα 10 πρωΐνά χλμ στο γήπεδο Χαλανδρίου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2018 :  12:08:19  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Τελικά, χθες απόγευμα 11 χιλιόμετρα στο 4:35, άνετα και αερόβια.

@Hermes: Απτη στιγμή που αιμοπετάλια μπορείς να δίνεις κάθε δυο βδομάδες (σε αντίθεση με την κανονική αιμοδοσία που το όριο είναι κάθε τρεις μήνες) και ο αγώνας είναι σε 3 βδομάδες, η λογική λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά, όπως και ναχει, όταν σε παίρνουν τηλέφωνο και σου λένε πως υπάρχει άμεση ανάγκη λόγω ατυχήματος, δε μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο.

Τώρα, σε σχέση με το cadence ίσως πρέπει να μπω σε κάνα φόρουμ της polar να δω τι παίζει, γιατί κατά τ' άλλα φαίνεται στις υπόλοιπες ενδείξεις να έχει αρκετά καλύτερη ακρίβεια από την εφαρμογή που χρησιμοποιούσα στο κινητό (sportstracker). Και πολύ ενδιαφέρον έχει το να βλέπεις τη χρονοσειρά του HR κατά τη διάρκεια της προπόνησης πέραν του pace. Θα το δοκιμάσω και στο διάδρομο που τρέχω σε διακριτές ζώνες ταχύτητας να δω τι παίζει...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2018 :  12:31:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρα!

Τελικά, χθες απόγευμα 11 χιλιόμετρα στο 4:35, άνετα και αερόβια.

@Hermes: Απτη στιγμή που αιμοπετάλια μπορείς να δίνεις κάθε δυο βδομάδες (σε αντίθεση με την κανονική αιμοδοσία που το όριο είναι κάθε τρεις μήνες) και ο αγώνας είναι σε 3 βδομάδες, η λογική λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά, όπως και ναχει, όταν σε παίρνουν τηλέφωνο και σου λένε πως υπάρχει άμεση ανάγκη λόγω ατυχήματος, δε μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο.καλά, αυτό εξυπακούεται

Τώρα, σε σχέση με το cadence ίσως πρέπει να μπω σε κάνα φόρουμ της polar να δω τι παίζει, γιατί κατά τ' άλλα φαίνεται στις υπόλοιπες ενδείξεις να έχει αρκετά καλύτερη ακρίβεια από την εφαρμογή που χρησιμοποιούσα στο κινητό (sportstracker). Και πολύ ενδιαφέρον έχει το να βλέπεις τη χρονοσειρά του HR κατά τη διάρκεια της προπόνησης πέραν του pace. Θα το δοκιμάσω και στο διάδρομο που τρέχω σε διακριτές ζώνες ταχύτητας να δω τι παίζει...

--------------------------
Run-time Error

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2018 :  14:15:48  Εμφάνιση Προφίλ
6,5 χλμ χθες το απόγευμα σε 35΄δοκιμαστικά για να δω πως θα συμπεριφερθούν οι οπίσθιοι μηριαίοι. Καλά τα πήγαν.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/03/2018 :  09:03:00  Εμφάνιση Προφίλ
καλημερίζω!
σήμερα το πρωΐ 8 χαλαρά χλμ στη ρεματιά Χαλανδρίου, προς το κέντρο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/03/2018 :  09:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Πολύς διάδρομος το τελευταίο διάστημα, χοντρικά 50λεπτά στο 5'00'', καλά είμαστε. Έχουμε υπάρξει και χειρότερα (και καλύτερα φυσικά!).
Αλλά κάνω και πολλά βάρη. Λέτε να γίνω φουσκωτός? Ίσως με προσλάβει κανάς Ιβαν Σαβίδης τότε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/03/2018 :  09:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by RiffRaff

Και μία τεχνικής φύσεως ερώτηση. Την Παρασκευή αγόρασα - επιτέλους - ένα ρολόι με GPS (το polar M400 για την ακρίβεια) και ενώ κατά τ' άλλα όλα πρίμα, μου κάνει αίσθηση η ένδειξη στο cadence. Είναι σταθερά κάτω από το 100, κάτι που αποκλείεται. Το έχω μετρήσει κατά καιρούς στο διάδρομο, δύο φορές σε εργομέτρηση μου έχει αναφερθεί πως έχω καλή τεχνική σε αυτό το κομμάτι, αλλά και παρατηρώντας πόσο μικρότερα βήματα κάνω έξω σε σχέση με άλλους δρομείς μου προξενεί μεγάλη εντύπωση αυτή η τόσο ένδειξη. Εκτός και αν αναφέρεται σε ζεύγη βημάτων (αριστερό+δεξί) και όχι "ένα ένα". Όσοι είσαστε πιο εξοικιωμένοι στα δρομικά ρολόγια, έχετε καμιά αίσθηση παραπάνω;

--------------------------
Run-time Error



Κατά 99,9% αναφέρεται σε ζεύγος βημάτων, και όχι σε 1-1.
Είναι αδύνατο αν τρέχεις να κάνεις κάτω από 100 συνολικά. Για μέτρα το. Εκτός αν πηγαίνεις σαν καγκουρό...



Οι ελιτ ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ κομμάτια (αγώνες κτλ, όχι στο ζέσταμα), κάνουν περίπου 180-185 βήματα/λεπτό ή αλλιώς 92-93.

Το ίδιο ισχύει και σε εμένα που το garmin γράφει στο ζέσταμα ~80-82, ενώ στο κανονικό τρέξιμο περιπου 86-88 ή και 90.

Αν σου δείχνει δλδ από 85-95 τότε είναι όπως τα λες...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/03/2018 :  10:00:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

Πολύς διάδρομος το τελευταίο διάστημα, χοντρικά 50λεπτά στο 5'00'', καλά είμαστε. Έχουμε υπάρξει και χειρότερα (και καλύτερα φυσικά!).
Αλλά κάνω και πολλά βάρη. Λέτε να γίνω φουσκωτός? Ίσως με προσλάβει κανάς Ιβαν Σαβίδης τότε



καλό κάνουν τα βάρη! (φανταζομαι πως τα κάνεις ως δρομέας και όχι ως "ντούκι"!!! )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/03/2018 :  11:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Ναι μόνο ως δρομέας.
Πολλά καθίσματα, προβολές, και τετρακέφαλους.

Από πάνω, εκτός από ραχιαίους-κοιλιακούς κάνω μόνο
-Μπάρα στήθους κάνω μαξιμουμ 10+10 κιλα (+το βαρος της μπαρας), αν έχω κέφια αλλιώς και λιγότερο 5+5 ή 7,5+7,5.
-πλάτη με έλξεις (πως λέγεται το μηχάνημα αυτό), μάξιμουμ 35κιλά περίπου. Αν και τελευταία ίσως μου φαίνεται αρκετά εύκολο.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/03/2018 :  16:07:08  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα!

Τελικά, είχατε δίκιο, ο cadence sensor μετράει ζεύγη βημάτων, οπότε τα 80άρια και τα 90άρια είναι απολύτως (φυσιο)λογικά. Για να επανέλθω στα ον τόπικ, σήμερα το πρωί 5,5 km περπάτημα σε 58' με μια στάση στην τράπεζα. Το απόγευμα θα βγω για ένα 15άρι ελεύθερο με κάποια κομμάτια σε ΜΡ.

Επίσης, ακολουθώντας τον Πάνο, να παραθέσω και τη δικιά μου διεύθυνση:
https://flow.polar.com/training/profiles/40977764

Όμως, έχω την εξής απορία. Στη βάση του sportstracker, την οποία δεν έχει νόημα να χρησιμοποιώ πλέον αφού το ρολόι είναι μακράν πιο εύχρηστο από ένα ογκώδες κινητό, έχω καμιά 300ριά προπονήσεις. Υπάρχει κανένας εύκολος τρόπος αυτά να συγχρονιστούν ή θα πρέπει σε κάποια περίοδο διακοπών να φάω μέρες κάνοντας απανωτά export/import?

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/03/2018 :  17:35:07  Εμφάνιση Προφίλ
Γιωργο καλησπέρα,
χαιρομαι πολύ που μπηκες ξανα σε ρυθμους τρεξίματος!Θυμαμαι ότι δεν την παλευες τοτε στην εκθεση του ΑΜΑ.
Καλη συνεχεια ευχομαι με το 5.00'/χλμ να γινει 3!



quote:
Originally posted by Deorum

Ναι μόνο ως δρομέας.
Πολλά καθίσματα, προβολές, και τετρακέφαλους.

Από πάνω, εκτός από ραχιαίους-κοιλιακούς κάνω μόνο
-Μπάρα στήθους κάνω μαξιμουμ 10+10 κιλα (+το βαρος της μπαρας), αν έχω κέφια αλλιώς και λιγότερο 5+5 ή 7,5+7,5.
-πλάτη με έλξεις (πως λέγεται το μηχάνημα αυτό), μάξιμουμ 35κιλά περίπου. Αν και τελευταία ίσως μου φαίνεται αρκετά εύκολο.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/03/2018 :  18:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by KostasVer

Γιωργο καλησπέρα,
χαιρομαι πολύ που μπηκες ξανα σε ρυθμους τρεξίματος!Θυμαμαι ότι δεν την παλευες τοτε στην εκθεση του ΑΜΑ.
Καλη συνεχεια ευχομαι με το 5.00'/χλμ να γινει 3!



quote:
Originally posted by Deorum

Ναι μόνο ως δρομέας.
Πολλά καθίσματα, προβολές, και τετρακέφαλους.

Από πάνω, εκτός από ραχιαίους-κοιλιακούς κάνω μόνο
-Μπάρα στήθους κάνω μαξιμουμ 10+10 κιλα (+το βαρος της μπαρας), αν έχω κέφια αλλιώς και λιγότερο 5+5 ή 7,5+7,5.
-πλάτη με έλξεις (πως λέγεται το μηχάνημα αυτό), μάξιμουμ 35κιλά περίπου. Αν και τελευταία ίσως μου φαίνεται αρκετά εύκολο.







Η προσπάθεια ποτέ δεν τελειώνει! Ευχαριστώ!

3' δεν πρόκειται να γίνει ποτέ, ας γίνει όμως... 4'00'' ή 3'50'' σε πιο μικρά κομμάτια και θα είμαι χαρούμενος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000